kinfocenter - en to ro translation catalogue (29 entries)

en: Processor: | Processors:
ro[0]: Procesor:
ro[1]: Procesoare:
ro[2]: Procesoare:

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
ro: Tip necunoscut

en: Graphics Processor:
ro: Procesor grafic:

en: Graphics Platform:
ro: Platformă grafică:

en: Kernel Version:
ro: Versiune nucleu:

[ctx: @label %1 is the kernel version, %2 CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1 (%2-bit)
ro: %1 (%2 de biți)

[ctx: @title]
en: About this System
ro: Despre acest sistem

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2012-2020 Harald Sitter
ro: Drept de autor 2012-2020 Harald Sitter

[ctx: @info:credit]
en: Author
ro: Autor

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
ro: Producător:

[ctx: @label]
en: Product Name:
ro: Denumire produs:

[ctx: @label]
en: System Version:
ro: Versiune sistem:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
ro: Număr de serie:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
ro: Necunoscut:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
ro: Versiune U-Boot:

en: KDE Frameworks Version:
ro: Versiune KDE Frameworks:

en: Qt Version:
ro: Versiune Qt:

en: Memory:
ro: Memorie:

[ctx: @label %1 is the formatted amount of system memory (e.g. 7,7 GiB)]
en: %1 of RAM
ro: %1 de RAM

[ctx: Unknown amount of RAM]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Operating System:
ro: Sistem de operare:

[ctx: @title]
en: Serial Number
ro: Număr de serie

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
ro: Arată

[ctx: @title:group]
en: Software
ro: Programe

[ctx: @title:group]
en: Hardware
ro: Echipament

[ctx: @action:button launches kinfocenter from systemsettings]
en: Show More Information
ro: Arată informații suplimentare

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard in English
ro: Copiază în clipboard în engleză

en: KDE Plasma Version:
ro: Versiune KDE Plasma:
