kinfocenter - en to is translation catalogue (61 entries)

en: Battery
is: Rafhlaða

en: Rechargeable
is: Endurhlaðanleg

en: Charge state
is: Hleðslustaða

en: Current charge
is: Núverandi hleðsla

en: Health
is: Ástand

en: Charge Cycles
is: Líftími (hleðslur)

en: Vendor
is: Framleiðandi

en: Model
is: Tegund

en: Serial Number
is: Raðnúmer

en: Technology
is: Tækni

en: Energy
is: Orka

[ctx: current power draw from the battery in W]
en: Consumption
is: Orkunotkun

en: Voltage
is: Rafspenna

en: Remaining energy
is: Afgangsorka

en: Last full charge
is: Síðasta fulla hleðsla

en: Original charge capacity
is: Upprunaleg hleðslugeta

en: Environment
is: Umhverfi

en: Temperature
is: Hitastig

[ctx: @info:label The battery has a certain capability, such as `Rechargable:`]
en: Yes
is: Já

[ctx: @info:label The battery doesn't have a certain capability, such as `Rechargable:`]
en: No
is: Nei

en: Not charging
is: Ekki í hleðslu

en: Charging
is: Í hleðslu

en: Discharging
is: Afhleðst

en: Fully charged
is: Fullhlaðin

en: Lithium ion
is: Liþíum-jóna

en: Lithium polymer
is: Liþíum-pólýmer

en: Lithium iron phosphate
is: Liþíum-járnfosfat

en: Lead acid
is: Blýsýru

en: Nickel cadmium
is: Nikkel-kadmíum

en: Nickel metal hydride
is: Nikkel-málmhýdríð

en: Unknown technology
is: Óþekkt tækni

[ctx: @info:status]
en: No energy information available on this system
is: Engar orkuupplýsingar í boði á þessari tölvu

en: PDA Battery
is: PDA-rafhlaða

en: UPS Battery
is: UPS-rafhlaða

en: Internal Battery
is: Innbyggð rafhlaða

en: Mouse Battery
is: Músarrafhlaða

en: Keyboard Battery
is: Lyklaborðsrafhlaða

en: Keyboard/Mouse Battery
is: Lyklaborðs-/músarrafhlaða

en: Camera Battery
is: Myndavélarrafhlaða

en: Phone Battery
is: Símarafhlaða

en: Monitor Battery
is: Rafhlaða í skjá

en: Gaming Input Battery
is: Rafhlaða í leikjastýringu

en: Bluetooth Battery
is: Bluetooth-rafhlaða

en: Tablet Battery
is: Teikniborðsrafhlaða

en: Headphone Battery
is: Heyrnartólsrafhlaða

en: Headset Battery
is: Höfuðtólsrafhlaða

en: Touchpad Battery
is: Rafhlaða snertiplatta

en: Unknown Battery
is: Óþekkt rafhlaða

[ctx: Battery charge percentage]
en: %1% (Charging)
is: %1% (í hleðslu)

[ctx: @info:status]
en: No history information for this time span
is: Engar ferilsupplýsingar fyrir þetta tímabil

en: Charge Percentage
is: Hleðsluprósenta

en: Energy Consumption
is: Orkunotkun

en: Last hour
is: Á síðustu klst.

en: Last 2 hours
is: Á síðustu 2 klst.

en: Last 12 hours
is: Á síðustu 12 klst.

en: Last 24 hours
is: Á síðustu 24 klst.

en: Last 48 hours
is: Á síðustu 48 klst.

en: Last 7 days
is: Á síðustu 7 dögum

en: Timespan
is: Tímabil

en: Timespan of data to display
is: Tímabil gagna sem á að birta

en: Refresh
is: Endurhlaða
