kcmkio - en to da translation catalogue (1233 entries)

en: Could not modify the ownership of file %1
da: Kunne ikke ændre ejerskab for filen %1

en: Could not modify the ownership of file <filename>%1</filename>. You have insufficient access to the file to perform the change.
da: Kunne ikke ændre ejerskab af filen <filename>%1</filename>. Du har ikke tilstrækkelig adgang til at udføre ændringen.

[ctx: The first arg is the path to the symlink that couldn't be created, the secondarg is the filesystem type (e.g. vfat, exfat)]
en: Could not create symlink "%1".
    The destination filesystem (%2) doesn't support symlinks.
da: Kunne ikke oprette symlink "%1".
    Mål-filsystemet (%2) understøtter ikke symlinks.

en: Folder Already Exists
da: Mappen findes allerede

en: File Already Exists
da: Filen findes allerede

en: Already Exists as Folder
da: Findes allerede som en mappe

en: Trash
da: Papirkurv

en: No Exec field in %1
da: Intet Exec-felt i %1

en: Could not find the program '%1'
da: Kunne ikke finde programmet "%1"

en: The program '%1' was found at '%2' but it is missing executable permissions.
da: Programmet "%1" blev fundet i "%2", men det mangler kørselsrettigheder.

en: The program '%1' is missing executable permissions.
da: Programmet "%1" mangler kørselsrettigheder.

en: Syntax error in command %1 coming from %2
da: Syntaksfejl i kommandoen %1 som kommer fra %2

en: Terminal %1 not found while trying to run %2
da: Terminalen %1 blev ikke fundet under forsøg på at køre %2

en: Syntax error in command %1 while trying to run %2
da: Syntaksfejl i kommandoen %1 under forsøg på at køre %2

en: 1 day %2 | %1 days %2
da[0]: 1 dag %2
da[1]: %1 dage %2

en: %1 Item | %1 Items
da[0]: %1 element
da[1]: %1 elementer

en: 1 Folder | %1 Folders
da[0]: 1 mappe
da[1]: %1 mapper

en: 1 File | %1 Files
da[0]: 1 fil
da[1]: %1 filer

[ctx: @title job]
en: Moving
da: Flytter

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
da: Kilde

[ctx: @title job]
en: Copying
da: Kopierer

[ctx: @title job]
en: Creating directory
da: Opretter mappe

en: Directory
da: Mappe

[ctx: @title job]
en: Deleting
da: Sletter

en: File
da: Fil

[ctx: @title job]
en: Examining
da: Undersøger

[ctx: @title job]
en: Transferring
da: Overfører

[ctx: @title job]
en: Mounting
da: Monterer

en: Device
da: Enhed

en: Mountpoint
da: Monteringspunkt

[ctx: @title job]
en: Unmounting
da: Afmonterer

en: Change Attribute
da: Ændr attribut

en: Root privileges are required to change file attributes. Do you want to continue?
da: Der kræves root-privilegier for at ændre filattributter. Vil du fortsætte?

en: Copy Files
da: Kopiér filer

en: Root privileges are required to complete the copy operation. Do you want to continue?
da: Der kræves root-privilegier for at gennemføre kopieringen. Vil du fortsætte?

en: Delete Files
da: Slet filer

en: Root privileges are required to complete the delete operation. However, doing so may damage your system. Do you want to continue?
da: Der kræves root-privilegier for at gennemføre sletningen. Dette kan skade dit system. Vil du fortsætte?

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Root privileges are required to create this folder. Do you want to continue?
da: Der kræves root-privilegier for at oprette denne mappe. Vil du fortsætte?

en: Move Items
da: Flyt elementer

en: Root privileges are required to complete the move operation. Do you want to continue?
da: Der kræves root-privilegier for at gennemføre flytningen. Vil du fortsætte?

en: Rename
da: Omdøb

en: Root privileges are required to complete renaming. Do you want to continue?
da: Der kræves root-privilegier for at gennemføre omdøbningen. Vil du fortsætte?

en: Create Symlink
da: Opret symlink

en: Root privileges are required to create a symlink. Do you want to continue?
da: Der kræves root-privilegier for at oprette et symlink. Vil du fortsætte?

en: Transfer data
da: Overfør data

en: Root privileges are required to complete transferring data. Do you want to continue?
da: Der kræves root-privilegier for at gennemføre overførslen af data. Vil du fortsætte?

en: Could not read %1.
da: Kunne ikke læse %1.

en: Could not write to %1.
da: Kunne ikke skrive til %1.

en: Could not start process %1.
da: Kunne ikke starte processen %1.

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
da: Intern fejl
    Send venligst en fejlrapport på https://bugs.kde.org
    %1

en: Malformed URL %1.
da: Forkert URL %1.

en: The protocol %1 is not supported.
da: Protokollen %1 er ikke understøttet.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
da: Protokollen %1 er kun en filterprotokol.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
da: %1 er en mappe, men jeg forventede en fil.

en: %1 is a file, but a folder was expected.
da: %1 er en fil, men jeg forventede en mappe.

en: The file or folder %1 does not exist.
da: Filen eller mappen %1 findes ikke.

en: A file named %1 already exists.
da: En fil ved navn %1 findes allerede.

en: A folder named %1 already exists.
da: En mappe ved navn %1 findes allerede.

en: No hostname specified.
da: Intet værtsnavn angivet.

en: Unknown host %1
da: Ukendt vært %1

en: Access denied to %1.
da: Adgang nægtet til %1.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
da: Adgang nægtet.
    Kunne ikke skrive til %1.

en: Could not enter folder %1.
da: Kunne ikke få tilgang til mappen %1.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
da: Protokollen %1 implementerer ikke en mappetjeneste.

en: Found a cyclic link in %1.
da: Fandt et cyklisk link i %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
da: Fandt et cyklisk link under kopiering af %1.

en: Could not create socket for accessing %1.
da: Kunne ikke oprette sokkel for adgang til %1.

en: Could not connect to host %1.
da: Kunne ikke forbinde til værten %1.

en: Connection to host %1 is broken.
da: Forbindelsen til værten %1 er afbrudt.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
da: Protokollen %1 er ikke en filterprotokol.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
da: Kunne ikke montere enheden.
    Den rapporterede fejl var:
    %1

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
da: Kunne ikke afmontere enheden.
    Den rapporterede fejl var:
    %1

en: Could not read file %1.
da: Kunne ikke læse filen %1.

en: Could not write to file %1.
da: Kunne ikke skrive til filen %1.

en: Could not bind %1.
da: Kunne ikke binde %1.

en: Could not listen %1.
da: Kunne ikke lytte til %1.

en: Could not accept %1.
da: Kunne ikke acceptere %1.

en: Could not access %1.
da: Kunne ikke få adgang til %1.

en: Could not terminate listing %1.
da: Kunne ikke afslutte listning %1.

en: Could not make folder %1.
da: Kunne ikke oprette mappen %1.

en: Could not remove folder %1.
da: Kunne ikke omdøbe mappen %1.

en: Could not resume file %1.
da: Kunne ikke genoptage filen %1.

en: Could not rename file %1.
da: Kunne ikke omdøbe filen %1.

en: Could not change permissions for %1.
da: Kunne ikke ændre rettigheder for %1.

en: Could not change ownership for %1.
da: Kunne ikke ændre ejerskab for %1.

en: Could not delete file %1.
da: Kunne ikke slette filen %1.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
da: Processen for protokollen %1 døde uventet.

en: Error. Out of memory.
    %1
da: Fejl. Ikke nok hukommelse.
    %1

en: Unknown proxy host
    %1
da: Ukendt proxyvært
    %1

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
da: Godkendelse mislykkedes, %1-godkendelse ikke understøttet

en: User canceled action
    %1
da: Brugeren annullerede handlingen
    %1

en: Internal error in server
    %1
da: Intern fejl i serveren
    %1

en: Timeout on server
    %1
da: Tiden løb ud på serveren
    %1

en: Unknown error
    %1
da: Ukendt fejl
    %1

en: Unknown interrupt
    %1
da: Ukendt interrupt
    %1

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke slette oprindelig fil %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke slette delvis fil %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke omdøbe oprindelig fil %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke omdøbe delvis fil %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke oprette symlink %1.
    Tjek rettighederne.

en: There is not enough space on the disk to write %1.
da: Der er ikke nok plads på disken til at skrive %1.

en: The source and destination are the same file.
    %1
da: Kilden og destinationen er den samme fil.
    %1

en: %1 is required by the server, but is not available.
da: %1 kræves af serveren, men er ikke tilgængelig.

en: Access to restricted port in POST denied.
da: Adgang nægtet til begrænset port i POST.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
da: Den krævede information om indholdsstørrelse blev ikke leveret til en POST-operation.

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
da: En fil eller mappe kan ikke slippes på sig selv

en: A folder cannot be moved into itself
da: En mappe kan ikke flyttes ind i sig selv

en: Communication with the local password server failed
da: Kommunikation med den lokale adgangskode-server mislykkedes

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename> because it is too large. The destination filesystem only supports files up to 4GiB
da: Kan ikke overføre <filename>%1</filename> fordi den er for stor. Målfilsystemet understøtter kun filer op til 4GiB

en: Privilege escalation is not necessary because 
    '%1' is owned by the current user.
    Please retry after changing permissions.
da: Forhøjede rettigheder er ikke nødvendige 
    da "%1" er ejet af den nuværende bruger.
    Prøv igen efter skift af rettigheder.

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
da: Ukendt fejlkode %1
    %2
    Send venligst en fejlrapport på https://bugs.kde.org.

[ctx: @info url]
en: (unknown)
da: (ukendt)

en: <b>Technical reason</b>:
da: <b>Teknisk årsag</b>:

en: <b>Details of the request</b>:
da: <b>Forespørgslens detaljer</b>:

en: <li>Protocol: %1</li>
da: <li>Protokol: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
da: <li>Dato og klokkeslæt: %1</li>

en: <li>Additional information: %1</li>
da: <li>Yderligere information: %1</li>

en: <b>Possible causes</b>:
da: <b>Mulige årsager</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
da: <b>Mulige løsninger</b>:

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
da: (ukendt)

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
da: Kontakt det passende computersupportsystem, om det måtte være systemadministratoren eller en teknisk supportgruppe, for yderligere hjælp.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
da: Kontakt serverens administrator for yderligere hjælp.

en: Check your access permissions on this resource.
da: Undersøg dine adgangsrettigheder på denne ressource.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
da: Dine adgangsrettigheder er måske ikke tilstrækkelige til at udføre den anmodede operation på denne ressource.

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
da: Filen er måske i brug (og derfor låst) af en anden bruger eller et andet program.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
da: Undersøg om et andet program eller en anden bruger anvender filen eller har låst filen.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
da: Selv om det ikke er sandsynligt, kan der være opstået et hardwareproblem.

en: You may have encountered a bug in the program.
da: Du er måske stødt på en fejl i programmet.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
da: Dette er højst sandsynligt på grund af en fejl i programmet. Overvej at indsende en fuldstændig fejlrapport som beskrevet nedenfor.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
da: Opdatér dit program til den nyeste udgave. Din distribution har sikkert værktøjer til at opdatere dine programmer.

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="https://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
da: Når alt andet mislykkes, så overvej at hjælpe KDE-holdet eller tredjepartsvedligeholderen af dette program ved at indsende en fejlrapport af høj kvalitet. Hvis programmet kommer fra tredjepart, så kontakt dem venligst direkte. Ellers, undersøg først om den samme fejl er blevet indsendt af en anden ved at søge på <a href="https://bugs.kde.org/">KDE's hjemmeside for fejlrapportering</a>. Hvis det ikke er tilfældet, så notér detaljerne givet ovenfor og inkludér dem i din fejlrapport sammen med alle de detaljer som du tror vil hjælpe.

en: There may have been a problem with your network connection.
da: Der har måske været et problem med din netværksforbindelse.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
da: Der har måske været et problem med din netværkskonfiguration. Hvis du har haft adgang til internettet uden problemer for nyligt, er dette ikke sandsynligt.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
da: Der har måske været et problem på et eller andet punkt langs netværksstien mellem serveren og denne computer.

en: Try again, either now or at a later time.
da: Prøv igen, enten nu eller på et senere tidspunkt.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
da: Der er opstået en protokolfejl eller en inkompatibilitet.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
da: Sørg for at ressourcen findes og prøv igen.

en: The specified resource may not exist.
da: Den angivne ressource findes måske ikke.

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
da: Dobbelttjek at du har indtastet den rigtige adresse og prøv igen.

en: Check your network connection status.
da: Tjek status for din netværksforbindelse.

en: Cannot Open Resource For Reading
da: Kan ikke åbne ressource til læsning

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
da: Dette betyder at indholdet af den ønskede fil eller mappe "%1" ikke kunne hentes idet der ikke kunne opnås læseadgang.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
da: Du har måske ikke rettigheder til at læse filen eller åbne mappen.

en: Cannot Open Resource For Writing
da: Kan ikke åbne ressource til skrivning

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
da: Dette betyder at filen "%1" ikke kunne skrives som anmodet idet der ikke kunne opnås skriveadgang.

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
da: Kan ikke starte proces som kræves af protokollen %1

en: Unable to Launch Process
da: Kan ikke starte proces

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen kunne ikke findes eller startes. Dette er sædvanligvis af tekniske årsager.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
da: Programmet som sørger for kompatibilitet med denne protokol, er måske ikke blevet opdateret sammen med din sidste opdatering af KDE. Dette kan få programmet til at være inkompatibelt med den aktuelle version så det ikke vil starte.

en: Internal Error
da: Intern fejl

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har rapporteret en intern fejl.

en: Improperly Formatted URL
da: Forkert formateret URL

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
da: Den URL (<strong>U</strong>niversal <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) som du indtastede var ikke rigtigt formateret. Formatet for en URL er i almindelighed som følger:<blockquote><strong>protokol://bruger:adgangskode@www.eksempel.dk:port/mappe/filnavn.endelse?forespørgsel=værdi</strong></blockquote>

en: Unsupported Protocol %1
da: Ikke-understøttet protokol %1

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
da: Protokollen <strong>%1</strong> er ikke understøttet af de KDE-programmersom for øjeblikket er installeret på denne computer.

en: The requested protocol may not be supported.
da: Den forespurgte protokol er måske ikke understøttet.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
da: Versionerne af %1-protokollen understøttet af denne computer og serveren er måske inkompatible.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
da: URL refererer ikke til en ressource.

en: Protocol is a Filter Protocol
da: Protokol er en filterprotokol

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
da: Den URL (<strong>U</strong>niversal <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) som du indtastede refererede ikke til en specifik ressource.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
da: KDE er i stand til at kommunikere gennem en protokol inden for en protokol; protokollen der angives er kun til brug for sådanne situationer, men dette er imidlertid ikke en af disse situationer. Det er en sjælden begivenhed og indikerer sandsynligvis en programmeringsfejl.

en: Unsupported Action: %1
da: Ikke-understøttet handling: %1

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
da: Den forespurgte handling er ikke understøttet af KDE-programmet som implementerer <strong>%1</strong>-protokollen.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
da: Denne fejl er meget afhængig af KDE-programmet. De ekstra oplysninger skulle give dig mere information end det der er tilgængeligt for KDE's input/output-arkitektur.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
da: Forsøg på at finde en anden måde at komme til det samme resultat.

en: File Expected
da: Fil forventet

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
da: Forespørgslen forventede en fil, det var imidlertid mappen <strong>%1</strong> der blev fundet i stedet for.

en: This may be an error on the server side.
da: Dette er muligvis en fejl på serversiden.

en: Folder Expected
da: Mappe forventet

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
da: Forespørgslen forventede en mappe, det var imidlertid filen <strong>%1</strong> der blev fundet i stedet for.

en: File or Folder Does Not Exist
da: Filen eller mappen findes ikke

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
da: Den angivne fil eller mappe <strong>%1</strong> findes ikke.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
da: Den forespurgte fil kunne ikke oprettes fordi der allerede findes en fil med det samme navn.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
da: Prøv først at flytte den aktuelle fil til side, og prøv så igen.

en: Delete the current file and try again.
da: Slet den aktuelle fil og prøv igen.

en: Choose an alternate filename for the new file.
da: Vælg et andet navn for den nye fil.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
da: Den forespurgte mappe kunne ikke oprettes fordi der allerede findes en mappe med samme navn.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
da: Prøv først at flytte den aktuelle mappe til side, og prøv så igen.

en: Delete the current folder and try again.
da: Slet den aktuelle mappe og prøv igen.

en: Choose an alternate name for the new folder.
da: Vælg et andet navn for den nye mappe.

en: Unknown Host
da: Ukendt vært

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
da: En ukendt værtsfejl indikerer at serveren med det forespurgte navn <strong>%1</strong> ikke kunne findes på internettet.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
da: Det navn du skrev, %1, findes måske ikke: det er måske indtastet forkert.

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
da: Adgang blev nægtet til den angivne ressource <strong>%1</strong>.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
da: Du har måske givet forkerte godkendelsesdetaljer eller slet ingen.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
da: Din konto har måske ikke adgangsrettigheder til den angivne ressource.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
da: Prøv forespørgslen igen og sørg for at dine godkendelsesdetaljer er indtastet rigtigt.

en: Write Access Denied
da: Skriveadgang nægtet

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
da: Dette betyder at et forsøg på at skrive til filen <strong>%1</strong> blev afslået.

en: Unable to Enter Folder
da: Kan ikke gå ind i mappe

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
da: Dette betyder at et forsøg på at åbne den forespurgte mappe <strong>%1</strong> blev afslået.

en: Folder Listing Unavailable
da: Beskrivelse af mappe utilgængelig

en: Protocol %1 is not a Filesystem
da: Protokol %1 er ikke et filsystem

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
da: Dette betyder at en forespørgsel blev lavet for at afgøre indholdet af mappen og at KDE-programmet der understøtter denne protokol ikke er i stand til at gøre det.

en: Cyclic Link Detected
da: Cyklisk link detekteret

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
da: UNIX-miljøer er i almindelighed i stand til at linke en fil eller mappe til et separat navn og/eller placering. KDE detekterede et link eller en serie af links der resulterede i en uendelig løkke - dvs. at filen var (måske på en indirekte måde) linket til sig selv.

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
da: Slet en del af løkken så den ikke forårsager en uendelig løkke og prøv igen.

en: Request Aborted By User
da: Forespørgsel annulleret af bruger

en: The request was not completed because it was aborted.
da: Forespørgslen blev ikke gjort færdig da den blev afbrudt.

en: Retry the request.
da: Prøv forespørgslen igen.

en: Cyclic Link Detected During Copy
da: Cyklisk link detekteret ved kopiering

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
da: UNIX-miljøer er i almindelighed i stand til at linke en fil eller mappe til et separat navn og/eller placering. Under den anmodede kopiering detekterede KDE et link eller en serie af links der resulterede i en uendelig løkke - dvs. at filen var (måske på en indirekte måde) linket til sig selv.

en: Could Not Create Network Connection
da: Kunne ikke oprette netværksforbindelse

en: Could Not Create Socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
da: Dette er en ret teknisk fejl om at en krævet enhed til netværkskommunikationer (en sokkel) ikke kunne oprettes.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
da: Netværksforbindelsen er måske forkert indstillet eller netværksgrænsefladen er måske ikke aktiveret.

en: Connection to Server Refused
da: Forbindelse til server afslået

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
da: Serveren <strong>%1</strong> afslog at lade denne computer oprette en forbindelse.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
da: Serveren der godt nok er forbundet rigtigt til internettet er måske ikke indstillet til at tillade forespørgsler.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
da: Serveren der godt nok er forbundet rigtigt til internettet kører måske ikke den forespurgte service (%1).

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
da: En netværksfirewall (en enhed der begrænser internetforespørgsler) der enten beskytter dit netværk eller serverens netværk er måske gået ind og har forhindret denne forespørgsel.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
da: Forbindelse til server lukkede uventet

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
da: Selv om en forbindelse blev etableret til <strong>%1</strong>, blev forbindelsen lukket på et uventet sted i kommunikationen.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
da: En protokolfejl er måske opstået og har forårsaget at serveren har lukket forbindelsen som reaktion på fejlen.

en: URL Resource Invalid
da: URL-ressource ugyldig

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
da: Protokol %1 er ikke en filterprotokol

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
da: Den URL (<strong>U</strong>niversal <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) som du indtastede refererede ikke til en gyldig mekanisme til at få adgang til den specifikke ressource <strong>%1%2</strong>.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
da: KDE er i stand til at kommunikere gennem en protokol inden for en protokol. Denne anmodning angav en protokol til brug for sådanne situationer, men denne protokol er imidlertid ikke i stand til at udføre en sådan handling. Dette er en sjælden begivenhed og indikerer sandsynligvis en programmeringsfejl.

en: Unable to Initialize Input/Output Device
da: Kan ikke initialisere input/output-enhed

en: Could Not Mount Device
da: Kunne ikke montere enhed

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
da: Den forespurgte enhed kunne ikke blive initialiseret ("monteret"). Den rapporterede fejl var: <strong>%1</strong>

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
da: Enheden er måske ikke klar. Det kan f.eks. være fordi der ikke er noget medie i en flytbar medie-enhed (f.eks. ingen cd-rom i et cd-drev), eller i tilfælde af en perifer/bærbar enhed er enheden måske ikke forbundet korrekt.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
da: Du har måske ikke rettigheder til at initialisere ("montere") enheden. På UNIX-systemer kræver det ofte systemadministratorprivilegier at initialisere en enhed.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
da: Undersøg om enheden er parat; drev der kan fjernes skal indeholde medier, og bærbare enheder skal være forbundet med strøm på. Prøv så igen.

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
da: Kan ikke deinitialisere input/output-enhed

en: Could Not Unmount Device
da: Kunne ikke afmontere enhed

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
da: Den forespurgte enhed kunne ikke blive deinitialiseret ("afmonteret"). Den rapporterede fejl var: <strong>%1</strong>

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
da: Enheden er måske optaget, dvs. at den bruges af et andet program eller en anden bruger. Selv sådanne ting som at have et åbent filhåndteringsvindue på et placering på denne enhed kan få enheden til at være i brug.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
da: Du har måske ikke rettigheder til at deinitialisere ("afmontere") enheden. På UNIX-systemer kræver det ofte systemadministratorprivilegier at deinitialisere en enhed.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
da: Undersøg om et andet program bruger enheden, og prøv så igen.

en: Cannot Read From Resource
da: Kan ikke læse fra ressource

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
da: Dette betyder at skønt ressourcen <strong>%1</strong> kunne åbnes, opstod der en fejl ved forsøg på at læse dens indhold.

en: You may not have permissions to read from the resource.
da: Du har måske ikke rettigheder til at læse fra ressourcen.

en: Cannot Write to Resource
da: Kan ikke skrive til ressource

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
da: Dette betyder at skønt ressourcen <strong>%1</strong> kunne åbnes, opstod der en fejl ved forsøg på at skrive til den.

en: You may not have permissions to write to the resource.
da: Du har måske ikke rettigheder til at skrive til ressourcen.

en: Could Not Listen for Network Connections
da: Kunne ikke lytte efter netværksforbindelser

en: Could Not Bind
da: Kunne ikke binde

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
da: Dette er en ret teknisk fejl om at en krævet enhed til netværkskommunikationer (en sokkel) ikke kunne blive etableret til at lytte efter indkommende netværksforbindelser.

en: Could Not Listen
da: Kunne ikke lytte

en: Could Not Accept Network Connection
da: Kunne ikke acceptere netværksforbindelse

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
da: Dette er en ret teknisk fejl hvor der opstod en fejl ved forsøget på at acceptere end indkommende netværksforbindelse.

en: You may not have permissions to accept the connection.
da: Du har måske ikke rettigheder til at acceptere forbindelsen.

en: Could Not Login: %1
da: Kunne ikke logge på: %1

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
da: Et forsøg på at logge på for at udføre den forespurgte operation mislykkedes.

en: Could Not Determine Resource Status
da: Kunne ikke afgøre ressourcestatus

en: Could Not Stat Resource
da: Kunne ikke stat ressource

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
da: Et forsøg på at bestemme informationer om status for ressourcen <strong>%1</strong>, såsom ressourcens navn, type, størrelse osv., lykkedes ikke.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
da: Den valgte ressource eksisterede måske ikke eller adgang var umulig.

note: i18n( "Could not terminate listing %1" ).arg( errorText );
en: Could Not Cancel Listing
da: Kunne ikke annullere listning

en: FIXME: Document this
da: FIXME: Dokumentér dette

en: Could Not Create Folder
da: Kunne ikke oprette mappe

en: An attempt to create the requested folder failed.
da: Et forsøg på at oprette den forespurgte mappe mislykkedes.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
da: Placeringen hvor mappen skulle oprettes findes måske ikke.

en: Could Not Remove Folder
da: Kunne ikke fjerne mappe

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
da: Et forsøg på at fjerne mappen <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: The specified folder may not exist.
da: Den angivne mappe findes måske ikke.

en: The specified folder may not be empty.
da: Den angivne mappe er måske ikke tom.

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
da: Sørg for at mappen findes og er tom. Prøv så igen.

en: Could Not Resume File Transfer
da: Kunne ikke genoptage filoverførsel

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
da: Den angivne forespørgsel bad om at overførslen af filen <strong>%1</strong> skulle genoptages på et vist punkt i overførslen. Dette var ikke muligt.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
da: Protokollen eller serveren understøtter måske ikke genoptagelse af filoverførsel.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
da: Prøv forespørgslen igen uden at bede om at få overførslen genoptaget.

en: Could Not Rename Resource
da: Kunne ikke omdøbe ressourcen

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
da: Et forsøg på at omdøbe den angivne ressource <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: Could Not Alter Permissions of Resource
da: Kunne ikke ændre rettigheder for ressourcen

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
da: Et forsøg på at ændre rettigheder for den angivne ressource <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: Could Not Change Ownership of Resource
da: Kunne ikke ændre ejerskab for ressourcen

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
da: Et forsøg på at ændre ejerskab for den angivne ressource <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: Could Not Delete Resource
da: Kunne ikke slette ressourcen

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
da: Et forsøg på at slette den angivne ressource <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: Unexpected Program Termination
da: Uventet programterminering

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har termineret uventet.

en: Out of Memory
da: Løb tør for hukommelse

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen kunne ikke opnå den nødvendige hukommelse til at fortsætte.

en: Unknown Proxy Host
da: Ukendt proxyvært

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
da: Der opstod en 'ukendt vært'-fejl mens der blev hentet information om den angivne proxyvært <strong>%1</strong>. En "ukendt vært"-fejl indikerer at det forspurgte navn ikke kunne findes på internettet.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
da: Der har måske været et problem med din netværksindstilling, nærmere bestemt med din proxys værtsnavn. Hvis du for nyligt har haft adgang til internettet uden problemer, er dette ikke sandsynligt.

en: Double-check your proxy settings and try again.
da: Dobbelttjek dine proxy-indstillinger og prøv igen.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
da: Godkendelse mislykkedes: metode %1 ikke understøttet

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
da: Selv om du måske har givet de rigtige godkendelsesdetaljer, mislykkedes godkendelsen fordi den metode som serveren bruger ikke er understøttet af det KDE-program der implementerer protokollen %1.

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
da: Indsend venligst en fejlrapport på <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> for at informere KDE-holdet om den ikke-understøttede godkendelsesmetode.

en: Request Aborted
da: Forespørgsel afbrudt

en: Internal Error in Server
da: Intern fejl i server

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
da: Programmet på serveren som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har rapporteret en indre fejl: %2.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
da: Dette er højst sandsynligt på grund af en fejl i serverprogrammet. Overvej at indsende en fuldstændig fejlrapport som beskrevet nedenfor.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
da: Kontakt serverens administrator for at fortælle vedkommende om problemet.

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
da: Hvis du ved hvem udviklerne af serverprogrammet er, så indsend fejlrapporten direkte til dem.

en: Timeout Error
da: Timeout-fejl

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
da: Selv om der blev opnået kontakt til serveren, blev et svar ikke modtaget inden for den tid der er afsat til forespørgslen, der er som følger:<ul><li>Tidsudløb for at etablering af forbindelse: %1 sekunder</li><li>Tidsudløb for modtagelse af svar: %2 sekunder</li><li>Tidsudløb for adgang til proxyservere: %3 sekunder</li></ul>Bemærk at du kan ændre disse tidsudløb-indstillinger i KDE's Systemindstillinger, ved at vælge Netværksindstillinger -> Forbindelsesindstillinger.

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
da: Serveren havde for travlt med at svare på andre forespørgsler til at svare.

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har rapporteret en ukendt fejl: %2.

en: Unknown Interruption
da: Ukendt interrupt

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har rapporteret et interrupt af ukendt type: %2.

en: Could Not Delete Original File
da: Kunne ikke slette den oprindelige fil

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
da: Den forespurgte operation krævede sletning af den oprindelige fil, højst sandsynligt ved slutningen af en 'flyt fil'-operation. Den oprindelige fil <strong>%1</strong> kunne ikke slettes.

en: Could Not Delete Temporary File
da: Kunne ikke slette midlertidig fil

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
da: Den forespurgte operation krævede oprettelse af en midlertidig fil i hvilken den nye fil skulle gemmes mens den blev downloadet. Denne midlertidige fil <strong>%1</strong> kunne ikke slettes.

en: Could Not Rename Original File
da: Kunne ikke omdøbe oprindelig fil

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
da: Den forespurgte operation krævede at den oprindelige fil <strong>%1</strong> blev omdøbt. Dette var imidlertid ikke muligt.

en: Could Not Rename Temporary File
da: Kunne ikke omdøbe midlertidig fil

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
da: Den forespurgte operation krævede oprettelse af en midlertidig fil <strong>%1</strong>. Den kunne imidlertid ikke oprettes.

en: Could Not Create Link
da: Kunne ikke oprette link

en: Could Not Create Symbolic Link
da: Kunne ikke oprette symbolsk link

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
da: Det forespurgte symbolske link %1 kunne ikke oprettes.

en: No Content
da: Intet indhold

en: Disk Full
da: Disk fuld

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
da: Der kunne ikke skrives til den forespurgte fil <strong>%1</strong> da der ikke er nok diskplads.

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
da: Frigør nok diskplads ved 1) at slette uønskede eller midlertidige filer; 2) at arkivere filer til flytbare medier såsom skrivbare cd'er; eller 3) anskaf mere lagerplads.

en: Source and Destination Files Identical
da: Kilde- og destinationsfiler er identiske

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
da: Operationen kunne ikke gøres færdig fordi kilde- og destinationsfilen er den samme fil.

en: Choose a different filename for the destination file.
da: Vælg et andet filnavn for destinationsfilen.

en: File or Folder dropped onto itself
da: Fil eller mappe sluppet på sig selv

en: The operation could not be completed because the source and destination file or folder are the same.
da: Operationen kunne ikke gøres færdig fordi kilde- og destinationsfilen eller -mappen er den samme.

en: Drop the item into a different file or folder.
da: Slip elementet på en anden fil eller mappe.

en: Folder moved into itself
da: Mappe flyttet ind i sig selv

en: The operation could not be completed because the source can not be moved into itself.
da: Operationen kunne ikke gøres færdig fordi kilden ikke kan flyttes ind i sig selv.

en: Move the item into a different folder.
da: Flyt elementet til en anden mappe.

en: Could not communicate with password server
da: Kunne ikke kommunikere med adgangskode-serveren

en: The operation could not be completed because the service for requesting passwords (kpasswdserver) couldn't be contacted
da: Operationen kunne ikke gøres færdig fordi tjenesten til anmodninger om adgangskoder (kpasswdserver) ikke kunne kontaktes

en: Try restarting your session, or look in the logs for errors from kiod.
da: Prøv at genstarte din session, eller kig i loggene efter fejl fra kiod.

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
da: Kan ikke initiere %1-protokollen

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
da: Kan ikke overføre <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> cannot be transferred, because the destination filesystem does not support files that large
da: Filen <filename>%1</filename> kan ikke overføres, fordi målfilsystemet ikke understøtter så store filer

en: Reformat the destination drive to use a filesystem that supports files that large.
da: Omformatér måldrevet til at bruge et filsystem der understøtter så store filer.

en: Undocumented Error
da: Udokumenteret fejl

en: (Symbolic Link to %1)
da: (Symbolsk link til %1)

en: (%1, Link to %2)
da: (%1, link til %2)

en:  (Points to %1)
da: (Peger på %1)

en: Malformed URL
    %1
da: Misdannet URL
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
da: Ukendt protokol "%1".

en: Can not find 'kioslave5' executable at '%1'
da: Kan ikke den kørbare fil "kioslave5" i "%1"

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
da: Åbning af forbindelser er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
da: Lukning af forbindelser er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
da: Adgang til filer er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Writing to %1 is not supported.
da: Skrivning til %1 er ikke understøttet.

en: There are no special actions available for protocol %1.
da: Der er ingen specielle handlinger tilgængelige for protokollen %1.

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
da: Listning af mapper er ikke understøttet for protokollen %1.

en: Retrieving data from %1 is not supported.
da: Hentning af data fra %1 er ikke understøttet.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
da: Hentning mimetype-information fra %1 er ikke understøttet.

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
da: Omdøbning og flytning af filer inden for %1 er ikke understøttet.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
da: Oprettelse af symlinks er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Copying files within %1 is not supported.
da: Kopiering af filer inden for %1 er ikke understøttet.

en: Deleting files from %1 is not supported.
da: Sletning af filer fra %1 er ikke understøttet.

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
da: Oprettelse af mapper er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
da: Ændring af filers attributter er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
da: Ændring af filers ejerskab er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
da: Brug af under-URL'er med %1 er ikke understøttet.

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
da: Flere "get" er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
da: Åbning af filer er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Protocol %1 does not support action %2.
da: Protokollen %1 understøtter ikke handlingen %2.

en: &Yes
da: &Ja

en: &No
da: &Nej

en: &Details
da: &Detaljer

en: &Forever
da: &Altid

en: C&ontinue Loading
da: &Fortsæt indlæsning

en: Co&ntinue
da: &Fortsæt

en: &Current Session only
da: &Kun nuværende session

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
da: Du er ved at forlade sikker tilstand. Transmissioner vil ikke længere være krypterede.
    Det betyder at en tredjepart kan observere dine data under transmission.

en: Security Information
da: Sikkerhedsinformation

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
da: %1: SSL-forhandling mislykkedes

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
da: Du er ved at gå ind i sikker tilstand. Alle transmissioner vil blive krypterede medmindre du angiver noget andet.
    Det betyder at ingen tredjepart vil være i stand til nemt at observere dine data under transmission.

en: Display SSL &Information
da: Vis SSL-&information

en: C&onnect
da: F&orbind

en: The server failed the authenticity check (%1).
da: Serveren klarede ikke godkendelsestjekket (%1).

en: Server Authentication
da: Servergodkendelse

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
da: Vil du gerne acceptere dette certifikat altid uden at blive spurgt?

en: A file or folder named %1 already exists.
da: En fil eller mappe ved navn %1 findes allerede.

en: You do not have permission to create that folder.
da: Du har ikke rettigheder til at oprette den mappe.

en: You did not select a file to delete.
da: Du valgte ikke en fil at slette.

en: Nothing to Delete
da: Intet at slette

en: You did not select a file to trash.
da: Du valgte ikke en fil at putte i papirkurv.

en: Nothing to Trash
da: Intet at putte i papirkurv

en: The specified folder does not exist or was not readable.
da: Den valgte mappe findes ikke eller kunne ikke læses.

en: Parent Folder
da: Overmappe

[ctx: @info]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: @info]
en: Go forward
da: Gå frem

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Reload
da: Genindlæs

en: New Folder...
da: Ny mappe...

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Delete
da: Slet

en: Sorting
da: Sortering

en: Sort by Name
da: Sortér efter navn

en: Sort by Size
da: Sortér efter størrelse

en: Sort by Date
da: Sortér efter dato

en: Sort by Type
da: Sortér efter type

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Folders First
da: Mapper først

en: Icons View
da: Ikonbaseret visningstilstand

en: Compact View
da: Kompakt visningstilstand

en: Details View
da: Detaljeret visning

en: Icon Position
da: Ikonplacering

en: Next to File Name
da: Ved siden af filnavn

en: Above File Name
da: Over filnavn

en: Short View
da: Kort visning

en: Detailed View
da: Detaljeret visning

en: Tree View
da: Trævisning

en: Detailed Tree View
da: Detaljeret trævisning

en: Allow Expansion in Details View
da: Tillad udvidelse i detaljeret visningstilstand

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Show Preview Panel
da: Vis forhåndsvisningspanel

en: Show Preview
da: Se forhåndsvisning

en: Open Containing Folder
da: Åbn indeholdende mappe

en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
da: Å-A

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
da: A-Å

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
da: Nyeste først

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
da: Ældste først

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
da: Største først

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
da: Mindste først

en: Encoding:
da: Tegnsæt:

en: Open
da: Åbn

en: Save As
da: Gem som

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
da: Kopiér til

[ctx: @title:menu]
en: Move To
da: Flyt til

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
da: Hjemmemappe

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
da: Rodmappe

[ctx: @title:menu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse...
da: Gennemse...

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
da: Kopiér hertil

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
da: Flyt hertil

[ctx: Default mime type filter that shows all file types]
en: *|All Files
da: *|Alle filer

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: All Files
da: Alle filer

en: Add Places Entry
da: Tilføj indgang i Steder

en: Edit Places Entry
da: Redigér punktet Steder

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
da: <qt>Dette er teksten som vil fremkomme i panelet Steder.<br /><br />Etiketten bør bestå af et eller to ord som hjælper dig med at huske hvad indgangen henviser til. Hvis du ikke angive en etiket, vil den blive udledt fra placeringens URL.</qt>

en: L&abel:
da: &Etiket:

en: Enter descriptive label here
da: Angiv en beskrivende etiket her

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
da: <qt>Dette er placeringen som er tilknyttet punktet. Enhver gyldig URL kan bruges. For eksempel:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Ved at klikke på knappen ved siden af tekstredigeringsfeltet kan du klikke dig frem til en passende URL.</qt>

en: &Location:
da: P&lacering:

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
da: <qt>Dette er ikonet som vil fremkomme i panelt Steder.<br /><br />Klik på knappen for at vælge et andet ikon.</qt>

en: Choose an &icon:
da: Vælg et &ikon:

en: &Only show when using this application (%1)
da: Vis &kun når dette program bruges (%1)

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
da: <qt>Vælg denne indstilling hvis du kun ønsker indgangen for det aktuelle program (%1).<br /><br />Hvis denne indstilling ikke er valg vil punktet være tilgængeligt i alle programmer.</qt>

[ctx: @item]
en: Places
da: Steder

[ctx: @item]
en: Remote
da: Ekstern

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
da: Nylige

[ctx: @item]
en: Search For
da: Søg efter

[ctx: @item]
en: Devices
da: Enheder

[ctx: @item]
en: Removable Devices
da: Flytbare enheder

[ctx: @item]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: KFile System Bookmarks]
note: i18nc calls has to be "KFile System Bookmarks". The real i18nc call is made later, with this context, so the two must match.
en: Home
da: Hjemmemappe

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
da: Skrivebord

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
da: Dokumenter

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
da: Hentet

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
da: Netværk

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
da: Papirkurv

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Music
da: Musik

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Pictures
da: Billeder

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
da: Videoer

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
da: Nylige filer

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
da: Nylige placeringer

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
da: Ændret i dag

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
da: Ændret i går

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
da: Enheden "%1" er ikke en disk og kan ikke skubbes ud.

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
da: Der opstod en fejl under tilgang til "%1", systemet svarede med: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
da: En fejl opstod under tilgang til "%1"

en: %1 (hidden)
da: %1 (skjult)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
da: Montér

en: &Show All Entries
da: Vi&s alle indgange

[ctx: @item:inmenu]
en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

[ctx: @item:inmenu Auto set icon size based on available space inthe Places side-panel]
en: Auto Resize
da: Tilpas størrelse automatisk

[ctx: Small icon size]
en: Small (%1x%1)
da: Lille (%1x%1)

[ctx: Medium icon size]
en: Medium (%1x%1)
da: Mellem (%1x%1)

[ctx: Large icon size]
en: Large (%1x%1)
da: Stor (%1x%1)

[ctx: Huge icon size]
en: Huge (%1x%1)
da: Enorm (%1x%1)

en: You can only select one file
da: Du kan kun vælge én fil

en: More than one file provided
da: Mere end én fil angivet

en: You can only select local files
da: Du kan kun vælge lokale filer

en: Remote files not accepted
da: Eksterne filer accepteres ikke

en: The selected URL uses an unsupported scheme. Please use the following scheme: %2 | The selected URL uses an unsupported scheme. Please use one of the following schemes: %2
da[0]: Den valgte URL bruger et ikke-understøttet skema. Brug venligst følgende skema: %2
da[1]: Den valgte URL bruger et ikke-understøttet skema. Brug venligst et af følgende skemaer: %2

en: Unsupported URL scheme
da: Ikke-understøttet URL-skema

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
da: Mere end én mappe er blevet markeret og denne dialog accepterer ikke mapper, så det er ikke muligt at afgøre hvilken der skal åbnes. Vælg kun én mappe for at liste dens indhold.

en: More than one folder provided
da: Mere end én mappe angivet

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
da: Mindst én mappe og én fil er blevet valgt. Valgte filer vil blive ignoreret og den valgte mappes indhold vil blive vist

en: Files and folders selected
da: Filer og mapper valgt

en: The file "%1" could not be found
da: Filen "%1" kunne ikke findes

en: Cannot open file
da: Kan ikke åbne filen

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
da: <qt>Klik på denne knap for at gå til forældermappen.<br /><br />Hvis den aktuelle placering f.eks. er file:/home/konqi, vil et klik på denne knap føre dig til file:/home.</qt>

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
da: Klik på denne knap for at bevæge dig ét trin tilbage i gennemsøgningshistorikken.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
da: Klik på denne knap for at bevæge dig ét trin frem i gennemsøgningshistorikken.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
da: Klik på denne knap for at genindlæse indholdet af den aktuelle placering.

en: Click this button to create a new folder.
da: Klik på denne knap for at oprette en ny mappe.

en: Show Places Panel
da: Vis panelet Steder

en: Show Bookmarks Button
da: Vis bogmærkeknappen

en: Options
da: Indstillinger

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
da: <qt>Dette er fildialogens indstillingsmenu. Diverse indstillinger kan tilgås fra denne menu, inklusiv: <ul><li>hvordan filer sorteres i listen</li><li>typer afvisning, inklusiv ikon- og liste-</li><li>visning af skjulte filer</li><li>panelet Steder</li><li>filforhåndsvisninger</li><li>adskillelse af mapper fra filer</li></ul></qt>

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
da: <qt>Denne knap lader dig oprette bogmærker til bestemte placeringer. Klik på denne knap for at åbne bogmærkemenuen hvor du kan tilføje, redigere og vælge et bogmærke.<br /><br />Disse bogmærker er specifikke for fildialogen, men fungerer på samme måde som bogmærker andre steder i KDE.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
da: &Navn:

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
da: <qt>Mens du skriver i tekstområdet, kan du blive præsenteret for mulige fuldførelser. Denne funktion kan kontrolleres ved at klikke med højre museknap og vælge en foretrukken tilstand fra menuen <b>Tekstfuldførelse</b>.</qt>

en: This is the name to save the file as.
da: Dette er navnet med hvilket filen skal gemmes.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
da: Dette er listen over filer der skal åbnes. Du kan angive flere filer ved at liste flere filer adskilt af mellemrum.

en: This is the name of the file to open.
da: Dette er navnet på den fil der skal åbnes.

