kcmusb - en to pt translation catalogue (68 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
pt: (Definido ao Nível da Interface)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
pt: Interface Específica da Aplicação

[ctx: USB device class]
en: Audio
pt: Áudio

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
pt: Dados de CDC

[ctx: USB device class]
en: Chip/SmartCard
pt: Chip/Cartão

[ctx: USB device class]
en: Communications
pt: Comunicações

[ctx: USB device class]
en: Content Security
pt: Segurança de Conteúdos

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
pt: Diagnósticos

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
pt: Dispositivos de Interface Homem/Máquina

[ctx: USB device class]
en: Imaging
pt: Imagens

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
pt: Armazenamento em Massa

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
pt: Dispositivo Diverso

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
pt: Dispositivos de Interface Física

[ctx: USB device class]
en: Printer
pt: Impressora

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
pt: Classe Específica do Fabricante

[ctx: USB device class]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: USB device class]
en: Wireless
pt: Sem-Fios

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
pt: Rede ATM

[ctx: USB device subclass]
en: Abstract (modem)
pt: Abstracto (modem)

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
pt: Sub-Classe da Interface de Arranque

[ctx: USB device subclass]
en: CAPI Control
pt: Controlo da CAPI

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
pt: Dispositivo de Controlo

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
pt: Controlador

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
pt: Actualização de 'Firmware' do Dispositivo

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
pt: Gestão de Dispositivos

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
pt: Linha Directa

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
pt: Emulação de Ethernet

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
pt: Rede Ethernet

[ctx: USB device subclass]
en: Floppy (UFI)
pt: Disquete (UFI)

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
pt: Interface IRDA

[ctx: USB device subclass]
en: MIDI Streaming
pt: Transmissão MIDI

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
pt: Linha Directa Móvel

[ctx: USB device subclass]
en: Multi-Channel
pt: Multi-Canal

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
pt: Sem Sub-Classe

[ctx: USB device subclass]
en: Printer
pt: Impressora

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
pt: RBC (tipicamente Flash)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
pt: Frequência de Rádio

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
pt: Diagnósticos Reprogramáveis

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
pt: Captura de Imagens Fixas

[ctx: USB device subclass]
en: Streaming
pt: Transmissão

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
pt: Telefone

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
pt: Testes e Medidas

[ctx: USB device subclass]
en: USB3 Vision
pt: Visão USB3

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
pt: Indefinida

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
pt: Não-Usada

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
pt: Sub-Classe Específica do Fabricante

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
pt: Controlo de Vídeo

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
pt: Colecção de Interfaces de Vídeo

[ctx: USB device subclass]
en: Video Streaming
pt: Transmissão de Vídeo

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
pt: Controlo de Comandos Sem-Fios

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
pt: Adaptador de USB Sem-Fios

en: This module allows you to see the devices attached to your USB bus(es).
pt: <h1>Dispositivos USB</h1> Este módulo permite ao utilizador ver os dispositivos ligados ao(s) seu(s) barramento(s) USB.

en: Device
pt: Dispositivo

en: USB Devices
pt: Dispositivos USB

en: Live Monitoring of USB Bus
pt: Monitorização em Directo do Barramento USB

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
pt: Cuidados Médicos Pessoais

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: <b>Manufacturer:</b>
pt: <b>Fabricante:</b>

en: <b>Serial #:</b>
pt: <b># Série:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
pt: <tr><td><i>Classe</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
pt: <tr><td><i>Sub-Classe</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
pt: <tr><td><i>Protocolo</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
pt: <tr><td><i>Versão de USB</i></td><td>%1 %2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
pt: <tr><td><i>ID da Marca</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
pt: <tr><td><i>ID do Produto</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
pt: <tr><td><i>Velocidade</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
pt: <tr><td><i>Canais</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
pt: <tr><td><i>Tam. Máx. do Pacote</i></td><td>%1</td></tr>
