kinfocenter - en to eo translation catalogue (34 entries)

en: Processor: | Processors:
eo[0]: Procesoro:
eo[1]: Procesoroj:

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
eo: Nekonata Tipo

[ctx: @label %1 is the GPU index number]
en: Graphics Processor %1:
eo: Grafika Procesoro %1:

en: Graphics Processor:
eo: Grafika Procesoro:

[ctx: @label GPU type]
en: integrated
eo: integrita

[ctx: @label GPU type]
en: discrete
eo: diskreta

[ctx: @label GPU type. GPU of a virtual machine]
en: virtual
eo: virtuala

en: Graphics Platform:
eo: Grafika Platformo:

en: Kernel Version:
eo: Kerna Versio:

[ctx: @label %1 is the kernel version, %2 CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1 (%2-bit)
eo: %1 (%2-bita)

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
eo: Fabrikisto:

[ctx: @label]
en: Product Name:
eo: Produkta Nomo:

[ctx: @label]
en: System Version:
eo: Sistemversio:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
eo: Seria Numero:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
eo: Nekonata:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
eo: Versio U-Boot:

en: KDE Frameworks Version:
eo: Versio de KDE Frameworks:

en: Qt Version:
eo: Qt Versio:

en: Memory:
eo: Memoro:

[ctx: @label, %1 is the amount of installed system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM
eo: %1 de RAM

[ctx: @label, %1 is the amount of usable system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of usable RAM
eo: %1 de uzebla RAM

[ctx: @label, Unknown amount of system memory]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: Some memory is reserved for use by the kernel or system hardware such as integrated graphics memory.
eo: Iu memoro estas rezervita por uzo de la kerno aŭ sistemaparataro kiel ekzemple integra grafikmemoro.

en: Operating System:
eo: Operaciumo:

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
eo: %1 %2 Konstruo: %3

en: KDE Plasma Version:
eo: KDE Plasma Versio:

[ctx: @title]
en: Serial Number
eo: Seria Numero

[ctx: @action:button]
en: Copy
eo: Kopii

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
eo: Montri

[ctx: @title:group]
en: Software
eo: Programaro

[ctx: @title:group]
en: Hardware
eo: Aparataro

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
eo: Kopii Detalojn

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In current language
eo: En aktuala lingvo

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In English
eo: En angla