[ctx: @title:window]
en: Places
da: Steder

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
da: Filen "%1" findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: You can only select local files.
da: Du kan kun vælge lokale filer.

en: Remote Files Not Accepted
da: Eksterne filer ikke accepteret

en: *|All Folders
da: *|alle mapper

en: *|All Files
da: *|Alle filer

en: &Open
da: Å&bn

en: Icon size: %1 pixels
da: Ikonstørrelse: %1 pixel

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
da: Vælg filnavnee&ndelse automatisk (%1)

en: the extension <b>%1</b>
da: endelsen <b>%1</b>

en: Automatically select filename e&xtension
da: Vælg filnavnee&ndelse automatisk

en: a suitable extension
da: en passende endelse

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
da: Denne indstilling aktiverer nogle nyttige funktioner til gemning af filer med endelser:<br /> <ol><li>Enhver endelse angivet i tekstområdet <b>%1</b> vil blive opdateret hvis du ændrer filtypen at gemme i.<br /><br /></li><li>Hvis ingen endelse er angivet i tekstområdet <b>%2</b> når du klikker på <b>Gem</b>, vil %3 blive tilføjet til slutningen af filnavnet (hvis filnavnet ikke allerede findes). Denne endelse baseres på den filtype du har valgt at gemme i.<br /><br />Hvis du ikke ønsker at KDE skal sørge for en endelse for filnavnet, kan du enten slå dette fra, eller du kan undertrykke det ved at tilføje et punktum (.) for enden af filnavnet (punktummet vil automatisk blive fjernet).</li></ol>Hvis du er usikker, så behold dette slået til da det gør dine filer nemmere at håndtere.

en: &File type:
da: &Filtype:

en: <qt>This is the file type selector. It is used to select the format that the file will be saved as.</qt>
da: <qt>Dette er filtypevælgeren. Den bruges til at vælge det format, filen vil blive gemt som.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
da: <qt>Dette er filteret der skal anvendes på fillisten. Filnavne som ikke matcher filteret, vil ikke blive vist.<p>Du kan vælge et af de forvalgtefiltre i drop-ned-menuen eller du kan indtaste et brugerdefineret filter direkte i tekstområdet.</p><p>Trunkeringstegn som * og ? er tilladte.</p></qt>

en: Sorry
da: Beklager

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
da: <qt>Skabelonfilen <b>%1</b> findes ikke.</qt>

en: Name for new link:
da: Navn på nyt link:

en: Create link to URL
da: Opret link til URL

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> cannot be used because it is reserved for use by the operating system.
da: Navnet <filename>%1</filename><nl/> kan ikke bruges, fordi det er reserveret til brug af operativsystemet.

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
da: Navnet <filename>%1</filename> starter med punktum, så den vil blive skjult som standard.

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a space, which will result in it being shown before other items when sorting alphabetically, among other potential oddities.
da: Navnet <filename>%1</filename> begynder med mellemrum, hvilket vil medføre at det vises før andre elementer ved alfabetisk sortering og potentielt andre særheder.

en: Using slashes in folder names will create sub-folders, like so:
da: Brug af skråstreger i mappenavne vil oprette undermapper, såsom:

en: Using slashes in folder names will create sub-folders.
da: Brug af skråstreger i mappenavne vil oprette undermapper.

en: Slashes cannot be used in file and folder names.
da: Skråstreger kan ikke bruges i fil- og mappenavne.

en: Backslashes cannot be used in file and folder names.
da: Baglæns skråstreger kan ikke bruges i fil- og mappenavne.

en: Starting a file or folder name with a tilde is not recommended because it may be confusing or dangerous when using the terminal to delete things.
da: Det anbefales ikke at starte fil- eller mappenavne med en tilde, fordi det kan være forvirrende eller risikabelt når terminalen bruges til at slette ting.

[ctx: @info]
en: A directory with name <filename>%1</filename> already exists.
da: Der findes allerede en ældre mappe med navnet  <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: A file with name <filename>%1</filename> already exists.
da: Der findes allerede en fil med navnet <filename>%1</filename>.

en: Create New
da: Opret ny(t)

en: Link to Device
da: Link til enhed

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
da: Ny mappe

[ctx: @title:window]
en: New Folder
da: Ny mappe

en: Create new folder in %1:
da: Opret ny mappe i %1:

en: The desktop is offline
da: Skrivebordsmiljøet er offline

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, md5CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha1CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha256CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha512CopyButton)
en: Copy
da: Kopiér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pasteButton)
en: Paste
da: Indsæt

en: Edit
da: Redigér

en: Navigate
da: Navigér

en: Show Full Path
da: Vis fuld sti

[ctx: @action:inmenu]
en: More
da: Mere

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
da: Enheder

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
da: Andet

en: Edit mode
da: Redigeringstilstand

en: Click for Location Navigation
da: Klik for placeringsnavigation

en: Click to Edit Location
da: Klik for redigérbar placering

en: You are not authorized to execute this file.
da: Du er ikke godkendt til at køre denne fil.

[ctx: Launching application]
en: Launching %1
da: Starter %1

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution.
    %2.
da: Kan ikke gøre tjenesten %1 kørbar, afbryder kørsel.
    %2.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
da: Du har ikke rettigheder til at vælge et program til åbning af denne fil.

en: Internal error: could not prompt the user for which application to start
da: Intern fejl: Kunne ikke spørge brugeren om hvilket program der skulle startes

en: No favicon found for %1
da: Intet favicon for %1

en: Error saving image to %1
da: Fejl under gemning af billede til %1

en: Icon file too big, download aborted
da: Ikonfilen er for stor, download afbrudt

en: The desktop entry file
    %1
    is not valid.
da: Desktop-indgangs-filen
    %1
    er ikke gyldig.

en: Launching %1
da: Starter %1

en: No terminal emulator found
da: Ingen terminalemulator fundet

en: Failed to open %1
da: Kunne ikke åbne %1

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
da: .desktop-filen
    %1
    er af typen Link, men har ingen "URL=..."-linje.

en: The executable file "%1" is located on a remote filesystem. For safety reasons it will not be started.
da: Den kørbare fil "%1" er placeret på et eksternt filsystem. Af sikkerhedsmæssige årsager vil den ikke blive kørt.

en: For security reasons, launching executables is not allowed in this context.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager er det ikke tilladt at eksekvere kørbare filer i denne kontekst.

en: The program "%1" needs to have executable permission before it can be launched.
da: Programmet "%1" kræver kørselsrettigheder før det kan startes.

en: Unable to make file "%1" executable.
    %2.
da: Kan ikke gøre filen "%1" kørbar.
    %2.

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
da: .desktop-filen %1 har ingen "Type=..."-linje.

en: Failed to open the file.
da: Kunne ikke åbne filen.

en: The program "%1" could not be launched.
da: Programmet "%1" kunne ikke startes.

en: Setting ACL for %1
da: Sætter ACL for %1

en: Could not change permissions for
    %1
da: Kunne ikke ændre rettigheder for
    %1

en: mounting is not supported by Windows CE.
da: montering understøttes ikke af Windows CE.

en: Could not find program "mount"
da: Kunne ikke finde programmet "mount"

en: unmounting is not supported by Windows CE.
da: afmontering understøttes ikke af Windows CE.

en: Could not find program "umount"
da: Kunne ikke finde programmet "umount"

en: Change File Permissions
da: Ændr filrettigheder

en: New Permissions: %1
da: Nye rettigheder: %1

en: Change File Owner
da: Ændr filejer

en: New Owner: UID=%1, GID=%2
da: Ny ejer: UID=%1, GID=%2

en: Remove File
da: Fjern fil

en: Remove Directory
da: Fjern mappe

en: Create Directory
da: Opret mappe

en: Directory Permissions: %1
da: Mapperettigheder: %1

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open Directory
da: Åbn mappe

en: New Filename: %1
da: Nyt filnavn: %1

en: Target: %1
da: Mål: %1

en: Change Timestamp
da: Ændr tidsstempel

en: Unknown Action
da: Ukendt handling

en: Action: %1
    Source: %2
    %3
da: Handling: %1
    Kilde: %2
    %3

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
da: Kan ikke kopiere fil fra %1 til %2. (Errno: %3)

en: No media in device for %1
da: Intet medie i enheden for %1

en: Could not get user id for given user name %1
da: Kunne ikke få user-id for det givne brugernavn %1

en: Could not get group id for given group name %1
da: Kunne ikke få gruppe-id for det givne gruppenavn %1

en:  days
da:  dage

en: <para>KDE's wastebin is configured to use the <b>Finder</b>'s Trash.<br></para>
da: <para>KDE's papirkurv er konfigureret til at bruge <b>Finder</b>s papirkurv.<br></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Emptying KDE's wastebin will remove only KDE's trash items, while<br>emptying the Trash through the Finder will delete everything.</para><para>KDE's trash items will show up in a folder called KDE.trash, in the Trash can.</para>
da: <para>At tømme KDE's papirkurv vil kun fjerne KDE's papirkurvselementer, hvorimod <br>tømning af papirkurven via Finder vil slette alt.</para><para>KDE's papirkurvselementer vil dukke op i en mappe med navnet KDE.trash, i papirkurven.</para>

en: Delete files older than
da: Slet filer som er ældre end

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to allow <emphasis strong='true'>automatic deletion</emphasis> of files that are older than the value specified. Leave this disabled to <emphasis strong='true'>not</emphasis> automatically delete any items after a certain timespan</para>
da: <para>Markér dette felt for at tillade <emphasis strong='true'>automatisk sletning</emphasis> af filer som er ældre end den angivne værdi. Lad dette være deaktiveret for <emphasis strong='true'>ikke</emphasis> at slette nogen elementer automatisk efter et bestemt tidsrum</para>

en:  day |  days
da[0]:  dag
da[1]:  dage

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the number of days that files can remain in the trash. Any files older than this will be automatically deleted.</para>
da: <para>Angiv det antal dage som filer må blive i papirkurven. Alle filer som er ældre end dette vil automatisk blive slettet.</para>

en: Cleanup:
da: Oprydning:

en: Limit to
da: Begræns til

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to limit the trash to the maximum amount of disk space that you specify below. Otherwise, it will be unlimited.</para>
da: <para>Markér dette felt for at begrænse papirkurven til den maksimale mængde diskplads som du angiver nedenfor. Ellers vil den være ubegrænset.</para>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabelLeft)
en: Size:
da: Størrelse:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the maximum percent of disk space that will be used for the trash.</para>
da: <para>Dette er den maksimale procentdel af diskplads, der vil blive brugt til papirkurven.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the calculated amount of disk space that will be allowed for the trash, the maximum.</para>
da: <para>Dette er den beregnede mængde diskplads, som vil blive tilladt til papirkurven. Dvs. maksimum.</para>

en: Show a Warning
da: Vis advarsel

en: Delete Oldest Files From Trash
da: Slet de ældste filer fra papirkurv

en: Delete Biggest Files From Trash
da: Slet de største filer fra papirkurv

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When the size limit is reached, it will prefer to delete the type of files that you specify, first. If this is set to warn you, it will do so instead of automatically deleting files.</para>
da: <para>Når størrelsesgrænsen nås, vil den foretrække at slette den type af filer, som du angiver, først. Hvis det er sat til at advare dig, så vil den gøre det, i stedet for at slette filerne automatisk.</para>

en: Full Trash:
da: Fuld papirkurv:

en: Malformed URL %1
da: Forkert URL %1

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
da: Mappen %1 findes ikke længere, så det er ikke muligt at genskabe dette element til dets oprindelige placering. Du kan enten oprette mappen igen og bruge genskabelsesfunktionen igen, eller trække elementet et andet sted hen for at genskabe det.

en: Invalid combination of protocols.
da: Ugyldig kombination af protokoller.

en: This file is already in the trash bin.
da: Denne fil er allerede i papirkurven.

en: not supported
da: ikke understøttet

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
da: Intern fejl i copyOrMove, bør ikke forekomme

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
da: Hjælpeprogram til at håndtere KDE's papirkurv
    Bemærk: Brug ikke ktrash til at flytte filer til papirkurven, men "kioclient move 'url' trash:/"

en: Empty the contents of the trash
da: Tøm indholdet af papirkurven

en: Restore a trashed file to its original location
da: Gendan en fil fra papirkurv til dens oprindelige placering

en: &Policy
da: &Politik

en: &Management
da: &Håndtering

en: D-Bus Communication Error
da: D-Bus-kommunikationsfejl

en: Unable to delete all the cookies as requested.
da: Kunne ikke slette alle cookies.

en: Unable to delete cookies as requested.
da: Kunne ikke slette alle de cookies der blev bedt om.

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
da: <h1>Hurtighjælp til cookie-håndtering</h1>

en: Information Lookup Failure
da: Mislykket informationsopslag

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
da: Kunne ikke hente information om cookies gemt på din computer.

en: End of session
da: Slut på session

en: Yes
da: Ja

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, searchLineEdit)
en: Search
da: Søg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Search interactively for domains and hosts
da: Søg interaktivt efter domæner og værter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Cookie Name
da: Cookie-navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: D&elete
da: S&let

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDeleteAll) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Delete A&ll
da: Sl&et alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configPolicyButton)
en: Configure &Policy...
da: Indstil &politik...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reloadButton)
en: &Reload List
da: &Genindlæs liste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Details
da: Detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Value:
da: Værdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
da: Domæne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patchLabel)
en: Path:
da: Sti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, expiresLabel)
en: Expires:
da: Udløber:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, secureLabel)
en: Secure:
da: Sikker:

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
da: Ændr cookie-politik

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
da: Ny cookie-politik

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
da: <qt>Der findes allerede en politik for<center><b>%1</b></center>Ønsker du at erstatte den?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
da: Duplikér politik

en: Replace
da: Erstat

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
da: Kan ikke kommunikere med cookie-håndterings service.
    Enhver ændring du laver vil ikke få virkning før service er genstartet.

en: <h1>Cookies</h1><p>Cookies contain information that KDE application using the HTTP protocol (like Konqueror) stores on your computer from a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p>However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p>Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, KDE offers you the ability to customize the way it handles cookies. You might, for example want to set KDE's default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie or simply reject or accept everything. For example, you might choose to accept all cookies from your favorite shopping web site. For this all you have to do is either browse to that particular site and when you are presented with the cookie dialog box, click on <i> This domain </i> under the 'apply to' tab and choose accept or simply specify the name of the site in the <i> Domain Specific Policy </i> tab and set it to accept. This enables you to receive cookies from trusted web sites without being asked every time KDE receives a cookie.</p>
da: <h1>Cookies</h1><p>Cookies indeholder information som KDE-programmer, som bruger HTTP-protokollen (såsom Konqueror) gemmer på din computer, initieret af den eksterne internet-server. Dette betyder at en netserver kan gemme information om dig og dine webbrowsing-aktiviteter på din maskine til senere brug. Du kan betragte dette som et angreb på dit privatliv. </p><p> Cookies er imidlertid også nyttige i visse situationer. F.eks. benyttes de ofte af internetbutikker, så du kan 'lægge ting i din indkøbskurv'. Visse steder kræver at din browser understøtter cookies. </p><p> Fordi de fleste mennesker ønsker et kompromis mellem privatliv og de fordele som cookies tilbyder, giver KDE dig muligheden for at brugerindstille den måde cookies behandles. Du kunne for eksempel ønske at sætte KDE's standard politik til at spørge dig når en server ønsker at sætte en cookie eller simpelthen afslå eller acceptere alt. Du kunne for eksempel vælge at acceptere alle cookies fra dit foretrukne indkøbssted på nettet. For dette er alt du skal gøre blot enten at gå til dette bestemte sted og når du bliver præsenteret for cookie-dialogen, klikker du på <i> Dette domæne </i> i 'anvend på'-fanebladet og vælg acceptér eller angiv navnet på stedet i <i> Domænespecifik politik </i>-fanebladet sæt det til acceptér. Dette gør dig i stand til at modtage cookies fra steder du stoler på uden at skulle spørges hver gang KDE modtager en cookie.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEnableCookies)
en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Aktivér cookie-understøttelse til. Normalt vil du ønske at have cookie-understøttelse slået til, og så brugerindstille det så det passer til dit ønske om privatliv.</p><p>
    Bemærk venligst at deaktivering af cookie-understøttelse gør mange websider ulæselige.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableCookies)
en: Enable coo&kies
da: &Aktivér cookies

