kinfocenter - en to ca translation catalogue (38 entries)

en: Processor: | Processors:
ca[0]: Processador:
ca[1]: Processadors:

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
ca: Tipus desconegut

[ctx: @label %1 is the GPU index number]
en: Graphics Processor %1:
ca: Processador gràfic %1:

en: Graphics Processor:
ca: Processador gràfic:

[ctx: @label GPU type]
en: integrated
ca: integrat

[ctx: @label GPU type]
en: discrete
ca: dedicat

en: Graphics Platform:
ca: Plataforma de gràfics:

en: Kernel Version:
ca: Versió del nucli:

[ctx: @label %1 is the kernel version, %2 CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1 (%2-bit)
ca: %1 (%2 bits)

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
ca: Fabricant:

[ctx: @label]
en: Product Name:
ca: Nom del producte:

[ctx: @label]
en: System Version:
ca: Versió del sistema:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
ca: Número de sèrie:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
ca: Desconeguda:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
ca: Versió de l'U-Boot:

en: KDE Frameworks Version:
ca: Versió dels Frameworks del KDE:

en: Qt Version:
ca: Versió de les Qt:

en: Memory:
ca: Memòria:

[ctx: @label, %1 is the total amount of installed system memory, %2 is the amount of which is usable, both expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM (%2 usable)
ca: %1 de RAM (utilitzable %2)

[ctx: @label, %1 is the amount of installed system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM
ca: %1 de RAM

[ctx: @label, %1 is the amount of usable system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of usable RAM
ca: %1 de RAM utilitzable

[ctx: @label, Unknown amount of system memory]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: Some memory is reserved for use by the kernel or system hardware such as integrated graphics memory.
ca: Una part de la memòria està reservada per a l'ús del nucli o el maquinari del sistema, com ara la memòria gràfica integrada.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of usable memory may be lower than the displayed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
ca: La quantitat de memòria usable pot ser menor que la quantitat mostrada perquè una part de la memòria està reservada per a l'ús del nucli o el maquinari del sistema, com ara la memòria gràfica integrada.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of memory displayed may be lower than the installed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
ca: La quantitat de memòria mostrada pot ser menor que la quantitat instal·lada perquè una part de la memòria està reservada per a l'ús del nucli o el maquinari del sistema, com ara la memòria gràfica integrada.

en: Operating System:
ca: Sistema operatiu:

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
ca: %1 %2 Construcció: %3

en: KDE Plasma Version:
ca: Versió del Plasma del KDE:

[ctx: @title]
en: Serial Number
ca: Número de sèrie

[ctx: @action:button]
en: Copy
ca: Copia

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
ca: Mostra

[ctx: @title:group]
en: Software
ca: Programari

[ctx: @title:group]
en: Hardware
ca: Maquinari

[ctx: @action:button]
en: Launch %1…
ca: Llança %1…

[ctx: @info:tooltip launches kinfocenter from systemsettings]
en: See more detailed system information
ca: Vegeu més informació detallada del sistema

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
ca: Copia els detalls

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In current language
ca: En l'idioma actual

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In English
ca: En anglès
