kio - en to my translation catalogue (1336 entries)

en: Could not modify the ownership of file %1
my: ဖိုင်လ် %1 ပိုင်ဆိုင်မှုကို မွမ်းမံမရပါ

en: Could not modify the ownership of file <filename>%1</filename>. You have insufficient access to the file to perform the change.
my: ဖိုင်လ် <filename>%1</filename> ပိုင်ဆိုင်မှုကို မွမ်းမံမရပါ။ ပြောင်းလဲရန် သင်၌ ဖိုင်လ်အသုံးပြုခွင့် မလုံလောက်ပါ။

[ctx: The first arg is the path to the symlink that couldn't be created, the secondarg is the filesystem type (e.g. vfat, exfat)]
en: Could not create symlink "%1".
    The destination filesystem (%2) doesn't support symlinks.
my: "%1" ဆင်းလင့်ခ်ကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။
    ဦးတည်ဖိုင်လ်စနစ်(%2) သည် ဆင်းလင့်ခ်ဆိုင်ရာလုပ်ဆောင်ချက် မဆောင်ရွက်နိုင်ပါ။

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in folder names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination folder name) with an underscore "_".
my: "%1"ကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။
     ဦးတည်နေရာဖြစ်သော ဖိုင်လ်စစ်တမ် (%2)သည် အောက်ပါအက္ခရာများကို ဖိုလ်ဒါအမည်များတွင် ပါဝင်ခွင့်မပြုပါ - %3
    'အစားထိုး'ကိုရွေးပါက မမှန်ကန်သော အက္ခရာများကို "_"ဖြင့်အစားထိုးသွားမည်။

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in file names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination file name) with an underscore "_".
my: "%1"ကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။
     ဦးတည်နေရာဖြစ်သော ဖိုင်လ်စစ်တမ် (%2)သည် အောက်ပါအက္ခရာများကို ဖိုင်လ်အမည်များတွင် ပါဝင်ခွင့်မပြုပါ - %3
    'အစားထိုး'ကိုရွေးပါက မမှန်ကန်သော အက္ခရာများကို "_"ဖြင့်အစားထိုးသွားမည်။

en: Folder Already Exists
my: ဖိုလ်ဒါရှိနှင့်ပြီးဖြစ်ပါသည်

en: File Already Exists
my: ဖိုင်လ်ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်ပါသည်

en: Already Exists as Folder
my: ဖိုလ်ဒါအဖြစ်ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်ပါသည်

en: Trash
my: အမှိုက်ပုံး

en: No Exec field in %1
my: %1တွင် ဆောင်ရွက်-ကွက်လပ်မရှိပါ

en: Could not find the program '%1'
my: '%1'ပရိုဂရမ်ကို ရှာမတွေ့ပါ

en: The program '%1' was found at '%2' but it is missing executable permissions.
my: ပရိုဂရမ် '%1' ကို '%2' ၌ တွေ့သော်လည်း ၎င်းတွင် မောင်းနှင်ရန် ခွင့်ပြုချက် ပျောက်နေသည်။

en: The program '%1' is missing executable permissions.
my: ပရိုဂရမ် '%1' တွင် မောင်းနှင်ရန် ခွင့်ပြုချက် ပျောက်နေသည်။

en: Syntax error in command %1 coming from %2
my: %2 မှလာသော အမိန့် %1 တွင် သဒ္ဒါဆိုင်ရာအမှား

en: Terminal %1 not found while trying to run %2
my: %2 လုပ်ဆောင်ရန်ကြိုးစားနေစဥ် တာမီနယ် %1 မတွေ့ပါ

en: Syntax error in command %1 while trying to run %2
my: %2 လုပ်ဆောင်ရန် ကြိုးစားနေစဥ် အမိန့် %1 တွင် သဒ္ဒါဆိုင်ရာအမှား

en: 1 day %2 | %1 days %2
my[0]: %1ရက် %2

en: %1 Item | %1 Items
my[0]: အိုင်တမ် %1ခု

en: 1 Folder | %1 Folders
my[0]: ဖိုလ်ဒါ %1ခု

en: 1 File | %1 Files
my[0]: ဖိုင်လ် %1ခု

[ctx: folders, files (size)]
en: %1, %2 (%3)
my: %1၊ %2 (%3)

[ctx: folders, files]
en: %1, %2
my: %1၊ %2

[ctx: items: folders, files (size)]
en: %1: %2
my: %1 - %2

[ctx: @title job]
en: Moving
my: ရွေ့နေသည်

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
my: မူလဖိုင်လ်

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
my: ဦိးတည်ဖိုင်လ်

[ctx: @title job]
en: Renaming
my: အမည်ပြောင်းနေသည်

[ctx: @title job]
en: Copying
my: ကူးယူနေသည်

[ctx: @title job]
en: Creating directory
my: ဒါရိုက်ထရီဖန်တီးနေသည်

en: Directory
my: ဒါရိုက်ထရီ

[ctx: @title job]
en: Deleting
my: ဖျက်နေသည်

en: File
my: ဖိုင်လ်

[ctx: @title job]
en: Examining
my: စစ်ဆေးနေသည်

[ctx: @title job]
en: Transferring
my: လွှဲပြောင်းနေသည်

[ctx: @title job]
en: Mounting
my: တပ်ဆင်နေသည်

en: Device
my: စက်

en: Mountpoint
my: တပ်ဆင်သည့်နေရာ

[ctx: @title job]
en: Unmounting
my: ဖြုတ်နေသည်

en: Change Attribute
my: ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာ ပြောင်းရန်

en: Root privileges are required to change file attributes. Do you want to continue?
my: ဖိုင်လ်၏ သက်ဆိုင်-တန်ဖိုးများ ပြောင်းလဲရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ သင်ဆက်လုပ်ချင်ပါသလား။

en: Copy Files
my: ဖိုင်လ်များကူးယူရန်

en: Root privileges are required to complete the copy operation. Do you want to continue?
my: ကူးယူခြင်းလုပ်ဆောင်ချက် ပြီးရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ သင်ဆက်လုပ်ချင်ပါသလား။

en: Delete Files
my: ဖိုင်လ်များဖျက်ရန်

en: Root privileges are required to complete the delete operation. However, doing so may damage your system. Do you want to continue?
my: ဖျက်ခြင်းလုပ်ဆောင်ချက် ပြီးရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ သို့သော် ထိုကဲ့သို့ လုပ်ခြင်းအားဖြင့် သင်၏စစ်စတမ်ကို ထိခိုက်စေလိမ့်မည်။ သင်ဆက်လုပ်ချင်ပါသလား။

en: Create Folder
my: ဖိုလ်ဒါတည်ဆောက်ရန်

en: Root privileges are required to create this folder. Do you want to continue?
my: ဤဖိုလ်ဒါ ဖန်တီးရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ သင်ဆက်လုပ်ချင်ပါသလား။

en: Move Items
my: အိုင်တမ်များရွေ့ရန်

en: Root privileges are required to complete the move operation. Do you want to continue?
my: ရွေ့ပြောင်းခြင်းလုပ်ဆောင်ချက် ပြီးရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ သင်ဆက်လုပ်ချင်ပါသလား။

en: Rename
my: အမည်ပြောင်းရန်

en: Root privileges are required to complete renaming. Do you want to continue?
my: အမည်ပြောင်းလဲခြင်းလုပ်ဆောင်ချက် ပြီးရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ သင်ဆက်လုပ်ချင်ပါသလား။

en: Create Symlink
my: ဆင်းလင့်ခ်ဖန်တီးရန်

en: Root privileges are required to create a symlink. Do you want to continue?
my: ဆင်းလင့်ခ်ဖန်တီးရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ သင်ဆက်လုပ်ချင်ပါသလား။

en: Transfer data
my: ဒေတာလွှဲပြောင်းရန်

en: Root privileges are required to complete transferring data. Do you want to continue?
my: ကူးပြောင်းခြင်းလုပ်ဆောင်ချက် ပြီးရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ သင်ဆက်လုပ်ချင်ပါသလား။

en: Could not read %1.
my: %1 ကိုမဖတ်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not write to %1.
my: %1 သို့ရေး၍မရပါ။

en: Could not start process %1.
my: %1 ဖြစ်စဥ် ကိုမစတင်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
my: စနစ်အတွင်းပိုင်းအမှား
    အစီရင်ခံစာအပြည့်အစုံကို https://bugs.kde.org တွင် တင်ပြပါ
    %1

en: Malformed URL %1.
my: ပုံပျက်နေသော ယူအာအယ်လ် %1။

en: The protocol %1 is not supported.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး '%1' ဆိုင်ရာ လုပ်ဆောင်ချက်များ လုပ်မရပါ။

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 သည် စစ်ထုတ်-လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးတစ်ခုသာ ဖြစ်သည်။

en: %1 is a folder, but a file was expected.
my: %1ဖိုလ်ဒါသည် ဖိုင်လ်မဟုတ်ပါ။

en: %1 is a file, but a folder was expected.
my: %1ဖိုင်လ်သည် ဖိုလ်ဒါမဟုတ်ပါ။

en: The file or folder %1 does not exist.
my: ဖိုင်လ်၊ သို့ ဖိုလ်ဒါ %1 မရှိပါ။

en: A file named %1 already exists.
my: %1အမည်ရဖိုင်လ် ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်ပါသည်

en: A folder named %1 already exists.
my: %1အမည်ရ ဖိုလ်ဒါ ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်ပါသည်

en: No hostname specified.
my: အိမ်ရှင်အမည် မသတ်မှတ်ထားပါ။

en: Unknown host %1
my: မသိသော ကွန်ရက်ဆိုင်ရာအိမ်ရှင် %1

en: Access denied to %1.
my: %1 အသုံးပြုခွင့် ပယ်ခံရ။

en: Access denied.
    Could not write to %1.
my: အသုံးပြုခွင့် ပယ်ခံရ။
    %1 သို့ရေး၍မရပါ။

en: Could not enter folder %1.
my: %1ဖိုလ်ဒါကို မဝင်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
my: %1 လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးတွင် ဖိုလ်ဒါဝန်ဆောင်မှု မပါဝင်ပါ။

en: Found a cyclic link in %1.
my: %1တွင် စက်ဝိုင်းလည်လင့်ခ်တွေ့ရှိပါသည်။

en: Found a cyclic link while copying %1.
my: %1 ကူးယူနေစဥ် စက်ဝိုင်းလည်လင့်ခ်တွေ့ရှိပါသည်။

en: Could not create socket for accessing %1.
my: %1ကိုအသုံးပြုရန်အတွက် ဆော့ခ်ကတ် မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ

en: Could not connect to host %1.
my: အိမ်ရှင် %1 သို့ မချိတ်ဆက်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: Connection to host %1 is broken.
my: အိမ်ရှင် %1နှင့် ချိတ်ဆက်မှု ပျက်စီးသွားသည်။

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 သည် စစ်ထုတ်-လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးတစ်ခု မဟုတ်ပါ။

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
my: စက်ကို မတပ်ဆင်နိုင်ခဲ့ပါ။
    အစီရင်ခံလာသော အမှား-
    %1

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
my: စက်ကို မဖြုတ်နိုင်ခဲ့ပါ။
    အစီရင်ခံလာသော အမှား-
    %1

en: Could not read file %1.
my: %1 ဖိုင်လ်ကိုမဖတ်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not write to file %1.
my: %1 ဖိုင်လ်ကိုမရေးနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not bind %1.
my: %1ကို မချည််နှောင်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not listen %1.
my: %1ကို နားမထောင်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not accept %1.
my: %1ကို လက်မခံနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not access %1.
my: %1ကို အသုံးပြုခွင့်မရနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not terminate listing %1.
my: %1ကိုနားထောင်နေခြင်းအား မရပ်တန့်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not make folder %1.
my: %1 ဖိုလ်ဒါကို မတည်ဆောက်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not remove folder %1.
my: %1ဖိုလ်ဒါကို မဖယ်ရှားနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not resume file %1.
my: ဖိုင်လ် %1 ကို ပြန်၍မစတင်နိုင်ပါ။

en: Could not rename file %1.
my: %1 ဖိုင်လ်ကိုအမည်မပြောင်းနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could not change permissions for %1.
my: %1အတွက် ခွင့်ပြုချက်များကို ပြောင်းလဲမရပါ။

en: Could not change ownership for %1.
my: %1အတွက် ပိုင်ဆိုင်မှုကို ပြောင်းလဲမရပါ။

en: Could not delete file %1.
my: %1 ဖိုင်လ်ကိုမဖျက်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 အတွက် ဖြစ်စဥ်သည် မမျှော်လင့်ဘဲ ရပ်တန့်သွားသည်။

en: Error. Out of memory.
    %1
my: အမှား။ မှတ်ဉာဏ်ကုန်ပြီ။
    %1

en: Unknown proxy host
    %1
my: မသိသော ကွန်ရက်ဆိုင်ရာ ကြားခံအိမ်ရှင်
    %1

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
my: အခွင့်အာဏာပေးခြင်း ရှုံးနိမ့်ခဲ့သည်။ %1 ယုံကြည်မှုရယူခြင်း လုပ်ဆောင်မရပါ

en: User canceled action
    %1
my: အသုံးပြုသူ ပယ်ဖျက်လိုက်သော လုပ်ဆောင်မှု
    %1

en: Internal error in server
    %1
my: ဆာဗာစနစ်အတွင်းပိုင်းအမှား
    %1

en: Timeout on server
    %1
my: ဆာဗာတွင် အချိန်ကုန်မှု
    %1

en: Unknown error
    %1
my: မသိသေးသည့်အမှား
    %1

en: Unknown interrupt
    %1
my: မသိသော ကြားဖြတ်မှု
    %1

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
my: ဇစ်မြစ်ဖိုင်လ် %1 ကိုမဖျက်နိုင်ခဲ့ပါ။
    ခွင့်ပြုချက်ရှိ၊ မရှိ စစ်ဆေးပါ။

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
my: ဖိုင်လ်အပိုင်းအစ %1 ကို မဖျက်နိုင်ခဲ့ပါ။
    ခွင့်ပြုချက်ရှိ၊ မရှိ စစ်ဆေးပါ။

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
my: ဇစ်မြစ်ဖိုင်လ် %1 ကိုအမည်မပြောင်းနိုင်ခဲ့ပါ။
    ခွင့်ပြုချက်ရှိ၊ မရှိ စစ်ဆေးပါ။

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
my: ဖိုင်လ်အပိုင်းအစ %1 ကို အမည်မပြောင်းနိုင်ခဲ့ပါ။
    ခွင့်ပြုချက်ရှိ၊ မရှိ စစ်ဆေးပါ။

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
my: "%1" ဆင်းလင့်ခ်ကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။
    ခွင့်ပြုချက်များစစ်ဆေးပါ။

en: Cannot create symlinks at %1.
    The destination filesystem doesn't support symlinks.
my: ဆင်းလင့်ခ်များကို %1 ၌မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။
    ဦးတည်ဖိုင်လ်စနစ်သည် ဆင်းလင့်ခ်ဆိုင်ရာလုပ်ဆောင်ချက် မဆောင်ရွက်နိုင်ပါ။

en: There is not enough space on the disk to write %1.
my: %1 ကိုရေးရန် မှတ်ဉာဏ်စက်တွင် နေရာလွတ် လုံလုံလောက်လောက် မကျန်ရှိပါ။

en: The source and destination are the same file.
    %1
my: မူလဇစ်မြစ်နှင့်ဦးတည်ဖိုင်လ်သည် တစ်ဖိုင်တည်းဖြစ်နေသည်။
    %1

en: %1 is required by the server, but is not available.
my: ဆာဗာမှ လိုအပ်သော %1 မရှိပါ။

en: Access to restricted port in POST denied.
my: ပီအိုအက်စ်တီတွင် ကန့်သတ်ကွန်ရက်-ဆိပ်ကမ်း အသုံးပြုခွင့်မပေးပါ။

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
my: ပီအိုအက်စ်တီ လုပ်ဆောင်မှုအတွက် လိုအပ်သော အကြောင်းအရာ၏အရွယ်အစားမပေးထားပါ။

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
my: ဖိုင်လ်၊ ဖိုလ်ဒို တစ်ခုအနေဖြင့် ၎င်းထံသို့၎င်း လွှတ်ချ၍ မရပါ

en: A folder cannot be moved into itself
my: ဖိုလ်ဒါအနေဖြင့် ၎င်း၏အတွင်းသို့ ၎င်းကို ရွေ့မရပါ

en: Communication with the local password server failed
my: စက်တွင်း-စကားဝှက်ဆာဗာနှင့် ဆက်သွယ်မှု မအောင်မြင်ပါ

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename> because it is too large. The destination filesystem only supports files up to 4GiB
my: <filename>%1</filename>သည်အလွန်ကြီးမားသဖြင့် မကူးပြောင်းနိုင်ပါ။ ဦိးတည်ဖိုင်လ်စနစ်သည် အများဆုံး ၄ ဂစ်ဘီဘိုက်ရှိ ဖိုင်လ်များသာ သိမ်းဆည်းနိုင်သည်

en: Privilege escalation is not necessary because 
    '%1' is owned by the current user.
    Please retry after changing permissions.
my: ခွင့်ပြုချက်အဆင့်တိုးရယူရန် မလိုအပ်ပါ။
    အဘယ့်ကြောင့်ဆိုသော် ယခုအသုံးပြုသူသည် "%1" ကိုပိုင်ဆိုင်ပြီးဖြစ်သည်။
    ခွင့်ပြုချက်ပြောင်းပြီးလျှင် ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
my: မသိသောအမှားကုတ်နံပါတ် %1
    %2
    အစီရင်ခံစာအပြည့်အစုံကို https://bugs.kde.org တွင် တင်ပြပါ။

[ctx: @info url]
en: (unknown)
my: (မသိ)

en: <b>Technical reason</b>:
my: <b>နည်းပညာဆိုင်ရာအကြောင်းအရင်း</b> -

en: <b>Details of the request</b>:
my: <b>တောင်းဆိုမှုအသေးစိတ်</b> -

en: <li>URL: %1</li>
my: <li>ယူအာအယ်လ် - %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
my: <li>ပရိုတိုကော - %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
my: <li>အချိန်နှင့်ရက်စွဲ - %1</li>

en: <li>Additional information: %1</li>
my: <li>နောက်ထပ်သတင်းအချက်အလက် - %1</li>

en: <b>Possible causes</b>:
my: <b>ဖြစ်နိုင်သောအကြောင်းရင်းများ</b> -

en: <b>Possible solutions</b>:
my: <b>ဖြစ်နိုင်သောဖြေရှင်းချက်များ</b> -

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
my: (မသိ)

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
my: နောက်ထပ်အကူအညီရလိုပါက စစ်စတမ်အုပ်ချုပ်ရေးမှူးများ၊ နည်းပညာဆိုင်ရာ အကူအညီပေးသူများထံ ဆက်သွယ်ပါ။

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
my: နောက်ထပ်အကူအညီလိုပါက ဆာဗာအုပ်ချုပ်ရေးမှူးအား ဆက်သွယ်ပါ။

en: Check your access permissions on this resource.
my: ဤရင်းမြစ်ကို အသုံးပြုရန် သင်၏ခွင့်ပြုချက်များကို စစ်ဆေးပါ။

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
my: တောင်းဆိုထားသော လုပ်ဆောင်မှုအား ဤရင်းမြစ်အပေါ်ဆောင်ရွက်ရန် သင်၏အသုံးပြုခွင့် မလုံလောက်ပါ။

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
my: အခြားအသုံးပြုသူ သို့ အပ္ပလီကေးရှင်းမှ ဖိုင်လ်ကို သုံးနေသည်(ထို့ကြောင့် သော့ခတ်ထားသည်)။

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
my: အခြားမည်သည့် အပ္ပလီကေးရှင်း သို့မဟုတ် အသုံးပြုသူ မှ ဤဖိုင်လ်ကို အသုံးပြုနေခြင်း၊ သော့ခတ်ထားခြင်း မရှိစေရန် သေချာစစ်ဆေးပါ။

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
my: မဖြစ်နိုင်သော်လည်း စက်ပိုင်းဆိုင်ရာအမှားဖြစ်ခဲ့သည်။

en: You may have encountered a bug in the program.
my: သင်အနေဖြင့် ပရိုဂရမ်တွင် ဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်ပြစ်ချက်နှင့် ကြုံတွေ့ ခဲ့ရပါသည်။

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
my: ပရိုဂရမ်တွင် ပါလာသော ဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်ပြစ်ချက်ကြောင့် ဖြစ်နိုင်သည်။ အောက်တွင်ဖော်ပြထားသလို ပြစ်ချက်အစီရင်ခံစာ တင်ရန် စဥ်းစားပါ။

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
my: သင်၏ဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်ကို နောက်ဆုံးပေါ်ဗားရှင်းထိ အပ်ဒိတ်တင်ပါ။

