kcmusb - en to eo translation catalogue (63 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
eo: (Difinite ĉe Interfaco-nivelo)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
eo: Aplikospecifa Interfaco

[ctx: USB device class]
en: Audio
eo: Sono

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
eo: CDC-datumoj

[ctx: USB device class]
en: Chip/SmartCard
eo: Blato/SmartKarto

[ctx: USB device class]
en: Communications
eo: Komunikado

[ctx: USB device class]
en: Content Security
eo: Enhava Sekureco

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
eo: Diagnoza

[ctx: USB device class]
en: Hub
eo: Nabo

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
eo: Homa Interfaca Aparato

[ctx: USB device class]
en: Imaging
eo: Bildigo

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
eo: Amasmemoro

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
eo: Diversa Aparato

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
eo: Fizika Interfaca Aparato

[ctx: USB device class]
en: Printer
eo: Presilo

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
eo: Vendistospecifa klaso

[ctx: USB device class]
en: Wireless
eo: Sendrata

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
eo: ATM-Retado

[ctx: USB device subclass]
en: Abstract (modem)
eo: Abstrakta (modemo)

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
eo: Lanĉinterfaca subklaso

[ctx: USB device subclass]
en: CAPI Control
eo: CAPI-stiro

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
eo: Stiraparato

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
eo: Regilo

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
eo: Ĝisdatigo de Aparata Firmvaro

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
eo: Administrado de Aparato

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
eo: Rekta lineo

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
eo: Emulado de Ethernet

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
eo: Eterreta retado

[ctx: USB device subclass]
en: Floppy (UFI)
eo: Disketo (UFI)

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
eo: IRDA Ponto

[ctx: USB device subclass]
en: MIDI Streaming
eo: MIDI-Streaming

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
eo: Poŝtelefona Rekta Linio

[ctx: USB device subclass]
en: Multi-Channel
eo: Plur-kanalo

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
eo: Neniu subklaso

[ctx: USB device subclass]
en: Printer
eo: Presilo

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
eo: RBC (tipe Flash)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
eo: Radiofrekvenco

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
eo: Reprogramebla Diagnozo

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
eo: Kapto de Senmova Bildo

[ctx: USB device subclass]
en: Streaming
eo: Elsendflua

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
eo: Telefono

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
eo: Testo kaj Mezurado

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
eo: Nedifinita

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
eo: Neuzata

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
eo: Vendistospecifa subklaso

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
eo: Filmestrado

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
eo: Filminterfaca Kolekto

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
eo: Estrado de Sendrata Kaptelefono

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
eo: Sendrata USB-Drato-Adaptilo

en: Device
eo: Aparato

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
eo: Persona Sanservo

en: Unknown
eo: Nekonata

en: <b>Manufacturer:</b>
eo: <b>Produktinto:</b>

en: <b>Serial #:</b>
eo: <b>Serio n-ro:</b>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
eo: <tr><td><i>Produktinto-ID</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
eo: <tr><td><i>Produkto-ID</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
eo: <tr><td><i>Klaso</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
eo: <tr><td><i>Subklaso</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
eo: <tr><td><i>Protokolo</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
eo: <tr><td><i>USB-versio</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
eo: <tr><td><i>Rapideco</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
eo: <tr><td><i>Kanaloj</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
eo: <tr><td><i>Maks. Paketo-grandeco</i></td><td>%1</td></tr>
