kinfocenter - en to pt_BR translation catalogue (36 entries)

en: Processor: | Processors:
pt_BR[0]: Processador:
pt_BR[1]: Processadores:

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
pt_BR: Tipo desconhecido

[ctx: @label %1 is the GPU index number]
en: Graphics Processor %1:
pt_BR: Processador gráfico %1:

en: Graphics Processor:
pt_BR: Processador gráfico:

[ctx: @label GPU type]
en: integrated
pt_BR: integrado

[ctx: @label GPU type]
en: discrete
pt_BR: dedicado

[ctx: unknown GPU name]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

en: Graphics Platform:
pt_BR: Plataforma de gráficos:

en: Kernel Version:
pt_BR: Versão do kernel:

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
pt_BR: Fabricante:

[ctx: @label]
en: Product Name:
pt_BR: Nome do produto:

[ctx: @label]
en: System Version:
pt_BR: Versão do sistema:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
pt_BR: Número de série:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
pt_BR: Desconhecido:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
pt_BR: Versão do U-Boot:

en: KDE Frameworks Version:
pt_BR: Versão do KDE Frameworks:

en: Qt Version:
pt_BR: Versão do Qt:

en: Memory:
pt_BR: Memória:

[ctx: @label, %1 is the total amount of installed system memory, %2 is the amount of which is usable, both expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM (%2 usable)
pt_BR: %1 de RAM (%2 utilizável)

[ctx: @label, %1 is the amount of installed system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM
pt_BR: %1 de RAM

[ctx: @label, %1 is the amount of usable system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of usable RAM
pt_BR: %1 de RAM utilizável

[ctx: @label, Unknown amount of system memory]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: Some memory is reserved for use by the kernel or system hardware such as integrated graphics memory.
pt_BR: Parte da memória é reservada para uso pelo kernel ou hardware do sistema, como memória gráfica integrada.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of usable memory may be lower than the displayed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
pt_BR: A quantidade de memória utilizável pode ser menor que a exibida porque parte da memória é reservada para uso pelo kernel ou hardware do sistema, como memória gráfica integrada.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of memory displayed may be lower than the installed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
pt_BR: A quantidade de memória exibida pode ser menor que a quantidade instalada porque parte da memória é reservada para uso pelo kernel ou hardware do sistema, como memória gráfica integrada.

en: Operating System:
pt_BR: Sistema operacional:

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
pt_BR: %1 %2 Compilação: %3

en: KDE Plasma Version:
pt_BR: Versão do KDE Plasma:

[ctx: @title]
en: Serial Number
pt_BR: Número de série

[ctx: @action:button]
en: Copy
pt_BR: Copiar

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
pt_BR: Mostrar

[ctx: @action:button]
en: Launch %1…
pt_BR: Abrir %1…

[ctx: @info:tooltip launches kinfocenter from systemsettings]
en: See more detailed system information
pt_BR: Mostrar mais informações detalhadas do sistema

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
pt_BR: Copiar detalhes

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In current language
pt_BR: No idioma atual

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In English
pt_BR: Em inglês