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="https://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
my: လုပ်သမျှအကုန်ကျရှုံးသည့်အခါ ကေဒီအီးအသင်းအားကူညီရန် စဥ်းစားပါ သို့ ဤဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်၏ တတိယလူ-ပရိုဂရမ်ထိန်းသိမ်းသူထံတွင် ဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်ပြစ်ချက်အစီရင်ခံစာအပြည့်အစုံတင်ပါ။ တတိယလူမှ ဖြန့်ချီထားသော ဆော့ဖ်ဝဲလ်ဆိုလျှင် ထိုသူတို့ထံ တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်ပါ။ အဲ့လိုမဟုတ်လျှင် ပထမဦးစွာ တူညီသော ဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်ပြစ်ချက်ကို တစ်စုံတစ်ယောက် တင်ပြထားခြင်းရှိ၊ မရှိ <a href="https://bugs.kde.org/">ကေဒီအီး ဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်ပြစ်ချက် အစီရင်ခံရန် ဝက်ဘ်ဆိုက်</a> တွင် ရှာကြည့်ပါ။ မတင်ပြထားလျှင် သင်အနေဖြင့် အကူအညီဖြစ်စေမည်ထင်သမျှ ရေးထည့်ပြီး အစီရင်ခံစာ တင်ပါ။

en: There may have been a problem with your network connection.
my: သင်၏ ဆ.သ.ရ-ကွန်ချိတ်ဆက်မှုတွင် ပြဿနာရှိနေသည်။

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
my: သင်၏ကွန်ရက်ဆိုင်ရက်ပြင်ဆင်မှုများတွင် ပြဿနာရှိနေသည်။ လတ်တလောတုန်းက အင်တာနက်သုံးရတာ ဘာပြဿနာမှ မရှိရင်တော့ ဒီပြဿနာ သိပ်မဖြစ်နိုင်ဘူး။

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
my: ဆာဗာနှင့် ဤကွန်ပြူတာအကြား ကွန်ရက်လမ်းကြောင်းတစ်နေရာရာတွင် ပြဿနာတက်နေသည်။

en: Try again, either now or at a later time.
my: အခု သို့မဟုတ် နောင်အချိန်၌ ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးအမှား သို့မဟုတ် မကိုက်ညီမှု ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်။

en: Ensure that the resource exists, and try again.
my: ရင်းမြစ် ရှိနေသည်ကို သေချာအောင်လုပ်ပြီး ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: The specified resource may not exist.
my: သေချာသတ်မှတ်ထားသော ရင်းမြစ်မရှိပါ။

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
my: မှန်ကန်သော တည်နေရာကို သင်ရေးသွင်းခဲ့ခြင်း ဟုတ်၊ မဟုတ် နှစ်ခါပြန်စစ်ဆေးပြီး ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Check your network connection status.
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ဆိုင်ရာချိတ်ဆက်မှုအခြေအနေကို စစ်ဆေးပါ။

en: Cannot Open Resource For Reading
my: ဖတ်ရန် ရင်းမြစ်မဖွင့်နိုင်ခဲ့ပါ

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
my: ဆိုလိုချက်မှာ ဖတ်ရန်ခွင့်ပြုချက်မရရှိခဲ့သောကြောင့် တောင်းဆိုထားသလို ဖိုင်လ်၊ သို့ ဖိုလ်ဒါ <strong>%1</strong> ၏ပါဝင်ဒေတာများကို မရယူနိုင်ခဲ့ပါ။

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
my: ဖိုင်လ်ဖတ်ရန် သို့ ဖိုလ်ဒါ ဖွင့်ရန် သင်၌ ခွင့်ပြုချက်မရှိပါ။

en: Cannot Open Resource For Writing
my: ရေးရန် ရင်းမြစ်မဖွင့်နိုင်ခဲ့ပါ

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
my: ဆိုလိုချက်မှာ ရေးရန်ခွင့်ပြုချက်မရရှိခဲ့သောကြောင့် တောင်းဆိုထားသလို ဖိုင်လ် <strong>%1</strong> ကို မရေးနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
my: %1 လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးမှ လိုအပ်သော လုပ်ဆောင်မှုကို မစတင်နိုင်ပါ

en: Unable to Launch Process
my: လုပ်ဆောင်ချက်ကို မစတင်နိုင်ခဲ့ပါ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
my: နည်းပညာဆိုင်ရာအခက်အခဲများကြောင့် လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> ကို သုံးခွင့်ပေးသော ပရိုဂရမ်ကို မတွေ့ပါ၊ သို့မဟုတ် မစတင်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
my: သင်၏ကေဒီအီး အပ်ဒိတ်တင်ခဲ့ရာ တွင် ဤလုပ်ရိုးလုပ်ထုံးနှင့် ကိုက်ညီသော ပရိုဂရမ် ကို အပ်ဒိတ်မတင်ခဲ့လောက်ပါ။ ထို့ကြောင် လက်ရှိဗာရှင်းနှင့် မကိုက်မညီဖြစ်ပြီး မစတင်နိုင်ခြင်းဖြစ်သည်။

en: Internal Error
my: စနစ်အတွင်းပိုင်းအမှား

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> ကို သုံးခွင့်ပေးသော ပရိုဂရမ် သည် စနစ်အတွင်းပိုင်းအမှားကို အစီရင်ခံခဲ့သည်။

en: Improperly Formatted URL
my: မသင့်တော်စွာ စီစဥ်ဖွဲ့စည်းပုံစံချထားသော ယူအာအယ်လ်

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
my: သင်ရေးသွင်းခဲ့သော <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (ယူအာအယ်လ်) သည် သင့်တော်စွာ စီစဥ်ဖွဲ့စည်းပုံစံမချထားပါ။ ယူအာအယ်လ်၏ စီစဥ်ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံသည် အများအားဖြင့် အောက်ပါကဲ့သို့ဖြစ်သည်- <blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>

en: Unsupported Protocol %1
my: အသုံးပြု၍မရသော လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
my: ဤကွန်ပြူတာတွင် လက်ရှိတပ်ဆင်ထားသော ကေဒီအီး ပရိုဂရမ်းများသည် လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> ကို မလုပ်ဆောင်နိုင်ပါ။

en: The requested protocol may not be supported.
my: တောင်းခံခဲ့သော လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးကို မထောက်ပံ့ထားပါ။

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
my: ဤကွန်ပြူတာနှင့် ဆာဗာမှ ထောက်ပံ့သော လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1၏ ဗာရှင်းများ မကိုက်ညီပါ။

en: URL Does Not Refer to a Resource.
my: ယူအာအယ် ရင်းမြစ်ဆီ မညွှန်ပြပါ။

en: Protocol is a Filter Protocol
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးသည် စစ်ထုတ်-လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးတစ်ခု ဖြစ်သည်

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
my: သင်ရေးသွင်းခဲ့သော <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (ယူအာအယ်လ်) သည် ရင်းမြစ်တစ်ခုခုကို ညွှန်ပြမနေပါ။

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
my: ကေဒီအီးသည် လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးအတွင်းရှိ လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး မှတစ်ဆင့် ဆက်သွယ်နိုင်သည်။ ဖော်ပြထားသော လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးသည် ထိုအခြေအနေများတွင် သုံးရန်ဖြစ်သည်။ သို့သော် ၎င်းသည် ထိုအခြေအနေများအနက်မှ မဟုတ်ပါ။ ပရိုဂရမ်မင်းဆိုင်ရာ အမှားဖြစ်နိုင်သည်။

en: Unsupported Action: %1
my: အသုံးပြု၍မရသော လုပ်ဆောင်ချက် %1

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
my: တောင်းခံလာသော လုပ်ဆောင်ချက်ကို လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> အားပြုလုပ်သော ကေဒီအီးပရိုဂရမ်မှ မထောက်ပံ့ထားပါ။

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
my: ဤအမှားသည် ကေဒီအီး ပရိုဂရမ်အပေါ် အလွန်မှီခိုနေသည်။ "နောက်ထပ်သတင်းအချက်အလက်များ" တွင် ကေဒီအီး အသွင်း/အထုတ် စနစ်မှ ပေးနိုင်သော အချက်အလက်များထက် ပိုမိုသောအရာများကို ကြည့်ရှုနိုင်သည်။

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
my: တူညီသောရလဒ်ရရှိစေသောနောက်တစ်နည်း ရှာဖွေရန် ကြိုးစားကြည့်မည်။

en: File Expected
my: ဖိုင်လ်ကိုမျှော်လင့်ထားသည်

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
my: တောင်းဆိုချက်သည် ဖိုင်လ်ကို မျှော်လင့်ထားသော်လည်း ဖိုလ်ဒါ <strong>%1</strong> ကိုတွေ့ရှိခဲ့သည်။

en: This may be an error on the server side.
my: ဆာဗာအမှား ဖြစ်နိုင်သည်။

en: Folder Expected
my: ဖိုလ်ဒါကို မျှော်လင့်ထားသည်

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
my: တောင်းဆိုချက်သည် ဖိုလ်ဒါကို မျှော်လင့်ထားသော်လည်း ဖိုင်လ် <strong>%1</strong> ကိုတွေ့ရှိခဲ့သည်။

en: File or Folder Does Not Exist
my: ဖိုင်လ်၊ ဖိုလ်ဒါ မရှိပါ

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
my: ဖော်ပြထားသော ဖိုင်လ်၊ သို့မဟုတ် ဖိုလ်ဒါ <strong>%1</strong> မရှိပါ။

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
my: အမည်တူဖိုင်လ်ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်သောကြောင့် တောင်းဆိုထားသော ဖိုင်လ်ကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
my: လက်ရှိဖိုင်လ်ကို အနှောင့်အယှက်မဖြစ်မည့်နေရာ အရင်ရွေ့၍ နောက်တစ်ကြိမ် ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Delete the current file and try again.
my: ယခုဖိုင်လ်ကို ဖျက်ပြီး ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Choose an alternate filename for the new file.
my: ဖိုင်လ်အသစ်အတွက် အမည်သစ်ပေး။

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
my: အမည်တူဖိုလ်ဒါရှိနှင့်ပြီးဖြစ်သောကြောင့် တောင်းဆိုထားသော ဖိုလ်ဒါကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
my: လက်ရှိဖိုလ်ဒါကို အနှောင့်အယှက်မဖြစ်မည့်နေရာ အရင်ရွေ့၍ နောက်တစ်ကြိမ် ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Delete the current folder and try again.
my: ယခုဖိုလ်ဒါကို ဖျက်ပြီး ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Choose an alternate name for the new folder.
my: ဖိုလ်ဒါအသစ်အတွက် အမည်သစ်ပေး။

en: Unknown Host
my: မသိသော ကွန်ရက်ဆိုင်ရာအိမ်ရှင်

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
my: မသိသော အိမ်ရှင်ဆိုင်ရာအမှားသည် တောင်းဆိုထားသောအမည်ဖြင့်ဆာဗာ <strong>%1</strong> ကို အင်တာနက်ပေါ်တွင် တည်နေရာအတည်မပြုနိုင်ခြင်းကို ညွှန်ပြသည်။

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
my: သင်ရိုက်သွင်းခဲ့သော အမည် %1 မရှိတာလည်းဖြစ်နိုင်သလို ရေးတာ မမှန်တာလည်းဖြစ်နိုင်သည်။

en: Access Denied
my: အသုံးပြုခွင့် ပယ်ခံရ

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
my: သေချာဖော်ပြထားသော ရင်းမြစ် အသုံးပြုခွင့် <strong>%1</strong> ပယ်ချခံခဲ့ရသည်။

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
my: မမှန်ကန်သော ယုံကြည့မှုရယူခြင်းဆိုင်ရာ အသေးစိတ်အချက်အလက်များ ပေးထားသည် သို့ တစ်ခုမှ မပေးထားပါ။

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
my: သတ်မှတ်ထားသောရင်းမြစ်ကို အသုံးပြုရန် သင့်အကောင့်၌ ခွင့်ပြုချက်မရှိပါ။

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
my: ရေးသွင်းထားသော သင်၏ ယုံကြည်မှုရယူခြင်းဆိုင်ရာ အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို မှန်ကန်မှုရှိစေရန် သေချာစစ်ဆေးပြီး တောင်းဆိုချက် နောက်တစ်ခါပို့ကြည့်ပါ။

en: Write Access Denied
my: ရေးခွင့် ပယ်ခံရ

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
my: ဖိုင်လ် <strong>%1</strong> သို့ရေးရန် ကြိုးပမ်းမှု ပယ်ချခံခဲ့ရသည်။

en: Unable to Enter Folder
my: ဖိုလ်ဒါကို မဝင်နိုင်ပါ။

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
my: ဖိုလ်ဒါ <strong>%1</strong> ကိုဖွင့်ရန် ကြိုးပမ်းမှု ပယ်ချခံခဲ့ရသည်။

en: Folder Listing Unavailable
my: ဖိုလ်ဒါစာရင်းပြမရသေးပါ

en: Protocol %1 is not a Filesystem
my: %1 လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးသည် ဖိုင်လ်စတစ်တစ်ခု မဟုတ်ပါ

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
my: ဖိုလ်ဒါ၏ပါဝင်ဒေတာဆုံးဖြတ်ရန် လိုအပ်သော တောင်းခံမှုပြုလုပ်ခဲ့သည်။ သို့သော် ဤလုပ်ရိုးလုပ်ထုံးထောက်ပံ့နေသည့် ကေဒီအီး ပရိုဂရမ်သည် ထိုကဲ့သို့ မလုပ်ဆောင်နိုင်ပါ။

en: Cyclic Link Detected
my: စက်ဝိုင်းလည်လင့်ခ်တွေ့ရှိပါသည်

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
my: ယူနစ်စ်-စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင်များသည် ဖိုင်လ်၊ သို့ ဖိုလ်ဒါ တစ်ခုကို မတူညီကွဲပြားသော အခြား အမည် နှင့်/သို့ တည်နေရာ ဖြင့် လင့်ခ်ချိတ်နိုင်သည်။ ကေဒီအီးသည် ထာဝရအကွင်းဖြစ်စေသော လင့်ခ်တန်းများတွေ့ရှိခဲ့သည်။ ဆိုလိုသည်က ဖိုင်လ်သည် ၎င်းကို ၎င်း လင့်ခ်ချိတ်ထားသည်။

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
my: အဆုံးမရှိအကွင်း မဖြစ်စေရန် အကွင်း၏ တစ်ပိုင်းကို ဖျက်၍ နောက်တစ်ကြိမ် ကြိုးစားပါ။

en: Request Aborted By User
my: အသုံးပြုသူသည် တောင်းဆိုမှု ဖျက်ချခဲ့သည်

en: The request was not completed because it was aborted.
my: တောင်းဆိုမှု ဖျက်ချခဲ့သောကြောင့် မပြီးမြောက်ခဲ့ပါ။

en: Retry the request.
my: တောင်းဆိုမှုကိုပြန်ကြိုးစားမည်။

en: Cyclic Link Detected During Copy
my: ကူးယူနေစဥ် စက်ဝိုင်းလည်လင့်ခ်တွေ့ရှိပါသည်

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
my: ယူနစ်စ်-စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင်များသည် ဖိုင်လ်၊ သို့ ဖိုလ်ဒါ တစ်ခုကို မတူညီကွဲပြားသော အခြား အမည် နှင့်/သို့ တည်နေရာ ဖြင့် လင့်ခ်ချိတ်နိုင်သည်။ တောင်းဆိုထားသော ကူးယူရန် လုပ်ဆောင်ချက်အတွင်း ကေဒီအီးသည် ထာဝရအကွင်းဖြစ်စေသော လင့်ခ်တန်းများတွေ့ရှိခဲ့သည်။ ဆိုလိုသည်က ဖိုင်လ်သည် ၎င်းကို ၎င်း လင့်ခ်ချိတ်ထားသည်။

en: Could Not Create Network Connection
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ

en: Could Not Create Socket
my: ဆော့ခ်ကတ် မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
my: ၎င်းသည် ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက် ဆက်သွယ်မှုများ ပြုလုပ်ရန် လိုအပ်သော စက် (ဆော့ခ်ကတ်) မဖန်တီးနိုင်ခဲ့သော နည်းပညာဆိုင်ရာ အမှားအယွင်းဖြစ်သည်။

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှုကို မမှန်ကန်စွာ ပြင်ဆင်ထားသည် သို့မဟုတ် ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက် ထိတွေ့လွှာ ကို မဖွင့်ထားပါ။

en: Connection to Server Refused
my: ဆာဗာသို့ ချိတ်ဆက်မှု ငြင်းခံရသည်

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
my: ဆာဗာ <strong>%1</strong> သည် ဤကွန်ပြူတာအား ချိတ်ဆက်မှု ပြုလုပ်ခွင့် ငြင်းပယ်ခဲ့သည်။

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
my: အင်တာနက်နှင့် လက်ရှိချိတ်ဆက်ထားသော်လည်း ဆာဗာကို တောင်းခံမှုများ လက်ခံရန် မပြင်ဆင်ရသေးပါ။

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
my: အင်တာနက်နှင့် လက်ရှိချိတ်ဆက်ထားသော်လည်း ဆာဗာသည် တောင်းခံထားသော ဝန်ဆောင်မှု (%1) ကို မမောင်းနှင်နေပါ။

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
my: သင် သို့မဟုတ် ဆာဗာ ၏ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ကို ကာကွယ်နေသော ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက် မီးတံတိုင်း (အင်တာနက်တောင်းဆိုချက်များကို ကန့်သတ်သော ကိရိယာ)သည် ဤတောင်းဆိုချက်ကို ပိတ်ပင်တားဆီးခဲ့သည်။

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
my: ဆာဗာသို့ ချိတ်ဆက်မှု မမျှော်လင့်ဘဲ ပြတ်တောက်သွားသည်

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
my: <strong>%1</strong> နှင့်ချိတ်ဆက်မှု အောင်မြင်ခဲ့သော်လည်း ဆက်သွယ်မှုအတွင်း မမျှော်လင့်ထားသောအမှတ်တွင် ချိတ်ဆက်မှုပြတ်တောက်သွားခဲ့သည်။

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးဆိုင်ရာအမှား ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သောကြောင့် တုံ့ပြန်မှုအဖြစ် ဆာဗာမှ ချိတ်ဆက်မှုကို ပိတ်ခဲ့သည်။

en: URL Resource Invalid
my: ယူအာအယ် ရင်းမြစ်တန်ဖိုး မမှန်ကန်ပါ

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
my: %1 လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးသည် စစ်ထုတ်-လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးတစ်ခု မဟုတ်ပါ

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
my: သင်ရေးသွင်းခဲ့သော <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (ယူအာအယ်လ်) သည် ဖော်ပြထားသောရင်းမြစ် <strong>%1%2</strong> ကို သုံးရန် မှန်ကန်သော စနစ်ကို ညွှန်ပြမနေပါ။

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
my: ကေဒီအီးသည် လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးအတွင်းရှိ လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး မှတစ်ဆင့် ဆက်သွယ်နိုင်သည်။ ဤတောင်းဆိုချက် ဖော်ပြထားသော လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးသည် ထိုကဲ့သို့ သုံးရန် ဖြစ်သော်လည်း ၎င်းသည် ထိုကဲ့သို့ မစွမ်းဆောင်နိုင်ပါ။ ပရိုဂရမ်မင်းဆိုင်ရာ အမှားဖြစ်နိုင်သည်။

en: Unable to Initialize Input/Output Device
my: အသွင်း/အထုတ် စက်ကို မစတင်နိုင်ခဲ့ပါ

en: Could Not Mount Device
my: စက်ကို မတပ်ဆင်နိုင်ခဲ့ပါ

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
my: တောင်းဆိုထားသော စက်ကို မစတင်နိုင်ခဲ့ပါ("mounted")။ အစီရင်ခံလာသော အမှားမှာ - <strong>%1</strong> ဖြစ်သည်။

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
my: စက်သည် အဆင်သင့် မဖြစ်သေးပါ။ ဥပမာ။ ။ ဖြုတ်၍ရသော မီဒီယာစက်အတွင်းမီဒီယာမရှိခြင်း ( စီဒီစက်တွင်် စီဒီပြားမရှိခြင်း) သို့မဟုတ် စက်ကို သေချာမှန်ကန်စွာ မချိတ်ဆင်ထားခြင်း။

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
my: စက်ကို ဖွင့်(တပ်ဆင်)ပစ်ရန် သင်၌ ခွင့်ပြုချက်မရှိပါ။ ယူနစ်စ်စစ်စတမ်းများတွင် စက်ကိုဖွင့်ရန် စစ်စတမ်အုပ်ချုပ်ရေးမှူး၏အခွင့်အာဏာလိုအပ်သည်။