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbRejectCrossDomainCookies)
en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
da: <qt>
    Afslå alle såkaldte tredjeparts-cookies. Dette er cookies der kommer fra et andet sted end det du bad om. Hvis du for eksempel besøger <b>www.foobar.com</b> og har dette afkrydset, er det kun cookies der kommer fra www.foobar.com der vil blive behandlet ifølge din standard- eller sted-specifikke politik. Alle andre cookies vil automatisk blive afslået. Dette reducerer chancerne for stedets operatører for at samle en profil om dine daglige vaner angående webbrowsing.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbRejectCrossDomainCookies)
en: Only acce&pt cookies from originating server
da: A&cceptér kun cookies fra oprindelig server

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAutoAcceptSessionCookies)
en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
da: <p>
    Acceptér midlertidige cookies automatisk, betyder at ved slutningen af denne session udløber de. Sådanne cookies gemmes ikke til din lokale opbevaringsenhed eller harddisk. I stedet slettes de når du lukker alle programmer (f.eks. din browser) der bruger dem.</p><p><u>BEMÆRK:</u>: Markering af denne indstilling tilsidesætter din standard- såvel som dine sted-specifikke cookie-politikker for sessioncookies.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoAcceptSessionCookies)
en: Automaticall&y accept session cookies
da: Acceptér session-cookies a&utomatisk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, bgDefault)
en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
da: <qt>
    Afgør hvordan cookies modtaget fra en ekstern maskine vil blive håndteret.
    <ul>
    <li><b>Spørg</b> vil få KDE til at bede om din godkendelse hver gang en server ønsker at sætte en cookie.</li>
    <li><b>Acceptér</b> vil få cookies til at blive accepteret uden at spørge.</li>
    <li><b>Acceptér i resten af sessionen</b> vil gøre at cookies accepteres, men de vil udløbe ved afslutningen af sessionen.</li>
    <li><b>Afslå</b> vil få cookie-lageret til at afslå alle cookies den modtager.</li>
    </ul><p>
    <u>BEMÆRK:</u>Domænespecifikke politikker, som kan sættes nedenfor går altid forud for standardpolitikken.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgDefault)
en: Default Policy
da: Standardpolitik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAccept)
en: Accep&t all cookies
da: Acce&ptér alle cookies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAcceptForSession)
en: Accept &until end of session
da: Acceptér i &resten af sessionen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAsk)
en: Ask &for confirmation
da: &Bed om bekræftelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyReject)
en: Re&ject all cookies
da: &Afvis alle cookies

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbDomainSpecific)
en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
da: <qt>
    For at tilføje en ny politik, klikker du simpelthen på <b>Tilføj...</b>-knappen og giver den nødvendige information. For at ændre en eksisterende politik, bruger du <b>Ændr...</b>-knappen og vælger den nye politik fra politik-dialogen. Ved at klikke på <b>Slet</b>-knappen vil den valgte politik blive fjernet og det vil få standardpolitikken til at blive brugt på dette domæne hvorimod <b>Slet alt</b> vil fjerne alle sted-specifikke politikker.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbDomainSpecific)
en: Site Policy
da: Sidepolitik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTreeWidgetSearchLine, kListViewSearchLine)
en: Search interactively for domains
da: Søg interaktivt efter domæner

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, kListViewSearchLine)
en: Search...
da: Søg...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
da: <qt>
    Liste af steder for hvilke du har sat en specifik cookie-politik. Specifikke politikker går forud for standardpolitik-indstillingen på disse steder.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Domain
da: Domæne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Policy
da: Politik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
da: Æ&ndr...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Accept
da: Acceptér

en: Accept For Session
da: Acceptér i denne session

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Reject
da: Afslå

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Ask
da: Spørg

en: Do Not Know
da: Kender den ikke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDomain)
en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
da: <qt>
    Indtast værten eller domænet for hvilket denne politik gælder, f.eks. <b>www.kde.org</b> eller <b>.kde.org</b>.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDomain)
en: Site name:
da: Sidenavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leDomain)
en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
da: Angiv vært eller domænenavn, f.eks. .kde.org, som denne politik gælder for.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbPolicy) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbPolicy)
en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
da: <qt>
    Vælg ønsket politik:
    <ul>
    <li><b>Acceptér</b> - Tillader dette sted at sætte cookies</li>
    <li><b>Acceptér i resten af sessionen</b> - Tillader webstedet at sætte cookies, men de vil udløbe ved afslutningen af sessionen.</li>
    <li><b>Afslå</b> - Afslår alle cookies fra denne side</li>
    <li><b>Spørg</b> - Spørger dig når cookies modtages fra denne side</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbPolicy)
en: Policy:
da: Politik:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Accept until end of session
da: Acceptér i resten af sessionen

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
da: Du skal genstarte de kørende programmer for at disse ændringer skal få virkning.

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
da: Opdatering mislykkedes

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
da: Du må genstarte KDE før disse ændringer træder i kraft.

note: i18n: ectx: label, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: Disable Passive FTP
da: Deaktivér passiv FTP

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
da: Når FTP-forbindelser er passive forbinder klienten til serveren, i stedet for omvendt, så firewalls blokerer ikke forbindelsen. Gamle FTP-servere understøtter dog måske ikke passiv FTP.

note: i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons) i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (Global Options)
en: Mark partially uploaded files
da: Markér delvist uploadede filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons) i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkPartial), group (Global Options)
en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
da: Mens en fil overføres er dens endelse ".part". Når den er fuldt overført omdøbes den til sit rigtige navn.

en: Timeout Values
da: Værdier for udløb af tid

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
da[0]: Her kan du indstille værdier for tidsudløb. Du vil måske at tilpasse dem hvis din forbindelse er meget langsom. Den maksimalt tilladte værdi er 1 sekund.
da[1]: Her kan du indstille værdier for tidsudløb. Du vil måske at tilpasse dem hvis din forbindelse er meget langsom. Den maksimalt tilladte værdi er %1 sekunder.

en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

en: Soc&ket read:
da: So&kkel-læsning:

en: Pro&xy connect:
da: Pro&xy-forbindelse:

en: Server co&nnect:
da: Server-for&bindelse:

en: &Server response:
da: Server-&svar:

en: Global Options
da: Globale indstillinger

en: Mark &partially uploaded files
da: Markér &delvist uploadede filer

en: <p>Marks partially uploaded files through SMB, SFTP and other protocols.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
da: <p>Markerer filer der er delvist uploadet via SMB, SFTP og andre protokoller.</p><p>Når dette er aktiveret, vil filer der er delvist uploadet, have filendelsen ".part". Denne filendelse vil blive fjernet når overførslen er gennemført.</p>

[ctx: @label:spinbox]
en: If cancelled, automatically delete partially uploaded files smaller than:
da: Hvis der annulleres, så slet automatisk uploadede filer som er mindre end:

en: FTP Options
da: FTP-tilvalg

en: Enable passive &mode (PASV)
da: Aktivér passiv &tilstand (PASV)

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
da: Aktiverer FTP's "passive" tilstand. Dette kræves for at tillade FTP at virke bag en firewall.

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
da: <p>Markerer FTP-filer der er delvist uploadet.</p><p>Når dette er aktiveret, vil filer der er delvist uploadet, have filendelsen ".part". Denne filendelse vil blive fjernet når overførslen er gennemført.</p>

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
da: <h1>Netværksindstillinger</h1>Her kan du definere KDE-programmers opførsel når du bruger internet- og netværksforbindelser. Hvis du kommer ud for udløb af tid eller bruger et modem til at forbinde dig til internettet, vil du måske ønske at justere disse indstillinger.

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
da: <h1>Proxy</h1><p>En proxyserver er en maskine der sidder mellem dit interne netværk og internettet og sørger for tjenester såsom at cache internetsider og filtrere dem.</p><p>Dette giver dig hurtigere adgang til steder du allerede har besøgt da de bliver opbevaret lokalt på din proxy-server. Filtrerende proxy-servere har sædvanligvis evnen til at blokere forespørgsler om reklamer, spam og hvad du ellers måtte ønske at blokere.</p> <p><u>Bemærk:</u>Nogle proxy-servere sørger for begge tjenester.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProxyDialogUI)
en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
da: <qt>
    Proxy-konfiguration.
    <p>
    En proxyserver er en maskine der sidder mellem dit interne netværk og internettet og sørger for tjenester såsom at cache internetsider og filtrere dem. Dette giver dig hurtigere adgang til steder du allerede har besøgt da de bliver opbevaret lokalt på din proxy-server. Filtrerende proxy-servere har sædvanligvis evnen til at blokere forespørgsler om reklamer, spam og hvad du ellers måtte ønske at blokere.
    <p>
    Hvis du er usikker på om du behøver at bruge en proxy-server til at forbinde dig til internettet, så spørg din Internet serviceudbyder eller din systemadministrator.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noProxyRadioButton)
en: Connect to the Internet directly.
da: Forbind direkte til internettet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noProxyRadioButton)
en: No Proxy
da: Ingen proxy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoDiscoverProxyRadioButton)
en: Detect proxy configuration automatically
da: Detektér proxy-konfiguration automatisk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, autoScriptProxyRadioButton)
en: Use the specified proxy script to configure the proxy settings.
da: Brug det angivne proxy-script til indstilling af proxy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoScriptProxyRadioButton)
en: Use proxy auto configuration URL:
da: Brug URL til auto-konfiguration af proxy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, proxyScriptUrlRequester)
en: Enter the address for the proxy configuration script.
da: Skriv adressen på proxy-indstillingsscriptet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, systemProxyRadioButton)
en: <qt><p>Use proxy settings defined on the system.</p>
    <p>Some platforms offer system wide proxy configuration information and selecting this option allows you to use those settings.</p>
    <p>On Mac platforms</p>
    <p>On Windows platforms</p>
    <p>On Unix and Linux platforms, such system proxy settings are usually defined through environment variables. The following environment variables are detected and used when present: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>
da: <qt><p>Brug de proxy-indstillinger der er defineret for systemet.</p>
    <p>Nogle platforme tilbyder systemomfattende proxy-konfiguration og valg af denne indstilling lader dig bruge de indstillinger.</p>
    <p>På Mac-platforme</p>
    <p>På Windows-platforme</p>
    <p>På Unix- og Linux-platforme, er sådanne proxy-indstillinger normalt defineret gennem miljøvariable. De følgende miljøvarible bliver detekteret og brugt når de er til stede: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systemProxyRadioButton)
en: Use system proxy configuration:
da: Brug systemets proxy-konfiguration:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, autoDetectButton)
en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
da: <qt>Forsøg automatisk opdagelse af de miljøvariabler der bruges til at indstille systemomfattende proxy-information.<p>Denne egenskab virker ved at gennemsøge almindeligt brugte variabelnavne såsom HTTP_PROXY, FTP_PROXY og NO_PROXY.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autoDetectButton)
en: Auto D&etect
da: Autod&etektér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxyHttpLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxyHttpEdit)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTP_PROXY</b>, used to store the address of the HTTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
da: <qt>
    Indtast navnet på miljøvariablen, f.eks. <b>HTTP_PROXY</b>, der bliver brugt til at gemme adressen på HTTP-proxyserveren.<p>
    Alternativt kan du klikke på <b>Autodetektér</b>-knappen for at forsøge at opdage denne variabel automatisk.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyHttpLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpEditLabel)
en: HTTP Proxy:
da: HTTP-proxy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxyHttpsLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxyHttpsEdit)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTPS_PROXY</b>, used to store the address of the HTTPS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
da: <qt>
    Indtast navnet på miljøvariablen, f.eks. <b>HTTPS_PROXY</b>, der bliver brugt til at gemme adressen på HTTPS-proxyserveren.<p>
    Alternativt kan du klikke på <b>Autodetektér</b>-knappen for at forsøge at opdage denne variabel automatisk.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyHttpsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpsEditLabel)
en: SSL Proxy:
da: SSL-proxy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxyFtpLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxyFtpEdit)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>FTP_PROXY</b>, used to store the address of the FTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
da: <qt>
    Angiv navnet på miljøvariablen, f.eks. <b>FTP_PROXY</b>,som bliver brugt til at gemme adressen på FTP-proxyserveren.<p>
    Alternativt kan du klikke på <b>Autodetektér</b>-knappen for at forsøge at opdage denne variabel automatisk.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyFtpLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyFtpEditLabel)
en: FTP Proxy:
da: FTP-proxy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxySocksLabel)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
da: <qt>
    Angiv navnet på miljøvariablen, f.eks. <b>SOCKS_PROXY</b>, der bliver brugt til at gemme adressen på SOCKS-proxy-serveren.<p>
    Alternativt kan du klikke på knappen <b>Autodetektér</b> for at forsøge at opdage denne variabel automatisk.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxySocksLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxySocksEditLabel)
en: SOCKS Proxy:
da: SOCKS-proxy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxySocksEdit)
en: <qt>Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>Alternatively, you can click on the <b>&quot;Auto Detect&quot;</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
da: <qt>Angiv navnet på miljøvariablen, f.eks. <b>SOCKS_PROXY</b>, der bliver brugt til at gemme adressen på SOCKS-proxy-serveren.<p>Alternativt kan du klikke på knappen <b>&quot;Autodetektér&quot;</b> for at forsøge at opdage denne variabel automatisk.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, sysNoProxyLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, manNoProxyLabel)
en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
da: <qt>
    Indtast miljøvariablen, f.eks. <b>NO_PROXY</b>, som bliver brugt til at gemme adresser på steder for hvilke proxy-serveren ikke skal bruges.<p>
    Alternativt kan du klikke på <b>"Autodetektér</b>-knappen for at forsøge at opdage denne variabel automatisk.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysNoProxyLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manNoProxyLabel)
en: Exceptions:
da: Undtagelser:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemNoProxyEdit)
en: <qt>Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the above proxy settings should not be used.<p>Alternatively, you can click on the <b>&quot;Auto Detect&quot;</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
da: <qt>Angiv miljøvariablen, f.eks. <b>NO_PROXY</b>, som bliver brugt til at gemme adresser på steder for hvilke proxy-indstillingerne ovenfor ikke skal bruges.<p>
    Alternativt kan du klikke på knappen <b>&quot;Autodetektér&quot;</b> for at forsøge at opdage denne variabel automatisk.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showEnvValueCheckBox)
en: Show the &value of the environment variables
da: Vis &værdien af miljøvariablerne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, manualProxyRadioButton)
en: Manually enter proxy server configuration information.
da: Indtast proxy-server indstillingsinformation manuelt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualProxyRadioButton)
en: Use manually specified proxy configuration:
da: Brug manuelt angivet proxy-konfiguration:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyHttpEdit)
en: Enter the address of the HTTP proxy server.
da: Skriv adressen på HTTP-proxyserveren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyHttpSpinBox)
en: Enter the port number of the HTTP proxy server.
da: Angiv portnummer for HTTP-proxy-serveren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSameProxyCheckBox)
en: Use this proxy server for a&ll protocols
da: Brug denne proxy-server til a&lle protokoller

