kinfocenter - en to nl translation catalogue (36 entries)

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
nl: Onbekend type

[ctx: @label %1 is the GPU index number]
en: Graphics Processor %1:
nl: Grafische processor %1:

en: Graphics Processor:
nl: Grafische processor:

[ctx: @label GPU type]
en: integrated
nl: geïntegreerd

[ctx: @label GPU type]
en: discrete
nl: discreet

[ctx: @label GPU type. GPU of a virtual machine]
en: virtual
nl: virtueel

en: Graphics Platform:
nl: Grafisch platform:

en: Kernel Version:
nl: Kernel-versie:

[ctx: @label %1 is the kernel version, %2 CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1 (%2-bit)
nl: %1 (%2-bits)

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
nl: Fabrikant:

[ctx: @label]
en: Product Name:
nl: Productnaam:

[ctx: @label]
en: System Version:
nl: Systeemversie:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
nl: Serienummer:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
nl: Onbekend:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
nl: U-Boot--versie:

en: KDE Frameworks Version:
nl: Versie van KDE-Frameworks:

en: Qt Version:
nl: Qt-versie:

en: Memory:
nl: Geheugen:

[ctx: @label, %1 is the total amount of installed system memory, %2 is the amount of which is usable, both expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM (%2 usable)
nl: %1 van RAM (%2 bruikbaar)

[ctx: @label, %1 is the amount of installed system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM
nl: %1 RAM

[ctx: @label, %1 is the amount of usable system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of usable RAM
nl: %1 van bruikbaar RAM

[ctx: @label, Unknown amount of system memory]
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: Some memory is reserved for use by the kernel or system hardware such as integrated graphics memory.
nl: Een gedeelte van het  geheugen is gereserveerd voor gebruik door de kernel of systeemhardware zoals bijvoorbeeld geïntegreerd grafisch geheugen.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of usable memory may be lower than the displayed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
nl: De hoeveelheid bruikbaar geheugen kan lager zijn dan de getoonde omdat enig geheugen is gereserveerd voor gebruik door de kernel of systeemhardware zoals geïntegreerd grafisch geheugen.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of memory displayed may be lower than the installed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
nl: De getoonde hoeveelheid geheugen kan lager zijn dan de geïnstalleerde hoeveelheid omdat een deel van het geheugen is gereserveerd voor gebruik door de kernel of systeemhardware zoals bijvoorbeeld geïntegreerd grafisch geheugen.

en: Operating System:
nl: Besturingssysteem:

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
nl: %1 %2 Bouwversie: %3

en: KDE Plasma Version:
nl: KDE Plasma-versie:

[ctx: @title]
en: Serial Number
nl: Serienummer

[ctx: @action:button]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
nl: Tonen

[ctx: @action:button]
en: Launch %1…
nl: %1 opstarten…

[ctx: @info:tooltip launches kinfocenter from systemsettings]
en: See more detailed system information
nl: Zie meer gedetailleerde systeeminformatie

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
nl: Details kopiëren

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In current language
nl: In huidige taal

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In English
nl: In het Engels
