kcmusb - en to sr@latin translation catalogue (66 entries)

en: AT-commands
sr@latin: AT-naredbe

en: ATM Networking
sr@latin: ATM umrežavanje

en: Abstract (modem)
sr@latin: apstraktni (modem)

en: Audio
sr@latin: audio

en: Bidirectional
sr@latin: dvosmerni

en: Boot Interface Subclass
sr@latin: potklasa podiznog sučelja

en: Bulk (Zip)
sr@latin: količina (Zip)

en: CAPI Control
sr@latin: CAPI kontrola

en: Communications
sr@latin: komunikacije

en: Control Device
sr@latin: kontrolni uređaj

en: Control/Bulk
sr@latin: kontrola/količinski

en: Control/Bulk/Interrupt
sr@latin: kontrola/količinski/prekid

en: Data
sr@latin: podaci

en: Direct Line
sr@latin: direktna veza

en: Ethernet Networking
sr@latin: ethernetsko umrežavanje

en: Floppy
sr@latin: flopi

en: Host Based Driver
sr@latin: drajver u domaćinu

en: Hub
sr@latin: čvorište

en: Human Interface Devices
sr@latin: uređaji ljudskog sučelja

en: Interface
sr@latin: sučelje

en: Keyboard
sr@latin: tastatura

en: Mass Storage
sr@latin: masovno skladište

en: Mouse
sr@latin: miš

en: Multi-Channel
sr@latin: višekanalski

en: No Subclass
sr@latin: bez potklase

en: Non Streaming
sr@latin: bez strujanja

en: None
sr@latin: nijedan

en: Printer
sr@latin: štampač

en: Q.932 EuroISDN
sr@latin: Q.932 (EuroISDN)

en: Streaming
sr@latin: strujanje

en: Telephone
sr@latin: telefon

en: Transparent
sr@latin: proziran

en: Unidirectional
sr@latin: jednosmeran

en: V.120 V.24 rate ISDN
sr@latin: V.120 V.24 ISDN

en: Vendor Specific
sr@latin: posebno proizvođača

en: Vendor Specific Class
sr@latin: posebna klasa proizvođača

en: Vendor Specific Protocol
sr@latin: poseban protokol proizvođača

en: Vendor Specific Subclass
sr@latin: posebna potklasa proizvođača

en: Vendor specific
sr@latin: posebno proizvođača

en: This module allows you to see the devices attached to your USB bus(es).
sr@latin: Ovaj modul daje pregled uređaja prikačenih na USB magistralu.

en: Device
sr@latin: Uređaj

en: kcmusb
sr@latin: KCM‑USB

en: USB Devices
sr@latin: USB uređaji

en: (c) 2001 Matthias Hoelzer-Kluepfel
sr@latin: © 2001, Matijas Helcer-Klipfel

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
sr@latin: Matijas Helcer-Klipfel

en: Live Monitoring of USB Bus
sr@latin: Uživo nadgledanje USB magistrale

en: Unknown
sr@latin: nepoznat

en: <b>Manufacturer:</b>
sr@latin: <b>Proizvođač:</b>

en: <b>Serial #:</b>
sr@latin: <b>Serijski broj:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
sr@latin: <tr><td><i>klasa</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
sr@latin: <tr><td><i>potklasa</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
sr@latin: <tr><td><i>protokol</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>USB verzija</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>ID proizvođača</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>ID proizvoda</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Revision</i></td><td>%1.%2</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>revizija</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>brzina</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>kanala</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Power Consumption</i></td><td>%1 mA</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>potrošnja energije</i></td><td>%1 mA</td></tr>

en: <tr><td><i>Power Consumption</i></td><td>self powered</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>potrošnja energije</i></td><td>samonapajanje</td></tr>

en: <tr><td><i>Attached Devicenodes</i></td><td>%1</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>prikačeni čvorovi</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>maks. veličina paketa</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Bandwidth</i></td><td>%1 of %2 (%3%)</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>propusnost</i></td><td>%1 od %2 (%3%)</td></tr>

en: <tr><td><i>Intr. requests</i></td><td>%1</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>prekidnih zahteva</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Isochr. requests</i></td><td>%1</td></tr>
sr@latin: <tr><td><i>izohronih zahteva</i></td><td>%1</td></tr>

en: Could not open one or more USB controller. Make sure, you have read access to all USB controllers that should be listed here.
sr@latin: Ne mogu da otvorim jedan ili više USB kontrolora. Proverite imate li pristup za čitanje za sve USB kontrolore koje ovde treba nabrojati.
