kinfocenter - en to vi translation catalogue (54 entries)

en: Energy Consumption Statistics
vi: Thống kê tiêu thụ năng lượng

en: This module lets you see energy information and statistics.
vi: Khối này cho bạn thấy thông tin và thống kê về năng lượng.

en: Battery
vi: Pin

en: Rechargeable
vi: Sạc lại được

en: Charge state
vi: Trạng thái sạc

en: Current charge
vi: Lượng sạc hiện tại

en: Health
vi: Sức chứa

en: Vendor
vi: Nhà cung cấp

en: Model
vi: Mẫu mã

en: Serial Number
vi: Số loạt

en: Technology
vi: Công nghệ

en: Energy
vi: Năng lượng

[ctx: current power draw from the battery in W]
en: Consumption
vi: Tiêu thụ

en: Voltage
vi: Điện thế

en: Remaining energy
vi: Năng lượng còn

en: Last full charge
vi: Lần sạc đầy cuối

en: Original charge capacity
vi: Dung lượng sạc ban đầu

en: Environment
vi: Môi trường

en: Temperature
vi: Nhiệt độ

en: Not charging
vi: Đang không sạc

en: Charging
vi: Đang sạc

en: Discharging
vi: Đang xả

en: Fully charged
vi: Đã sạc đầy

en: Lithium ion
vi: Ion lithi

en: Lithium polymer
vi: Polime lithi

en: Lithium iron phosphate
vi: Phốt-phát lithi sắt

en: Lead acid
vi: A-xít chì

en: Nickel cadmium
vi: Catmi kền

en: Nickel metal hydride
vi: Hyđrua kền kim loại

en: Unknown technology
vi: Công nghệ không rõ

en: Last hour
vi: Một giờ qua

en: Last 2 hours
vi: 2 giờ qua

en: Last 12 hours
vi: 12 giờ qua

en: Last 24 hours
vi: 24 giờ qua

en: Last 48 hours
vi: 48 giờ qua

en: Last 7 days
vi: 7 ngày qua

[ctx: @info:status]
en: No energy information available on this system
vi: Không có sẵn thông tin nào về năng lượng trong hệ thống này

en: Internal battery
vi: Pin nội bộ

en: UPS battery
vi: Pin UPS

en: Monitor battery
vi: Pin màn hình

en: Mouse battery
vi: Pin chuột

en: Keyboard battery
vi: Pin bàn phím

en: PDA battery
vi: Pin PDA

en: Phone battery
vi: Pin điện thoại

en: Unknown battery
vi: Pin không rõ

[ctx: Battery charge percentage]
en: %1% (Charging)
vi: %1% (Đang sạc)

en: Charge Percentage
vi: Phần trăm sạc

en: Energy Consumption
vi: Tiêu thụ năng lượng

en: Timespan
vi: Khoảng thời gian

en: Timespan of data to display
vi: Khoảng thời gian của dữ liệu để hiển thị

en: Refresh
vi: Cập nhật

en: This type of history is currently not available for this device.
vi: Kiểu lịch sử này hiện không khả dụng cho thiết bị này.

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không