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
my: စက် အဆင်သင့်ဖြစ်သည်ကို သေချာအောင်လုပ်ပါ။ ဖြုတ်၍ရသောစက်များတွင် မီဒီယာပါဝင်သည်။ ပြောင်းရွေ့လွယ်-စက်များကိုလည်း ချိတ်ဆက်၍ပါဝါဖွင့်ထားရမည်။ နောက်တစ်ကြိမ်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
my: အသွင်း/အထုတ် စက်ကို မပိတ်နိုင်ခဲ့ပါ

en: Could Not Unmount Device
my: စက်ကို မဖြုတ်ပစ်နိုင်ခဲ့ပါ

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
my: တောင်းဆိုထားသော စက်ကို မစတင်ထားသောအခြေအနေသို့ မပို့နိုင်ခဲ့ပါ("unmounted")။ အစီရင်ခံလာသော အမှားမှာ - <strong>%1</strong> ဖြစ်သည်။

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
my: စက်သည် မအားလပ်ပါ။ ၎င်းကို အခြား အပ္ပလီကေးရှင်း သို့ အသုံးပြုသူမှ သုံးနေဆဲ ဖြစ်သည်။ စက်ပေါ်ရှိ နေရာပေါ်တွင် ဘရောက်ဇာဝင်းဒိုးဖွင့်ထားရုံနှင့် ၎င်းစက်အား အသုံးပြုထားမည်ဖြစ်သည်။

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
my: စက်ကို ပိတ်(ဖြုတ်)ပစ်ရန် သင်၌ ခွင့်ပြုချက်မရှိပါ။ ယူနစ်စ်စစ်စတမ်းများတွင် စက်ကိုပိတ်ပစ်ရန် စစ်စတမ်အုပ်ချုပ်ရေးမှူး၏အခွင့်အာဏာလိုအပ်သည်။

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
my: စက်ကို မည်သည့်အပ္ပလီကေးရှင်းမှ အသုံးမပြုသည်ကို သေချာအောင်လုပ်၍ နောက်တစ်ကြိမ်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Cannot Read From Resource
my: ရင်းမြစ်မှ ဖတ်မရပါ

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
my: ရင်းမြစ် <strong>%1</strong> ကိုဖွင့်နိုင်ခဲ့သော်လည်း ၎င်းကို ဖတ်ရာ၌ အမှား ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်။

en: You may not have permissions to read from the resource.
my: ရင်းမြစ်မှဖတ်ရန် သင်၌ ခွင့်ပြုချက်မရှိပါ။

en: Cannot Write to Resource
my: ရင်းမြစ်သို့ ရေးမရပါ

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
my: ရင်းမြစ် <strong>%1</strong> ကိုဖွင့်နိုင်ခဲ့သော်လည်း ၎င်းသို့ ရေးရာ၌ အမှား ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်။

en: You may not have permissions to write to the resource.
my: ရင်းမြစ်သို့ရေးရန် သင်၌ ခွင့်ပြုချက်မရှိပါ။

en: Could Not Listen for Network Connections
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှုများကို နားမထောင်နိုင်ခဲ့ပါ

en: Could Not Bind
my: မချည််နှောင်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
my: ၎င်းသည် အဝင် ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှုများကို နားထောင်ရန်အတွက် ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက် ဆက်သွယ်မှုများ ပြုလုပ်ရန် လိုအပ်သောစက် (ဆော့ခ်ကတ်) မဖန်တီးနိုင်ခဲ့သော နည်းပညာဆိုင်ရာ အမှားအယွင်းဖြစ်သည်။

en: Could Not Listen
my: နားမထောင်နိုင်ခဲ့ပါ

en: Could Not Accept Network Connection
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှုကို လက်မခံနိုင်ခဲ့ပါ။

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
my: ၎င်းသည် အဝင် ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှုများကို လက်ခံရန် ကြိုးပမ်းစဥ် ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သော နည်းပညာဆိုင်ရာ အမှားအယွင်းဖြစ်သည်။

en: You may not have permissions to accept the connection.
my: ချိတ်ဆက်မှုကို လက်ခံရန် သင်၌ ခွင့်ပြုချက်မရှိပါ။

en: Could Not Login: %1
my: လော့ဂင် ဝင်မရခဲ့ပါ- %1

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
my: တောင်းဆိုထားသော လုပ်ဆောင်ချက် ဆောင်ရွက်ရန် လော့ဂင်ဝင်ဖို့ ကြိုးပမ်းမှု မအောင်မြင်ပါ။

en: Could Not Determine Resource Status
my: ရင်းမြစ်အခြေအနေအား မသုံးသပ်နိုင်ခဲ့ပါ

en: Could Not Stat Resource
my: ရင်းမြစ်အခြေအနေ မပြနိုင်ခဲ့ပါ

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
my: အမည်၊ အမျိုးအစား၊ အရွယ်အစား စသည့် ရင်းမြစ် <strong>%1</strong> ဆိုင်ရာအခြေအနေအချက်အလက်များကို ဆုံးဖြတ်ရန် ကြိုးပမ်းမှု မအောင်မြင်ပါ။

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
my: ဖော်ပြထားသောရင်းမြစ် မရှိပါ သို့မဟုတ် အသုံးပြု၍မရပါ။

note: i18n( "Could not terminate listing %1" ).arg( errorText );
en: Could Not Cancel Listing
my: နားထောင်နေခြင်းအား မရပ်တန့်နိုင်ခဲ့ပါ

en: FIXME: Document this
my: ပြင်ပါ - ဤအရာကို မှတ်တမ််းပြုစုပါ

en: Could Not Create Folder
my: ဖိုလ်ဒါကို မတည်ဆောက်နိုင်ခဲ့ပါ

en: An attempt to create the requested folder failed.
my: တောင်းဆိုထားသောဖိုလ်ဒါ တည်ဆောက်ရန် ကြိုးပမ်းမှု မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။

en: The location where the folder was to be created may not exist.
my: ဖိုလ်ဒါတည်ဆောက်ရမည့် တည်နေရာ မရှိတော့ပါ။

en: Could Not Remove Folder
my: ဖိုလ်ဒါကို မဖယ်ရှားနိုင်ခဲ့ပါ

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
my: သေချာဖော်ပြထားသော ဖိုလ်ဒါ <strong>%1</strong> အားဖယ်ရှားရန် ကြိုးပမ်းမှု မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။

en: The specified folder may not exist.
my: သေချာသတ်မှတ်ထားသော ဖိုလ်ဒါမရှိပါ။

en: The specified folder may not be empty.
my: သေချာသတ်မှတ်ထားသော ဖိုလ်ဒါသည် ဗလာမဟုတ်ပါ။

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
my: ဖိုလ်ဒါ ရှိနေလား၊ ဗလာဖြစ်နေသလား သေချာအောင်စစ်ဆေးပြီး ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Could Not Resume File Transfer
my: ဖိုင်လ်ကူးပြောင်းမှု ကို ပြန်၍မစတင်နိုင်ပါ။

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
my: ဖော်ပြခဲ့သောတောင်းဆိုချက်သည် ကူးပြောင်းမှု၏ တစ်ခုသောအမှတ်မှ ဖိုင်လ် <strong>%1</strong> ကူးပြောင်းခြင်း ပြန်၍စရန် လိုချင်သည်။ မဖြစ်နိုင်ပါ။(လုပ်၍မရပါ)

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး၊ သို့မဟုတ် ဆာဗာ သည် ဖိုင်လ်ကူးပြောင်းခြင်း ပြန်၍စတင်ခြင်းကို မလုပ်ဆောင်နိုင်ပါ။

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
my: ကူးပြောင်းခြင်းပြန်စတင်ရန် မကြိုးပမ်းဘဲ တောင်းဆိုးချက် ပြန်တောင်းမည်။

en: Could Not Rename Resource
my: ရင်းမြစ်ကိုအမည်မပြောင်းနိုင်ခဲ့ပါ

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
my: သေချာဖော်ပြထားသော ရင်းမြစ် <strong>%1</strong> အားအမည်ပြောင်းလဲရန် ကြိုးပမ်းမှု မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။

en: Could Not Alter Permissions of Resource
my: ရင်းမြစ်၏ခွင့်ပြုချက်များကို မပြောင်းလဲနိုင်ခဲ့ပါ။

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
my: သေချာဖော်ပြထားသော ရင်းမြစ် <strong>%1</strong> ၏ ခွင့်ပြုချက်များပြောင်းလဲရန် ကြိုးပမ်းမှု မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။

en: Could Not Change Ownership of Resource
my: ရင်းမြစ်၏ပိုင်ဆိုင်မှုကို ပြောင်းလဲမရပါ

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
my: သေချာဖော်ပြထားသော ရင်းမြစ် <strong>%1</strong> ၏ ပိုင်ဆိုင်မှု ပြောင်းလဲရန် ကြိုးပမ်းမှု မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။

en: Could Not Delete Resource
my: ရင်းမြစ်ကိုမဖျက်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
my: သေချာဖော်ပြထားသော ရင်းမြစ် <strong>%1</strong> အားဖျက်ရန် ကြိုးပမ်းမှု မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။

en: Unexpected Program Termination
my: မမျှော်လင့်ထားသော ပရိုဂရမ် အဆုံးသတ်မှု

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> ကို သုံးခွင့်ပေးသော ပရိုဂရမ်ကို မမျှော်လင့်ဘဲ အဆုံးသတ်ခံရသည်။

en: Out of Memory
my: မှတ်ဉာဏ်ကုန်ပြီ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> ကို သုံးခွင့်ပေးသော ပရိုဂရမ် လိုအပ်သော မှတ်ဉာဏ် မရယူနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Unknown Proxy Host
my: မသိသော ကွန်ရက်ဆိုင်ရာ ကြားခံအိမ်ရှင်

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
my: သေချာသတ်မှတ်ထားသော ကြားခံ-အိမ်ရှင်ဆိုင်ရာအချက်အလက်များ ရယူနေစဥ်တွင် မသိသောအမှား "<strong>%1</strong>" ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်။ မသိသော အိမ်ရှင်အမှားသည် တောင်းဆိုသောအမည် အင်တာနက်ပေါ်တွင်မရှိသည်ကို ပြသနေသည်။

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
my: သင်၏ကွန်ရက်ဆိုင်ရက်ပြင်ဆင်မှုများတွင် ပြဿနာရှိနေသည်။ အထူးသဖြင့် ကြားခံ အိမ်ရှင်အမည်။ လတ်တလောတုန်းက အင်တာနက်သုံးရတာ ဘာပြဿနာမှ မရှိရင်တော့ ဒီပြဿနာ သိပ်မဖြစ်နိုင်ဘူး။

en: Double-check your proxy settings and try again.
my: သင်၏ကြားခံ-သတ်မှတ်ချက်များကို နှစ်ခါပြန်စစ်ဆေးပြီး ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ။

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
my: ယုံကြည်မှုရယူခြင်း မအောင်မြင်ပါ - နည်းလမ် '%1' လုပ်ဆောင်မရပါ

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
my: မှန်ကန်သော ယုံကြည်မှုရယူခြင်းဆိုင်ရာအသေးစိတ်အချက်အလက်များပေးခဲ့သော်လည်း ယုံကြည်မှုရယူခြင်း မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။ အဘယ့်ကြောင့်ဆိုသော် လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 ကို ထည့်သွင်းထားသော ကေဒီအီးပရိုဂရမ်မှ ဆာဗာအသုံးပြုသော နည်းလမ်းကို မလုပ်ဆောင်နိုင်သောကြောင့်ဖြစ်သည်။

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
my: အသုံးပြု၍မရသော ယုံကြည်မှုရယူခြင်းနည်းလမ်းအကြောင်း ကေဒီအီးအသင်းသိစေရန် <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a>သို့ ပြစ်ချက်အစီရင်ခံစာပို့ပါ။

en: Request Aborted
my: တောင်းဆိုမှု ဖျက်ချခဲ့သည်

en: Internal Error in Server
my: ဆာဗာစနစ်အတွင်းပိုင်းအမှား

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> ကို သုံးခွင့်ပေးသော ပရိုဂရမ်(ဆာဗာပေါ်ရှိ)သည် စနစ်အတွင်းပိုင်းအမှား- %2ကို အစီရင်ခံခဲ့သည်။

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
my: ဆာဗာပရိုဂရမ်တွင် ပါလာသော ဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်ပြစ်ချက်ကြောင့် ဖြစ်နိုင်သည်။ အောက်တွင်ဖော်ပြထားသလို ပြစ်ချက်အစီရင်ခံစာ တင်ရန် စဥ်းစားပါ။

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
my: ပြဿနာအကြောင်း အကြံပေးရန် ဆာဗာအုပ်ချုပ်ရေးမှူးအား ဆက်သွယ်ပါ။

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
my: ဆာဗာဆော့ဖ်လ်ဝဲလ်ရေးသားသူများကို သင်သိပါက ပြစ်ချက်အစီရင်ခံစာကို သူတို့ထံ တိုက်ရိုက်တင်ပြပါ။

en: Timeout Error
my: အချိန်ကုန်မှုဆိုင်ရာ အမှား

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
my: ဆာဗာနှင့် အဆက်အသွယ်လုပ်ခဲ့သော်လည်း အောက်ပါသတ်မှတ်ထားသောအချိန်တွင်း တုံ့ပြန်မှုမရှိခဲ့ပါ- <ul><li>ချိတ်ဆက်မှုပြီးမြောက်ရန်ဆောင်ရွက်မှု အချိန်ကုန်ချက် - %1 စက္ကန့်</li><li>တုံ့ပြန်မှုလက်ခံမှု အချိန်ကုန်ချက် - %2 စက္ကန့်</li><li>ကြားခံဆာဗာများအသုံးပြုမှု အချိန်ကုန်ချက် - %3 စက္ကန့်</li></ul>မှတ်ချက်။ ။ကေဒီအီးစစ်စတမ်သတ်မှတ်ချက်များ ရှိ ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ဆိုင်ရာချက်များ အတွင်း ချိတ်ဆက်မှုဆိုင်ရာ နှစ်သက်-သတ်မှတ်ချက်များတွင် အချိန်ကုန်ချက်သတ်မှတ်ချက်များကို ပြောင်းလဲနိုင်သည်။

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
my: ဆာဗာသည် အခြားတောင်းခံမှုကို တုံ့ပြန်ရာ၌ မအားမလပ်ဖြစ်နေသဖြင့် မတုံ့ပြန်နိုင်သေးပါ။

en: Unknown Error
my: မသိသောအမှား

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> ကို သုံးခွင့်ပေးသော ပရိုဂရမ် သည် မသိသောအမှား- %2 ကို အစီရင်ခံခဲ့သည်။

en: Unknown Interruption
my: မသိသော ကြားဖြတ်ခံရမှု

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး <strong>%1</strong> ကို သုံးခွင့်ပေးသော ပရိုဂရမ် သည် အမျိုးအစားမသိသော ကြားဖြတ်မှု- %2 ကို အစီရင်ခံခဲ့သည်။

en: Could Not Delete Original File
my: မူလဖိုင်လ်ကိုမဖျက်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
my: တောင်းခံထားသော လုပ်ဆောင်ချက်သည် မူလဇစ်မြစ်ဖိုင်လ်အား ဖျက်ရန် လိုအပ်သည်(ရွေ့ပြောင်းလုပ်ဆောင်ချက်အဆုံးတွင်ဖြစ်နိုင်သည်)။ သို့သော် ယင်းဖိုင်လ်<strong>%1</strong>ကို ဖျက်၍မရပါ။

en: Could Not Delete Temporary File
my: ယာယီဖိုင်လ်ကိုမဖျက်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
my: တောင်းခံထားသော လုပ်ဆောင်ချက်သည် ယာယီဖိုင်လ်ဖန်တီးရန် လိုအပ်သည်။ သို့သော် ယင်းဖိုင်လ်<strong>%1</strong>ကို ဖန်တီး၍မရပါ။

en: Could Not Rename Original File
my: ဇစ်မြစ်ဖိုင်လ်ကိုအမည်မပြောင်းနိုင်ခဲ့ပါ။

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
my: တောင်းခံထားသော လုပ်ဆောင်ချက်သည် မူလဇစ်မြစ်ဖိုင်လ် <strong>%1</strong> အား အမည်ပြောင်းရန် လိုအပ်သည်။ သို့သော် ယင်းဖိုင်လ်ကို အမည်ပြောင်း၍မရပါ။

en: Could Not Rename Temporary File
my: ယာယီဖိုင်လ်ကိုအမည်မပြောင်းနိုင်ခဲ့ပါ

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
my: တောင်းဆိုထားသော လုပ်ဆောင်ချက်သည် ယာယီဖိုင်လ် <strong>%1</strong>ကို ဖန်တီးရန်လိုအပ်သော်လည်း ၎င်းဖိုင်လ်ကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။

en: Could Not Create Link
my: လင့်ခ်ကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ

en: Could Not Create Symbolic Link
my: အထိမ်းအမှတ်လင့်ခ်ကို မဖန်တီးနိုင်ခဲ့ပါ။

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
my: တောင်းခံခဲ့သော အထိမ်းအမှတ်-လင့်ခ် %1 ကို ဖန်တီး၍မရပါ။

en: No Content
my: ပါဝင်ဒေတာမရှိ

en: Disk Full
my: မှတ်ဉာဏ်စက်ပြည့်သွားပြီ

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
my: တောင်းဆိုထားသော ဖိုင်လ် <strong>%1</strong>ကို မှတ်ဉာဏ်နေရာလွတ် မလုံလောက်သောကြောင့် ရေးမရခဲ့ပါ။

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
my: လုံလောက်သောမှတ်ဉာဏ်နေရာလွတ်ရရှိရန် ၁) မလိုချင်သော ဖိုင်လ်နှင့် ယာယီဖိုင်လ်များဖျက်ပစ်ပါ၊ ၂)စီဒီ၊ ယူအက်စ်ဘီ ကဲ့သို့ ဖြုတ်လို့ရသော မီဒီယာမှတ်ဉာဏ်စက်များသို့ သိမ်းရန်၊ သို့မဟုတ် ၃) ပိုများသော မှတ်ဉာဏ်ပမာဏ တပ်ဆင်ပါ။

en: Source and Destination Files Identical
my: မူလဇစ်မြစ်ဖိုင်လ်နှင့် ဦးတည်ဖိုင်လ် တစ်ထပ်တည်းကျသည်။

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
my: မူလဇစ်မြစ်နှင့် ဦးတည် ဖိုင်လ် တူညီနေသောကြောင့် လုပ်ဆောင်ချက် မပြီးမြောက်ခဲ့ပါ။

en: Choose a different filename for the destination file.
my: ဦးတည်ဖိုင်လ်အတွက် အမည်သစ်ပေး။

en: File or Folder dropped onto itself
my: ဖိုင်လ်၊ ဖိုလ်ဒို အနေဖြင့် ၎င်းထံသို့၎င်း လွှတ်ချခဲ့သည်

en: The operation could not be completed because the source and destination file or folder are the same.
my: မူလဇစ်မြစ်နှင့် ဦးတည် ဖိုင်လ် သို့မဟုတ် ဖိုလ်ဒါ တူညီနေသောကြောင့် လုပ်ဆောင်ချက် မပြီးမြောက်ခဲ့ပါ။

en: Drop the item into a different file or folder.
my: အိုင်တမ်ကို ကွဲပြားသော ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါ အတွင်း လွှတ်ချပါ။

en: Folder moved into itself
my: ဖိုလ်ဒါသည် ၎င်း၏အတွင်းသို့ ၎င်း ရွေ့ခဲ့သည်

en: The operation could not be completed because the source can not be moved into itself.
my: မူလဇစ်မြစ်အနေဖြင့် ၎င်းထံသို့၎င်း ရွေ့မရသောကြောင့် လုပ်ဆောင်ချက် မပြီးမြောက်ခဲ့ပါ။

en: Move the item into a different folder.
my: အိုင်တမ်ကို ကွဲပြားသော ဖိုလ်ဒါ အတွင်း ရွေ့ပြောင်းပါ။

en: Could not communicate with password server
my: စကားဝှက်ဆာဗာနှင့် မဆက်သွယ်နိုင်ခဲ့ပါ

en: The operation could not be completed because the service for requesting passwords (kpasswdserver) couldn't be contacted
my: စကားဝှက်တောင်းဆိုသည့် ဝန်ဆောင်မှု (kpasswdserver) နှင့်ဆက်သွယ်၍မရသောကြောင့် လုပ်ဆောင်ချက် မပြီးမြောက်ပါ

en: Try restarting your session, or look in the logs for errors from kiod.
my: သင်၏ ဆက်ရှင်ကို ပြန်စကြည့်ပါ သို့မဟုတ် ကေအိုင်အိုဒီမှတ်တမ်းများတွင် အမှားများ ရှာကြည့်ပါ။

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
my: %1 လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးကို မစတင်နိုင်ပါ

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
my: <filename>%1</filename>ကို မကူးပြောင်းနိုင်ပါ

