kinfocenter - en to lv translation catalogue (39 entries)

en: Processor: | Processors:
lv[0]: Procesors:
lv[1]: Procesori:
lv[2]: Procesori:

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
lv: Nezināms tips

[ctx: @label %1 is the GPU index number]
en: Graphics Processor %1:
lv: %1. grafikas procesors:

en: Graphics Processor:
lv: Grafikas procesors:

[ctx: @label GPU type]
en: integrated
lv: integrēta

[ctx: @label GPU type]
en: discrete
lv: diskrēta

[ctx: @label GPU type. GPU of a virtual machine]
en: virtual
lv: virtuāla

en: Graphics Platform:
lv: Grafikas platforma

en: Kernel Version:
lv: Kodola versija:

[ctx: @label %1 is the kernel version, %2 CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1 (%2-bit)
lv: %1 (%2 bitu)

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
lv: Ražotājs:

[ctx: @label]
en: Product Name:
lv: Produkta nosaukums:

[ctx: @label]
en: System Version:
lv: Sistēmas versija:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
lv: Sērijas numurs:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
lv: Nezināms:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
lv: „U-Boot“ versija:

en: KDE Frameworks Version:
lv: KDE „Frameworks“ versija:

en: Qt Version:
lv: „Qt“ versija:

en: Memory:
lv: Atmiņa:

[ctx: @label, %1 is the total amount of installed system memory, %2 is the amount of which is usable, both expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM (%2 usable)
lv: %1 no RAM (%2 lietojami)

[ctx: @label, %1 is the amount of installed system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM
lv: %1 no RAM

[ctx: @label, %1 is the amount of usable system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of usable RAM
lv: %1 no lietojamā RAM

[ctx: @label, Unknown amount of system memory]
en: Unknown
lv: Nezināms

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: Some memory is reserved for use by the kernel or system hardware such as integrated graphics memory.
lv: Daļu atmiņas ir rezervējis kodols vai sistēmas aparatūra, piemēram, integrētās grafikas atmiņai.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of usable memory may be lower than the displayed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
lv: Lietojamās atmiņas izmērs var būt mazāks par parādīto, jo atsevišķu atmiņu rezervē kodols vai sistēmas aparatūra, piemēram, integrētā grafika.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of memory displayed may be lower than the installed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
lv: Parādītās atmiņas lielums var būt zemāks par fiziski esošo atmiņu, jo daļu atmiņas rezervē kodols un sistēmas aparatūra, piemēram, integrētā grafika.

en: Operating System:
lv: Operētājsistēma:

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
lv: %1 %2 būvējums: %3

en: KDE Plasma Version:
lv: KDE „Plasma“ versija:

[ctx: @title]
en: Serial Number
lv: Sērijas numurs

[ctx: @action:button]
en: Copy
lv: Kopēt

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
lv: Rādīt

[ctx: @title:group]
en: Software
lv: Programmatūra

[ctx: @title:group]
en: Hardware
lv: Aparatūra

[ctx: @action:button]
en: Launch %1…
lv: Palaist „%1“…

[ctx: @info:tooltip launches kinfocenter from systemsettings]
en: See more detailed system information
lv: Sīkāka informācija par sistēmu

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
lv: Kopēt informāciju

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In current language
lv: Pašreizējā valodā

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In English
lv: Angļu valodā
