kio_sftp - en to da translation catalogue (32 entries)

en: Incorrect or invalid passphrase
da: Forkert eller ugyldig adgangsfrase

en: Could not allocate callbacks
da: Kunne ikke allokere tilbagekald

en: Could not set log verbosity.
da: Kunne ikke sætte detaljeringsgrad for log.

en: Could not set log userdata.
da: Kunne ikke sætte log-brugerdata.

en: Could not set log callback.
da: Kunne ikke sætte log-tilbagekald.

en: SFTP Login
da: SFTP-login

en: Use the username input field to answer this question.
da: Anvend input-feltet brugernavn til at besvare dette spørgsmål.

en: Please enter your password.
da: Angiv din adgangskode.

en: Site:
da: Sted:

[ctx: error message. %1 is a path, %2 is a numeric error code]
en: Could not read link: %1 [%2]
da: Kunne ikke læse link: %1 [%2]

en: Could not create a new SSH session.
da: Kunne ikke oprette en ny SSH-session.

en: Could not set a timeout.
da: Kunne ikke sætte en timeout.

en: Could not disable Nagle's Algorithm.
da: Kunne ikke deaktivere Nagle's algoritme.

en: Could not set compression.
da: Kunne ikke sætte komprimering.

en: Could not set host.
da: Kunne ikke sætte vært.

en: Could not set port.
da: Kunne ikke sætte port.

en: Could not set username.
da: Kunne ikke sætte brugernavn.

en: Could not parse the config file.
da: Kunne ikke fortolke konfigurationsfilen.

en: Opening SFTP connection to host %1:%2
da: Åbner SFTP-forbindelse til værten %1:%2

en: Could not get server public key type name
da: Kunne ikke hente typenavnet ud fra serverens offentlige nøgle

en: Could not create hash from server public key
da: Kunne ikke oprette hash ud fra serverens offentlige nøgle

en: Could not create fingerprint for server public key
da: Kunne ikke oprette fingeraftryk ud fra serverens offentlige nøgle

en: An %1 host key for this server was not found, but another type of key exists.
    An attacker might change the default server key to confuse your client into thinking the key does not exist.
    Please contact your system administrator.
    %2
da: En %1 værtsnøglen for denne server blev ikke fundet, men en anden type af nøgle findes.
    En angriber kan måske ændre standard server-nøglen for at forvirre din klient til at tro at nøglen ikke findes.
    Kontakt din systemadministrator.
    %2

en: Authentication failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Authentication failed. The server didn't send any authentication methods
da: Godkendelse mislykkedes. Serveren sendte ikke nogen autentificeringsmetoder

en: Please enter your username and password.
da: Indtast venligst brugernavn og adgangskode.

en: Incorrect username or password
da: Forkert brugernavn eller adgangskode

en: Unable to request the SFTP subsystem. Make sure SFTP is enabled on the server.
da: Kan ikke forespørge SFTP-undersystemet. Sørg for at SFTP er aktiveret på serveren.

en: Could not initialize the SFTP session.
da: Kunne ikke initialisere SFTP-sessionen.

en: Successfully connected to %1
da: Det lykkedes at forbinde til %1

en: Invalid sftp context
da: Ugyldigt sftp-kontekst

en: Could not change permissions for
    %1
da: Kunne ikke ændre rettigheder for
    %1