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> cannot be transferred, because the destination filesystem does not support files that large
my: '<filename>%1</filename>'ဖိုင်လ် ကိုကူးပြောင်း၍မရပါ။ အဘယ့်ကြောင့်ဆိုသော် ဦးတည်ဖိုင်လ်စနစ်သည် ထိုမျှကြီးသောဖိုင်လ်ကို မသိမ်းဆည်းနိုင်ပါ။

en: Reformat the destination drive to use a filesystem that supports files that large.
my: ထိုမျှကြီးမားသော ဖိုင်လ်များ သိမ်းဆည်းနိုင်သည့် ဖိုင်လ်စနစ်အဖြစ် ဦးတည်မှတ်ဉာဏ်စက်ကို ပြန်လည်စီစဥ်ဖွဲ့စည်းနေရာချပါ။

en: Undocumented Error
my: မှတ်တမ်းမပြုစုထားသော အမှား

en: (Symbolic Link to %1)
my: (%1သို့ အထိမ်းအမှတ်လင့်ခ်ချိတ်)

en: (%1, Link to %2)
my: (%1၊ %2သို့လင့်ခ်ချိတ်)

en:  (Points to %1)
my:  (%1 သို့ညွှန်ပြသည်)

en: Malformed URL
    %1
my: ပုံပျက်နေသော ယူအာအယ်လ်
    %1

en: Unable to determine the type of file for %1
my: %1၏ ဖိုင်လ်အမျိုးအစားကို မဆုံးဖြတ်နိုင်ပါ

en: Unknown protocol '%1'.
my: မသိသောလုပ်ရိုးလုပ်ထုံး '%1'။

en: Can not find 'kioslave5' executable at '%1'
my: '%1'၌ 'ကေအိုင်အိုကျွန်၅' ဆောင်ရွက်ဖိုင်လ်ကို ရှာမတွေ့ပါ

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် ချိတ်ဆက်မှုဖွင့်ခြင်း ပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး '%1' တွင် ချိတ်ဆက်မှုပိတ်သောလုပ်ဆောင်ချက်မပါပါ။

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် ဖိုင်လ်များရယူအသုံးပြုခြင်း ပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Writing to %1 is not supported.
my: %1 သို့ ရေးမရပါ။

en: There are no special actions available for protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 အတွက် အထူးပြုလုပ်ဆောင်ချက်များ မရှိပါ။

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် ဖိုလ်ဒါများစာရင်းပြခြင်းပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Retrieving data from %1 is not supported.
my: %1 မှ ဒေတာရယူခြင်း လုပ်ဆောင်၍မရပါ။

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
my: %1 မှ အမ်အိုင်အမ်အီးတိုက် ဆိုင်ရာ အချက်အလက် ရယူခြင်း လုပ်ဆောင်၍မရပါ။

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
my: %1 အတွင်း ဖိုင်လ်များ အမည်ပြောင်းခြင်း၊ ကူးပြောင်းခြင်း မပြုလုပ်နိုင်ပါ။

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် ဆင်းလင့်ခ်များဖန်တီးခြင်းပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Copying files within %1 is not supported.
my: %1 အတွင်း ဖိုင်လ်များ ကူးယူခြင်း မပြုလုပ်နိုင်ပါ။

en: Deleting files from %1 is not supported.
my: %1မှဖိုင်လ်များဖျက်ခြင်းကို မလုပ်ဆောင်နိုင်ပါ။

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် ဖိုလ်ဒါများတည်ဆောင်ခြင်းပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် ဖိုင်လ်များ၏သက်ဆိုင်ရာညွှန်ပြတန်ဖိုးများပြောင်းလဲခြင်း ပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် ဖိုင်လ်များ၏ပိုင်ဆိုင်မှု ပြောင်းလဲခြင်း ပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
my: လက်အောက်ခံ-ယူအာအယ်လ်များကို %1 ဖြင့်အသုံးပြု၍မရပါ။

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် အများအပြားရယူခြင်း ပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Opening files is not supported with protocol %1.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် ဖိုင်လ်များဖွင့်ခြင်း ပြုလုပ်၍မရပါ။

en: Protocol %1 does not support action %2.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံး %1 နှင့် လုပ်ဆောင်ချက် %2 ပြုလုပ်၍မရပါ။

en: &Yes
my: &Yအွန်း

en: &No
my: &Nဟင်အင့်

en: &Details
my: &Dအသေးစိတ်

en: &Forever
my: &Fထာဝရ

en: C&ontinue Loading
my: &oတင်သွင်းမှုဆက်လုပ်ရန်

en: Co&ntinue
my: &nဆက်ရန်

en: &Current Session only
my: &C လက်ရှိဆက်ရှင်အတွက်သာ

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
my: လုံခြုံရေးတင်းကျပ်စနစ်ပိတ်တော့မည်ဖြစ်သည်။ ဆက်သွယ်မှုများကို ဝှက်စာမခံတော့ပါ။
    တတိယလူအနေဖြင့် သင်၏ရွေ့ပြောင်းဆဲဒေတာများကို ဖတ်နိုင်လိမ့်မည်။

en: Security Information
my: လုံခြုံရေးဆိုင်ရာသတင်းအချက်အလက်

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
my: %1 - အက်စ်အက်စ်အယ်လ် ညှိနှိုင်းမှု မအောင်မြင်

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
my: လုံခြုံရေးတင်းကျပ်စနစ်ဖွင့်တော့မည်ဖြစ်သည်။ တစ်စုံတစ်ရာမသတ်မှတ်ထားလျှင် ဆက်သွယ်မှုအားလုံး ဝှက်စာခံပါမည်။
    တတိယလူအနေဖြင့် သင်၏ရွေ့ပြောင်းဆဲဒေတာများကို အလွယ်တကူ မဖတ်နိုင်တော့ပါ။

en: Display SSL &Information
my: &Iအက်စ်အက်စ်အယ်လ် အချက်အလက်များ ပြရန်

en: C&onnect
my: &oချိတ်ဆက်

en: The server failed the authenticity check (%1).
my: ဆာဗာအား ယုံကြည်ရမှုစစ်ဆေးရာ ကျရှုံးခဲ့သည်(%1).

en: Server Authentication
my: ဆာဗာ ယုံကြည်မှုရယူခြင်း

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
my: ဤအသိအမှတ်ပြုစာချွန်ကို ခွင့်မတောင်းပဲ အမြဲလက်ခံချင်ပါသလား။

en: A file or folder named %1 already exists.
my: %1အမည်ရ ဖိုင်လ် သို့မဟုတ် ဖိုလ်ဒါ ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်ပါသည်

en: You do not have permission to create that folder.
my: ထိုဖိုလ်ဒါတည်ဆောက်ရန်ရန် သင်၌ အခွင့်မရှိပါ။

en: You did not select a file to delete.
my: ဖျက်ရန် သင် ဖိုင်လ်မရွေးချယ်ထားပါ။

en: Nothing to Delete
my: ဖျက်ရန်မရှိ

en: You did not select a file to trash.
my: အမှိုက်ပုံးသို့ပို့ရန် သင် ဖိုင်လ်မရွေးချယ်ထားပါ။

en: Nothing to Trash
my: အမှိုက်ပုံးပို့ရန်မရှိ

en: The specified folder does not exist or was not readable.
my: ဖော်ပြထားသော ဖိုလ်ဒါ မရှိပါ၊ သို့မဟုတ် ဖတ်မရပါ။

en: Menu
my: မီနူး

en: Parent Folder
my: မိခင်ဖိုလ်ဒါ

[ctx: @info]
en: Go back
my: ပြန်လှည့်ရန်

[ctx: @info]
en: Go forward
my: ရှေ့သွားရန်

en: Home Folder
my: အိမ်ဖိုလ်ဒါ

en: Reload
my: ပြန်တွန်းတင်

en: New Folder...
my: ဖိုလ်ဒါအသစ်…

en: Move to Trash
my: အမှိုက်ပုံးသို့ရွေ့ယူရန်

en: Delete
my: ဖျက်မည်

en: Sorting
my: စီသည်

en: Sort by Name
my: အမည်ဖြင့်စီမည်

en: Sort by Size
my: အရွယ်အစားဖြင့်စီမည်

en: Sort by Date
my: ရက်စွဲဖြင့်စီမည်

en: Sort by Type
my: အမျိုးအစားဖြင့်စီမည်

en: Ascending
my: တက်နေသည်

en: Descending
my: ဆင်းနေသည်

en: Folders First
my: ဖိုလ်ဒါများ အရင်

en: Hidden Files Last
my: ဖွက်ထားသောဖိုင်လ်များနောက်ဆုံး

en: Icons View
my: အိုင်ကွန်နှင့်ပြသော မြင်ကွင်း

en: Compact View
my: ကျစ်လစ်-မြင်ကွင်း

en: Details View
my: အသေးစိတ်ပြမြင်ကွင်း

en: Icon Position
my: အိုင်ကွန် တည်နေရာ

en: Next to File Name
my: ဖိုင်လ်အမည်ဘေးသို့

en: Above File Name
my: ဖိုင်လ်အမည်ပေါ်

en: Short View
my: အတိုချုံးပြမြင်ကွင်း

en: Detailed View
my: အသေးစိတ်ပြမြင်ကွင်း

en: Tree View
my: သစ်ပင်ပုံစံမြင်ကွင်း

en: Detailed Tree View
my: အသေးစိတ်ပြသစ်ပင်ပုံစံမြင်ကွင်း

en: Allow Expansion in Details View
my: အသေးစိတ်ပြမြင်ကွင်းတွင် ချဲ့ခြင်းခွင့်ပြုရန်

en: Show Hidden Files
my: ဖွက်ထားသောဖိုင်လ်များပြမည်

en: Show Preview Panel
my: အကြိုကြည့်မြင်ကွင်းပန်နယ် ပြမည်

en: Show Preview
my: အကြိုကြည့်မြင်ကွင်း ပြမည်

en: Open Containing Folder
my: ဖိုင်လ်ပါဝင်သောဖိုလ်ဒါကို ဖွင့်မည်

en: Properties
my: ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာများ

en: &View Mode
my: &Vမြင်ကွင်းစနစ်

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
my: အ-က

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
my: က-အ

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
my: သက်တမ်းငယ်စဥ်ကြီးလိုက်

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
my: သက်တမ်းကြီးစဥ်ငယ်လိုက်

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
my: ကြီးစဥ်ငယ်လိုက်

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
my: ငယ်စဥ်ကြီးလိုက်

en: Encoding:
my: ကုတ်ဝှက်စနစ် -

en: Open
my: ဖွင့်

en: Save As
my: အဖြစ်သိမ်းမည်

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
my: သို့ကူးယူရန်

[ctx: @title:menu]
en: Move To
my: သို့ရွေ့ယူရန်

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
my: အိမ်ဖိုလ်ဒါ

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
my: Root ဖိုလ်ဒါ

[ctx: @title:menu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse...
my: ရှောက်ကြည့်…

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
my: ဤနေရာသို့ကူးယူရန်

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
my: ဤနေရာသို့ရွေ့ယူရန်

[ctx: Default mime type filter that shows all file types]
en: *|All Files
my: *|ဖိုင်လ်အားလုံး

en: All Supported Files
my: အသုံးပြုနိုင်သော ဖိုင်များအားလုံး

en: All Files
my: ဖိုင်လ်အားလုံး

en: Add Places Entry
my: နေရာများစာရင်းမှတ်ချက် ထည့်မည်

en: Edit Places Entry
my: နေရာများစာရင်းမှတ်ချက် တည်းဖြတ်မည်

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
my: <qt>နေရာများ ပန်နယ်တွင် ပေါ်မည့် စာသားဖြစ်သည်။<br /><br />အညွှန်းစာသားအနေဖြင့် ဤစာရင်းမှတ်သားချက်က ဘာဆိုသည်ကို မှတ်မိစေမည့် စကားလုံး တစ်လုံး၊ နှစ်လုံး ပါဝင်သင့်သည်။ အညွှန်းစာသားမရေးသွင်းခဲ့လျှင် တည်နေရာ၏ ယူအာအယ်လ်မှ ဖန်တီးယူမည်။</qt>

en: L&abel:
my: &aအညွှန်း -

en: Enter descriptive label here
my: အကြောင်းအရာဖော်ပြနိုင်သော အညွှန်းစာသား ဤနေရာတွင် ရေးသွင်းပါ။

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
my: <qt>ဤအရာသည် စာရင်းမှတ်ချက်နှင့် သက်ဆိုင်သော တည်နေရာ ဖြစ်သည်။ မှန်ကန်သော ယူအာအယ်ဘ် မည်သည်မဆို သုံးနိုင်သည်။ သာဓက။ ။<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />စာသားတည်းဖြတ်အတုံးဘေးနားက ခလုတ်ကို နှိပ်၍ ၎င်းယူအာအယ်လ်သို့ သွားနိုင်သည်။</qt>

en: &Location:
my: &Lတည်နေရာ -

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
my: <qt>၎င်းသည် နေရာများ ပန်နယ်တွင် ပေါ်လာမည်ဖြစ်သော အိုင်ကွန်ဖြစ်သည်။<br /><br />အခြားအိုင်ကွန် ရွေးချယ်ရန် ခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။</qt>

en: Choose an &icon:
my: &iအိုင်ကွန် ရွေးရန် -

en: &Only show when using this application (%1)
my: &Oဤအပ္ပလီကေးရှင်း(%1) သုံးသည့်အချိန်တွင်သာပြမည်

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
my: <qt>လက်ရှိအပ္ပလီကေးရှင်း (%1) ကိုသုံးနေစဥ် စာရင်းမှတ်ချက်ကို ပြချင်ပါက ဤသတ်မှတ်ချက်ကို ရွေးပါ။<br /><br />မရွေးထားလျှင် အပ္ပလီကေးရှင်းအားလုံးတွင် ပြမည်။</qt>

[ctx: @item]
en: Places
my: နေရာများ

[ctx: @item]
en: Remote
my: အဝေး

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
my: လတ်တလော

[ctx: @item]
en: Search For
my: ရှာရန်

[ctx: @item]
en: Devices
my: စက်များ

[ctx: @item]
en: Removable Devices
my: ဖြုတ်လို့ရသော စက်များ

[ctx: @item]
en: Tags
my: တပ်ဂ်များ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: All tags
my: တပ်ဂ်အားလုံး

[ctx: KFile System Bookmarks]
note: i18nc calls has to be "KFile System Bookmarks". The real i18nc call is made later, with this context, so the two must match.
en: Home
my: အိမ်

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
my: ဒက်စ်တော့ပ်

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
my: မှတ်တမ်းစာအုပ်

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
my: ဒေါင်းလုတ်

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
my: အမှိုက်ပုံး

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Music
my: ဂီတ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Pictures
my: ပုံ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
my: ဗီဒီယိုများ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
my: မကြာသေးမီကဖိုင်လ်များ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
my: မကြားသေးမီကသွားခဲ့သောတည်နေရာများ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
my: ယနေ့မွမ်းမံခဲ့မှုများ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
my: မနေ့ကမွမ်းမံခဲ့မှုများ

[ctx: Placeholder is error message]
en: Could not add to the Places panel: %1
my: နေရာများပန်နယ်သို့ မထည့်သွင်းနိုင်ခဲ့ပါ- %1

en: Only folders can be added to the Places panel.
my: နေရာများပန်နယ်သို့ ဖိုလ်ဒါများသာထည့်သွင်းနိုင်သည်။

[ctx: @action:inmenu]
en: Releasing…
my: လွှတ်နေသည်…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Release
my: &Rလွှတ်

[ctx: @action:inmenu]
en: Safely Removing…
my: အထိအခိုက်မရှိစွာ ဖယ်ရှားနေသည်…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Safely Remove
my: &Sအထိအခိုက်မရှိစွာဖယ်ရှားမည်

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmounting…
my: ဖြုတ်နေသည်

[ctx: @action:inmenu]
en: &Unmount
my: &Uဖြုတ်ရန်

[ctx: @action:inmenu]
en: &Eject
my: &Eထုတ်မည်

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
my: '%1' စက်သည် မှတ်ဉာဏ်စက်မဟုတ်ပါ။ သို့ဖြစ်ပါ၍ ဖြုတ်မရပါ။

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
my: '%1'ရယူအသုံးပြုနေစဥ် အမှားဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်၊ စစ်စတမ်အကြောင်းပြန်ချက် - %2

en: An error occurred while accessing '%1'
my: '%1'ရယူအသုံးပြုနေစဥ် အမှားဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်

en: %1 (hidden)
my: %1 (ဖွက်ထား)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
my: အမှိုက်ပုံးရှင်း

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
my: တပ်ဆင်

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Tab
my: တပ်ဘ်အသစ်တွင် ဖွင့်မည်

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Window
my: ဝင်းဒိုးအသစ်တွင် ဖွင့်မည်

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Entry…
my: စာရင်းမှတ်ချက်ထည့်မည်…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit…
my: &Eတည်းဖြတ်…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
my: ဖယ်ရှား

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide
my: &Hဖွက်မည်

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section '%1'
my: '%1'အပိုင်းဖွက်ရန်

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section
my: အပိုင်းဖွက်ရန်

en: &Show All Entries
my: &Sစာရင်းမှတ်ချက်များအားလုံးပြမည်

[ctx: @item:inmenu]
en: Icon Size
my: အိုင်ကွန် အရွယ်အစား

[ctx: @item:inmenu Auto set icon size based on available space inthe Places side-panel]
en: Auto Resize
my: အလိုအလျောက်အရွယ်ပြောင်း

[ctx: Small icon size]
en: Small (%1x%1)
my: သေးငယ် (%1x%1)

[ctx: Medium icon size]
en: Medium (%1x%1)
my: ပုံမှန် (%1x%1)

[ctx: Large icon size]
en: Large (%1x%1)
my: ကြီး (%1x%1)

[ctx: Huge icon size]
en: Huge (%1x%1)
my: အလွန်ကြီး (%1x%1)

en: You can only select one file
my: တစ်ဖိုင်လ်သာရွေးနိုင်သည်

en: More than one file provided
my: တစ်ခုထက်ပိုသောဖိုင်လ်ပေးထားသည်

en: You can only select local files
my: စက်တွင်းဖိုင်လ်များသာရွေးနိုင်သည်

en: Remote files not accepted
my: အဝေးဖိုင်လ်များလက်မခံပါ

en: The selected URL uses an unsupported scheme. Please use the following scheme: %2 | The selected URL uses an unsupported scheme. Please use one of the following schemes: %2
my[0]: ရွေးချယ်ထားသော ယူအာအယ်လ်သည် မထောက်ပံ့ထားသည့် အစီအစဥ်ပြပုံ သုံးထားသည်။ နောက်ပါ အစီအစဥ်ပြပုံ သုံးပါ- %2

en: Unsupported URL scheme
my: အသုံးပြု၍မရသော ယူအာအယ်လ်အစီအစဥ်ပုံ

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
my: တစ်ခုထက်ပိုသောဖိုလ်ဒါများ ရွေးချယ်ထားသည်။ သို့သော် ဤအပြော-ဝင်းဒိုးသည် ဖိုလ်ဒါများ လက်မခံပါ။ ထို့ကြောင့် ဘယ်ဖိုလ်ဒါသုံးရမည်ကို ဆုံးဖြတ်နိုင်ခြင်းမရှိပါ။ ကျေးဇူးပြ၍ ဖိုလ်ဒါတစ်ခုသာ ရွေးချယ်ပါ။

en: More than one folder provided
my: တစ်ခုထက်ပိုသောဖိုလ်ဒါပေးထားသည်

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
my: အနည်းဆုံး ဖိုင်နှင့် ဖိုလ်ဒါတစ်ခုဆီ ရွေးချယ်ထားသည်။ ရွေးချယ်ထားမှုများအနက် ဖိုင်လ်များကို လစ်လျူရှုပြီး ဖိုလ်ဒါကိုသာ စာရင်းပြမည်

en: Files and folders selected
my: ဖိုင််လ်နှင့်ဖိုလ်ဒါများ ရွေးချယ်ထားသည်

en: The file "%1" could not be found
my: "%1" ဖိုင်လ်ကိုရှာမတွေ့နိုင်ခဲ့ပါ

en: Cannot open file
my: ဖိုင်လ်ဖွင့်မရပါ

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
my: <qt>မိခင်ဖိုလ်ဒါသို့ ဝင်ရောက်ရန် ဤခလုတ်ကိုနှိပ်ပါ။ <br/><br/> ဥပမာအားဖြင့် လက်ရှိတည်နေရာသည် file:/home/konqi ဖြစ်သည်ဆိုပါဆို ဤခလုတ်ကို နှိပ်လိုက်လျှင် file:/home သို့ရောက်သွားမည်ဖြစ်သည်။</qt>

