kcmusb - en to id translation catalogue (56 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
id: (Ditentukan di tingkat antarmuka)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
id: Antarmuka Spesifik Aplikasi

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
id: Data CDC

[ctx: USB device class]
en: Communications
id: Komunikasi

[ctx: USB device class]
en: Content Security
id: Keamanan Konten

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
id: Diagnostik

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
id: Peranti Antarmuka Manusia

[ctx: USB device class]
en: Imaging
id: Penggambaran

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
id: Penyimpanan Massal

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
id: Peranti Lain-lain

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
id: Peranti Antarmuka Fisik

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
id: Kelas Spesifik Vendor

[ctx: USB device class]
en: Wireless
id: Nirkabel

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
id: Jaringan ATM

[ctx: USB device subclass]
en: Abstract (modem)
id: Abstrak (modem)

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
id: Subkelas Antarmuka Boot

[ctx: USB device subclass]
en: CAPI Control
id: Kendali CAPI

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
id: Peranti Kendali

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
id: Pengendali

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
id: Pembaruan Firmware Peranti

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
id: Pengelola Peranti

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
id: Jalur Langsung

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
id: Emulasi Ethernet

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
id: Jaringan Ethernet

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
id: Bridge IRDA

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
id: Jalur Langsung Seluler

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
id: Tak Ada Subkelas

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
id: RBC (biasanya Flash)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
id: Frekuensi Radio

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
id: Diagnostik yang Dapat Diprogram Ulang

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
id: Pengambilan Gambar Diam

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
id: Telepon

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
id: Pengujian dan Pengukuran

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
id: Tak ditentukan

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
id: Tak digunakan

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
id: Subkelas Spesifik Vendor

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
id: Kendali Video

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
id: Koleksi Antarmuka Video

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
id: Kendali Handset Nirkabel

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
id: Adaptor Kabel USB Nirkabel

en: This module allows you to see the devices attached to your USB bus(es).
id: Modul ini memungkinkan anda untuk melihat peranti yang tertancap ke bus USB anda.

en: Device
id: Peranti

en: USB Devices
id: Peranti USB

en: Live Monitoring of USB Bus
id: Memonitor Langsung Bus USB

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
id: Perawatan Kesehatan Pribadi

en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: <b>Manufacturer:</b>
id: <b>Manufaktur:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
id: <tr><td><i>Kelas</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
id: <tr><td><i>Subkelas</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
id: <tr><td><i>Protokol</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
id: <tr><td><i>Versi USB</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
id: <tr><td><i>ID Vendor</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
id: <tr><td><i>ID Produk</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
id: <tr><td><i>Kecepatan</i></td><td>%1 Mbita/d</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
id: <tr><td><i>Channel</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
id: <tr><td><i>Ukuran Paket Maksimum</i></td><td>%1</td></tr>
