kinfocenter - en to ka translation catalogue (64 entries)

en: Battery
ka: ელემენტი

en: Rechargeable
ka: დატენვადი

en: Charge state
ka: მდგომარეობის შეცვლა

en: Current charge
ka: მიმდინარე მუხტი

en: Health
ka: ჯანმრთელობა

en: Charge Cycles
ka: დატენვის ციკლები

en: Vendor
ka: მომწოდებელი

en: Model
ka: მოდელი

en: Serial Number
ka: სერიული ნომერი

en: Technology
ka: ტექნოლოგია

en: Energy
ka: ენერგია

[ctx: current power draw from the battery in W]
en: Consumption
ka: მოხმარება

[ctx: Watt]
en: W
ka: სიგ

en: Voltage
ka: ვოლტაჟი

en: Remaining energy
ka: დარჩენილი ენერგია

[ctx: Watt-hours]
en: Wh
ka: ვ/ს

en: Last full charge
ka: ბოლოს ბოლომდე დატენვა

en: Original charge capacity
ka: მუხტის თავდაპირველი მოცულობა

en: Environment
ka: გარემო

en: Temperature
ka: ტემპერატურა

en: Not charging
ka: არ იტენება

en: Charging
ka: იტენება

en: Discharging
ka: იცლება

en: Fully charged
ka: სრულად დატენილი

en: Lithium ion
ka: ლითიუმ იონი

en: Lithium polymer
ka: ლითიუმ-პოლიმერი

en: Lithium iron phosphate
ka: ლითიუმ-რკინის ფოსფატი

en: Lead acid
ka: ტყვია-მჟავა

en: Nickel cadmium
ka: ნიკელ კადმიუმი

en: Nickel metal hydride
ka: ნიკელის ლითონის ჰიდრიდი

en: Unknown technology
ka: უცნობი ტექნოლოგია

en: Last hour
ka: ბოლო საათი

en: Last 2 hours
ka: ბოლო 2 საათი

en: Last 12 hours
ka: ბოლო 12 საათი

en: Last 24 hours
ka: ბოლო 24 საათში

en: Last 48 hours
ka: ბოლო 48 საათში

en: Last 7 days
ka: ბოლო 7 დღეში

[ctx: @info:status]
en: No energy information available on this system
ka: ენერგიის ხარჯვის შესახებ ინფორმაცია ამ სისტემაზე ხელმიუწვდომელია

en: PDA Battery
ka: PDA-ის ელემენტი

en: UPS Battery
ka: UPS-ის ელემენტი

en: Internal Battery
ka: შიდა ელემენტი

en: Mouse Battery
ka: თაგუნას ელემენტი

en: Keyboard Battery
ka: კლავიატურის ელემენტი

en: Keyboard/Mouse Battery
ka: კლავიატურის/თაგუნას ელემენტი

en: Camera Battery
ka: კამერის ლემენტი

en: Phone Battery
ka: ტელეფონის ელემენტი

en: Monitor Battery
ka: ეკრანის ელემენტი

en: Gaming Input Battery
ka: თამაშის მოწყობილობის ელემენტი

en: Bluetooth Battery
ka: ბლუთუზის ელემენტი

en: Tablet Battery
ka: ტაბლეტის ელემენტი

en: Headphone Battery
ka: მიკროფონიანი ყურსაცვამისელემენტი

en: Headset Battery
ka: ყურსაცვამის ელემენტი

en: Touchpad Battery
ka: თაჩპედის ელემენტი

en: Unknown Battery
ka: უცნობი ელემენტი

[ctx: Battery charge percentage]
en: %1% (Charging)
ka: %1% (იტენება)

[ctx: Shorthand for Watts]
en: W
ka: სიგ

en: Charge Percentage
ka: დატენვის პროცენტულობა

en: Energy Consumption
ka: ენერგიის მოხმარება

en: Timespan
ka: დრო

en: Timespan of data to display
ka: საჩვენებელი დროის შუალედი

en: Refresh
ka: განახლება

en: This type of history is currently not available for this device.
ka: ამ ტიპის ისტორია ამ მოწყობილობისთვის ხელმისაწვდომი არაა.

en: Yes
ka: დიახ

en: No
ka: არა