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
my: ရှောက်ကြည့်မှတ်တမ်းတွင် နောက်တစ်လှမ်းဆုတ်ရန် ဤခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
my: ရှောက်ကြည့်မှတ်တမ်းတွင် ရှေ့တစ်လှမ်းတိုးရန် ဤခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။

en: Click this button to reload the contents of the current location.
my: လက်ရှိတည်နေရာ၏ ဒေတာများ ပြန်တွန်းတင်ရန် ဤခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။

en: Click this button to create a new folder.
my: ဖိုလ်ဒါ အသစ်တည်ဆောက်ရန် ဤခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။

en: Show Places Panel
my: နေရာများ ပန်နယ် ပြမည်

en: Show Bookmarks Button
my: စာမျက်နှာမှတ်သားချက်များ ခလုတ် ပြမည်

en: Options
my: ရွေးချယ်ချက်များ

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
my: <qt>ဖိုင်လ် အပြော-ဝင်းဒိုးအတွက် ပိုနှစ်သက်ချက်များမီနူး ဖြစ်သည်။ အမျိုးမျိုးသော ရွေးချယ်စရာများကိ ဤမီနူး မှတစ်ဆင့် သုံးနိုင်သည်။ အောက်ပါတို့လည်း ပါဝင်သည်-<ul><li>ဖိုင်လ်စာရင်းဘယ်လိုစီမည်</li><li>မြင်ကွင်းအမျိုးအစားများ(အိုင်ကွန်ပြ၊ စာရင်းပြ)</li><li>ဖွက်ထားသော ဖိုင်လ်များပြမည်</li><li>နေရာများ ပန်နယ်</li><li>ဖိုင်အကြိုပြချက်များ</li><li>ဖိုင်လ်မှ ဖိုလ်ဒါ ခွဲထားမည်</li></ul></qt>

en: Bookmarks
my: စာမျက်နှာမှတ်သားချက်များ

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
my: <qt>သေချာဖော်ပြထားသော တည်နေရာများကို ဤခလုတ်ကို သုံး၍ မှတ်သားထားနိုင်သည်။ ထည့်၊ တည်းဖြတ် သို့ ရွေးချယ် စသည်တို့ကို လုပ်ဆောင်နိုင်သော စာမျက်နှာမှတ်သားချက်များ မီနူးကို ခလုတ်နိုပ်၍ ဖွင့်ပါ။<br /><br />ထိုစာမျက်နှာမှတ်သားချက်များသည် ဖိုင်လ် အပြော-ဝင်းဒိုးတွင်သာ တည်နေရာ မှတ်သားခြင်းဖြစ်သည်။</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
my: &Nအမည် -

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
my: <qt>စာသားဧရိယာအတွင်း ရိုက်သွင်းနေစဥ် ဖြစ်နိုင်သော စကားလုံးများ ပြလာမည်။ ဤအစွမ်းကို မောက့်စ်ညာဘက်ခလုတ်နှိပ်၍ <b>စာသားပြီးမြောက်စေမှု</b> မီနူးမှ နှစ်သက်သော ထုံးနည်းရွေး၍ ထိန်းချုပ်နိုင်သည်။</qt>

en: This is the name to save the file as.
my: သိမ်းဆည်းမည့်ဖိုင်လ်၏ အမည်ဖြစ်သည်။

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
my: ၎င်းသည် ဖွင့်ရမည့် ဖိုင်လ်စာရင်းဖြစ်သည်။ ဖိုင်လ်တစ်ခုမက 'နေရာလွတ်'အက္ခရာ ခြား၍ ဖော်ပြနိုင်သည်။

en: This is the name of the file to open.
my: ဖွင့်မည့်ဖိုင်လ်၏ အမည်ဖြစ်သည်။

[ctx: @title:window]
en: Places
my: နေရာများ

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
my: ဖိုင်လ် "%1" ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်သည်။ ထပ်ရေးချင်ပါသလား။

en: Overwrite File?
my: ဖိုင်ကို ထပ်ရေးမှာလား။

en: You can only select local files.
my: စက်တွင်းဖိုင်လ်များသာရွေးနိုင်သည်။

en: Remote Files Not Accepted
my: အဝေးဖိုင်လ်များလက်မခံပါ

en: *|All Folders
my: *|ဖိုလ်ဒါအားလုံး

en: *|All Files
my: *|ဖိုင်လ်အားလုံး

en: &Open
my: &Oဖွင့်

en: Icon size: %1 pixels
my: အိုင်ကွန် အရွယ်အစား - %1 ပစ်ခ်ဆယ်

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
my: &xဖိုင်လ်အမည်တိုးချဲ့မှု အလိုအလျောက်ရွေးချယ်မည်် (%1)

en: the extension <b>%1</b>
my: တိုးချဲ့မှု <b>%1</b>

en: Automatically select filename e&xtension
my: &xဖိုင်လ်အမည်တိုးချဲ့မှု အလိုအလျောက်ရွေးချယ်မည််

en: a suitable extension
my: သင့်တော်သော တိုးချဲ့စနစ်

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
my: ဤရွေးချယ်ချက်သည် ဖိုင်လ်များကို တိုးချဲ့အမည်များဖြင့် သိမ်းဆည်းရာတွင် အသုံးတည့်သော အချို့စွမ်းရည်များကို ဖွင့်ပေးသည် -<br /><ol><li>သင် သိမ်းဆည်းမည့် ဖိုင်လ်အမျိုးအစားကို ပြောင်းခဲ့လျှင် စာသားဧရိယာ <b>%1</b> ထဲတွင် ဖော်ပြထားသော တိုးချဲ့အမည်မှန်သမျှကို အပ်ဒိတ်တင်သွားမည်။<br /><br /></li><li>စာသားဧရိယာ <b>%2</b> ထဲတွင် မည်သည့်တိုးချဲ့အမည်မှ မဖော်ပြထားလျှင် <b>သိမ်းဆည်းမည်</b> ကိုနှိပ်လိုက်သောအခါ၊ %3 ကို ဖိုင်လ်အမည်၏အဆုံးတွင် ထည့်ပေါင်းသွားမည် (ဖိုင်လ်အမည်မရှိနှင့်မှသာ)။ ဤတိုးချဲ့အမည်သည် သင်သိမ်းဆည်းရန် ရွေးချယ်ထားသော ဖိုင်လ်အမျိုးအစားပေါ် မူတည်သည်။<br /><br />အကယ်၍ ကေဒီအီးက ဖိုင်လ်အမည်အတွက် တိုးချဲ့အမည်ပေးခြင်းကို သင်မလိုလားလျှင် ဤရွေးချယ်ချက်ကို ပိတ်ထားလို့ရသည် သို့ ဖိုင်လ်အမည်၏နောက်တွင် period (.) ထည့်၍ ပယ်ချနိုင်သည်။ (period ကို အလိုအလျောက်ဖယ်ရှားသွားမည်).</li></ol>မသေချာလျှင်တော့ သင်၏ဖိုင်လ်များကို ပိုမိုလွယ်ကူစွာ စီမံနိုင်ရန် ဤရွေးချယ်ချက်ကို ဖွင့်ထားပေးပါ။

en: &File type:
my: &Fဖိုင်လ်အမျိုးအစား -

en: <qt>This is the file type selector. It is used to select the format that the file will be saved as.</qt>
my: <qt>၎င်းသည် ဖိုင်လ်အမျိုးအစားရွေးချယ်ကိရိယာဖြစ်သည်။ ၎င်းကို ဖိုင်လ်သိမ်းဆည်းရမည့်ပုံစံ ရွေးချယ်ရာတွင် အသုံးပြုသည်။</qt>

en: &Filter:
my: &Fစစ်ထုတ် -

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
my: <qt>၎င်းသည် ဖိုင်လ်စာရင်းတွင်သုံးရမည့် စစ်ထုတ်ချက်ဖြစ်သည်။ စစ်ထုတ်ချက်နှင့် မကိုက်ညီသော ဖိုင်လ်အမည်များကို ပြမည်မဟုတ်တော့ပါ။<p>ကြိုသတ်မှတ်-စစ်ထုတ်ချက်များကို ဒရော့ဒေါင်းမီနူးတွင် ရွေးချယ်နိုင်သည် သို့မဟုတ် စာရေးသာရန်နေရာထဲသို့ ကိုယ်ပိုင်ဓလေ့စစ်ထုတ်ချက် ရေးသွင်းပါ။</p><p>* နှင့် ? ကဲ့သို့ ဖြစ်ချင်သလိုဖြစ်ရ-ကတ်များကို ခွင့်ပြုသည်။</p></qt>

en: Sorry
my: စိတ်မကောင်းပါဘူး

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
my: <qt>မူကြမ်းဖိုင်လ် <b>%1</b> မရှိပါ။</qt>

en: Name for new link:
my: လင့်ခ်အသစ်တွက် အမည် -

en: Create link to URL
my: ယူအာအယ်လ် သို့ လင့်ခ် ဖန်တီးရန်

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> cannot be used because it is reserved for use by the operating system.
my: <filename>%1</filename>အမည်သုံးမရပါ။ အဘယ့်ကြောင့်ဆိုသော် စီမံစနစ်မှအသုံးပြုရန်သိမ်းထားသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
my: '<filename>%1</filename>'အမည်သည် အစက်နှင့်စတင်သောကြောင့် မူလသတ်မှတ်ချက်အရ ဖွက်ထားပါမည်။

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a space, which will result in it being shown before other items when sorting alphabetically, among other potential oddities.
my: '<filename>%1</filename>'အမည်သည် နေရာလွတ်အက္ခရာနှင့် စတင်သောကြောင့် အက္ခရာစဥ်ဖြင့် ပြသရာတွင် ၎င်းကို အခြားထူးဆန်းအမည်များနှင့်အတူ ရှေ့ဆုံးတွင်ပြသမည်။

en: Using slashes in folder names will create sub-folders, like so:
my: ဖိုလ်ဒါအမည်များတွင် '/'သုံးခြင်းသည် လက်အောက်ခံဖိုလ်ဒါများကို တည်ဆောက်လိမ့်မည်၊ နောက်ပါကဲ့သို့ -

en: Using slashes in folder names will create sub-folders.
my: ဖိုလ်ဒါအမည်များတွင် '/'သုံးခြင်းသည် လက်အောက်ခံဖိုလ်ဒါများကို တည်ဆောက်လိမ့်မည်။

en: Slashes cannot be used in file and folder names.
my: မျဥ်းစောင်း('/')ကို ဖိုင်လ်၊ ဖိုလ်ဒါအမည်များတွင် သုံးမရပါ။

en: Backslashes cannot be used in file and folder names.
my: ပြောင်းပြန်မျဥ်းစောင်း('\')ကို ဖိုင်လ်၊ ဖိုလ်ဒါအမည်များတွင် သုံးမရပါ။

en: Starting a file or folder name with a tilde is not recommended because it may be confusing or dangerous when using the terminal to delete things.
my: ဖိုင်လ်၊ ဖိုလ်ဒါ အမည်ပေးရာတွင် တယ်ဒါး('~') နှင့်စတင်ခြင်းကို အားမပေးပါ။ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် တာမီနယ်တွင် ဖိုင်လ်၊ဖိုလ်ဒါများ ဖျက်ရာတွင် အငြင်းပွားဖွယ် သို့ အန္တရာယ်များဖွယ် ဖြစ်လိမ့်မည်။

[ctx: @info]
en: A directory with name <filename>%1</filename> already exists.
my: <filename>%1</filename>အမည်ရ ဒါရိုက်ထရီ ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်သည်။

[ctx: @info]
en: A file with name <filename>%1</filename> already exists.
my: <filename>%1</filename>အမည်ရ ဖိုင်လ်တစ်ခု ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်သည်။

en: Create New
my: အသစ်ဖန်တီးရန်

en: Link to Device
my: စက်သို့လင့်ခ်ချိတ်ရန်

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
my: ဖိုလ်ဒါအသစ်

[ctx: @title:window]
en: New Folder
my: ဖိုလ်ဒါအသစ်

en: Create new folder in %1:
my: %1တွင် ဖိုလ်ဒါအသစ်တည်ဆောက်မည် -

en: The desktop is offline
my: ဒက်စ်တော့ပ်သည် အော့ဖ်လိုင်းဖြစ်နေပါသည်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, md5CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha1CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha256CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha512CopyButton)
en: Copy
my: ကူးယူရန်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pasteButton)
en: Paste
my: ပွား

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Tab
my: "%1"ကို တပ်ဘ်အသစ်တွင်ဖွင့်

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Window
my: "%1"ကိုဝင်းဒိုးအသစ်တွင်ဖွင့်မည်

en: Edit
my: တည်းဖြတ်

en: Navigate
my: လမ်းညွှန်မည်

en: Show Full Path
my: လမ်းကြောင်းအပြည့်အစုံပြမည်

[ctx: @action:inmenu]
en: More
my: ပိုမို

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
my: စက်များ

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
my: အခြား

en: Edit mode
my: ထုံးနည်းကိုတည်းဖြတ်မည်

en: Click for Location Navigation
my: တည်နေရာလမ်းညွှန်စနစ်အတွက် နှိပ်ပါ

en: Click to Edit Location
my: တည်နေရာတည်းဖြတ်ရန် နှိပ်ပါ

en: You are not authorized to execute this file.
my: ဤဖိုင်လ်ကို ဆောင်ရွက်ရန် သင့်ကို ခွင့်ပြုထားခြင်းမရှိ။

[ctx: Launching application]
en: Launching %1
my: %1 စတင်နေသည်

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution.
    %2.
my: ဝန်ဆောင်မှု %1 ကို လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ် မလုပ်နိုင်ခဲ့ပါ၊ ဆောင်ရွက်မှုကို စွန့်လွှတ်နေသည်။
    %2။

en: You are not authorized to select an application to open this file.
my: ဤဖိုင်လ်ကိုဖွင့်ရန် အပ္ပလီကေးရှင်းရွေးချက်မှုဆောင်ရွက်ဖို့ သင့်အား ခွင့်ပြုထားခြင်းမရှိ။

en: Internal error: could not prompt the user for which application to start
my: စနစ်အတွင်းပိုင်းအမှား - ဘယ်အပ္ပလီကေးရှင်းစတင်ရမည်ဆိုသည်ကို အသုံးပြုသူထံ မမေးနိုင်ခဲ့ပါ

en: No favicon found for %1
my: %1တွက် ဖေဗီကွန် မတွေ့ပါ

en: Error saving image to %1
my: %1 သို့ ပုံသိမ်းရာတွင် အမှားတက်ခဲ့သည်

en: Icon file too big, download aborted
my: အိုင်ကွန်ဖိုင်လ် အလွန်ကြီးမားလှသည့်အတွက် ဒေါင်းလုတ်ရယူမှု စွန့်လွှတ်ခဲ့သည်

en: No mail client found
my: မေးလ်ကလိုင်းရန့် မတွေ့ပါ

en: The desktop entry file
    %1
    is not valid.
my: ဒက်စတော့ပ်စာရင်းမှတ်ချက်ဖိုင်လ်
    %1
    မမှန်ကန်ပါ။

en: Launching %1
my: %1 လွှင်တင်နေသည်

en: No terminal emulator found
my: တာမီနယ်အီမျူလေတာ မတွေ့ပါ

en: Failed to open %1
my: %1ကိုမဖွင့်နိုင်ခဲ့ပါ

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
my: ဒက်စတော့ပ်စာရင်းမှတ်ချက်ဖိုင်လ်
    %1
    သည် လင့်ခ် အမျိုးအစားဖြစ်သော်လည်း 'URL=…' မပါဝင်ပါ။

en: The executable file "%1" is located on a remote filesystem. For safety reasons it will not be started.
my: လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ် "%1" သည် အဝေးဖိုင်လ်စနစ်တွင်ရှိသည်။ လုံခြုရေးအရ ၎င်းကို စတင်မည်မဟုတ်ပါ။

en: For security reasons, launching executables is not allowed in this context.
my: လုံခြုံရေးအရ ဤဆက်စပ်နေရာတွင် လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ်များ လွှင့်တင်ခြင်း ခွင့်မပြုထားပါ။

en: The program "%1" needs to have executable permission before it can be launched.
my: ပရိုဂရမ် "%1"ကို လွှင်တင်နိုင်ရန် မောင်းနှင်ရန် ခွင့်ပြုချက် လိုအပ်သည်််။

en: Unable to make file "%1" executable.
    %2.
my: ဖိုင်လ် "%1" ကို လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ် မလုပ်နိုင်ခဲ့ပါ။
    %2။

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
my: ဒက်စတော့ပ်စာရင်းမှတ်ချက်ဖိုင်လ် %1 တွင် 'Type=…' မပါဝင်ပါ။

en: This file is incomplete and should not be opened.
    Check your open applications and the notification area for any pending tasks or downloads.
my: ဤဖိုင်လ်သည် မပြည့်စုံသေးသောကြောင့် မဖွင့်သင့်ပါ။
    သင်ဖွင့်ထားသောအပ္ပလီကေးရှင်းများနှင့် အသိပေးချက်ဧရိယာတွင် လုပ်ဆဲဖြစ်နေသော အလုပ်သို့မဟုတ်ဒေါင်းလုတ်များကို စစ်ကြည့်ပါ။

en: Failed to open the file.
my: ဖိုင်လ်ကိုမဖွင့်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: The program "%1" could not be launched.
my: ပရိုဂရမ် "%1"ကို လွှင်တင်၍မရပါ။

en: Setting ACL for %1
my: %1 အတွက် အေစီအယ်လ်သတ်မှတ်နေသည်

en: Could not change permissions for
    %1
my: %1အတွက် ခွင့်ပြုချက်များကို ပြောင်းလဲမရပါ

en: mounting is not supported by Windows CE.
my: windows CEတွင် တပ်ဆင်ရန်လုပ်ဆောင်ချက် လုပ်မရပါ။

en: Could not find program "mount"
my: "mount" ပရိုဂရမ်ကို ရှာမတွေ့ပါ

en: unmounting is not supported by Windows CE.
my: windows CEတွင် ဖြုတ်ရန်လုပ်ဆောင်ချက် လုပ်မရပါ။

en: Could not find program "umount"
my: "umount" ပရိုဂရမ်ကို ရှာမတွေ့ပါ

en: Change File Permissions
my: ဖိုင်လ်ခွင့်ပြုချက်များပြောင်းမည်

en: New Permissions: %1
my: ခွင့်ပြုချက်အသစ်များ - %1

en: Change File Owner
my: ဖိုင်လ်ပိုင်ရှင်ပြောင်းမည်

en: New Owner: UID=%1, GID=%2
my: ပိုင်ရှင်သစ် - UID=%1၊ GID=%2

en: Remove File
my: ဖိုင်လ်ဖယ်ရှားမည်

en: Remove Directory
my: ဒါရိုက်ထရီဖယ်ရှားမည်

en: Create Directory
my: ဒါရိုက်ထရီတည်ဆောက်ရန်

en: Directory Permissions: %1
my: ဒါရိုက်ထရီခွင့်ပြုချက်များ - %1

en: Open File
my: ဖိုင်လ်ဖွင့်မည်

en: Open Directory
my: ဒါရိုက်ထရီဖွင့်မည်

en: New Filename: %1
my: ဖိုင်လ်အမည်သစ် - %1

en: Target: %1
my: ပစ်မှတ် - %1

en: Change Timestamp
my: အချိန်မှတ်သားချက်ပြောင်းမည်

en: From: %1, To: %2
my: မှ- %1၊ သို့- %2

en: Unknown Action
my: မသိသော လုပ်ဆောင်ချက်

en: Action: %1
    Source: %2
    %3
my: လုပ်ဆောင်ချက်- %1
    မူလဇစ်မြစ် %2
    %3

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
my: %1 မှ %2 သို့ ဖိုင်လ်ကူးယူမရပါ။ (အမှားနံပါတ် - %3)

en: No media in device for %1
my: %1အတွက် စက်တွင် မီဒီယာမရှိပါ

en: Could not get user id for given user name %1
my: ပေးထားသော အသုံးပြုသူအမည် %1 အတွက် အသုံးပြုသူအိုင်ဒီ မရယူနိုင်ခဲ့ပါ

en: Could not get group id for given group name %1
my: ပေးထားသော အုပ်စုအမည် %1 အတွက် အုပ်စုအိုင်ဒီ မရယူနိုင်ခဲ့ပါ

en:  days
my:  နေ့ရက်များ

en: <para>KDE's wastebin is configured to use the <b>Finder</b>'s Trash.<br></para>
my: <para>ကေဒီအီး၏စွန့်ပစ်ပုံးသည် <b>ဖိုင်ဒါ</b>၏အမှိုက်ပုံးသုံးရန် ပြင်ဆင်ထားရှိသည်။<br></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Emptying KDE's wastebin will remove only KDE's trash items, while<br>emptying the Trash through the Finder will delete everything.</para><para>KDE's trash items will show up in a folder called KDE.trash, in the Trash can.</para>
my: <para>ကေဒီအီး၏စွန့်ပစ်ပုံး ရှင်းလင်းခြင်းသည် ကေဒီအီး၏အမှိုက်အိုင်တမ်များကိုသာဖယ်ရှာပစ်မည်။ ဖိုင်လ်ဒါ မှတဆင့် အမှိုက်ပုံးရှင်းလင်းခြင်းသည် အားလုံးကိုဖျက်ပစ်မည်။</para><para>ကေဒီအီး၏အမှိုက်အိုင်တမ်များသည် အမှိုက်ပုံးအတွင်း ကေဒီအီး.အမှိုက် ခေါ် ဖိုလ်ဒါတွင် ရှိနေမည်။</para>

en: Delete files older than
my: ထက်အိုသောဖိုင်လ်များ ဖျက်မည်

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to allow <emphasis strong='true'>automatic deletion</emphasis> of files that are older than the value specified. Leave this disabled to <emphasis strong='true'>not</emphasis> automatically delete any items after a certain timespan</para>
my: <para>သတ်မှတ်ထားသောတန်ဖိုးထက် သက်တမ်းပိုကြာပြီဖြစ်သောဖိုင်လ်များ <emphasis strong='true'>အလိုအလျောက်ဖျက်ဆီးခြင်း</emphasis> ပြုလုပ်ရန် အမှန်ခြစ်ပါ။ အလိုအလျောက်ဖျက်ဆီးခြင်း<emphasis strong='true'>မလုပ်</emphasis>ရန် အမှန်မခြစ်ပါနှင့်</para>

en:  day |  days
my[0]:  နေ့

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the number of days that files can remain in the trash. Any files older than this will be automatically deleted.</para>
my: <para>အမှိုက်ပုံးအတွင်း ဖိုင်လ်ထားမည့်ရက်ကို သတ်မှတ်ပါ။ ထိုရက်ထက် သက်တမ်းကျော်လွန်သောဖိုင်လ်များကို အလိုအလျောက် ဖျက်ပစ်မည်။</para>

en: Cleanup:
my: ရှင်းလင်းရေး -

en: Limit to
my: သို့ကန့်သတ်

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to limit the trash to the maximum amount of disk space that you specify below. Otherwise, it will be unlimited.</para>
my: <para>အမှိုက်ပုံး မှတ်ဉာဏ်နေရာသုံးစွဲမှုပမာဏကို ကန့်သတ်ရန် အမှန်ခြစ်ပါ။ မခြစ်ထားလျှင် အကန့်အသတ်မရှိ သုံးမည်။</para>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabelLeft)
en: Size:
my: အရွယ်အစား -

