kcmusb - en to nn translation catalogue (68 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
nn: (Definert på grensesnitt-nivå)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
nn: Programspesifikt grensesnitt

[ctx: USB device class]
en: Audio
nn: Lyd

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
nn: CDC-data

[ctx: USB device class]
en: Chip/SmartCard
nn: Brikke/smartkort

[ctx: USB device class]
en: Communications
nn: Kommunikasjon

[ctx: USB device class]
en: Content Security
nn: Innhaldstryggleik

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
nn: Diagnostikk

[ctx: USB device class]
en: Hub
nn: Nav

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
nn: Persongrensesnitt-eining

[ctx: USB device class]
en: Imaging
nn: Bilete

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
nn: Masselagring

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
nn: Ymse-eining

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
nn: Fysisk grensesnitt-eining

[ctx: USB device class]
en: Printer
nn: Skrivar

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
nn: Leverandørspesifikk klasse

[ctx: USB device class]
en: Wireless
nn: Trådlaust

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
nn: ATM-nettverk

[ctx: USB device subclass]
en: Abstract (modem)
nn: Abstrakt (modem)

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
nn: Oppstartsmiljø-subklasse

[ctx: USB device subclass]
en: CAPI Control
nn: CAPI-kontroll

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
nn: Kontrolleining

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
nn: Kontrollar

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
nn: Fastvareoppdatering

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
nn: Einingshandsaming

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
nn: Direktelinje

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
nn: Ethernet-emulering

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
nn: Ethernet-nettverk

[ctx: USB device subclass]
en: Floppy (UFI)
nn: Diskett (UFI)

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
nn: IRDA-bru

[ctx: USB device subclass]
en: MIDI Streaming
nn: MIDI-strauming

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
nn: Mobil direktelinje

[ctx: USB device subclass]
en: Multi-Channel
nn: Multikanal

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
nn: Ingen subklasse

[ctx: USB device subclass]
en: Printer
nn: Skrivar

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
nn: RBC (typisk Flash)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
nn: Radiofrekvens

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
nn: Omprogrammerbar diagnostikk

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
nn: Stillbilet-opptak

[ctx: USB device subclass]
en: Streaming
nn: Strøyming

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
nn: Telefon

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
nn: Testing og måling

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
nn: Udefinert

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
nn: Ubrukt

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
nn: Leverandørspesifikk subklasse

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
nn: Videokontroll

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
nn: Videogrensesnitt-samling (VIC)

[ctx: USB device subclass]
en: Video Streaming
nn: Videostrøyming

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
nn: Trådlaust hovudsett

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
nn: USB-adapter for trådlaus tilkopling

en: This module allows you to see the devices attached to your USB bus(es).
nn: Denne modulen viser einingane som er kopla til USB-bussen/-bussane på systemet.

en: Device
nn: Eining

en: USB Devices
nn: USB-einingar

en: (c) 2001 Matthias Hoelzer-Kluepfel
nn: © 2001 Matthias Hölzer-Klüpfel

en: Live Monitoring of USB Bus
nn: Direkteovervaking av USB-buss

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
nn: Personleg helse

en: Unknown
nn: Ukjend

en: <b>Manufacturer:</b>
nn: <b>Produsent:</b>

en: <b>Serial #:</b>
nn: <b>Serienummer:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
nn: <tr><td><i>Klasse</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
nn: <tr><td><i>Subklasse</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
nn: <tr><td><i>Protokoll</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
nn: <tr><td><i>USB-versjon</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
nn: <tr><td><i>Leverandør-ID</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
nn: <tr><td><i>Produkt-ID</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
nn: <tr><td><i>Fart</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
nn: <tr><td><i>Kanalar</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
nn: <tr><td><i>Høgste pakkestorleik</i></td><td>%1</td></tr>
