kio_gopher - en to it translation catalogue (5 entries)

en: Connecting to %1...
it: Connessione a %1 in corso...

en: %1 contacted. Retrieving data...
it: Contattato %1. Ricezione dati...

en: Retrieved %1 bytes from %2...
it: Ricezione di %1 byte da %2...

en: Enter a search term:
it: Inserisci un termine di ricerca:

[ctx: Text on a search button, like at a search engine]
en: Search
it: Cerca