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the maximum percent of disk space that will be used for the trash.</para>
my: <para>၎င်းသည် အမှိုက်ပုံးအတွက် အများဆုံးသုံးခွင့်ပြုမည့် မှတ်ဉာဏ်နေရာရာခိုင်နှုန်း ဖြစ်သည်။</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the calculated amount of disk space that will be allowed for the trash, the maximum.</para>
my: <para>၎င်းသည် အမှိုက်ပုံးအတွက် အများဆုံးသုံးခွင့်ပြုမည့် တွက်ချက်ထားသော မှတ်ဉာဏ်နေရာပမာဏ ဖြစ်သည်။</para>

en: Show a Warning
my: သတ်ိပေးချက် ပြမည်

en: Delete Oldest Files From Trash
my: အမှိုက်ပုံးမှ သက်တမ်းပိုရင့်သောဖိုင်လ်များ ဖျက်မည်

en: Delete Biggest Files From Trash
my: အမှိုက်ပုံးမှ အရွယ်အစားအကြီးဆုံးဖိုင်လ်များ ဖျက်မည်

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When the size limit is reached, it will prefer to delete the type of files that you specify, first. If this is set to warn you, it will do so instead of automatically deleting files.</para>
my: <para>ကန့်သတ်ချက်ပမာဏထိရောက်ရှိလာပါက သင်သေချာသတ်မှတ်ထားသော ဖိုင်လ်များကို အရင်စတင်ဖျက်မည်။ ဤလုပ်ဆောင်ချက်ကို သတိပေးရန်သတ်မှတ်ထားပါက မဖျက်ပဲ သတိပေးသွားမည်။</para>

en: Full Trash:
my: အမှိုက်ပုံး -

en: Malformed URL %1
my: ပုံပျက်နေသော ယူအာအယ်လ် %1

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
my: ဒါရိုက်ထရီ %1 မရှိတော့ပါ။ ဤအိုင်တမ်ကို နဂိုနေရာ ပြန်ပို့ရန် မဖြစ်နိုင်တော့ပါ။ ထိုဒါရိုက်ထရီကို ပြန်တည်ဆောက်၍ ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ သို့မဟုတ် ၎င်းအိုင်တမ်ကို ကြိုက်သည့်နေရာသို့ ဆွဲသွားပြီး ထားပါ။

en: Invalid combination of protocols.
my: လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးများ၏ မမှန်ကန်သောပေါင်းစပ်မှု။

en: This file is already in the trash bin.
my: ဤဖိုင်လ်သည် အမှိုက်ပုံထဲ ရောက်နှင့်ပြီးဖြစ်သည်။

en: not supported
my: သုံးမရပါ

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
my: ကူးယူ၊ရွေ့ပြောင်းဆောင်ရွက်ချက်များတွင် စနစ်အတွင်းပိုင်းအမှားလုံးဝမဖြစ်သင့်ပါ

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
my: ကေဒီအီးအမှိုက်ပုံး ကိုင်တွယ်ရန် အကူအညီပရိုဂရမ်
    မှတ်ချက် - အမှိုက်ပုံးသို့ ဖိုင်လ်များ ရွေ့ရန် ktrash မသုံးပါနှင့်။ "kioclient move 'url' trash:/" သုံးရန်။

en: Empty the contents of the trash
my: အမှိုက်ပုံးရှင်း

en: Restore a trashed file to its original location
my: အမှိုက်ပုံးသို့ ပို့ထားသောာ ဖိုင်လ်အား ၎င်း၏နဂိုနေရာသို့ ပြန်ပို့မည်

en: The trash is full. Empty it or remove items manually.
my: အမှိုက်ပုံးပြည့်သွားပါပြီ။ အကုန်ရှင်းပစ်ပါ သို့မဟုတ် တစ်ခုချင်းဆီရှင်းပါ။

en: &Policy
my: &Pပေါ်လစီ

en: &Management
my: &Mစီမံမှု

en: D-Bus Communication Error
my: ဒီ-ဘက်စ် ဆက်သွယ်မှုဆိုင်ရာအမှား

en: Unable to delete all the cookies as requested.
my: ကွတ်ကီးများအားလုံးကို တောင်းဆိုထားသလို မဖျက်နိုင်ပါ။

en: Unable to delete cookies as requested.
my: ကွတ်ကီးများအား တောင်းဆိုထားသလို မဖျက်နိုင်ပါ။

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
my: <h1>ကွတ်ကီးစီမံမှုဆိုင်ရာအကူအညီ</h1>

en: Information Lookup Failure
my: သတင်းအချက်အလက်ရယူခြင်းမအောင်မြင်မှု

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
my: သင်၏ကွန်ပြူတာပေါ်တွင် သိမ်းဆည်းထားသော ကွတ်ကီးများအချက်အလက်ကို မရယူနိုင်ခဲ့ပါ။

en: End of session
my: ဆက်ရှင်၏အဆုံးသတ်

en: Yes
my: အွန်း

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, searchLineEdit)
en: Search
my: ရှာရန်

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Search interactively for domains and hosts
my: ဒိုမန်းနှင့်အိမ်ရှင်များကို တစ်ဆင့်ချင်းရှာရန်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Site
my: ဆိုက်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Cookie Name
my: ကွတ်ကီးအမည်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: D&elete
my: &eဖျက်မည်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDeleteAll) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Delete A&ll
my: &lအားလုံးဖျက်မည်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configPolicyButton)
en: Configure &Policy...
my: &Pပေါ်လစီ ပြင်ဆင်မည်…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reloadButton)
en: &Reload List
my: &Rစာရင်းပြန်တွန်းတင်

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Details
my: အသေးစိတ်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
my: အမည် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Value:
my: တန်ဖိုး -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
my: ဒိုမိန်း -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patchLabel)
en: Path:
my: လမ်းကြောင်း -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, expiresLabel)
en: Expires:
my: သက်တမ်းကုန် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, secureLabel)
en: Secure:
my: လုံခြုံ -

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
my: ကွတ်ကီးဆိုင်ရာပေါ်လစီ ပြောင်းမည်

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
my: ကွတ်ကီးဆိုင်ရာပေါ်လစီအသစ်

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
my: <qt><center><b>%1</b></center> အတွက် ပေါ်လစီ ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်သည်။ ၎င်းကို အစားထိုးချင်ပါသလား။</qt>

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
my: ပေါ်လစီ ပုံတူပွားမည်

en: Replace
my: အစားထိုး

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
my: ကွတ်ကီးကိုင်တွယ်သောဝန်ဆောင်မှုနှင့် ဆက်သွယ်မရပါ။
    ဝန်ဆောင်မှုကို ပြန်မစတင်မီထိ သင်လုပ်ခဲ့သော ပြောင်းလဲမှုများ သက်ဝင်မည်မဟုတ်ပါ။

en: <h1>Cookies</h1><p>Cookies contain information that KDE application using the HTTP protocol (like Konqueror) stores on your computer from a remote Internet server. This means that a web server can store information about you and your browsing activities on your machine for later use. You might consider this an invasion of privacy.</p><p>However, cookies are useful in certain situations. For example, they are often used by Internet shops, so you can 'put things into a shopping basket'. Some sites require you have a browser that supports cookies.</p><p>Because most people want a compromise between privacy and the benefits cookies offer, KDE offers you the ability to customize the way it handles cookies. You might, for example want to set KDE's default policy to ask you whenever a server wants to set a cookie or simply reject or accept everything. For example, you might choose to accept all cookies from your favorite shopping web site. For this all you have to do is either browse to that particular site and when you are presented with the cookie dialog box, click on <i> This domain </i> under the 'apply to' tab and choose accept or simply specify the name of the site in the <i> Domain Specific Policy </i> tab and set it to accept. This enables you to receive cookies from trusted web sites without being asked every time KDE receives a cookie.</p>
my: <h1>ကွတ်ကီးများ</h1><p>အပ်ချ်တီတီပီလုပ်ရိုးလုပ်ထုံးကိုသုံး၍ အဝေးအင်တာနက်ဆာဗာမှ ကေဒီအီးအပ္ပလီကေးရှင်း(ကွန်ကွာရာ ကဲ့သို့) ယူသိမ်းထားသောသတင်းအချက်အလက်များသည် ကွတ်ကီးများတွင်ပါဝင်သည်။ ထို့ကြောင့် ဝက်ဘ်ဆာဗာသည် သင်နှင့်သင်၏အင်တာနက်တွင်ရှောက်ကြည့်မှုဆိုင်ရာ အချက်အလက်များကို နောင်တွင်အသုံးပြုရန် သိမ်းဆည်းနိုင်သည်။ သင်အနေဖြင့် ဤအချက်သည် အတွင်းရေး ဝင်ရောက်စပ်စုမှုဟု ယူဆနိုင်သည်။</p><p>သို့သော် ကွတ်ကီးသည် အချို့အခြေအနေများတွင် အသုံးဝင်သည်။ ဥပမာပေးရလျှင် အင်တာနက်စျေးဆိုင်များတွင် သင်ဝယ်လိုသည်များ စျေးခြင်းတောင်းထဲ ထည့်မှတ်ရာတွင် ကွတ်ကီးများကိုသုံးသည်။ အချို့ဆိုက်များက သင်၌ ကွတ်ကီးလုပ်ဆောင်ချက်ပေးနိုင်သောဘရောက်ဇာရှိရန် လိုအပ်သည်။</p><p>လူအများသည် ကိုယ်ရေးကိုယ်တာလျှိုဝှက်မှုနှင့် ကွတ်ကီးမှရရှိသောအကျိုးကျေးဇူးများအကြား အလျှော့အတင်းညှိယူလိုသဖြင့် ကေဒီအီးသည် ကွတ်ကီးကိုင်တွယ်ပုံကို စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်ခွင့်ပေးထားသည်။ ဆာဗာမှ ကွတ်ကီးအသုံးပြုလိုသောအခါ သင့်အားမေးရန် သို့မဟုတ် အားလုံးငြင်းရန် သို့မဟုတ် အားလုံးလက်ခံရန် ကေဒီအီး၏မူလပေါ်လစီကို သတ်မှတ်နိုင်သည်။ ဥပမာအနေဖြင့် သင်နှစ်သက်သောစျေးဝယ်ဝက်ဘ်ဆိုက်တွင် ကွတ်ကီးအားလုံးလက်ခံရန် သတ်မှတ်နိုင်သည်။ လုပ်နည်းမှာ ၎င်းဝက်ဘ်ဆိုက်သို့သွားရောက်၍ ကွတ်ကီး အပြော-ဝင်းဒိုးပွင့်လာသောအခါ 'သို့အသုံးချမည်'တပ်ဘ်အောက်ရှိ <i>ဤဒိုမန်း </i>ဆိုသည်ကိုနှိပ်ပြီး လက်ခံမည်ကိုရွေးချယ်ပါ သို့မဟုတ် <i>ဒိုမိန်းတစ်ခုချင်းဆိုင်ရာပေါ်လစီ</i>တပ်ဘ်၌ ဆိုက်အမည်ရေး၍ အားလုံးလက်ခံရန် သတ်မှတ်ပါ။ ဤကဲ့သို့လုပ်ခြင်းအားဖြင့် သင်ယုံကြည်သောဝက်ဘ်ဆိုက်များသို့ သွားရောက်သည့်အခါတိုင်း ကေဒီအီးမှ မေးခြင်းမခံရတော့ပါ။</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbEnableCookies)
en: <qt>
    <p>Enable cookie support. Normally you will want to have cookie support enabled and customize it to suit your privacy needs.</p><p>
    Please note that disabling cookie support might make many web sites unbrowsable.</p>
    </qt>
my: <qt>
    <p>ကွတ်ကီးဆိုင်ရာလုပ်ဆောင်ချက်များထောက်ပံမှု ဖွင့်မည်။ ပုံမှန်အားဖြင့် ၎င်းထောက်ပံမှုဖွင့်ထားပြီး သင်၏အတွင်းရေးလျှိုဝှက်ခွင့်လိုလားမှုနှင့် ကိုက်ညီရန် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်ချင်လိမ့်မည်</p><p>
    မှတ်ထားသင့်သည်ကတော့ ကွတ်ကီးဆိုင်ရာလုပ်ဆောင်ချက်များထောက်ပံမှု ပိတ်ထားလျှင် ဆိုက်အများအပြားသို့ သွားရောက်၍မရဖြစ်မည်။</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableCookies)
en: Enable coo&kies
my: &kကွတ်ကီးအသုံးပြု

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbRejectCrossDomainCookies)
en: <qt>
    Reject the so called third-party cookies. These are cookies that originate from a site other than the one you are currently browsing. For example, if you visit <b>www.foobar.com</b> while this option is on, only cookies that originate from www.foobar.com will be processed per your settings. Cookies from any other site will be rejected. This reduces the chances of site operators compiling a profile about your daily browsing habits.
    </qt>
my: <qt>
    တတိယလူ-ကွတ်ကီးများကို ငြင်းပယ်မည်။ ၎င်းကွတ်ကီးများသည် သင်လက်ရှိရောက်ရှိနေသော ဆိုက်ထက် အခြားဆိုက်များက လာခြင်းဖြစ်သည်။ သာဓက။ ။သင်သည် ဤအချက်ကို ဖွင့်ပြီး <b>www.foobar.com</b>ကို သွားရောက်မည်ဆိုပါက www.foobar.comအားရေသောက်မြစ်ခံသော ကွတ်ကီးများကိုသာ သင်၏သတ်မှတ်ချက်များ အတိုင်းဆောင်ရွက်မည်။ အခြားဆိုက်များမှ ကွတ်ကီးအားလုံးကို ငြင်းပယ်မည်။ ဤသို့ပြုခြင်းအားဖြင့် ဆိုက်အော်ပရေတာများက သင်၏နေစဥ်အင်တာနက်သုံးစွဲမှုအလေ့အထားများကို စာရင်းပြုစုခံရခြင်းအား လျော့နည်းစေသည်။
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbRejectCrossDomainCookies)
en: Only acce&pt cookies from originating server
my: &pမူလဆာဗာမှကွတ်ကီးများသာ လက်ခံရန်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAutoAcceptSessionCookies)
en: <p>
    Automatically accept temporary cookies meant to expire at the end of the current session. Such cookies will not be stored in your computer's hard drive or storage device. Instead, they are deleted when you close all applications (e.g. your browser) that use them.</p><p><u>NOTE</u> Checking this option overrides your default as well as site specific cookie policies for session cookies.</p>
my: <p>
    ယခု ဆက်ရှင် ပြီးသည်နှင့် သက်တမ်းကုန်မည့် ယာယီကွတ်ကီးများကို အလိုအလျောက်လက်ခံမည်။ ထိုကွတ်ကီးများကို သင်၏ မှတ်ဉာဏ်စက်များတွင် မသိမ်းဆည်းပါ။ ယင်းတို့ကို အသုံးပြုသော အပ္ပလီကေးရှင်းများ(သာဓက။ ။ဘရောက်ဇာ)အားလုံးကို သင်ပိတ်ပစ်ပါက ယင်းတို့အား ဖျက်ဆီးပစ်မည်။</p><p><u>သတိပြုပါ</u> ဤရွေးချယ်မှုပြုထားလျှင် မူလသတ်မှတ်ချက်များသာမက ဆက်ရှင်နှင့်သက်ဆိုင်သောကွတ်ကီးများအတွက် ဆိုက်တစ်ခုချင်းဆိုင်ရာ ကွတ်ကီးပေါ်လစီများကိုပါ ကျော်၍လုပ်ဆောင်မည်။</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoAcceptSessionCookies)
en: Automaticall&y accept session cookies
my: &yဆက်ရှင်အတွက် အလိုအလျောက်လက်ခံရန်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, bgDefault)
en: <qt>
    Determines how cookies received from a remote machine will be handled: 
    <ul>
    <li><b>Ask</b> will cause KDE to ask for your confirmation whenever a server wants to set a cookie.</li>
    <li><b>Accept</b> will cause cookies to be accepted without prompting you.</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> will cause cookies to be accepted but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> will cause the cookiejar to refuse all cookies it receives.</li>
    </ul><p>
    <u>NOTE:</u> Domain specific policies, which can be set below, always take precedence over the default policy.</p>
    </qt>
my: <qt>
    အဝေးစက်မှ လက်ခံရရှိသော ကွတ်ကီးများကို မည်ကဲ့သို့ ကိုင်တွယ်မည်ကို ဆုံးဖြတ်ရန် -
    <ul>
    <li><b>မေးရန်</b> ရွေးပါက ကေဒီအီးသည် ဆာဗာမှကွတ်ကီးသုံးချင်သည့်အခါတိုင်း သင်၏အတည်ပြုချက် တောင်းခံလိမ့်မည်။</li>
    <li><b>လက်ခံရန်</b> ရွေးပါက သင့်အားမမေးတော့ပဲ အားလုံးလက်ခံမည်။</li>
    <li><b>ဆက်ရှင်ပြီးသည်ထိလက်ခံရန်</b> ရွေးပါက ကွတ်ကီးများကို ဆက်ရှင်ပြီးသည်နှင့်ဖျက်ပစ်မည်။</li>
    <li><b>ငြင်းပယ်ရန်</b> ရွေးပါက ကွတ်ကီးဘူးသည် ၎င်းလက်ခံရရှိသော ကွတ်ကီးများကို ငြင်းပယ်မည်။</li>
    </ul><p>
    <u>သတိပြုရန် -</u> အောက်တွင် သတ်မှတ်နိုင်သော ဒိုမန်းတစ်ခုချင်းဆိုင်ရာပေါ်လစီသည် မူလသတ်မှတ်-ပေါ်လစီထက် ပိုဦးစားပေးခံရသည်။</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgDefault)
en: Default Policy
my: မူလသတ်မှတ်-ပေါ်လစီ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAccept)
en: Accep&t all cookies
my: &tကွတ်ကီးများအားလုံးလက်ခံ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAcceptForSession)
en: Accept &until end of session
my: &uဆက်ရှင် မပြီးခင်ထိလက်ခံရန်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAsk)
en: Ask &for confirmation
my: &fအတည်ပြုချက်တောင်းရန်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyReject)
en: Re&ject all cookies
my: &jကွတ်ကီးများအားလုံးငြင်းပယ်မည်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, gbDomainSpecific)
en: <qt>
    To add a new policy, simply click on the <b>Add...</b> button and supply the necessary information. To change an existing policy, use the <b>Change...</b> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <b>Delete</b> button will remove the currently selected policy causing the default policy setting to be used for that domain, whereas <b>Delete All</b> will remove all the site specific policies.
    </qt>
my: <qt>
    ပေါ်လစီအသစ်ထည့်ရန်၊ <b>ထည့်မည်…</b>ခလုတ်ကို နှိပ်၍ လိုအပ်သော အချက်အလက်များ ထည့်ရုံနှင့် ရသည်။ ရှိနှင့်ပြီးသား ပေါ်လစီကို ပြောင်းရန် <b>ပြောင်းမည်…</b>ခလုတ်ကိုနှိပ်၍ ပေါ်လစီ ဒိုင်ယာလော့အတုံးမှ ပေါ်လစီအသစ် ရွေးချယ်ပါ။ <b>ဖျက်မည်</b> ကိုနှိပ်လျှင် လက်ရှိရွေးချယ်ထားသော ပေါ်လစီကို ဖယ်ရှားပစ်မည်။ ယင်းပေါ်လစီကို သုံးသော ဒိုမိန်းများတွင် မူလသတ်မှတ်ထားသော ပေါ်လစီကို သုံးသွားမည်။ <b>အားလုံးဖျက်မည်</b>ကို နှိပ်လျှင် ဆိုက်တစ်ခုချင်းဆိုင်ရာပေါ်လစီ အားလုံးဖျက်ပစ်မည်။
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbDomainSpecific)
en: Site Policy
my: ဆိုက်ပေါ်လစိ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTreeWidgetSearchLine, kListViewSearchLine)
en: Search interactively for domains
my: ဒိုမန်းများကို တစ်ဆင့်ချင်းရှာရန်

