kinfocenter - en to ast translation catalogue (47 entries)

en: Battery
ast: Batería

en: Rechargeable
ast: Recargable

en: Charge state
ast: Estáu de la carga

en: Current charge
ast: Carga actual

en: Health
ast: Vida útil

en: Vendor
ast: Fabricante

en: Model
ast: Modelu

en: Serial Number
ast: Númberu de serie

en: Technology
ast: Teunoloxía

en: Energy
ast: Enerxía

[ctx: current power draw from the battery in W]
en: Consumption
ast: Consumu

en: Voltage
ast: Voltaxe

en: Remaining energy
ast: Enerxía que queda

en: Original charge capacity
ast: Capacidá de carga orixinal

en: Environment
ast: Entornu

en: Temperature
ast: Temperatura

en: Lithium ion
ast: Ion de litiu

en: Lithium polymer
ast: Polímeru de litiu

en: Lithium iron phosphate
ast: Litiu ferrofosfatu

en: Lead acid
ast: Plomu y ácidu

en: Nickel cadmium
ast: Níquel y cadmiu

en: Nickel metal hydride
ast: Níquel y metal d'hidruru

en: Last hour
ast: La última hora

en: Last 2 hours
ast: Les últimes 2 hores

en: Last 12 hours
ast: Les últimes 12 hores

en: Last 24 hours
ast: Les últimes 24 hores

en: Last 48 hours
ast: Les últimes 48 hores

en: Last 7 days
ast: Los últimos 7 díes

en: PDA Battery
ast: Batería de la PDA

en: UPS Battery
ast: Batería del SAI

en: Internal Battery
ast: Batería interna

en: Mouse Battery
ast: Batería del mur

en: Keyboard Battery
ast: Batería del tecláu

en: Camera Battery
ast: Batería de la cámara

en: Phone Battery
ast: Batería del teléfonu

en: Monitor Battery
ast: Batería del monitor

en: Tablet Battery
ast: Batería de la tableta

en: Headphone Battery
ast: Batería de los auriculares

en: Headset Battery
ast: Batería de los cascos

en: Touchpad Battery
ast: Batería del panel táctil

en: Unknown Battery
ast: Batería desconocida

en: Charge Percentage
ast: Porcentaxe de la carga

en: Energy Consumption
ast: Consumu d'enerxía

en: Timespan
ast: Periodu de tiempu

en: Refresh
ast: Anovar

en: Yes
ast: Sí

en: No
ast: Non
