kinfocenter - en to eo translation catalogue (59 entries)

en: Battery
eo: Baterio

en: Rechargeable
eo: Ŝargebla

en: Charge state
eo: Ŝarga stato

en: Current charge
eo: Nuna ŝarĝo

en: Health
eo: Sano

en: Charge Cycles
eo: Ŝargocikloj

en: Vendor
eo: Vendisto

en: Model
eo: Modelo

en: Serial Number
eo: Seria Numero

en: Technology
eo: Teknologio

en: Energy
eo: Energio

[ctx: current power draw from the battery in W]
en: Consumption
eo: Konsumo

en: Voltage
eo: Tensio

en: Remaining energy
eo: Restanta energio

en: Last full charge
eo: Lasta plena ŝarĝo

en: Original charge capacity
eo: Originala ŝarĝokapacito

en: Environment
eo: Medio

en: Temperature
eo: Temperaturo

en: Not charging
eo: Ne ŝarĝante

en: Charging
eo: Ŝarĝante

en: Discharging
eo: Malŝarĝo

en: Fully charged
eo: Plene ŝargita

en: Lithium ion
eo: Litiojono

en: Lithium polymer
eo: Litia polimero

en: Lithium iron phosphate
eo: Litia ferfosfato

en: Lead acid
eo: Plumba acido

en: Nickel cadmium
eo: Nikela kadmio

en: Nickel metal hydride
eo: Nikela metala hidruro

en: Unknown technology
eo: Nekonata teknologio

[ctx: @info:status]
en: No energy information available on this system
eo: Neniuj energiinformoj haveblaj sur ĉi tiu sistemo

en: PDA Battery
eo: PDA-Baterio

en: UPS Battery
eo: UPS-Baterio

en: Internal Battery
eo: Interna Baterio

en: Mouse Battery
eo: Musa Baterio

en: Keyboard Battery
eo: Klavara Baterio

en: Keyboard/Mouse Battery
eo: Klavara/Musa Baterio

en: Camera Battery
eo: Fotila Baterio

en: Phone Battery
eo: Telefona baterio

en: Monitor Battery
eo: Ekrana baterio

en: Gaming Input Battery
eo: Lud-Enigila Baterio

en: Bluetooth Battery
eo: Bluetooth-Baterio

en: Tablet Battery
eo: Tabuleta Baterio

en: Headphone Battery
eo: Kapaŭskultila Baterio

en: Headset Battery
eo: Kaptelefona Baterio

en: Touchpad Battery
eo: Tuŝpleta Baterio

en: Unknown Battery
eo: Nekonata Baterio

[ctx: Battery charge percentage]
en: %1% (Charging)
eo: %1% (Ŝargante)

[ctx: @info:status]
en: No history information for this time span
eo: Neniu historiinformo por ĉi tiu tempodaŭro

en: Charge Percentage
eo: Ŝarga Procento

en: Energy Consumption
eo: Energia Konsumo

en: Last hour
eo: Lasta horo

en: Last 2 hours
eo: Lastaj 2 horoj

en: Last 12 hours
eo: Lastaj 12 horoj

en: Last 24 hours
eo: Lastaj 24 horoj

en: Last 48 hours
eo: Lastaj 48 horoj

en: Last 7 days
eo: Lastaj 7 tagoj

en: Timespan
eo: Tempotempo

en: Timespan of data to display
eo: Tempoperiodo de datumoj por montri

en: Refresh
eo: Refreŝigi
