kcmusb - en to tr translation catalogue (67 entries)

[ctx: USB device class]
en: (Defined at Interface level)
tr: (Arayüz düzeyinde tanımlı)

[ctx: USB device class]
en: Application Specific Interface
tr: Uygulamaya Özel Arayüz

[ctx: USB device class]
en: Audio
tr: Ses

[ctx: USB device class]
en: CDC Data
tr: CDC Verisi

[ctx: USB device class]
en: Chip/SmartCard
tr: Yonga/Akıllı Kart

[ctx: USB device class]
en: Communications
tr: İletişim

[ctx: USB device class]
en: Content Security
tr: İçerik Güvenliği

[ctx: USB device class]
en: Diagnostic
tr: Tanılama

[ctx: USB device class]
en: Hub
tr: Çoklayıcı

[ctx: USB device class]
en: Human Interface Device
tr: İnsan Arabirim Aygıtı

[ctx: USB device class]
en: Imaging
tr: Kalıplama

[ctx: USB device class]
en: Mass Storage
tr: Toplu Depolama

[ctx: USB device class]
en: Miscellaneous Device
tr: Diğer Aygıt

[ctx: USB device class]
en: Physical Interface Device
tr: Fiziksel Arabirim Aygıtı

[ctx: USB device class]
en: Printer
tr: Yazıcı

[ctx: USB device class]
en: Vendor Specific Class
tr: Satıcıya Özel Sınıf

[ctx: USB device class]
en: Wireless
tr: Kablosuz

[ctx: USB device subclass]
en: ATM Networking
tr: ATM Ağı

[ctx: USB device subclass]
en: Abstract (modem)
tr: Soyut (modem)

[ctx: USB device subclass]
en: Boot Interface Subclass
tr: Önyükleme Arayüz Alt Sınıfı

[ctx: USB device subclass]
en: CAPI Control
tr: CAPI Denetimi

[ctx: USB device subclass]
en: Control Device
tr: Denetim Aygıtı

[ctx: USB device subclass]
en: Controller
tr: Denetleyici

[ctx: USB device subclass]
en: Device Firmware Update
tr: Aygıt Gömülü Yazılımı Güncellemesi

[ctx: USB device subclass]
en: Device Management
tr: Aygıt Yönetimi

[ctx: USB device subclass]
en: Direct Line
tr: Doğrudan Hat

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Emulation
tr: Ethernet Öykünmesi

[ctx: USB device subclass]
en: Ethernet Networking
tr: Ethernet Ağı

[ctx: USB device subclass]
en: Floppy (UFI)
tr: Disket (UFI)

[ctx: USB device subclass]
en: IRDA Bridge
tr: IRDA Köprüsü

[ctx: USB device subclass]
en: MIDI Streaming
tr: MIDI Akışı

[ctx: USB device subclass]
en: Mobile Direct Line
tr: Taşınabilir Doğrudan Hat

[ctx: USB device subclass]
en: Multi-Channel
tr: Çok Kanallı

[ctx: USB device subclass]
en: No Subclass
tr: Alt Sınıf Yok

[ctx: USB device subclass]
en: Printer
tr: Yazıcı

[ctx: USB device subclass]
en: RBC (typically Flash)
tr: RBC (genelde Flaş)

[ctx: USB device subclass]
en: Radio Frequency
tr: Radyo Dalgaları

[ctx: USB device subclass]
en: Reprogrammable Diagnostics
tr: Yeniden Programlanabilir Tanılar

[ctx: USB device subclass]
en: Still Image Capture
tr: Durgun Görsel Yakalama

[ctx: USB device subclass]
en: Streaming
tr: Akış

[ctx: USB device subclass]
en: Telephone
tr: Telefon

[ctx: USB device subclass]
en: Test and Measurement
tr: Sınama ve Ölçü

[ctx: USB device subclass]
en: Undefined
tr: Tanımlanmamış

[ctx: USB device subclass]
en: Unused
tr: Kullanılmıyor

[ctx: USB device subclass]
en: Vendor Specific Subclass
tr: Satıcıya Özel Alt Sınıf

[ctx: USB device subclass]
en: Video Control
tr: Video Denetimi

[ctx: USB device subclass]
en: Video Interface Collection
tr: Video Arayüz Toplaması

[ctx: USB device subclass]
en: Video Streaming
tr: Video Akışı

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless Handset Control
tr: Kablosuz El Ünitesi Denetimi

[ctx: USB device subclass]
en: Wireless USB Wire Adapter
tr: Kablosuz USB Kablosu Bağdaştırıcı

en: This module allows you to see the devices attached to your USB bus(es).
tr: Bu modül USB veriyoluna bağlı aygıtları görüntülemenize olanak verir.

en: Device
tr: Aygıt

en: USB Devices
tr: USB Aygıtları

en: Live Monitoring of USB Bus
tr: Gerçek Zamanlı USB izleme

[ctx: USB device class]
en: Personal Healthcare
tr: Kişisel Sağlık

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: <b>Manufacturer:</b>
tr: <b>Üretici:</b>

en: <b>Serial #:</b>
tr: <b>Seri numarası:</b>

en: <tr><td><i>Class</i></td>%1</tr>
tr: <tr><td><i>Sınıf</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Subclass</i></td>%1</tr>
tr: <tr><td><i>Alt Sınıf</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>Protocol</i></td>%1</tr>
tr: <tr><td><i>Protokol</i></td>%1</tr>

en: <tr><td><i>USB Version</i></td><td>%1.%2</td></tr>
tr: <tr><td><i>USB Sürümü</i></td><td>%1.%2</td></tr>

en: <tr><td><i>Vendor ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
tr: <tr><td><i>Satıcı Kimliği</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Product ID</i></td><td>0x%1</td></tr>
tr: <tr><td><i>Ürün Kimliği</i></td><td>0x%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Speed</i></td><td>%1 Mbit/s</td></tr>
tr: <tr><td><i>Hız</i></td><td>%1 Mbit/sn</td></tr>

en: <tr><td><i>Channels</i></td><td>%1</td></tr>
tr: <tr><td><i>Kanallar</i></td><td>%1</td></tr>

en: <tr><td><i>Max. Packet Size</i></td><td>%1</td></tr>
tr: <tr><td><i>En B. Paket Boyutu</i></td><td>%1</td></tr>
