kinfocenter - en to pt_BR translation catalogue (13 entries)

[ctx: @info]
en: Could not load page content
pt_BR: Não foi possível carregar o conteúdo da página

[ctx: @info]
en: Technical details: The <command>%1</command> tool is required to display this page, but could not be found. You may be able to install it using your package manager; either way, please report this packaging issue to %2.
pt_BR: Detalhes técnicos: a ferramenta <command>%1</command> é necessária para exibir esta página, mas não pôde ser encontrada. É possível instalá-la usando o gerenciador de pacotes; de qualquer forma, relate esse erro de empacotamento para %2.

[ctx: @Info]
en: Technical details: the <command>%1</command> tool crashed while generating page content.
pt_BR: Detalhes técnicos: a ferramenta <command>%1</command> parou de funcionar enquanto gerava o conteúdo da página.

[ctx: @info]
en: No text matching the filter
pt_BR: Nenhum texto corresponde ao filtro

[ctx: @info the KCM has no data to display]
en: No data available
pt_BR: Nenhum dado disponível

en: Report to %1
pt_BR: Relatar para %1

[ctx: @label placeholder text to filter for something]
en: Filter…
pt_BR: Filtro…

[ctx: accessible name for filter input]
en: Filter
pt_BR: Filtro

[ctx: @action:button close filter header]
en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: @action:button pauses automatic refreshing]
en: Pause Refreshing
pt_BR: Pausar atualização

[ctx: @action:button resumes automatic refreshing]
en: Resume Refreshing
pt_BR: Voltar a atualizar

[ctx: @action:button copies all displayed text]
en: Copy to Clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

[ctx: @action:button opens filter bar]
en: Filter
pt_BR: Filtro
