kinfocenter - en to ta translation catalogue (37 entries)

en: Processor: | Processors:
ta[0]: கணிப்பி:
ta[1]: கணிப்பிகள்:

[ctx: unknown CPU type/product name; presented as `Processors: 4 × Unknown Type']
en: Unknown Type
ta: தெரியாத வகை

[ctx: @label %1 is the GPU index number]
en: Graphics Processor %1:
ta: வரைகலை கணிப்பி %1:

en: Graphics Processor:
ta: வரைகலை கணிப்பி:

[ctx: @label GPU type]
en: integrated
ta: உள்ளமை

[ctx: @label GPU type]
en: discrete
ta: பிரிநிலை

[ctx: @label GPU type. GPU of a virtual machine]
en: virtual
ta: மெய்நிகர்

en: Graphics Platform:
ta: வரைகலை இயக்குதளம்:

en: Kernel Version:
ta: கருனி பதிப்பு:

[ctx: @label %1 is the kernel version, %2 CPU bit width (e.g. 32 or 64)]
en: %1 (%2-bit)
ta: %1 (%2-பிட்டு)

[ctx: @label]
en: Manufacturer:
ta: உற்பத்தியாளர்:

[ctx: @label]
en: Product Name:
ta: உற்பத்திப்பொருளின் பெயர்:

[ctx: @label]
en: System Version:
ta: கணினியின் வகை:

[ctx: @label]
en: Serial Number:
ta: தொடர் எண்:

[ctx: @label unknown entry in table]
en: Unknown:
ta: தெரியாதது:

[ctx: @label uboot is the name of a bootloader for embedded devices]
en: U-Boot Version:
ta: U-boot பதிப்பு:

en: KDE Frameworks Version:
ta: கே.டீ.யீ. நிரலகங்களின் பதிப்பு:

en: Qt Version:
ta: Qt பதிப்பு:

en: Memory:
ta: நினைவகம்:

[ctx: @label, %1 is the total amount of installed system memory, %2 is the amount of which is usable, both expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM (%2 usable)
ta: %1 RAM (பயன்படுத்தக்கூடியது %2)

[ctx: @label, %1 is the amount of installed system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of RAM
ta: %1 RAM

[ctx: @label, %1 is the amount of usable system memory expressed as 7.7 GiB]
en: %1 of usable RAM
ta: %1 பயன்படுத்தக்கூடிய RAM

[ctx: @label, Unknown amount of system memory]
en: Unknown
ta: தெரியாதது

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: Some memory is reserved for use by the kernel or system hardware such as integrated graphics memory.
ta: கருனியோ வரைகலை அட்டையோ பயன்படுத்துவதற்காக நினைவகத்தின் ஓர் பகுதி ஒதுக்கப்பட்டுள்ளது.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of usable memory may be lower than the displayed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
ta: பயன்படுத்தக்கூடிய நினைவிடம் காட்டப்படுவதைவிட குறைவாக இருக்கலாம், ஏனெனில் கருனியோ வரைகலை அட்டையோ பயன்படுத்துவதற்காக நினைவகத்தின் ஓர் பகுதி ஒதுக்கப்பட்டிருக்கும்.

[ctx: @info:tooltip, referring to system memory or RAM]
en: The amount of memory displayed may be lower than the installed amount because some memory is reserved for use by the kernel or system hardware, such as integrated graphics memory.
ta: காட்டப்படும் நினைவிடம் நிறுவியுள்ளதைவிட குறைவாக இருக்கலாம், ஏனெனில் கருனியோ வரைகலை அட்டையோ பயன்படுத்துவதற்காக நினைவகத்தின் ஓர் பகுதி ஒதுக்கப்பட்டிருக்கும்.

en: Operating System:
ta: இயக்குதளம்:

[ctx: @label %1 is the distro name, %2 is the version, %3 is the 'build' which should be a number, or 'rolling']
en: %1 %2 Build: %3
ta: %1 %2 பதிப்பு: %3

en: KDE Plasma Version:
ta: கே.டீ.யீ பிளாஸ்மா பதிப்பு:

[ctx: @title]
en: Serial Number
ta: தொடர் எண்

[ctx: @action:button]
en: Copy
ta: நகலெடு

[ctx: @action:button show a hidden entry in an overlay]
en: Show
ta: காட்டு

[ctx: @title:group]
en: Software
ta: மென்பொருள்

[ctx: @title:group]
en: Hardware
ta: வன்பொருள்

[ctx: @action:button]
en: Copy Details
ta: விவரங்களை நகலெடு

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In current language
ta: தற்போதைய மொழியில்

[ctx: @action:button Copy Details...]
en: In English
ta: ஆங்கிலத்தில்