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, kListViewSearchLine)
en: Search...
my: ရှာရန်…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: <qt>
    List of sites for which you have set a specific cookie policy. Specific policies override the default policy setting for these sites.
    </qt>
my: <qt>
    ဆိုက်တစ်ခုချင်းဆီအတွက် ကွတ်ကီးပေါ်လစီသတ်မှတ်ထားသော ဆိုက်များ၏စာရင်း။ ယင်းဆိုက်များတွင် မူလသတ်မှတ်-ပေါ်လစီထက် တစ်ဦးတည်းပေါ်လစီများကို ဦးစားပေးလိုက်နာသည်။
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Domain
my: ဒိုမိန်း

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Policy
my: ပေါ်လစီ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
my: &Nအသစ်…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
my: &gပြောင်းမည်…

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Accept
my: လက်ခံ

en: Accept For Session
my: ဆက်ရှင်အတွက် လက်ခံရန်

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Reject
my: ငြင်းပယ်မည်

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Ask
my: မေး

en: Do Not Know
my: မသိ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDomain)
en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
my: <qt>
    ဤပေါ်လစီ သုံးသော အိမ်ရှင် သို့ ဒိုမိန်း ရေးသွင်းပါ။ သာဓက။ ။<b>www.kde.org</b>၊ <b>.kde.org</b>။
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDomain)
en: Site name:
my: ဆိုက်အမည် -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leDomain)
en: Enter the host or domain name, e.g. .kde.org, this policy applies to.
my: ဤပေါ်လစီ သုံးမည့် အိမ်ရှင် သို့မဟုတ် ဒိုမိန်း အမည် ရေးပါ။ သာဓက။ ။ .kde.org။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbPolicy) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbPolicy)
en: <qt>
    Select the desired policy:
    <ul>
    <li><b>Accept</b> - Allows this site to set cookies</li>
    <li><b>Accept until end of session</b> - Allows this site to set cookies but they will expire at the end of the session.</li>
    <li><b>Reject</b> - Refuse all cookies sent from this site</li>
    <li><b>Ask</b> - Prompt when cookies are received from this site</li>
    </ul>
    </qt>
my: <qt>
    လိုချင်သော ပေါ်လစီ သတ်မှတ်ပါ -
    <ul>
    <li><b>လက်ခံမည်</b> - ဤဆိုက်ကို ကွတ်ကီးသတ်မှတ်ခွင့်ပြုသည်။</li>
    <li><b>ဆက်ရှင်ပြီးသည်ထိ လက်ခံမည်</b> - ဤဆိုက်ကို ကွတ်ကီးသတ်မှတ်ခွင့်ပြုသည်။ သို့သော် ယင်းကွတ်ကီးများသည် ဆက်ရှင် ပြီးသည်နှင့် သက်တမ်းကုန်မည်။</li>
    <li><b>ငြင်းပယ်မည်</b> - ဤဆိုက်မှ ကွတ်ကီးများအားလုံးငြင်းပယ်မည်။</li>
    <li><b>မေးမည်</b> - ဤဆိုက်မှ ကွတ်ကီးများ လက်ခံရရှိသည်အခါ ခွင့်ပြုချက်တောင်းမည်။</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbPolicy)
en: Policy:
my: ပေါ်လစီ -

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Accept until end of session
my: ဆက်ရှင် မပြီးခင်ထိလက်ခံရန်

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
my: ထိုပြောင်းလဲချက်များ သက်ဝင်စေရန် အပ္ပလီကေးရှင်းများကို ပြန်စတင်ရမည်။

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
my: အပ်ဒိတ်စ်တင်ရန်ကျရှုံးခဲ့သည်

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
my: ထိုပြောင်းလဲချက်များ သက်ဝင်စေရန် ကေဒီအီးကို ပြန်စတင်ရမည်။

note: i18n: ectx: label, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: Disable Passive FTP
my: အငြိမ်အက်ဖ်တီပီပိတ်ရန်

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: When FTP connections are passive the client connects to the server, instead of the other way round, so firewalls do not block the connection; old FTP servers may not support Passive FTP though.
my: အက်ဖ်တီအငြိမ်ချိတ်ဆက်မှုတွင် ဆာဗာမှချိတ်ဆက်ရမည့်အစား ဖောက်သည်ကွန်ပြူတာသည် ဆာဗာသို့ ချိတ်ဆက်သည်။ ထို့ကြောင့် မီးတံတိုင်းများသည် ချိတ်ဆက်မှုကို မပိတ်ပင်ပါ။ အိုပြီဖြစ်သောအက်ဖ်တီပီဆာဗာများတွင်တော့ အက်ဖ်တီအငြိမ်ချိတ်ဆက်မှု မလုပ်နိုင်ပါ။

note: i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons) i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (Global Options)
en: Mark partially uploaded files
my: တစ်စိတ်တစ်ပိုင်း အပ်လုတ်တင်ထားသော ဖိုင်လ်များကို အမှတ်အသားပြုမည်

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons) i18n: ectx: whatsthis, entry (MarkPartial), group (Global Options)
en: While a file is being uploaded its extension is ".part". When fully uploaded it is renamed to its real name.
my: ဖိုင်တစ်ခုအပ်လုတ်တင်နေစဥ် ယင်းအမည်ကို ".part"ဖြင့်ထပ်တိုးဖော်ပြထားသည်။ အပ်လုတ်ပြီးဆုံးလျှင် အမည်ရင်းသို့ ပြန်ပြောင်းသည်။

en: Timeout Values
my: အချိန်ကုန်ပမာဏ

en: Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is 1 second. | Here you can set timeout values. You might want to tweak them if your connection is very slow. The maximum allowed value is %1 seconds.
my[0]: အချိန်ကုန်-တန်ဖိုးများ သင်သတ်မှတ်နိုင်သည်။ သင်၏ချိတ်ဆက်မှု အလွန်နှေးလျှင် ၎င်းတန်ဖိုးများကို သင်ကလိချင်လိမ့်မည်။ ခွင့်ပြုထားသော အများဆုံးတန်ဖိုးသည် %1 စက္ကန့်ဖြစ်သည်။

en:  second |  seconds
my[0]:  စက္ကန့်

en: Soc&ket read:
my: &kဖတ်ခဲ့သော ဆော့ခ်ကတ် -

en: Pro&xy connect:
my: &xကြားခံ ချိတ်ဆက် -

en: Server co&nnect:
my: &nဆာဗာ ချိတ်ဆက် -

en: &Server response:
my: &Sဆာဗာတုံ့ပြန်မှု -

en: Global Options
my: အများနှင့်သက်ဆိုင်သောရွေးချယ်စရာများ

en: Mark &partially uploaded files
my: &pတစ်စိတ်တစ်ပိုင်း အပ်လုတ်တင်ထားသော ဖိုင်လ်များကို အမှတ်အသားပြုမည်

en: <p>Marks partially uploaded files through SMB, SFTP and other protocols.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
my: <p>အက်စ်အမ်ဘီ၊ အက်စ်အက်ဖ်တီပီ နှင့် အခြားလုပ်ရိုးလုပ်ထုံးများ သုံး၍ တစ်ပိုင်းတစ်စ အပ်လုတ်တင်ထားသော ဖိုင်လ်များအား မှတ်သားရန်။</p><p>ဤအချက်ကို ဖွင့်ထားပါက တစ်ပိုင်းတစ်စ အပ်လုတ်တင်ထားသော ဖိုင်လ်များအနေဖြင့် ".part"ကို နောက်တွင်ထည့်ထားမည်။ ကူးပြောင်းမှုပြီးပါက ".part"ကို ဖြုတ်ပစ်မည်။</p>

en:  byte |  bytes
my[0]:  ဘိုက်

[ctx: @label:spinbox]
en: If cancelled, automatically delete partially uploaded files smaller than:
my: ပယ်ဖျက်ပါက တစ်စိတ်တစ်ပိုင်း အပ်လုတ်တင်ထားသော ဖိုင်လ်များ နောက်ပါတန်ဖိုးထက်ငယ်လျှင် အလိုအလျောက်ဖျက်ပစ်မည် -

en: FTP Options
my: အက်ဖ်တီပီ ရွေးချယ်စရာများ

en: Enable passive &mode (PASV)
my: &mအငြိမ်ထုံးနည်း(ပီအေအက်စ်ဗီ) အသုံးပြုမည်

en: Enables FTP's "passive" mode. This is required to allow FTP to work from behind firewalls.
my: အက်ဖ်တီပီ၏ "အငြိမ်"ထုံးနည်းအသုံးပြုမည်။ ၎င်းကို မီးတံတိုင်းများနောက်တွင် အက်ဖ်တီပီ အလုပ်လုပ်နိုင်ရန် လိုအပ်သည်။

en: <p>Marks partially uploaded FTP files.</p><p>When this option is enabled, partially uploaded files will have a ".part" extension. This extension will be removed once the transfer is complete.</p>
my: <p> တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းအပ်လုတ်ထားသော အက်ဖ်တီပီဖိုင်လ်များကို အမှတ်အသားပြုရန်။</p><p> ဖွင့်ထားပါက တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းအပ်လုတ်ထားသော ဖိုင်လ်များအနေဖြင့် ".part"အား ဖိုင်လ်အမည်နောက်တွင် ပါရှိမည်။ ကူးပြောင်းမှု ပြီးသည်နှင့် ".part"ကို ဖြုတ်ပစ်မည်။</p>

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
my: <h1>ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ဆိုင်ရာ နှစ်သက်-သတ်မှတ်ချက်များ</h1> အင်တာနက်နှင့် ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်များ အသုံးပြုရာတွင် ကေဒီအီးပရိုဂရမ်းများ၏အကျင့်များကို သတ်မှတ်နိုင်သည်။ အချိန်ကုန်ချက်များ တွေ့ကြုံရလျှင် သို့မဟုတ် အင်တာနက်နှင့် ချိတ်ဆက်ရန် ဖုန်း-ဆ.သ.ရ-စက်ကို အသုံးပြုပါက သင်အနေဖြင့် ဤသတ်မှတ်ချက်များကို ချိန်ညှိရန် လိုသည်။

[ctx: @info]
en: Not all applications will use this proxy setting. In particular, <application>Firefox</application> and <application>Chromium</application> or anything derived from them, or anything using <application>QtWebEngine</application>&nbsp;- which includes <application>Konqueror</application> using the <application>WebEnginePart</application>, <application>Akregator</application> and <application>Falkon</application>&nbsp;- will not use these settings. Some applications may allow the proxy to be configured in their own settings.
my: အပ္ပလီကေးရှင်းအကုန်လုံးတော့ ဤကြားခံ-သတ်မှတ်ချက်များကို လိုက်နာမည်မဟုတ်ပါ။ အထူးသဖြင့် <application>မီးမြေခွေး</application>၊ <application>ခရိုမီယမ်</application>၊ ၎င်းတို့မှဆင်းသက်လာသောအပ္ပလီကေးရှင်းများ သို့မဟုတ် <application>ကျူတီဝက်ဘ်အင်ဂျင်</application>ကိုအသုံးပြုသောအပ္ပလီကေးရှင်းများ(<application>ဝက်လ်အင်ဂျင်ပတ့်</application>သုံးသည့် <application>ကွန်ကွာရာ</application>၊ <application>အာခရီဂိတ်တာ</application>၊ <application>ဖယ်လ်ကွန်</application> ကဲ့သို့) သည် ယင်းသတ်မှတ်ချက်များကို လိုက်နာမည်မဟုတ်ပါ။ အချို့အပ္ပလီကေးရှင်းများသညိ ကြားခံကို ပြင်ဆင်ရန် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင်သတ်မှတ်ချက်များ ပေးထားသည်။

