kio_man - en to fr translation catalogue (29 entries)

[ctx: @info]
en: No man page matching <resource>%1</resource> could be found.<nl/><nl/>Check that you have not mistyped the name of the page, and note that man page names are case sensitive.<nl/><nl/>If the name is correct, then you may need to extend the search path for man pages, either using the <envar>MANPATH</envar> environment variable or a configuration file in the <filename>/etc</filename> directory.
fr: Aucune page de manuel n'a été trouvée pour <resource>%1</resource>. <nl/><nl/>Veuillez vérifier que vous avez bien saisi le nom de la page que vous voulez. Faites attention car les noms de pages de manuel sont sensibles à la casse. <nl/> <nl/>Si le nom est correct, alors, vous devriez peut-être étendre l'emplacement de recherche pour les pages de manuels, soit en utilisant la variable d'environnement <envar>MANPATH</envar>, soit en utilisant un fichier de correspondance dans le dossier <filename>/etc</filename>.

[ctx: @info]
en: The specified man page references another page <filename>%1</filename>,<nl/>but the referenced page <filename>%2</filename> could not be found.
fr: La page de manuel spécifiée référence une autre page <filename>%1</filename>,<nl/> mais cette page référencée <filename>%2</filename> est introuvable.

[ctx: @info]
en: The man page <filename>%1</filename> could not be read.
fr: La page de manuel <filename>%1</filename> n'a pu être lue.

[ctx: @info]
en: The man page <filename>%1</filename> could not be converted.
fr: La page de manuel <filename>%1</filename> n'a pu être convertie.

en: Manual Page Viewer Error
fr: Erreur de l'afficheur de pages de manuel

en: There is more than one matching man page:
fr: Il y a plus d'une page qui corresponde :

en: Multiple Manual Pages
fr: Multiples pages de manuel

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
fr: Remarque : si vous lisez une page de manuel dans votre langue, soyez conscient qu'elle peut contenir des erreurs ou être obsolète. En cas de doute, vous devriez consulter la version anglaise.

en: Header Files
fr: Fichiers d'en-tête

en: Header Files (POSIX)
fr: Fichiers d'en-tête (POSIX)

en: User Commands
fr: Commandes utilisateur

en: User Commands (POSIX)
fr: Commandes utilisateur (POSIX)

en: System Calls
fr: Appels système

en: Subroutines
fr: Sous-programmes

en: Perl Modules
fr: Modules Perl

en: Network Functions
fr: Fonctionnalités réseau

en: Devices
fr: Périphériques

en: File Formats
fr: Formats de fichiers

en: Games
fr: Jeux

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: System Administration
fr: Administration système

en: Kernel
fr: Noyau

en: Local Documentation
fr: Documentation locale

en: New
fr: Nouveau

en: Main Manual Page Index
fr: Index principal de pages de manuel

en: Index for section %1: %2
fr: Index pour la section « %1 » : %2

en: Manual Page Index
fr: Index de pages de manuel

en: Generating Index
fr: Génération de l'index

[ctx: @info]
en: Could not find the <command>%1</command> program on your system. Please install it if necessary, and ensure that it can be found using the environment variable <envar>PATH</envar>.
fr: Impossible de trouver le programme <command>%1</command> sur votre système. Veuillez l'installer, si nécessaire, et vous assurer qu'il est accessible grâce à la variable d'environnement <envar>PATH</envar>.