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyHttpsEdit)
en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
da: Skriv adressen på HTTPS-proxyserveren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyHttpsSpinBox)
en: Enter the port number of the HTTPS proxy server.
da: Angiv portnummer for HTTPS-proxy-serveren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyFtpEdit)
en: Enter the address of the FTP proxy server.
da: Angiv adressen på FTP-proxyserveren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyFtpSpinBox)
en: Enter the port number of the FTP proxy server.
da: Angiv portnummer for FTP-proxy-serveren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxySocksEdit)
en: Enter the address of the SOCKS proxy server.
da: Angiv adresse på SOCKS-proxy-serveren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxySocksSpinBox)
en: Enter the port number of the SOCKS proxy server.
da: Angiv portnummeret for SOCKS-proxy-serveren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualNoProxyEdit)
en: <qt>
    <p>Enter a comma separated list of hostnames or ip addresses that should be excluded from using the above proxy settings.</p>
    <p>If you want to exclude all hosts for a given domain, then simply enter the domain name preceded by a dot. For example, to exclude all hostnames for <i>kde.org</i>, enter <i>.kde.org</i>. Wildcard characters such as '*' or '?' are not supported and will have no effect.</p>
    <p>Additionally, you can also enter IP addresses, e.g. 127.0.0.1 and IP addresses with a subnet, e.g. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Angiv en kommasepareret liste over værtsnavne eller IP-adresser der skal undtages fra at bruge proxy-indstillingerne ovenfor.</p>
    <p>Hvis du vil undtage alle værtsmaskiner for et givent domæne, så angiv simpelthen domænenavnet med punktum foran. For eksempel, for at undtage alle værtsnavne for <i>kde.org</i>, så angiv <i>.kde.org</i>. Jokertegn såsom "*" eller "?" er ikke understøttet og har ingen virkning.</p>
    <p>Ydermere kan du også angive IP-adresser, f.eks. 127.0.0.1 og IP-adresser med et subnet, f.eks. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useReverseProxyCheckBox)
en: <qt>
    Check this box if you want the above proxy settings to apply only to the addresses listed in the <i>Exceptions</i> list.</qt>
da: <qt>
    Markér dette felt hvis du ønsker at proxy-indstillingerne ovenfor kun skal anvendes på adresserne i listen <i>Undtagelser</i>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useReverseProxyCheckBox)
en: Use proxy settings only for addresses in the Exceptions list
da: Brug kun proxy-indstillinger for adresser i listen Undtagelser

en: These settings apply to network browsing only.
da: Disse indstillinger gælder kun for gennemsøgning af netværket.

en: Default user name:
da: Standard-brugernavn:

en: Default password:
da: Standardadgangskode:

en: Web Search Keywords
da: Nøgleord til websøgning

en: Configure enhanced browsing features
da: Indstil udvidede browsing-funktioner

en: <h1>Enhanced Browsing</h1> In this module you can configure some enhanced browsing features of KDE. <h2>Web Search Keywords</h2>Web Search Keywords are a quick way of using Web search engines. For example, type "duckduckgo:frobozz" or "dd:frobozz" and your web browser will do a search on DuckDuckGo for "frobozz". Even easier: just press Alt+F2 (if you have not changed this keyboard shortcut) and enter the shortcut in the Run Command dialog.
da: <h1>Udvidet browsing</h1> I dette modul kan du indstille nogle udvidede browsing-funktioner i KDE. <h2>Nøgleord til websøgning</h2>Nøgleord til websøgning er en hurtig måde at bruge søgemaskiner på internettet på. Skriv f.eks. "duckduckgo:frobozz" eller "dd:frobozz" og din webbrowser vil foretage en søgning på DuckDuckGo efter "frobozz". Endnu nemmere: tryk blot Alt+F2 (hvis du ikke har ændret den tastaturgenvej) og skriv genvejen i dialogen til at køre kommandoer.

en: The file %1
    has been modified. Do you want to upload the changes?
da: Filen %1
    er blevet ændret. Vil du uploade ændringerne?

en: File Changed
da: Fil ændret

en: Do Not Upload
da: Upload ikke

en: Invalid URL: %1
da: Ugyldig URL: %1

en: File not found: %1
da: Fil ikke fundet: %1

en: The URL %1
    is malformed
da: URL'en %1
    er i forkert format

en: Remote URL %1
    not allowed with --tempfiles switch
da: Ekstern URL %1
    ikke tilladt med --tempfiles slået til

en: The supposedly temporary file
    %1
    has been modified.
    Do you still want to delete it?
da: Den formodet midlertidige fil
    %1
    er blevet ændret.
    Vil du slette den alligevel?

en: Do Not Delete
da: Slet ikke

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
da: Filen
    %1
    er blevet ændret.
    Vil du uploade ændringerne?

en: KIO Exec - Opens remote files, watches modifications, asks for upload
da: KIO Exec - Åbner eksterne filer, overvåger ændringer, spørger om upload

en: (c) 1998-2000,2003 The KFM/Konqueror Developers
da: (c) 1998-2000,2003 KFM-/Konqueror-udviklerne

en: Treat URLs as local files and delete them afterwards
da: Behandl URL'er som lokale filer og slet dem efterfølgende

en: Suggested file name for the downloaded file
da: Foreslået filnavn til den downloadede fil

en: Command to execute
da: Kommando der skal køres

en: URL(s) or local file(s) used for 'command'
da: URL'er eller lokale filer som bruges til "kommando"

en: Opening connection to host %1
da: Åbner forbindelse til værten %1

en: Connected to host %1
da: Forbundet til værten %1

en: %1 (Error %2)
da: %1 (fejl %2)

en: Sending login information
da: Sender login-information

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
da: Besked sendt:
    Log på med brugernavn=%1 og adgangskode=[skjult]
    
    Server svarede:
    %2

en: You need to supply a username and a password to access this site.
da: Du skal angive et brugernavn og en adgangskode for at få adgang til denne side.

en: Site:
da: Side:

en: Login OK
da: Loggede på OK

en: Could not login to %1.
da: Kunne ikke logge på %1.

en: 
    The server said: "%1"
da: 
    Serveren sagde: "%1"

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
da: Du må angive et brugernavn og en adgangskode for proxy-serveren angivet nedenfor før du får lov til at få adgang til nogen sider.

en: Proxy Authentication Failed.
da: Proxy-godkendelse mislykkedes.

en: There is no documentation available for %1.
da: Der er ingen dokumentation tilgængelig for %1.

en: Looking up correct file
da: Slår den korrekte fil op

en: Preparing document
da: Forbereder dokument

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
da: Den forespurgte hjælpefil kunne ikke fortolkes:<br />%1

en: Saving to cache
da: Gemmer til cache

en: Using cached version
da: Bruger cachet version

en: Looking up section
da: Slår sektion op

en: Could not find filename %1 in %2.
da: Kunne ikke finde filnavnet %1 i %2.

en: No host specified.
da: Ingen vært angivet.

en: Otherwise, the request would have succeeded.
da: Ellers ville forespørgslen være lykkedes.

[ctx: request type]
en: retrieve property values
da: hent egenskabsværdier

[ctx: request type]
en: set property values
da: sæt egenskabsværdier

[ctx: request type]
en: create the requested folder
da: opret den anmodede mappe

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
da: kopiér den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
da: flyt den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
da: søg i den angivne mappe

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
da: lås den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
da: lås den angivne fil eller mappe op

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
da: slet den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
da: forespørg om serverens muligheder

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
da: hent indholdet af den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
da: kør en rapport i den angivne mappe

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
da: En uventet fejl (%1) opstod ved forsøg på at %2.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
da: Serveren understøtter ikke WebDAV-protokollen.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
da: Der opstod en fejl under forsøg på %1, %2. Et sammendrag af grundene er nedenfor.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
da: Adgang blev nægtet ved forsøg på %1.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
da: En ressource kan ikke oprettes ved målet før en eller flere mellemsamlinger (mapper) er blevet oprettet.

en: The server was unable to maintain the liveness of the
    properties listed in the propertybehavior XML element
    or you attempted to overwrite a file while requesting
    that files are not overwritten.
     %1
da: Serveren kunne ikke vedligeholde livet på de 
    egenskaber på listen i egenskabsopførsel XML-element
    eller også forsøgte du at overskrive en fil mens
     du samtidig bad om at filer ikke skal overskrives.
    %1

en: The requested lock could not be granted. %1
da: Det forespurgte lås kunne ikke oprettes. %1

en: The server does not support the request type of the body.
da: Serveren understøtter ikke forespørgselstypen af denne type.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
da: Kan ikke %1 da ressourcen er låst.

en: This action was prevented by another error.
da: Denne handling blev forhindret af en anden fejl.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
da: Kan ikke %1 da målserveren nægter at acceptere filen eller mappen.

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
da: Målressourcen har ikke tilstrækkelig med plads til at optage ressourcens tilstand efter udførsel af denne metode.

en: The resource cannot be deleted.
da: Ressourcen kan ikke slettes.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
da: En uventet fejl (%1) opstod ved forsøg på at %2.

en: %1 contacted. Waiting for reply...
da: %1 kontaktet. Venter på svar...

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
da: <p>Du er ved at logge ind på siden "%1" med brugernavnet "%2", men websiden kræver ikke autentificering. Dette kan være et forsøg på at snyde dig.</p><p>Er "%1" den side du vil besøge?</p>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
da: Bekræft tilgang af webside

en: Server processing request, please wait...
da: Server behandler forespørgsel, vent venligst...

en: Sending data to %1
da: Sender data til %1

en: Retrieving %1 from %2...
da: Henter %1 fra %2...

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
da: <b>%1</b> på <b>%2</b>

en: Authentication Failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Authorization failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Unknown Authorization method.
da: Ukendt godkendelsesmetode.

en: Receiving corrupt data.
da: Modtager defekte data.

en: Cannot Save Cookies
da: Kan ikke gemme cookies

en: Could not remove %1, check permissions
da: Kunne ikke fjerne %1, tjek rettighederne

en: Could not create directory %1
da: Kunne ikke oprette mappe %1

en: Cookie Alert
da: Cookie-advarsel

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
da[0]: <p>Du modtog en cookie fra<br/><b>%2%3</b><br/>Vil du acceptere eller afvise denne cookie?</p>
da[1]: <p>Du modtog %1 cookies fra<br/><b>%2%3</b><br/>Vil du acceptere eller afvise disse cookies?</p>

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
da:  [På tværs af domæner]

en: See or modify the cookie information
da: Se eller ændr cookie-informationen

en: Accept for this &session
da: Acceptér i denne &session

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
da: Acceptér cookies i resten af den aktuelle session

en: &Accept
da: &Acceptér

en: &Reject
da: &Afvis

en: Apply Choice To
da: Anvend valg på

en: &Only this cookie
da: &Kun denne cookie

en: &Only these cookies
da: &Kun disse cookies

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
da: Vælg denne indstilling for kun at acceptere eller afvise denne cookie. Du vil blive spurgt igen hvis modtager en anden cookie.

en: All cookies from this do&main
da: Alle cookies fra dette do&mæne

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
da: Brug denne valgmulighed for at acceptere eller afvise alle cookies fra denne side. Hvis du vælger dette vil en ny politik blive tilføjet hvad angår cookies der kommer herfra. Denne politik vil være permanent indtil du ændrer den manuelt fra Systemindstillinger.

en: All &cookies
da: Alle &cookies

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
da: Brug denne valgmulighed for at acceptere/afvise cookies. Dette valg ændrer den globale cookie-politik for alle cookies indtil du manuelt ændrer den fra Systemindstillinger.

en: Cookie Details
da: Cookie-detaljer

[ctx: @label a description string of how 'accessible' the cookie is (e.g. see exposure string in this file)]
en: Exposure:
da: Eksponering:

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
da: &Næste >>

en: Show details of the next cookie
da: Vis detaljer for den næste cookie

[ctx: @label cookie has no explicit 'Domain' value specified]
en: Not specified
da: Ikke angivet

[ctx: @label the cookie expires when the browser session ends]
en: End of Session
da: Slut på session

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by https servers]
en: Secure servers only
da: Kun sikre servere

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by https servers AND client-side javascripts]
en: Secure servers, page scripts
da: Sikre servere, side-scripts

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by http servers]
en: Servers
da: Servere

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by http servers AND client-side javascripts]
en: Servers, page scripts
da: Servere, side-scripts

[ctx: @action:button show details about a cookie that needs approval. This string gets >> and << appended, to visualize if the dialog expands or compacts!]
en: Details
da: Detaljer

en: Network
da: Netværk

en: Could not find a usable proxy configuration script
da: Kunne ikke finde et brugbart proxy-indstillingsscript

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
da: Kunne ikke downloade proxy-indstillingsscriptet:
    %1

en: Could not download the proxy configuration script
da: Kunne ikke downloade proxy-indstillingsscriptet

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
da: Dette proxy-indstillingsscript er ugyldigt:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
da: Proxy-indstillingsscriptet meldte en fejl:
    %1

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
da: Kunne ikke finde "FindProxyForURL" eller "FindProxyForURLEx"

en: Got an invalid reply when calling %1 -> %2
da: Fik et ugyldigt svar ved kald af %1 -> %2

en: Do you want to retry?
da: Vil du prøve igen?

en: Retry Authentication
da: Prøv autentificering igen

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
da: Prøv igen

en: Authentication Dialog
da: Autentificeringsdialog

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
da: Du har måske ikke rettigheder til adgang til %1-protokollen.

[ctx: @title:column Name label from web search keyword column]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Keywords
da: Nøgleord

[ctx: @title:column]
en: Preferred
da: Foretrukken

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web search keyword as preferred.<nl/>Preferred web search keywords are used in places where only a few select keywords can be shown at one time.
da: Markér dette felt for at vælge det fremhævede nøgleord til websøgning som foretrukken.<nl/>Foretrukne nøgleord til websøgning bruges på steder hvor kun nogle få udvalgte genveje kan vises ad gangen.

