kio_man - en to ar translation catalogue (30 entries)

[ctx: @info]
en: No man page matching <resource>%1</resource> could be found.<nl/><nl/>Check that you have not mistyped the name of the page, and note that man page names are case sensitive.<nl/><nl/>If the name is correct, then you may need to extend the search path for man pages, either using the <envar>MANPATH</envar> environment variable or a configuration file in the <filename>/etc</filename> directory.
ar: تعذر العثور على صفحة دليل تطابق <resource>%1</resource>. <nl/> <nl/> تأكد من أنك لم تكتب اسم الصفحة بشكل خاطئ ، ولاحظ أن أسماء صفحات الدليل حساسة لحالة الأحرف. <nl/> <nl/> إذا كان الاسم صحيحًا ، فقد تحتاج إلى توسيع مسار البحث لصفحات الدليل ، إما باستخدام متغير البيئة <envar> MANPATH </envar> أو ملف الضبط في دليل <filename> /etc </filename>.

[ctx: @info]
en: The specified man page references another page <filename>%1</filename>,<nl/>but the referenced page <filename>%2</filename> could not be found.
ar: تشير صفحة الدليل المحددة إلى صفحة أخرى <filename>%1 </filename> ، <nl /> ولكن الصفحة المشار إليها <filename>%2 </filename> تعذر العثور عليها.

[ctx: @info]
en: The man page <filename>%1</filename> could not be read.
ar: تعذر قراءة صفحة الدليل <filename>%1 </filename>.

[ctx: @info]
en: The man page <filename>%1</filename> could not be converted.
ar: تعذر تحويل صفحة الدليل <filename>%1 </filename>.

en: Manual Page Viewer Error
ar: خطأ عارض صفحات الدليل

en: There is more than one matching man page:
ar: هناك أكثر من صفحة مساعدة مطابقة الوصف:

en: Multiple Manual Pages
ar: صفحات دليل متعددة

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
ar: ملاحظة: إذا كنت تريد قراءة صفحة مساعدة بلغتك ، فعليك الانتباه إلى وجود  أخطاء أو مصطلحات قديمة. في حال وجود شك ، عليك مراجعة الاصدارة الانكليزية من صفحات المساعدة.

en: Header Files
ar: ملفات الترويسة

en: Header Files (POSIX)
ar: ملفات الترويسة (POSIX)

en: User Commands
ar: أوامر المستخدم

en: User Commands (POSIX)
ar: أوامر المستخدم (POSIX)

en: System Calls
ar: نداءات النظام

en: Subroutines
ar: الوظائف الفرعية

en: Perl Modules
ar: Perl وحدات

en: Network Functions
ar: وظائف الشبكة

en: Devices
ar: الأجهزة

en: File Formats
ar: هيئات الملفات

en: Games
ar: الألعاب

en: Miscellaneous
ar: متنوع

en: System Administration
ar: إدارة النظام

en: Kernel
ar: النواة

en: Local Documentation
ar: الوثائق المحلية

en: New
ar: جديد

en: Main Manual Page Index
ar: الفهرس الرئيسي للدليل

en: Section %1
ar: القسم  %1

en: Index for section %1: %2
ar: الفهرس للشعبة %1:%2

en: Manual Page Index
ar: فهرس صفحات الدليل

en: Generating Index
ar: جاري توليد الفهرس

[ctx: @info]
en: Could not find the <command>%1</command> program on your system. Please install it if necessary, and ensure that it can be found using the environment variable <envar>PATH</envar>.
ar: تعذر العثور على برنامج <command>%1 </command> على نظامك. يرجى تثبيته إذا لزم الأمر ، والتأكد من أنه يمكن العثور عليه باستخدام متغير البيئة <envar> PATH </envar>.
