kinfocenter - en to sa translation catalogue (69 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
sa: (Interface level इत्यत्र परिभाषितम्)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
sa: अनुप्रयोगविशिष्टं अन्तरफलकं

[ctx: USB device class]
en: Audio
sa: श्रव्यः

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
sa: सीडीसी डाटा

[ctx: USB device class]
en: Chip/SmartCard
sa: चिप/स्मार्टकार्ड

[ctx: USB device class]
en: Communications
sa: संचारः

[ctx: USB device class]
en: Content Security
sa: सामग्री सुरक्षा

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
sa: निदानात्मकम्

[ctx: USB device class]
en: Hub
sa: कोश

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
sa: मानवीय अन्तरफलकयन्त्रम्

[ctx: USB device class]
en: Imaging
sa: इमेजिंग

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
sa: सामूहिक भण्डारण

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
sa: विविध यन्त्र

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
sa: भौतिक अन्तरफलक उपकरण

[ctx: USB device class]
en: Printer
sa: मुद्रक

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
sa: विक्रेता विशिष्ट वर्ग

[ctx: USB device class]
en: Video
sa: विडिओ

[ctx: USB device class]
en: Wireless
sa: वायरलेस्

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
sa: एटीएम नेटवर्किंग

[ctx: USB device subclass]
en: Abstract (modem)
sa: अमूर्त (आधुनिक)

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
sa: बूट अन्तरफलक उपवर्ग

[ctx: USB device subclass]
en: CAPI Control
sa: CAPI नियन्त्रणम्

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
sa: नियन्त्रणयन्त्रम्

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
sa: नियन्त्रक

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
sa: डिवाइस फर्मवेयर अपडेट

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
sa: उपकरण प्रबन्धन

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
sa: प्रत्यक्ष रेखा

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
sa: ईथरनेट अनुकरणम्

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
sa: ईथरनेट नेटवर्किंग

[ctx: USB device subclass]
en: Floppy (UFI)
sa: फ्लॉपी (UFI)

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
sa: इर्दा सेतु

[ctx: USB device subclass]
en: MIDI Streaming
sa: MIDI स्ट्रीमिंग

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
sa: मोबाईल डायरेक्ट लाइन

[ctx: USB device subclass]
en: Multi-Channel
sa: बहु-चैनल

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
sa: न उपवर्गः

[ctx: USB device subclass]
en: OBEX
sa: OBESS इति

[ctx: USB device subclass]
en: Printer
sa: मुद्रक

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
sa: आरबीसी (विशेषतः फ्लैश)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
sa: रेडियो आवृत्ति

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
sa: पुनः प्रोग्रामेबल डायग्नोस्टिक्स

[ctx: USB device subclass]
en: SFF-8020i, MMC-2 (ATAPI)
sa: एसएफएफ-8020i, एमएमसी-2 (एटीएपीआई)

[ctx: USB device subclass]
en: SFF-8070i
sa: एसएफएफ-8070i

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
sa: अद्यापि चित्रग्रहणम्

[ctx: USB device subclass]
en: Streaming
sa: स्ट्रीमिंग

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
sa: दूरभाषः

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
sa: परीक्षणं मापनं च

[ctx: USB device subclass]
en: USB3 Vision
sa: USB3 दृष्टिः

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
sa: अनिर्दिष्टम्

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
sa: अप्रयुक्तः

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
sa: विक्रेता विशिष्ट उपवर्ग

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
sa: विडियो नियन्त्रणम्

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
sa: विडियो अन्तरफलक संग्रह

[ctx: USB device subclass]
en: Video Streaming
sa: विडियो स्ट्रीमिंग

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
sa: वायरलेस हैण्डसेट नियन्त्रण

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
sa: वायरलेस USB तार एडाप्टर

en: Device
sa: उपकरणम्‌

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
sa: व्यक्तिगत स्वास्थ्यसेवा

en: Unknown
sa: अज्ञात

en: <b>Manufacturer:</b>
sa: <b>निर्माता : १.</b>

en: <b>Serial #:</b>
sa: <b>धारावाहिक #: .</b>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
sa: <tr><td><i>विक्रेता आईडी</i></td><td> ०x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
sa: <tr><td><i>उत्पाद आईडी</i></td><td> ०x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
sa: <tr><td><i>श्रेणी</i></td> %1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
sa: <tr><td><i>उपवर्गः</i></td> %1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
sa: <tr><td><i>प्रोटोकॉल</i></td> %1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
sa: <tr><td><i>USB संस्करणम्</i></td><td> %1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
sa: <tr><td><i>गति</i></td><td> %1 Mbit/s</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
sa: <tr><td><i>चैनल्स्</i></td><td> %1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
sa: <tr><td><i>मैक्स। पैकेट आकार</i></td><td> %1</td></tr>