[ctx: @item:inlistbox No default web search keyword]
en: None
da: Ingen

en: Search F&ilters
da: Søgef&iltre

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web search keywords feature. Web search keywords allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
da: <para>I dette modul kan du konfigurere funktionen nøgleord til websøgning. Nøgleord til websøgningtillader dig hurtigt at søge efter eller slå ord op på internettet. For eksempel kan du, for at søge efter information om KDE-projektet med Google-maskinen, simpelthen indtaste <emphasis>gg:KDE</emphasis> eller <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Hvis du vælger en standardsøgemaskine, kan du søge efter almindelige ord eller fraser ved simpelthen at indtaste dem i input-kontrollen i programmer der har indbygget understøttelse af sådan en funktion, f.eks. Konqueror.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web search keywords. </p><p>Web search keywords allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined keywords. One such keyword can be used to perform a the Google (TM) search; to use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Aktivér eller deaktivér nøgleord til websøgning. </p><p>Nøgleord til websøgning lader dig nemt og hurtigt tilgå og søge efter information online eller på din harddisk. </p><p>KDE leveres med mange prædefinerede nøgleord til websøgning. Et sådan nøgleord til websøgning er genvejen til søgemaskinen Google (TM). For at bruge den, skal du blot skrive nøgleordet "gg" efterfulgt af nøgleordsafgrænseren og søgeudtrykket, f.eks. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web search keywords
da: &Aktivér nøgleord til websøgning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred keywords only
da: &Brug kun foretrukne nøgleord

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for web search keywords
da: Søg efter nøgleord til websøgning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web search keyword
da: Tilføj et nyt nøgleord til websøgning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web search keyword
da: Ændr det fremhævede nøgleord til websøgning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web search keyword
da: Slet det fremhævede nøgleord til websøgning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
da: S&let

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
da: <qt>
    Vælg den søgemaskine der skal bruges til inputfelter som leverer automatisk opslåningstjeneste, når du indtaster normale ord og fraser i stedet for en URL. For at deaktivere denne funktion vælges <b>Ingen</b> i listen.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &search keyword:
da: Standard nøgleord til web&søgning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web search keyword. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web search keyword queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Vælg et standard nøgleord til websøgning. </p><p>Dette gør det muligt for programmer automatisk at omdanne skrevne ord eller fraser til forespørgsler med nøgleord til websøgning når de ikke kan filtreres ind i en rigtig URL. </p><p>Vælg <span style=" font-weight:600;">Ingen</span> fra listen for at deaktivere denne funktion. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
da: Vælg den afgrænser som adskiller nøgleordet fra frasen eller ordet hvorefter der skal søges.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
da: &Nøgleordsafgrænser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web search keyword.
da: Vælg en afgrænser til at markere nøgleordet til websøgning.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
da: Kolon

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
da: Mellemrum

en: No preferred search providers were found.
da: Ingen foretrukne søgeudbydere blev fundet.

en: No search providers were found.
da: Ingen søgeudbydere blev fundet.

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
da: Standard

en: Modify Web Shortcut
da: Ændr webgenveje

en: New Web Shortcut
da: Ny webgenvej

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
da: Genvejen "%1" er allerede tildelt "%2". Vælg venligst en anden.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
da: Følgende genveje er allerede tildelt. Vælg venligst nogle andre.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
da: URL'en for genvejen indeholder ikke en "\{...}"-stedholder for brugerforespørgslen.
    Det betyder at den samme side altid vil blive besøgt, uanset hvad brugeren indtaster med genvejen.

en: Keep It
da: Behold den

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
da: Indtast et navn for søgeleverandøren her, som er læseligt for mennesker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
da: &Navn på genvej:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
da: <qt>
    Indtast den URI som bruges til at udføre en søgning på søgemaskinen her.<br />Hele teksten der skal søges efter kan angives som \{@} eller \{0}.<br/>
    \{@} er anbefalet fordi det fjerner alle forespørgselsvariable (navn=værdi) fra den resulterende streng, hvorimod \{0} vil blive udskiftet med den uændrede søgestreng.<br />Du kan bruge \{1} ... \{n} til at angive visse ord fra forespørgslen og \{name} til at angive en værdi givet af 'navn=værdi' i brugerforespørgslen.<br />Derudover er det muligt at angive flere referencer (navne, tal og strenge) samtidigt (\{navn1,navn2,...,"streng"}).<br /> Den første matchende værdi (fra venstre) vil blive anvendt som udskiftningsværdi for den resulterende URI.<br />En citeret streng kan bruges som standard hvis intet matcher fra venstre i referencelisten.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
da: Genvejens &URL:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
da: Vælg det tegnsæt der skal bruges til at indkode dine søgeforespørgsel.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
da: <qt>
    Genvejene som indtastes her kan bruges som pseudo-URI-skema i KDE. For eksempel kan genvejen <b>av</b> bruges som i <b>av</b>:<b>min søgning</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Angiv et forståeligt navn til webgenvejen her.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
da: &Genveje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
da: Vælg det tegnsæt der skal bruges til indkodning af dine søgeforespørgsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
da: &Tegnsæt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
da: Indsæt pladsholder til forespørgsel

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
da: <qt><b>%1</b> har ikke en hjemmemappe.</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Der er ingen bruger med navnet <b>%1</b>.</qt>

en: Blocked request.
da: Blokerede anmodning.

en: Unknown HTTP verb.
da: Ukendt HTTP-verbum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonNameTag)
en: Common name:
da: Almindeligt navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationTag)
en: Organization:
da: Organisation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnitTag)
en: Organizational unit:
da: Organisationsenhed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnit)
en: Fraud Department
da: Bedrageriafdelingene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryTag)
en: Country:
da: Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateTag)
en: State:
da: Forbundsstat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityTag)
en: City:
da: By:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy and paste a checksum in the field below.<br/>A checksum is usually provided by the website you downloaded this file from.
da: Kopiér og indsæt en tjeksum i feltet nedenfor.<br/>En tjeksum oplyses normalt af den webside du downloadede filen fra.

note: i18n: MD5, SHA1, SHA256 and SHA512 are hashing algorithms i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Expected checksum (MD5, SHA1, SHA256 or SHA512)...
da: Forventet tjeksum (MD5, SHA1, SHA256 eller SHA512)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pasteButton)
en: Click to paste the checksum from the clipboard to the input field.
da: Klik for indsætte tjeksummen fra udklipsholderen i input-feltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, md5Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha256Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha512Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton,
en: Calculate
da: Beregn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, md5CopyButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sha1CopyButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sha256CopyButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sha512CopyButton)
en: Click to copy the checksum to the clipboard.
da: Klik for at kopiere tjeksummen til udklipsholderen.

en: C&ancel
da: &Annullér

en: &Move Here
da: &Flyt hertil

en: &Copy Here
da: &Kopiér hertil

en: &Link Here
da: &Link hertil

en: What do you wish to do with this file?
da: Hvad vil du gøre med denne fil?

en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

en: &Execute
da: &Kør

en: Undo Changes
da: Fortryd ændringer

en: Undoing this operation requires root privileges. Do you want to continue?
da: At fortryde denne operation kræver root-privilegier. Vil du fortsætte?

en: Creating directory
da: Opretter mappe

en: Moving
da: Flytter

en: Deleting
da: Sletter

en: Und&o
da: F&ortryd

en: Und&o: Copy
da: F&ortryd: Kopiér

en: Und&o: Link
da: F&ortryd: Link

en: Und&o: Move
da: F&ortryd: Flyt

en: Und&o: Rename
da: F&ortryd: Omdøb

en: Und&o: Trash
da: F&ortryd: Flyt til papirkurv

en: Und&o: Create Folder
da: F&ortryd: Opret mappe

en: Und&o: Create Folder(s)
da: F&ortryd: Opret mapper

en: Und&o: Create File
da: F&ortryd: Opret fil

en: Und&o: Batch Rename
da: F&ortryd: Masseomdøbning

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
da: Filen %1 blev kopieret fra %2, men siden da er den tilsyneladende blevet ændret på %3.
    Fortrydelse af kopiering vil slette filen, og alle ændringer vil være tabt.
    Er du sikker på at du vil slette %4?

en: Undo File Copy Confirmation
da: Bekræft fortrydelse af filkopiering

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
da: Vil du virkelig slette dette element permanent?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>Denne handling kan ikke fortrydes.</emphasis>

en: Delete Permanently
da: Slet permanent

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
da[0]: Vil du virkelig slette dette element permanent?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Denne handling kan ikke fortrydes.</emphasis>
da[1]: Vil du virkelig slette disse %1 elementer permanent?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Denne handling kan ikke fortrydes.</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
da: Vil du slette alle elementer i papirkurven permanent?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Denne handling kan ikke fortrydes.</emphasis>

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
da: Vil du flytte dette element til papirkurven?<nl/><filename>%1</filename>

en: Do you really want to move this item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
da[0]: Vil du flytte dette element til papirkurven?
da[1]: Vil du flytte disse %1 elementer til papirkurven?

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
da: Modpartens SSL-certifikatkæde lader til at være ødelagt.

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
da: Ejergruppe

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
da: Andre

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
da: Maske

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
da: Navngiven bruger

en: Owner (Default)
da: Ejer  (standard)

en: Edit ACL Entry
da: Redigér ACL-indgang

en: Entry Type
da: Indgangstype

en: Default for new files in this folder
da: Standard for nye filer i denne mappe

en: Owner
da: Ejer

en: Owning Group
da: Ejergruppe

en: Others
da: Andre

en: Mask
da: Maske

en: Named user
da: Navngiven bruger

en: Named group
da: Navngiven gruppe

en: User:
da: Bruger:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Name
da: Navn

en: Effective
da: Effektiv

en: Updating System Configuration
da: Opdaterer systemkonfiguration

en: Updating system configuration.
da: Opdaterer systemkonfiguration.

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
da: .desktop-indgangen af typen
    %1
    er ukendt.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
da: .desktop-filen
    %1
    er af typen FSDevice, men har ingen "Dev=..."-linje.

en: Mount
da: Montér

en: Unmount
da: Afmontér

[ctx: @title:column]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @title:column]
en: Date
da: Dato

[ctx: @title:column]
en: Permissions
da: Rettigheder

[ctx: @title:column]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: @title:column]
en: Group
da: Gruppe

en: Open &with %1
da: Åbn &med %1

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
da: H&andlinger

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
da: Å&bn med...

en: &Open with %1
da: Å&bn med %1

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
da: Å&bn med

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application...
da: &Andet program...

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
da[0]: 1 element
da[1]: %1 elementer

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
da: Ukendt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountSrcLabel_Left)
en: Mounted From:
da: Monteret fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, freespaceLabel)
en: Free Space:
da: Ledig plads:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel_Left)
en: Location:
da: Placering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contentLabel)
en: Content:
da: Indhold:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symlinkTargetLabel)
en: Points to:
da: Peger på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modifiedTimeLabel_Left)
en: Modified:
da: Ændret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, createdTimeLabel_Left)
en: Created:
da: Oprettet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fsLabel_Left)
en: File System:
da: Filsystem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCapacityBar, capacityBar)
en: Unknown size
da: Ukendt størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountPointLabel_Left)
en: Mounted On:
da: Monteret på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accessTimeLabel_Left)
en: Accessed:
da: Brugt:

en: Known Applications
da: Kendte programmer

en: Open With
da: Åbn med

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
da: <qt>Vælg det program der skal bruges til at åbne <b>%1</b>. Hvis programmet ikke er anført, så indtast navnet eller klik på knappen Gennemse.</qt>

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
da: Vælg navnet på det program som de udvalgte filer skal åbnes med.

en: <qt>Select the program you want to use to open the file<br/>%1</qt>
da: <qt>Vælg det program du vil bruge til at åbne filen med<br/>%1</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file.</qt> | <qt>Select the program you want to use to open the %1 files.</qt>
da[0]: <qt>Vælg det program du vil bruge til at åbne filen med.</qt>
da[1]: <qt>Vælg det program du vil bruge til at åbne %1 filer med.</qt>

en: Choose Application
da: Vælg program

en: Choose Application for %1
da: Vælg program til %1

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
da: <qt>Vælg programmet som skal bruges til at åbne filtypen: <b>%1</b>. Hvis programmet ikke er anført, så indtast navnet eller klik på knappen Gennemse.</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
da: <qt>Vælg et program. Hvis programmet ikke er anført, så indtast navnet eller klik på knappen Gennemse.</qt>

en: Type to filter the applications below, or specify the name of a command.
    Press down arrow to navigate the results.
da: Skriv for at filtrere programmerne nedenfor, eller angiv navnet på en kommando.
    Tryk pil ned for at navigere i resultaterne.

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
da: Efterfølgende kommandoen, kan du have adskillige pladsholdere som vil blive erstattet med de faktiske værdier når det egentlige program køres:
    %f - et enkelt filnavn
    %F - en liste af filer; brugt til programmer der kan åbne flere lokale filer på én gang
    %u - en enkel URL
    %U - en liste af URL'er
    %d - mappen for filen der skal åbnes
    %D - en liste af mapper
    %i - ikonet
    %m - mini-ikonet
    %c - kommentaren

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
da: &Husk programtilknytning for alle filer af typen
    "%1" (%2)

en: Terminal options
da: Terminalindstillinger

en: Run in &terminal
da: Kør i &terminal

en: &Do not close when command exits
da: &Luk ikke når kommando afslutter

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
da: Kunne ikke udtrække navnet på kørbar fil fra "%1", angiv venligst et gyldigt programnavn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
da: Markér denne indstilling, hvis programmet du ønsker at køre er et teksttilstand-program, eller hvis du ønsker informationen der gives af terminalemulator-vinduet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: Run in terminal
da: Kør i terminal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalEditLabel)
en: Terminal options:
da: Terminalindstillinger:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
da: Afkryds dette hvis teksttilstand-programmet giver relevante oplysninger når det afslutter. Hvis du holder terminalemulator-vinduet åbent vil du kunne få denne information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Do not close when command exits
da: Luk ikke når kommando afslutter

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2_2)
en: User
da: Bruger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
da: Afkryds dette hvis du ønsker at køre dette program med et andet bruger-id. Hver proces har et bruger-id knyttet til sig. Denne id-kode afgør fil-adgang og andre rettigheder. Brugerens adgangskode er påkrævet for at kunne bruge dette tilvalg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Run as a different user
da: Kør som en anden bruger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Enter the user name you want to run the application as.
da: Indtast det brugernavn du vil køre programmet som.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, suidEdit)
en: Enter the user name you want to run the application as here.
da: Indtast det brugernavn du vil køre programmet som her.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, discreteGpuGroupBox)
en: Discrete GPU
da: Diskret GPU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, discreteGpuCheck)
en: Run using dedicated graphics card
da: Kør med dedikeret grafikkort

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Startup
da: Opstart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
da: Afkryds dette hvis du ønsker at være sikker på at dit program er startet. Denne visuelle tilbagemelding kan vise sig som en travl markør eller i opgavelinjen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Enable launch feedback
da: Aktivér opstartsfeedback

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
da: Indtast navnet du vil give dette program her. Dette program vil ses under dette navn i programmenuen og i panelet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, genNameEdit)
en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
da: Indskriv beskrivelsen af dette program her, baseret på dets brug. Eksempel: et opkaldsprogram (KPPP) ville være "Opkaldsredskab".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
da: &Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, commentEdit)
en: Type any comment you think is useful here.
da: Indskriv enhver kommentar du mener er nyttig her.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comm&ent:
da: Komm&entar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, programEdit)
en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several placeholders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    
    %f - a single filename
    %F - a list of files (for apps that can open several files at once)
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %i - the icon of the .desktop file
    %c - the name of the .desktop file
    %k - the location of the .desktop file
da: Skriv den kommando der skal starte programmet her.
    
