kinfocenter - en to sa translation catalogue (60 entries)

en: Battery
sa: विद्युत्कोष

en: Rechargeable
sa: पुनः चार्जीय

en: Charge state
sa: आरोप अवस्था

en: Current charge
sa: वर्तमान शुल्क

en: Health
sa: आरोग्यम्‌

en: Charge Cycles
sa: चार्ज चक्र

en: Vendor
sa: व

en: Model
sa: प्रतिकृति

en: Serial Number
sa: क्रमाङ्कः

en: Technology
sa: तन्त्रज्ञान

en: Energy
sa: ऊर्जा

[ctx: current power draw from the battery in W]
en: Consumption
sa: उपभोग

[ctx: Watt]
en: W
sa: इत्यस्मिन्‌

en: Voltage
sa: वोल्टेज

[ctx: Volt]
en: V
sa: वि

en: Remaining energy
sa: अवशिष्ट ऊर्जा

[ctx: Watt-hours]
en: Wh
sa: ह्

en: Last full charge
sa: अन्तिमः पूर्णः शुल्कः

en: Original charge capacity
sa: मूल प्रभार क्षमता

en: Environment
sa: पर्यावरणम्‌

en: Temperature
sa: तापमान

en: Not charging
sa: न चार्जं करोति

en: Charging
sa: चार्जिंग

en: Discharging
sa: निर्वहनम्

en: Fully charged
sa: पूर्णतया चार्जितम्

en: Lithium ion
sa: लिथियम आयन

en: Lithium polymer
sa: लिथियम बहुलक

en: Lithium iron phosphate
sa: लिथियम आयरन फॉस्फेट

en: Lead acid
sa: सीसाम्लम्

en: Nickel cadmium
sa: निकेल कैडमियम

en: Nickel metal hydride
sa: निकेल धातु हाइड्राइड

en: Unknown technology
sa: अज्ञात प्रौद्योगिकी

[ctx: @info:status]
en: No energy information available on this system
sa: अस्मिन् प्रणाल्यां ऊर्जासूचना उपलब्धा नास्ति

en: PDA Battery
sa: पीडीए बैटरी

en: UPS Battery
sa: यूपीएस बैटरी

en: Internal Battery
sa: आन्तरिक बैटरी

en: Mouse Battery
sa: मूषकस्य बैटरी

en: Keyboard Battery
sa: कीबोर्ड बैटरी

en: Keyboard/Mouse Battery
sa: कीबोर्ड/माउस बैटरी

en: Camera Battery
sa: कॅमेरा बैटरी

en: Phone Battery
sa: फ़ोन बैटरी

en: Monitor Battery
sa: मॉनिटर बैटरी

en: Gaming Input Battery
sa: गेमिंग इनपुट बैटरी

en: Bluetooth Battery
sa: ब्लूटूथ बैटरी

en: Tablet Battery
sa: टैबलेट बैटरी

en: Headphone Battery
sa: हेडफोन बैटरी

en: Headset Battery
sa: हेडसेट बैटरी

en: Touchpad Battery
sa: टचपैड बैटरी

[ctx: Battery charge percentage]
en: %1% (Charging)
sa: %1% (चार्जिंग)

en: Charge Percentage
sa: शुल्क प्रतिशत

en: Energy Consumption
sa: ऊर्जा उपभोग

en: Last hour
sa: अन्तिमघण्टा

en: Last 2 hours
sa: अन्तिम २ घण्टा

en: Last 12 hours
sa: गत १२ घण्टा

en: Last 24 hours
sa: गत २४ घण्टा

en: Last 48 hours
sa: गत ४८ घण्टा

en: Last 7 days
sa: गत ७ दिवस

en: Timespan
sa: समयविस्तार

en: Timespan of data to display
sa: प्रदर्शयितुं दत्तांशस्य समयविस्तारः

en: Refresh
sa: ताजगी
