kinfocenter - en to cs translation catalogue (27 entries)

en: Processor: | Processors:
cs[0]: Procesor:
cs[1]: Procesory:
cs[2]: Procesorů:

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
cs: Neznámý typ

en: Graphics Processor:
cs: Grafický procesor:

en: Graphics Platform:
cs: Grafická platforma:

en: Kernel Version:
cs: Verze jádra:

[ctx: @title]
en: About this System
cs: O tomto systému

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2012-2020 Harald Sitter
cs: Autorská práva 2012-2020 Harald Sitter

[ctx: @info:credit]
en: Author
cs: Autor

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
cs: Výrobce:

[ctx: @label]
en: Product Name:
cs: Název produktu:

[ctx: @label]
en: System Version:
cs: Verze systému:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
cs: Sériové číslo:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
cs: Neznámé:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
cs: Verze U-Bootu:

en: KDE Frameworks Version:
cs: Verze KDE Frameworks:

en: Qt Version:
cs: Verze Qt:

en: Memory:
cs: Paměť:

[ctx: @label %1 is the formatted amount of system memory (e.g. 7,7 GiB)]
en: %1 of RAM
cs: %1 RAM

[ctx: Unknown amount of RAM]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Operating System:
cs: Operační systém:

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
cs: %1 %2 Sestavení: %3

[ctx: @title]
en: Serial Number
cs: Sériové číslo

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
cs: Zkopírovat do schránky

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
cs: Zobrazit

[ctx: @action:button launches kinfocenter from systemsettings]
en: Show More Information
cs: Zobrazit více informací

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard in English
cs: Zkopírovat do schránky v angličtině

en: KDE Plasma Version:
cs: Verze KDE Plasma:
