kinfocenter - en to sa translation catalogue (30 entries)

en: Processor: | Processors:
sa[0]: संसाधकः :
sa[1]: संसाधकाः :

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
sa: अज्ञात प्रकार

[ctx: @label %1 is the GPU index number]
en: Graphics Processor %1:
sa: ग्राफिक्स प्रोसेसर %1:

en: Graphics Processor:
sa: ग्राफिक्स प्रोसेसर :

[ctx: @label GPU type]
en: integrated
sa: एकीकृत

[ctx: @label GPU type]
en: discrete
sa: विच्छिन्नम्

[ctx: @label GPU type. GPU of a virtual machine]
en: virtual
sa: आभास

en: Graphics Platform:
sa: ग्राफिक्स मञ्चः :

en: Kernel Version:
sa: कर्नेल् संस्करणम् :

[ctx: @label %1 is the kernel version, %2 CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1 (%2-bit)
sa: %1 (%2-बिट)

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
sa: निर्माता :

[ctx: @label]
en: Product Name:
sa: उत्पाद का नाम :

[ctx: @label]
en: System Version:
sa: प्रणालीसंस्करणम् :

[ctx: @label]
en: Serial Number:
sa: क्रमाङ्कः :

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
sa: अज्ञात:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
sa: यू-बूट् संस्करणम् :

en: KDE Frameworks Version:
sa: KDE Frameworks संस्करणम् :

en: Qt Version:
sa: Qt संस्करणम् :

en: Memory:
sa: स्मृति:

en: Operating System:
sa: प्रचालन प्रणाली :

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
sa: %1 %2 निर्माणम्: %3

en: KDE Plasma Version:
sa: केडीई प्लाज्मा संस्करणम् :

[ctx: @title]
en: Serial Number
sa: क्रमाङ्कः

[ctx: @action:button]
en: Copy
sa: प्रतिलिपि

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
sa: दर्शयतु

[ctx: @title:group]
en: Software
sa: तन्त्रांश

[ctx: @title:group]
en: Hardware
sa: हार्डवेयर

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
sa: विवरणं प्रतिलिपितु

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In current language
sa: वर्तमानभाषायां

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In English
sa: आङ्ग्लभाषायां
