kinfocenter - en to is translation catalogue (39 entries)

en: Processor: | Processors:
is[0]: Örgjörvi:
is[1]: Örgjörvar:

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
is: Óþekkt gerð

[ctx: @label %1 is the GPU index number]
en: Graphics Processor %1:
is: Skjákort %1:

en: Graphics Processor:
is: Skjákort:

[ctx: @label GPU type]
en: integrated
is: innbyggt

[ctx: @label GPU type]
en: discrete
is: aðskilið

[ctx: @label GPU type. GPU of a virtual machine]
en: virtual
is: sýndar

en: Graphics Platform:
is: Myndvinnslukerfi:

en: Kernel Version:
is: Útgáfa kjarna:

[ctx: @label %1 is the kernel version, %2 CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1 (%2-bit)
is: %1 (%2-bita)

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
is: Framleiðandi:

[ctx: @label]
en: Product Name:
is: Vöruheiti:

[ctx: @label]
en: System Version:
is: Kerfisútgáfa:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
is: Raðnúmer:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
is: Óþekkt:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
is: U-Boot útgáfa:

en: KDE Frameworks Version:
is: Útgáfa KDE Frameworks:

en: Qt Version:
is: Qt-útgáfa:

en: Memory:
is: Minni:

[ctx: @label, %1 is the total amount of installed system memory, %2 is the amount of which is usable, both expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM (%2 usable)
is: %1 af RAM (%2 nýtileg)

[ctx: @label, %1 is the amount of installed system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM
is: %1 af RAM

[ctx: @label, %1 is the amount of usable system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of usable RAM
is: %1 af nýtilegu RAM

[ctx: @label, Unknown amount of system memory]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: Some memory is reserved for use by the kernel or system hardware such as integrated graphics memory.
is: Hluti minnis er frátekið til notkunar af kjarnanum eða kerfisvélbúnaði, eins og innbyggt skjáminni.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of usable memory may be lower than the displayed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
is: Magn nýtilegs minnis gæti verið minna en magnið sem er birt þar sem hluti minnisins er frátekið til notkunar af kjarnanum eða kerfisvélbúnaði, eins og innbyggt skjáminni.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of memory displayed may be lower than the installed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
is: Magn minnis sem er birt gæti verið minna en uppsett magn þar sem hluti minnisins er frátekið til notkunar af kjarnanum eða kerfisvélbúnaði, eins og innbyggt skjáminni.

en: Operating System:
is: Stýrikerfi:

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
is: %1 %2 smíð: %3

en: KDE Plasma Version:
is: Útgáfa KDE Plasma:

[ctx: @title]
en: Serial Number
is: Raðnúmer

[ctx: @action:button]
en: Copy
is: Afrita

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
is: Sýna

[ctx: @title:group]
en: Software
is: Hugbúnaður

[ctx: @title:group]
en: Hardware
is: Vélbúnaður

[ctx: @action:button]
en: Launch %1…
is: Keyra %1…

[ctx: @info:tooltip launches kinfocenter from systemsettings]
en: See more detailed system information
is: Sjá ítarlegri kerfisupplýsingar

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
is: Afrita upplýsingar

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In current language
is: Á núverandi tungumál

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In English
is: Á ensku
