kcmusb - en to ru translation catalogue (69 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
ru: (Определено на уровне интерфейса)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
ru: Интерфейс для указанных приложений

[ctx: USB device class]
en: Audio
ru: Аудио

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
ru: Данные CDC

[ctx: USB device class]
en: Chip/SmartCard
ru: Смарт-карта

[ctx: USB device class]
en: Communications
ru: Устройство связи

[ctx: USB device class]
en: Content Security
ru: Безопасность содержимого

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
ru: Диагностическое устройство

[ctx: USB device class]
en: Hub
ru: Хаб

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
ru: Устройства ввода

[ctx: USB device class]
en: Imaging
ru: Устройство для работы с изображениями

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
ru: Устройство хранения данных

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
ru: Прочее устройство

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
ru: Устройство физического интерфейса

[ctx: USB device class]
en: Printer
ru: Принтер

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
ru: Класс производителя

[ctx: USB device class]
en: Video
ru: Видеоустройство

[ctx: USB device class]
en: Wireless
ru: Беспроводное устройство

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
ru: Сеть ATM

[ctx: USB device subclass]
en: Abstract (modem)
ru: бстракт (модем)

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
ru: Подкласс загрузочного интерфейса

[ctx: USB device subclass]
en: CAPI Control
ru: Управление CAPI

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
ru: Управляющее устройство

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
ru: Контроллер

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
ru: Устройство для обновления прошивки

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
ru: Управление устройством

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
ru: Прямое подключение

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
ru: Эмуляция ethernet

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
ru: Сеть Ethernet

[ctx: USB device subclass]
en: Floppy (UFI)
ru: Дисковод (UFI)

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
ru: Мост IRDA

[ctx: USB device subclass]
en: MIDI Streaming
ru: Поточность MIDI

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
ru: Прямое мобильное подключение

[ctx: USB device subclass]
en: Multi-Channel
ru: Многоканальный

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
ru: Нет подкласса

[ctx: USB device subclass]
en: Printer
ru: Принтер

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
ru: RBC (обычно Flash)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
ru: Радиочастота

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
ru: Перепрограммируемое средство диагностики

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
ru: Захват неподвижных изображений

[ctx: USB device subclass]
en: Streaming
ru: Потоковое вещание

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
ru: Телефон

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
ru: Проверка и измерение

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
ru: Не определено

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
ru: Не используется

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
ru: Подкласс производителя

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
ru: Управление видео

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
ru: Набор устройств видеоинтерфейса

[ctx: USB device subclass]
en: Video Streaming
ru: Потоковое вещание видео

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
ru: Управление беспроводной гарнитурой

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
ru: Беспроводной USB-адаптер

en: This module allows you to see the devices attached to your USB bus(es).
ru: Этот модуль позволяет просмотреть устройства, подключённые к шинам USB.

en: Device
ru: Устройство

en: USB Devices
ru: Устройства USB

en: (c) 2001 Matthias Hoelzer-Kluepfel
ru: © Matthias Hoelzer-Kluepfel, 2001

en: Live Monitoring of USB Bus
ru: Мониторинг шины USB

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
ru: Личное медицинское устройство

en: Unknown
ru: Нет данных

en: <b>Manufacturer:</b>
ru: <b>Производитель:</b>

en: <b>Serial #:</b>
ru: <b>Серийный номер:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
ru: <tr><td><i>Класс</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
ru: <tr><td><i>Подкласс</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
ru: <tr><td><i>Протокол</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
ru: <tr><td><i>Версия USB</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
ru: <tr><td><i>ID производителя</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
ru: <tr><td><i>ID продукта</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
ru: <tr><td><i>Скорость</i></td><td>%1 Mбит/с</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
ru: <tr><td><i>Каналы</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
ru: <tr><td><i>Макс. размер пакета</i></td><td>%1</td></tr>
