kinfocenter - en to pt_BR translation catalogue (10 entries)

[ctx: @info]
en: The <command>%1</command> tool is required to display this page, but could not be found
pt_BR: A ferramenta <command>%1</command> é necessária para exibir esta página, mas não foi encontrada

[ctx: @info]
en: You can search for it and install it using your package manager.<nl/>Then please report this packaging issue to your distribution.
pt_BR: Você pode procurá-lo e instalá-lo usando seu gerenciador de pacotes.<nl/>Em seguida, relate esse problema de empacotamento para sua distribuição.

[ctx: @info]
en: The <command>%1</command> tool crashed while generating page content
pt_BR: A ferramenta <command>%1</command> travou ao gerar o conteúdo da página

[ctx: @Info]
en: Try again later. If keeps happening, please report the crash to your distribution.
pt_BR: Tente mais tarde. Se continuar acontecendo, informe a falha à sua distribuição.

[ctx: @info]
en: No text matching the filter
pt_BR: Nenhum texto corresponde ao filtro

[ctx: @info the KCM has no data to display]
en: No data available
pt_BR: Nenhum dado disponível

en: Report this issue
pt_BR: Relatar este problema

[ctx: @action:button copies all displayed text]
en: Copy to Clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

[ctx: @label placeholder text to filter for something]
en: Filter…
pt_BR: Filtro…

[ctx: accessible name for filter input]
en: Filter
pt_BR: Filtro
