kcmusb - en to nl translation catalogue (60 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
nl: (Gedefinieerd op interfaceniveau)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
nl: Toepassingsspecifiek interface

[ctx: USB device class]
en: Audio
nl: Geluid

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
nl: CDC-gegevens

[ctx: USB device class]
en: Communications
nl: Communicaties

[ctx: USB device class]
en: Content Security
nl: Beveiliging van inhoud

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
nl: Diagnostiek

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
nl: Human-interface apparaat

[ctx: USB device class]
en: Imaging
nl: Afbeeldingsapparaat

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
nl: Massaopslag

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
nl: Overige apparaten

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
nl: Apparaat met fysiek interface

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
nl: Distributeurspecifieke klasse

[ctx: USB device class]
en: Wireless
nl: Draadloos

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
nl: ATM-netwerken

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
nl: Boot Interface-subklasse

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
nl: Controleapparaat

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
nl: Regeling

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
nl: Bijwerken van firmware van apparaat

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
nl: Apparaatbeheer

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
nl: Directe lijn

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
nl: Ethernetemulatie

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
nl: Ethernet netwerk

[ctx: USB device subclass]
en: Floppy (UFI)
nl: Diskette (UFI)

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
nl: IRDA-bridge

[ctx: USB device subclass]
en: MIDI Streaming
nl: MIDI-streaming

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
nl: Directe lijn van mobiel

[ctx: USB device subclass]
en: Multi-Channel
nl: Multikanaal

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
nl: Geen subklasse

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
nl: RBC (typisch flash)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
nl: Radiofrequentie

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
nl: Opnieuw te programmeren diagnostiek

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
nl: Niet-bewegend beeld opnemen

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
nl: Telefoon

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
nl: Test en meting

[ctx: USB device subclass]
en: USB3 Vision
nl: USB3-visie

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
nl: Ongebruikt

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
nl: Distributeurspecifieke subklasse

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
nl: Video-besturing

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
nl: Video-interfaceverzameling

[ctx: USB device subclass]
en: Video Streaming
nl: Videostreaming

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
nl: Draadloze afstandsbesturing

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
nl: Draadloze USB afstandsadapter

en: This module allows you to see the devices attached to your USB bus(es).
nl: In deze module kunt u zien welke apparaten er verbonden zijn met uw USB-aansluitingen.

en: Device
nl: Apparaat

en: USB Devices
nl: USB-apparaten

en: Live Monitoring of USB Bus
nl: Live volgen van USB-bus

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
nl: Persoonlijke gezondheidszorg

en: Unknown
nl: Onbekend

en: <b>Manufacturer:</b>
nl: <b>Fabrikant:</b>

en: <b>Serial #:</b>
nl: <b>Serienummer:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
nl: <tr><td><i>Klasse</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
nl: <tr><td><i>Subklasse</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
nl: <tr><td><i>USB-versie</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
nl: <tr><td><i>Distributeur-id</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
nl: <tr><td><i>Product-id</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
nl: <tr><td><i>Snelheid</i></td><td>%1 Mbits/s</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
nl: <tr><td><i>Kanalen</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
nl: <tr><td><i>Max. pakketgrootte</i></td><td>%1</td></tr>