    Efterfølgende kommandoen, kan du have adskillige pladsholdere som vil blive erstattet med de faktiske værdier, når det egentlige program køres:
    
    %f - et enkelt filnavn
    %F - en liste af filer (til programmer der kan åbne flere filer på én gang)
    %u - en enkel URL
    %U - en liste af URL'er
    %i - ikonet for .desktop-filen
    %c - navnet på .desktop-filen
    %k - placeringen af .desktop-filen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, browseButton)
en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
da: Klik her for at gennembladre dit filsystem for at finde det ønskede program.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: &Browse...
da: &Gennemse...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathEdit)
en: Sets the working directory for your application.
da: Sætter arbejdsmappen for dit program.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Work path:
da: &Arbejdssti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
da: <qt><p> Denne liste skal vise de typer filer som dit program kan klare. Denne liste er organiseret efter <u>mimetyper</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, er en standard-protokol til at identificere typen af data baseret på filenavne-endelse og tilsvarende <u>mimetyper</u>. Eksempel: den "bmp"-del der kommer efter punktum i blomst.bmp indikerer at det er en bestemt slags billede, <u>image/x-bmp</u>. For at vide hvilket program der skal åbne hver filtype, skal systemet informeres om de evner hvert af programmerne har til at klare disse endelser og mimetyper.</p> <p>Hvis du ønsker at knytte en eller flere mimetyper der ikke er på denne liste til programmet, så klik på knappen <b>Tilføj</b> nedenfor. Hvis der er en eller flere filtyper som dette program ikke kan klare, vil du måske ønske at fjerne dem fra listen ved at klikke på knappen <b>Fjern</b> nedenfor.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Supported file types:
da: &Understøttede filtyper:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Mimetype
da: MIME-type

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Description
da: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
da: Klik på denne knap hvis du vil tilføje en filtype (mimetype) som dit program kan håndtere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Add...
da: Tilføj...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
da: Hvis du vil fjerne en type fil (mimetype) som dit program ikke kan klare, så vælg mimetypen i listen ovenfor og klik på denne knap.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
da: Klik her for at ændre måden programmet køres på, opstartsfeedback, D-BUS-tilvalg eller for at køre det som en anden bruger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Ad&vanced Options
da: A&vancerede tilvalg

en: Properties for %1
da: Egenskaber for %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
da[0]: Egenskaber for 1 element
da[1]: Egenskaber for %1 markerede elementer

[ctx: @title:tab]
en: Share
da: Del

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
da: &Generelt

en: Refresh
da: Genopfrisk

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
da: %1 ledig ud af %2 (%3% brugt)

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
da: Ukendt størrelse

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
da: Beregner... %1 (%2)
    %3, %4

en: 1 file | %1 files
da[0]: 1 fil
da[1]: %1 filer

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
da[0]: 1 undermappe
da[1]: %1 undermapper

en: Calculating...
da: Beregner...

en: The new file name is empty.
da: Det nye filnavn er tomt.

en: No Access
da: Ingen adgang

en: Can Only View
da: Kan kun se

en: Can View & Modify
da: Kan se og ændre

en: Can Only View Content
da: Kan kun se indhold

en: Can View & Modify Content
da: Kan se og ændre indhold

en: Can Only View/Read Content
da: Kan se/læse indhold

en: Can View/Read & Modify/Write
da: Kan se/læse og ændre/skrive

en: &Permissions
da: &Rettigheder

en: Access Permissions
da: Adgangsrettigheder

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
da[0]: Denne file er et link og har ingen rettigheder.
da[1]: Alle filer er links og har ingen rettigheder.

en: Only the owner can change permissions.
da: Kun ejeren kan ændre rettigheder.

en: O&wner:
da: E&jer:

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
da: Angiver de handlinger som ejeren har lov til at udføre.

en: Gro&up:
da: Gr&uppe:

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
da: Angiver de handlinger som medlemmer af gruppen har lov til at udføre.

en: O&thers:
da: &Andre:

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
da: Angiver de handlinger som alle brugere, som hverken er ejere eller i gruppen har lov til at udføre.

en: Only own&er can rename and delete folder content
da: Kun e&jeren kan omdøbe og slette mappeindhold

en: Is &executable
da: &Er kørbar

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
da: Aktivér dette for kun at tillade at mappens ejer kan slette eller omdøbe de indeholdte filer og mapper. Andre brugere kan kun tilføje nye filer, hvilket kræver "Ændr indhold"-rettigheder.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
da: Aktivér dette for at markere filen som kørbar. Dette giver kun mening for programmer og scripts. Det er påkrævet hvis du vil køre dem.

en: A&dvanced Permissions
da: A&vancerede rettigheder

en: Ownership
da: Ejerskab

en: User:
da: Bruger:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Apply changes to all subfolders and their contents
da: Anvend ændringer på alle undermapper og deres indhold

en: Advanced Permissions
da: Avancerede rettigheder

en: Class
da: Klasse

en: Show
    Entries
da: Vis
    indgange

en: This flag allows viewing the content of the folder.
da: Dette flag tillader visning af indholdet af mappen.

en: Read
da: Læs

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
da: Det røde flag tillader visning af indholdet af filen.

en: Write
    Entries
da: Skriv
    indgange

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
da: Dette flag tillader tilføjelse, navneændring og sletning af filer. Bemærk at sletning og navneændring kan begrænses ved brug af klæbrigt flag.

en: Write
da: Skriv

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
da: Skriveflaget tillader ændring af indholdet af filen.

[ctx: Enter folder]
en: Enter
da: Få tilgang til

en: Enable this flag to allow entering the folder.
da: Aktivér dette flag for at tillade at gå ind i mappen.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
da: Aktivér dette flag for at tillade at køre filen som et program.

en: Special
da: Speciel

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
da: Specielt flag. Gyldigt for hele mappen, den nøjagtige betydning af flaget kan ses i den højre kolonne.

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
da: Specielt flag. Den nøjagtige betydning af flaget kan ses i højre kolonne.

en: User
da: Bruger

en: Group
da: Gruppe

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
da: Hvis dette flag er sat, vil ejeren af denne mappe blive ejeren af alle nye filer.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
da: Hvis denne fil er kørbar og flaget er sat, vil den blive kørt med ejerens rettigheder.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
da: Hvis dette flag er sat, vil gruppen for denne mappe blive sat for alle nye filer.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
da: Hvis denne fil er en kørbar fil og flaget er sat, vil den blive kørt med gruppens rettigheder.

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
da: Hvis det klæbrige flag er sat for en mappe, er det kun ejeren og root der kan slette eller omdøbe filer. Ellers er det alle der har skriverettighed der kan gøre dette.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
da: Det klæbrige flag for en file ignoreres af Linux, men bruges muligvis på visse andre systemer

en: Set UID
da: Sæt UID

en: Set GID
da: Sæt GID

[ctx: File permission]
en: Sticky
da: Klæbrig

en: Varying (No Change)
da: Varierer (Ingen ændring)

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
da[0]: Denne fil bruger avancerede rettigheder
da[1]: Disse filer bruger avancerede rettigheder.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
da[0]: Denne mappe bruger avancerede rettigheder.
da[1]: Disse mapper bruger avancerede rettigheder.

en: These files use advanced permissions.
da: Disse filer bruger avancerede rettigheder.

[ctx: @title:tab]
en: C&hecksums
da: T&jeksummer

[ctx: @action:button]
en: Calculating...
da: Beregner...

en: Invalid checksum.
da: Ugyldig tjeksum.

[ctx: @info:tooltip]
en: The given input is not a valid MD5, SHA1 or SHA256 checksum.
da: Det givne input er ikke en gyldig MD5-, SHA1- eller SHA256-tjeksum.

en: Checksums match.
da: Tjeksummerne matcher.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum match.
da: Den beregnede tjeksum og den forventede tjeksum er ens.

en: <p>Checksums do not match.</p>This may be due to a faulty download. Try re-downloading the file.<br/>If the verification still fails, contact the source of the file.
da: <p>Tjeksummerne er ikke ens.</p>Dette kan skyldes en fejl under download. Prøv at downloade filen igen.<br/>Kontakt kilden til filen, hvis verifikationen stadig fejler.

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum differ.
da: Den beregnede tjeksum og den forventede tjeksum er forskellige.

[ctx: notify the user about a computation in the background]
en: Verifying checksum...
da: Verificerer tjeksum...

en: Could not save properties. Only entries on local file systems are supported.
da: Kunne ikke gemme egenskaber. Kun indgange på lokale filsystemer er understøttet.

en: &Application
da: &Program

en: Add File Type for %1
da: Tilføj filtype for %1

en: Select one or more file types to add:
da: Vælg en eller flere filtyper at tilføje:

en: Only executables on local file systems are supported.
da: Kun kørbare filer på lokale filsystemer er understøttet.

en: Advanced Options for %1
da: Avancerede tilvalg for %1

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
da: <qt>Kan ikke køre den angivne kommando. Filen eller mappen <b>%1</b> eksisterer ikke.</qt>

en: Could not find any application or handler for %1
da: Kunne ikke finde et program eller håndtering til %1

en: KDE SSL Information
da: KDE SSL-information

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
da: Subjekt

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
da: Udsteder

en: Current connection is secured with SSL.
da: Denne forbindelse er sikret med SSL.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
da: Størstedelen af dette dokument er sikret med SSL, men visse dele er ikke.

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
da: Noget af dette dokument er sikret med SSL, men størstedelen er ikke.

en: Current connection is not secured with SSL.
da: Denne forbindelse er ikke sikret med SSL.

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
da[0]: bruger %1 bit
da[1]: bruger %1 bits

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
da[0]: ud af nøgle på %1 bit
da[1]: ud af nøgle på %1 bits

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
da: NEJ, der var fejl:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
da: Ja

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
da: %1 til %2

en: Search for '%1' with
da: Søg efter "%1" med

en: Configure Web Shortcuts...
da: Indstil webgenveje...

en: Open file dialog
da: Åbn fildialog

en: Filename for clipboard content:
da: Filnavn for udklipsholderindhold:

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
da: Udklipsholderen er ændret siden du brugte "indsæt". Det valgte dataformat er ikke gyldigt længere. Kopiér det du vil indsætte igen.

en: &Paste File | &Paste %1 Files
da[0]: &Indsæt fil
da[1]: &Indsæt %1 filer

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
da[0]: &Indsæt URL
da[1]: &Indsæt %1 URL'er

en: &Paste Clipboard Contents
da: &Indsæt udklipsholderens indhold

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
da: Indsæt én mappe

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
da: Indsæt én fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
da[0]: Indsæt ét element
da[1]: Indsæt %1 elementer

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents...
da: Indsæt udklipsholderens indhold...

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
da: Indsæt

en: Data format:
da: Dataformat:

en: Filename for dropped contents:
da: Filnavn til indhold som slippes:

en: Date: %1
da: Dato: %1

en: Size: %1
da: Størrelse: %1

en: Appl&y to All
da: An&vend på alle

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
da: Når dette er markeret vil den knap der trykkes på blive anvende på alle efterfølgende mappekonflikter i resten af det kørende job.
    Medmindre du trykker på Skip vil du stadig blive spurgt i tilfælde af en konflikt med en eksisterende fil i mappen.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
da: Når dette er markeret vil den knap der trykkes på blive anvendt på alle efterfølgende konflikter i resten af det aktuelle job.

en: &Rename
da: &Omdøb

en: Suggest New &Name
da: Foreslå nyt &navn

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
da: Kopiér eller flyt ikke denne mappe, gå til næste element i stedet

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
da: Kopiér eller flyt ikke denne fil, gå til næste element i stedet

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
da: Skri&v ind i

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
da: Filer og mapper vil blive kopieret ind i den eksisterende mappe, ved siden af dens eksisterende indhold.
    Du vil blive spurgt igen, i tilfælde af en konflikt med en eksisterende fil i mappen.

[ctx: Overwrite files into an existing folder when files are older]
en: &Overwrite older files
da: &Overskriv ældre filer

en: &Resume
da: &Genoptag

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
da: Denne handling ville overskrive "%1" med sig selv.
    Angiv venligst et nyt filnavn:

en: C&ontinue
da: F&ortsæt

en: This action will overwrite the destination.
da: Denne handling vil overskrive destinationen.

en: Source
da: Kilde

en: Differences
da: Forskelle

en: The destination is <b>smaller by %1</b>
da: Destinationsfilen er <b>%1 mindre</b>

en: The destination is <b>bigger by %1</b>
da: Destinationsfilen <b>%1 større</b>

en: The files are identical.
da: Filerne er identiske.

en: The files seem identical.
da: Filerne lader til at være identiske.

en: The files are different.
da: Filerne er forskellige.

en: The files are likely to be identical: they have the same size and their contents are the same at the beginning, middle and end.
da: Filerne er sandsynligvis identiske. De har samme størrelse og deres indhold er det samme i begyndelsen, midten og slutningen.

en: An older item named '%1' already exists.
da: Et ældre element ved navn "%1" findes allerede.

en: A similar file named '%1' already exists.
da: En lignende fil ved navn "%1" findes allerede.

en: A more recent item named '%1' already exists.
da: Et nyere element med navnet "%1" findes allerede.

en: Rename:
da: Omdøb:

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
da: Omdøb element

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
da: Omdøb elementer

[ctx: @action:button]
en: &Rename
da: &Omdøb

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
da: Omdøb elementet <filename>%1</filename> til:

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
da: Nyt navn #

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item to: | Rename the %1 selected items to:
da[0]: Ændr det %1 valgte element til:
da[1]: Ændr de %1 valgte elementer til:

[ctx: @info]
en: # will be replaced by ascending numbers starting with:
da: # vil blive erstattet af faldende tal, begyndende med:

en: Retry
da: Prøv igen

en: Replace All
da: Erstat alle

en: Skip All
da: Skip alle

[ctx: Web page address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressTag)
en: Address:
da: Adresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipTag)
en: IP address:
da: IP-adresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionTag)
en: Encryption:
da: Kryptering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, detailsTag)
en: Details:
da: Detaljer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sslVersionTag)
en: SSL version:
da: SSL-version:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, certSelectorTag)
en: Certificate chain:
da: Certifikatkæde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trustedTag)
en: Trusted:
da: Betroet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodTag)
en: Validity period:
da: Gyldighedsperiode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialTag)
en: Serial number:
da: Serienummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, digestTag)
en: MD5 digest:
da: MD5-sammenfatning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestTag)
en: SHA1 digest:
da: SHA1-sammenfatning:

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
da: Den eksterne vært sendte ingen SSL-certifikater.
    Afbryder da identiteten af værten ikke kan fastslås.

[ctx: @option:checkbox]
en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

[ctx: @option:check]
en: Do not show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
da: Dette vil starte programmet:

en: If you do not trust this program, click Cancel
da: Hvis du ikke har tillid til dette program, så tryk på Annullér
