kcmusb - en to sv translation catalogue (70 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
sv: (Definierad på gränssnittsnivå)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
sv: Programspecifikt gränssnitt

[ctx: USB device class]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
sv: CDC-data

[ctx: USB device class]
en: Chip/SmartCard
sv: Chip/Smartkort

[ctx: USB device class]
en: Communications
sv: Kommunikationer

[ctx: USB device class]
en: Content Security
sv: Innehållssäkerhet

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
sv: Diagnostik

[ctx: USB device class]
en: Hub
sv: Nav

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
sv: Man-maskin-enhet

[ctx: USB device class]
en: Imaging
sv: Bildåtergivning

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
sv: Masslagring

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
sv: Diverse enheter

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
sv: Fysisk gränssnittsenhet

[ctx: USB device class]
en: Printer
sv: Skrivare

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
sv: Leverantörsspecifik klass

[ctx: USB device class]
en: Wireless
sv: Trådlös

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
sv: ATM-nätverk

[ctx: USB device subclass]
en: Abstract (modem)
sv: Abstrakt (modem)

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
sv: Delklass för startgränssnitt

[ctx: USB device subclass]
en: CAPI Control
sv: CAPI-kontroll

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
sv: Kontrollenhet

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
sv: Kontrollenhet

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
sv: Uppdatering av fast programvara

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
sv: Enhetshantering

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
sv: Direktanslutning

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
sv: Ethernet-emulering

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
sv: Ethernet-nätverk

[ctx: USB device subclass]
en: Floppy (UFI)
sv: Diskett (UFI)

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
sv: IRDA-brygga

[ctx: USB device subclass]
en: MIDI Streaming
sv: MIDI-ström

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
sv: Mobil direktanslutning

[ctx: USB device subclass]
en: Multi-Channel
sv: Flerkanal

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
sv: Ingen delklass

[ctx: USB device subclass]
en: Printer
sv: Skrivare

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
sv: RBC (typiskt Flash)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
sv: Radiofrekvens

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
sv: Omprogrammerbar diagnostik

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
sv: Stillbildstagning

[ctx: USB device subclass]
en: Streaming
sv: Ström

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
sv: Telefon

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
sv: Prov och mätning

[ctx: USB device subclass]
en: USB3 Vision
sv: USB3-vision

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
sv: Odefinierad

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
sv: Oanvänd

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
sv: Leverantörsspecifik delklass

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
sv: Videostyrning

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
sv: Videogränssnittssamling

[ctx: USB device subclass]
en: Video Streaming
sv: Videoström

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
sv: Trådlös handkontroll

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
sv: Trådlös USB-trådanpassning

en: This module allows you to see the devices attached to your USB bus(es).
sv: Den här modulen låter dig se enheter anslutna till USB-bussen eller -bussarna.

en: Device
sv: Enhet

en: kcmusb
sv: IM usb

en: USB Devices
sv: USB-enheter

en: (c) 2001 Matthias Hoelzer-Kluepfel
sv: © 2001 Matthias Hoelzer-Kluepfel

en: Live Monitoring of USB Bus
sv: Övervakning av USB-buss under användning

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
sv: Personlig vård

en: Unknown
sv: Okänd

en: <b>Manufacturer:</b>
sv: <b>Tillverkare:</b>

en: <b>Serial #:</b>
sv: <b>Serienummer:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
sv: <tr><td><i>Klass</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
sv: <tr><td><i>Delklass</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
sv: <tr><td><i>Protokoll</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
sv: <tr><td><i>USB-version</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
sv: <tr><td><i>Leveratörs-ID</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
sv: <tr><td><i>Produkt-ID</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
sv: <tr><td><i>Hastighet</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
sv: <tr><td><i>Kanaler</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
sv: <tr><td><i>Max paketstorlek</i></td><td>%1</td></tr>