en: <h1>Proxy</h1><p>A proxy server is an intermediate program that sits between your machine and the Internet and provides services such as web page caching and/or filtering.</p><p>Caching proxy servers give you faster access to sites you have already visited by locally storing or caching the content of those pages; filtering proxy servers, on the other hand, provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.</p><p><u>Note:</u> Some proxy servers provide both services.</p>
my: <h1>ကြားခံ</h1><p>ကြားခံဆာဗာသည် သင့်ကွန်ပြူတာနှင့် အင်တာနက်အကြားရှိသော ဝက်ဘ်စာမျက်နှာကေ့ချ်လုပ်ခြင်းနှင့် စစ်ထုတ်ခြင်း ဝန်ဆောင်မှုများပေးသည့် ကြားခံပရိုဂရမ်တစ်ခုဖြစ်သည်။</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProxyDialogUI)
en: <qt>
    Setup proxy configuration.
    <p>
    A proxy server is an intermediate machine that sits between your computer and the Internet and provides services such as web page caching and filtering. Caching proxy servers give you faster access to web sites you have already visited by locally storing or caching those pages; filtering proxy servers usually provide the ability to block out requests for ads, spam, or anything else you want to block.
    <p>
    If you are uncertain whether or not you need to use a proxy server to connect to the Internet, consult your Internet service provider's setup guide or your system administrator.
    </qt>
my: <qt>
    ကြားခံပြင်ဆင်ချက်လုပ်ဆောင်မည်။
    <p>
    ကြားခံဆာဗာဆိုသည်မှာ သင်၏ကွန်ပြူတာနှင့် အင်တာနက်အကြား ရှိသော ကြားခံပရိုဂရမ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဝက်ဘ်စာမျက်နှာကေ့ချ်သွင်းခြင်း၊ စစ်ထုတ်ခြင်း စသည့်ဝန်ဆောင်မှုများ ပေးသည်။ ကေချ့်သွင်း-ကြားခံဆာဗာများသည် သင်သွားရောက်ပြီးသောစာမျက်နှာများကို စက်တွင်းသိမ်းဆည်း၍လည်းကောင်း ကေ့ချ်သွင်း၍လည်းကောင်း ပြုလုပ်ပေးသောကြောင့် ယင်းစာမျက်နှာများကို လျင်မြန်စွာသုံးစွဲနိုင်ပေသည်။ စစ်ထုတ်-ကြားခံဆာဗာများကတော့ ကြော်ငြာ၊ အမှိုက်စာ၊ သင် မလိုချင်သော အရာမှန်သမျှ ကို ပိတ်ပင်ရာတွင် တွင်အသုံးပြုသည်။
    <p>
    သင်အနေဖြင့် ကြားခံဆာဗာ သုံးသင့်၊ မသုံးသင့် ဝေခွဲမရဖြစ်နေလျှင် သင်၏အင်တာနက်ဝန်ဆောင်မှုပေးသူ၊ သို့မဟုတ် စစ်စတမ်အုပ်ချုပ်ရေးမှူးနှင့် တိုင်ပင်ကြည့်ပါ။
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noProxyRadioButton)
en: Connect to the Internet directly.
my: အင်တာနက်နှင့်တိုက်ရိုက်ချိတ်ဆက်မည်။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noProxyRadioButton)
en: No Proxy
my: ကြားခံမရှိ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoDiscoverProxyRadioButton)
en: Detect proxy configuration automatically
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ကြားခံပြင်ဆင်ချက်ကို အလိုအလျောက်ရှာမည်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, autoScriptProxyRadioButton)
en: Use the specified proxy script to configure the proxy settings.
my: ကြားခံ-သတ်မှတ်ချက်များပြင်ဆင်ရန် သေချာသတ်မှတ်ထားသော ကြားခံ-ညွှန်ကြားချက်များ ကိုသုံးမည်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoScriptProxyRadioButton)
en: Use proxy auto configuration URL:
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ကြားခံအလိုအလျောက်ပြင်ဆင်ချက် ယူအာအယ်လ် သုံးမည် -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, proxyScriptUrlRequester)
en: Enter the address for the proxy configuration script.
my: ကြားခံပြင်ဆင်မှုညွှန်ကြားချက်အတွက် လိပ်စာရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, systemProxyRadioButton)
en: <qt><p>Use proxy settings defined on the system.</p>
    <p>Some platforms offer system wide proxy configuration information and selecting this option allows you to use those settings.</p>
    <p>On Mac platforms</p>
    <p>On Windows platforms</p>
    <p>On Unix and Linux platforms, such system proxy settings are usually defined through environment variables. The following environment variables are detected and used when present: <b>HTTP_PROXY</b>, <b>HTTPS_PROXY</b>, <b>FTP_PROXY</b>, <b>NO_PROXY</b>.</p>
    </qt>
my: <qt><p>စစ်စတမ်တွင် သတ်မှတ်ထားသော ကြားခံ-သတ်မှတ်ချက်များ သုံးမည်</p>
    <p>အချို့ စီမံစနစ်များသည် စစ်စတမ်တစ်ခုလုံးဆိုင်ရာ ကြားခံပြင်ဆင်မှုဆိုင်ရာ အချက်အလက်များ ပေးသည်။ ဤအချက်ကို ရွေးချယ်ခြင်းသည် ထိုသတ်မှတ်ချက်များကို အသုံးပြု၍ရစေသည်။</p>
    <p>Mac စီမံစနစ်</p>
    <p>Windows စီမံစနစ်</p>
    <p>ယူနစ်စ် နှင့် လင်းနပ်စ်မှာတော့ ထို စစ်စတမ်ကြားခံ-သတ်မှတ်ချက်များကို စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင်-ကိန်းရှင်းများ မှတစ်ဆင့် သတ်မှတ်လေ့ရှိသည်။ အောက်ပါကိန်းရှင်းများ ရှိပါက အသုံးပြုသည် - <b>HTTP_PROXY</b>၊ <b>HTTPS_PROXY</b>၊ <b>FTP_PROXY</b>၊ <b>NO_PROXY</b>။</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systemProxyRadioButton)
en: Use system proxy configuration:
my: စစ်စတမ်၏ ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ကြားခံ ပြင်ဆင်ချက်သုံးမည် -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, autoDetectButton)
en: <qt>Attempt automatic discovery of the environment variables used for setting system wide proxy information.<p> This feature works by searching for commonly used variable names such as HTTP_PROXY, FTP_PROXY and NO_PROXY.</qt>
my: <qt>စစ်စတမ်တစ်ခုလုံးဆိုင်ရာ ကြားခံ-အချက်အလက်မျာကို သတ်မှတ်ရန်သုံးသော စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင်-ကိန်းရှင်းများကို အလိုအလျောက်ရှာတွေ့ရန် ကြိုးပမ်းမည်။<p> ဤစွမ်းဆောင်ရည်သည် အသုံးများသော HTTP_PROXY၊ FTP_PROXY နှင့် NO_PROXY ကဲ့သို့ ကိန်းရှင်းများကို ရှာဖွေခြင်းဖြင့် အလုပ်လုပ်သည်။</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autoDetectButton)
en: Auto D&etect
my: အလိုအလျောက်ရှာရန်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxyHttpLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxyHttpEdit)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTP_PROXY</b>, used to store the address of the HTTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
my: <qt>
    စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင် ကိန်းရှင်ရေးသွင်းပါ။ သာဓက။ ။အိပ်ချ်တီတီပီကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာကို သိမ်းဆည်းရန်သုံးသည့် <b>HTTP_PROXY</b>။<p>
    အခြားနည်းအားဖြင့် ထိုကိန်းရှင်းကိုရှာရန် <b>"အလိုအလျောက်ရှာဖွေ"</b> ခလုတ်ကိုနှိပ်ကြည့်နိုင်သည်။</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyHttpLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpEditLabel)
en: HTTP Proxy:
my: အိပ်ချ်တီတီပီ ကြားခံ -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxyHttpsLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxyHttpsEdit)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>HTTPS_PROXY</b>, used to store the address of the HTTPS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
my: <qt>
    စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင် ကိန်းရှင်ရေးသွင်းပါ။ သာဓက။ ။အိပ်ချ်တီတီပီအက်စ်ကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာကို သိမ်းဆည်းရန်သုံးသည့် <b>HTTPS_PROXY</b>။<p>
    အခြားနည်းအားဖြင့် ထိုကိန်းရှင်းကိုရှာရန် <b>"အလိုအလျောက်ရှာဖွေ"</b> ခလုတ်ကိုနှိပ်ကြည့်နိုင်သည်။</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyHttpsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpsEditLabel)
en: SSL Proxy:
my: အက်စ်အက်စ်အယ်လ် ကြားခံ -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxyFtpLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxyFtpEdit)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>FTP_PROXY</b>, used to store the address of the FTP proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
my: <qt>
    စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင် ကိန်းရှင်ရေးသွင်းပါ။ သာဓက။ ။အက််ဖ်တီပီကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာကို သိမ်းဆည်းရန်သုံးသည့် <b>FTP_PROXY</b>။<p>
    အခြားနည်းအားဖြင့် ထိုကိန်းရှင်းကိုရှာရန် <b>"အလိုအလျောက်ရှာဖွေ"</b> ခလုတ်ကိုနှိပ်ကြည့်နိုင်သည်။</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyFtpLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyFtpEditLabel)
en: FTP Proxy:
my: အက်တီပီ ကြားခံ -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, systemProxySocksLabel)
en: <qt>
    Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p>
    </qt>
my: <qt>
    စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင် ကိန်းရှင်ရေးသွင်းပါ။ သာဓက။ ။ဆော့ခ်စ်ကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာကို သိမ်းဆည်းရန်သုံးသည့် <b>SOCKS_PROXY</b>။<p>
    အခြားနည်းအားဖြင့် ထိုကိန်းရှင်းကိုရှာရန် <b>"အလိုအလျောက်ရှာဖွေ"</b> ခလုတ်ကိုနှိပ်ကြည့်နိုင်သည်။</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxySocksLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxySocksEditLabel)
en: SOCKS Proxy:
my: ဆော့ခ်စ်ကြားခံ -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemProxySocksEdit)
en: <qt>Enter the name of the environment variable, e.g. <b>SOCKS_PROXY</b>, used to store the address of the SOCKS proxy server.<p>Alternatively, you can click on the <b>&quot;Auto Detect&quot;</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
my: <qt>စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင်-ကိန်းရှင် ရေးသွင်းပါ။ သာဓက။ ။ဆော့ခ်စ်ကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာကို သိမ်းဆည်းရန်သုံးသည့် <b>SOCKS_PROXY</b>။<p> အခြားနည်းအားဖြင့် ထိုကိန်းရှင်းကိုရှာရန် <b>&quot;အလိုအလျောက်ရှာဖွေ&quot;</b> ခလုတ်ကိုနှိပ်ကြည့်နိုင်သည်။</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, sysNoProxyLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, manNoProxyLabel)
en: <qt>
    Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the proxy server should not be used.<p>
    Alternatively, you can click on the <b>"Auto Detect"</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.
    </qt>
my: <qt>
    စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင် ကိန်းရှင်ရေးသွင်းပါ။ သာဓက။ ။ကြားခံဆာဗာအသုံးမပြုသင့်သော ဆိုက်များ၏ လိပ်စာများကို သိမ်းဆည်းရန်သုံးသည့် <b>NO_PROXY</b>။<p>
    အခြားနည်းအားဖြင့် ထိုကိန်းရှင်းကိုရှာရန် <b>"အလိုအလျောက်ရှာဖွေ"</b> ခလုတ်ကိုနှိပ်ကြည့်နိုင်သည်။</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysNoProxyLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manNoProxyLabel)
en: Exceptions:
my: ခြွင်းချက်များ -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, systemNoProxyEdit)
en: <qt>Enter the environment variable, e.g. <b>NO_PROXY</b>, used to store the addresses of sites for which the above proxy settings should not be used.<p>Alternatively, you can click on the <b>&quot;Auto Detect&quot;</b> button to attempt an automatic discovery of this variable.</p></qt>
my: <qt>စစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင်-ကိန်းရှင် ရေးသွင်းပါ။ သာဓက။ ။ကြားခံဆာဗာအသုံးမပြုသင့်သော ဆိုက်များ၏ လိပ်စာများကို သိမ်းဆည်းရန်သုံးသည့် <b>NO_PROXY</b>။<p> အခြားနည်းအားဖြင့် ထိုကိန်းရှင်းကိုရှာရန် <b>&quot;အလိုအလျောက်ရှာဖွေ&quot;</b> ခလုတ်ကိုနှိပ်ကြည့်နိုင်သည်။</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showEnvValueCheckBox)
en: Show the &value of the environment variables
my: &vစစ်စတမ်ပတ်ဝန်းကျင်-ကိန်းရှင်းများ၏ တန်ဖိုး ပြမည်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, manualProxyRadioButton)
en: Manually enter proxy server configuration information.
my: ကြားခံဆာဗာပြင်ဆင်မှုဆိုင်ရာအချက်အလက်များ ကိုယ်တိုင်ရိုက်သွင်းမည်။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualProxyRadioButton)
en: Use manually specified proxy configuration:
my: ကိုယ်တိုင် သေချာသတ်မှတ်ထားသော ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်ကြားခံ ပြင်ဆင်ချက်သုံးမည် -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyHttpEdit)
en: Enter the address of the HTTP proxy server.
my: အိပ်ချ်တီတီပီကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpSpinBoxLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpsSpinBoxLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyFtpSpinBoxLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxySocksSpinBoxLabel)
en: Port:
my: ကွန်ရက်ဆိပ်ကမ်း -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyHttpSpinBox)
en: Enter the port number of the HTTP proxy server.
my: အိပ်ချ်တီတီပီကြားခံဆာဗာ၏ ကွန်ရက်-ဆိပ်ကမ်းနံပါတ် ရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSameProxyCheckBox)
en: Use this proxy server for a&ll protocols
my: &lလုပ်ရိုးလုပ်ထုံးအားလုံးအတွက် ဤကြားခံဆာဗာကို အသုံးပြုမည်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyHttpsEdit)
en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
my: အိပ်ချ်တီတီပီအက်စ်ကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyHttpsSpinBox)
en: Enter the port number of the HTTPS proxy server.
my: အိပ်ချ်တီတီပီအက်စ်ကြားခံဆာဗာ၏ ကွန်ရက်-ဆိပ်ကမ်းနံပါတ် ရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyFtpEdit)
en: Enter the address of the FTP proxy server.
my: အက်ဖ်တီပီကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyFtpSpinBox)
en: Enter the port number of the FTP proxy server.
my: အက်ဖ်တီပီကြားခံဆာဗာ၏ ကွန်ရက်-ဆိပ်ကမ်းနံပါတ် ရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxySocksEdit)
en: Enter the address of the SOCKS proxy server.
my: ဆော့ခ်စ်ကြားခံဆာဗာ၏လိပ်စာရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxySocksSpinBox)
en: Enter the port number of the SOCKS proxy server.
my: ဆော့ခ်စ်ကြားခံဆာဗာ၏ ကွန်ရက်-ဆိပ်ကမ်းနံပါတ် ရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualNoProxyEdit)
en: <qt>
    <p>Enter a comma separated list of hostnames or ip addresses that should be excluded from using the above proxy settings.</p>
    <p>If you want to exclude all hosts for a given domain, then simply enter the domain name preceded by a dot. For example, to exclude all hostnames for <i>kde.org</i>, enter <i>.kde.org</i>. Wildcard characters such as '*' or '?' are not supported and will have no effect.</p>
    <p>Additionally, you can also enter IP addresses, e.g. 127.0.0.1 and IP addresses with a subnet, e.g. 192.168.0.1/24.</p>
    </qt>
my: <qt>
    <p>အထက်ပါ ကြားခံ-သတ်မှတ်ချက်များကို အသုံးပြုခြင်းမှ ထုတ်ထားရန် ကော်မာခံ၍ရေးထားသော အိမ်ရှင်အမည်များ၊ အိုင်ပီလိပ်စာများ စာရင်း ထည့်သွင်းပါ။</p>
    <p> ဒိုမိန်းတစ်ခု၏အိမ်ရှင်အားလုံးကို ထုတ်ထားလိုပါက ဒိုမိန်းအမည်ကို '.'အားရှေ့မှခံ ရေးထည့်ပါ။ သာဓက။ ။<i>kde.org</i>ဒိုမိန်းကို ထုတ်လိုပါက <i>.kde.org</i> ဟုရိုက်သွင်းပါ။ '*'၊ '?' ကဲ့သို့ ဖြစ်ချင်ရာဖြစ်၍ရသော အက္ခရာများကို လက်မခံပါ။</p>
    <p> အိုင်ပီလိပ်စာများလည်း ရိုက်သွင်းနိုင်သည်။ သာဓက။ ။127.0.0.1၊ 192.168.0.1/24</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useReverseProxyCheckBox)
en: <qt>
    Check this box if you want the above proxy settings to apply only to the addresses listed in the <i>Exceptions</i> list.</qt>
my: <qt>
    <i>ခြွင်းချက်များ</i>တွင်ထည့်သွင်းထားသော လိပ်စာများကိုသာ အထက်ပါကြားခံ-သတ်မှတ်ချက်များ ကျင့်သုံးရန် အမှန်ခြစ်ပါ။</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useReverseProxyCheckBox)
en: Use proxy settings only for addresses in the Exceptions list
my: ခြွင်းချက်များ စာရင်းတွင်ပါသော လိပ်စာများအတွက်သာ ကြားခံ-သတ်မှတ်ချက်များကို သုံးမည်

en: These settings apply to network browsing only.
my: ကွန်ရက် ရှောက်ကြည့်ခြင်းကိုသာ ယင်းသတ်မှတ်ချက်များသက်ရောက်မည်။

en: Default user name:
my: မူလသတ်မှတ်သော အသုံးပြုသူအမည် -

en: Default password:
my: မူလသတ်မှတ်သော စကားဝှက် -

en: Web Search Keywords
my: ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများ

en: Configure enhanced browsing features
my: အရည်အသွေးမြှင့်တင်ထားသော ရှောက်ကြည့်ခြင်းဆိုင်ရာစွမ်းဆောင်ရည်များ ပြင်ဆင်မည်

en: <h1>Enhanced Browsing</h1> In this module you can configure some enhanced browsing features of KDE. <h2>Web Search Keywords</h2>Web Search Keywords are a quick way of using Web search engines. For example, type "duckduckgo:frobozz" or "dd:frobozz" and your web browser will do a search on DuckDuckGo for "frobozz". Even easier: just press Alt+F2 (if you have not changed this keyboard shortcut) and enter the shortcut in the Run Command dialog.
my: <h1>အရည်အသွေးမြှင့်တင်ထားသော ရှောက်ကြည့်ခြင်း</h1> ကေဒီအီး၏ အရည်အသွေးမြှင့်တင်ထားသော ရှောက်ကြည့်ခြင်းဆိုင်ရာအချက်များကို ပြင်ဆင်နိုင်သည်။ <h2>ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများ</h2> ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများသည့် ဝက်ဘ်ရှာဖွေအင်ဂျင်များကို လျင်မြန်စွာအသုံးပြုနည်းဖြစ်သည်။ သာဓက။ ။ "ဒက်ဒက်ဂိုး - ဖရိုဘော့ဇ်" သို့မဟုတ် "ဒီဒီ - ဖရိုဘော့ဇ်"ဟု ဘရောက်ဇာတွင်ရိုက်ပါက ဘရောက်ဇာသည် ဒက်ဒက်ဂိုးတွင် ဖရိုဘော့ဇ်အကြောင်းရှာဖွေမည်။ ပိုလွယ်ကူသည်ကတော့ Alt+F2 နှိပ်ပြီး ပေါ်လာသော အမိန့်ဆောင်ရွက်မည် အပြော-ဝင်းဒိုးပေါ်လာပါက ရိုက်သွင်းလိုက်ပါ။

en: The file %1
    has been modified. Do you want to upload the changes?
my: ဖိုင်လ် %1
    အားမွမ်းမံထားသည်။ ပြောင်းလဲမှုများကို အပ်လုတ်တင်ချင်ပါသလား။

en: File Changed
my: ဖိုင်လ်ပြောင်းလဲသွားသည်

en: Upload
my: တင်မည်

en: Do Not Upload
my: မတင်ပါနှင့်

en: Invalid URL: %1
my: မမှန်ကန်သောURL - %1

en: File not found: %1
my: ဖိုင်လ်မတွေ့ပါ - %1

en: The URL %1
    is malformed
my: ယူအာအယ်လ် %1
    ပုံပျက်နေသည်

en: Remote URL %1
    not allowed with --tempfiles switch
my: အဝေး ယူအာအယ်လ် %1
    --tempfiles ဖွင့်/ပိတ်ခလုတ် ဖွင့်ထားလျှင် ခွင့်မပြုပါ

en: The supposedly temporary file
    %1
    has been modified.
    Do you still want to delete it?
my: ယာယီဖိုင်လ်
    %1
    ကို မွမ်းမံထားသည်။
    ၎င်းကို ဖျက်ပစ်ချင်တုန်းလား။

en: Do Not Delete
my: မဖျက်ပါနှင့်

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
my: ဖိုင်လ်
    %1
    အားမွမ်းမံထားသည်။
    ပြောင်းလဲမှုများကို အပ်လုတ်တင်ချင်ပါသလား။

en: KIOExec
my: ကေအိုင်အိုအိပ်စ်

en: KIO Exec - Opens remote files, watches modifications, asks for upload
my: ကေအိုင်အို အိပ်စ် - အဝေးဖိုင်လ်များ ဖွင့်ရန်၊ မွမ်းမံပြင်ဆင်ချက်များ ကြည့်ရန်၊ အပ်လုတ်တင်ဖို့ တောင်းဆိုရန်

en: (c) 1998-2000,2003 The KFM/Konqueror Developers
my: (c) ၁၉၉၈-၂၀၀၀၊ ၂၀၀၃ ကေအက်ဖ်အမ်/ကွန်ကွာရာ ဒက်ဗ်ဗလော့ပါများ

en: David Faure
my: ဒေးဗစ်ဖော့

en: Stephan Kulow
my: စတီဖန်ကူလော့

en: Bernhard Rosenkraenzer
my: ဘမ်ဟာ့ဒ်ရိုဆမ်ခရမ်ဇာ

en: Waldo Bastian
my: ဝါလ်ဒိုဘက်စတီရှန်

en: Oswald Buddenhagen
my: အော့စဝပ်ဒ်ဘတ်ဒမ်ဟဂမ်

en: Treat URLs as local files and delete them afterwards
my: ယူအာအယ်လ်များကို စက်တွင်းဖိုင်လ်များအဖြစ် သတ်မှတ်ဆက်ဆံ၍ပြီးလျှင် ဖျက်မည်

en: Suggested file name for the downloaded file
my: ဒေါင်းလုတ်ရယူထားသော ဖိုင်လ်အတွက် အကြံပြုထားသည့် အမည်

en: Command to execute
my: ဆောင်ရွက်ရန်အမိန့်

en: URL(s) or local file(s) used for 'command'
my: 'အမိန့်' အတွက်သုံးသော ယူအာအယ်လ် သို့ စက်တွင်းဖိုင်လ်

en: Opening connection to host %1
my: အိမ်ရှင် %1သို့ ချိတ်ဆက်မှု ဖွင့်နေသည်။

en: Connected to host %1
my: အိမ်ရှင် %1နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသည်

en: %1 (Error %2)
my: %1 (အမှား %2)

en: Sending login information
my: လော့ဂင်ဆိုင်ရာသတင်းအချက်အလက်များ ပေးပို့နေသည်

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
my: မှတ်စာပို့ပြီး-
    အသုံးပြုသူအမည်=%1 နှင့် စကားဝှက်=[ဖွက်ထား] သုံး၍ လော့ဂင်ဝင်မည်
    
    ဆာဗာမှ အကြောင်းပြန်ခဲ့သည်-
    %2

en: You need to supply a username and a password to access this site.
my: ဤဆိုက်ကို ဝင်ရောက်အသုံးပြုရန် အသုံးပြုအမည်နှင့် စကားဝှက် ပေးရန်လိုအပ်သည်။

en: Site:
my: ဆိုက် -

en: Login OK
my: လော့ဂင် အိုကေ

en: Could not login to %1.
my: %1 သို့ လော့ဂင် ဝင်မရခဲ့ပါ။

en: 
    The server said: "%1"
my: 
    ဆာဗာအကြောင်းပြန်ချက် - "%1"

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
my: မည်သည့်ဆိုက်မဆို ဝင်ရောက်အသုံးပြုခွင့်မရမီ အောက်တွင်ပြထားသည့် ကြားခံဆာဗာစာရင်းအတွက် အသုံးပြုအမည်နှင့် စကားဝှက် ပေးရန်လိုအပ်သည်။

en: Proxy:
my: ကြားခံ -

en: Proxy Authentication Failed.
my: ကြားခံ ယုံကြည်မှုရယူခြင်း မအောင်မြင်ပါ။

en: There is no documentation available for %1.
my: %1 အတွက် ဒိုကူမန်တေးရှင်း မရှိပါ။

en: Looking up correct file
my: မှန်ကန်သာဖိုင်လ် ရှာဖွေနေသည်

en: Preparing document
my: မှတ်တမ်းစာအုပ် ပြင်ဆင်နေသည်

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
my: တောင်းဆိုထားသော အကူအညီဖိုင်လ်ကို အဓိပ္ပာယ်ရှိအောင် မလုပ်နိုင်ခဲ့ပါ-<br />%1

en: Saving to cache
my: ကေ့ချ်သို့ သိမ်းဆည်းနေသည်

en: Using cached version
my: ကေ့ချ်လုပ်ထားသောဗားရှင်းကို သုံးနေသည်

en: Looking up section
my: အပိုင်းရှာဖွေနေသည်

en: Could not find filename %1 in %2.
my: %2 တွင် ဖိုင်လ်အမည် %1 ရှာမတွေ့ပါ။

en: No host specified.
my: အိမ်ရှင် မသတ်မှတ်ထားပါ။

en: Otherwise, the request would have succeeded.
my: အဲ့လိုမဟုတ်ခဲ့လျှင် တောင်းဆိုချက် အောင်မြင်ခဲ့လောက်သည်။

[ctx: request type]
en: retrieve property values
my: ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာ တန်ဖိုးများ ရယူရန်

[ctx: request type]
en: set property values
my: ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာတန်ဖိုးများသတ်မှတ်မည်

[ctx: request type]
en: create the requested folder
my: တောင်းဆိုထားသောဖိုလ်ဒါ တည်ဆောက်ရန်

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
my: ခွဲခြားသတ်မှတ်ထားသော ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါကို ကူးယူရန်

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
my: ခွဲခြားသတ်မှတ်ထားသော ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါကို ရွေ့ရန်

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
my: ခွဲခြားသတ်မှတ်ထားသော ဖိုလ်ဒါတွင် ရှာရန်

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
my: ခွဲခြားသတ်မှတ်ထားသော ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါကို သော့ခတ်ရန်

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
my: ခွဲခြားသတ်မှတ်ထားသော ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါကို သော့ဖွင့်ရန်

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
my: ခွဲခြားသတ်မှတ်ထားသော ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါကို ဖျက်ရန်

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
my: ဆာဗာ၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို စုံးစမ်းရန်

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
my: ခွဲခြားသတ်မှတ်ထားသော ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါ၏ ပါဝင်ဒေတာများကို ရယူရန်

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
my: ခွဲခြားသတ်မှတ်ထားသော ဖိုလ်ဒါကို အစီအရင်ခံစာတင်ရန်

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
my: %2 လုပ်ဆောင်ရန်ကြိုးစားနေစဥ် မမျှော်လင့်ထားသောအမှား (%1) ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်။

en: The server does not support the WebDAV protocol.
my: WebDAV လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးကို ဆာဗာမှ မထောက်ပံ့ပါ။

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
my: %1၊ %2 လုပ်ဆောင်ရန်ကြိုးစားနေစဥ် အမှားဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်။ အကျဥ်းချုပ်ကိုအောက်တွင်ဖော်ပြထားသည်။

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
my: %1 ကို ဆောင်ရွက်ဖို့ကြိုးပမ်းရာတွင် အသုံးပြုခွင့် ငြင်းပယ်ခံခဲ့ရသည်။

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
my: တစ်ခု၊ တစ်ခုထက်ပိုသော ကြားခံဖိုလ်ဒါများ မတည်ဆောက်ရသေးမီ ရင်းမြစ်ကို ဦးတည်နေရာတွင် မဖန်တီးနိုင်ပါ။

en: The server was unable to maintain the liveness of the
    properties listed in the propertybehavior XML element
    or you attempted to overwrite a file while requesting
    that files are not overwritten.
     %1
my: ဆာဗာသည် propertybehavior XML element တွင် စာရင်းပြထားသော ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာများ
    ၏ရှင်သန်မှုကို ထိန်းမထားနိုင်ပါ
    သို့မဟုတ် သင်သည် ဖိုင်လ်ထပ်မရေးထားဖို့ တောင်းခံနေစဥ်
    ဖိုင်လ်ကိုထပ်ရေးရန်ကြံခဲ့သည်
    %1

en: The requested lock could not be granted. %1
my: တောင်းဆိုထားသည့် သော့ကို ပေး၍မရပါ။ %1

en: The server does not support the request type of the body.
my: စာကိုယ်၏ တောင်းခံမှု အမျိုးအစားကို ဆာဗာမှ မထောက်ပံ့ပါ။

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
my: ရင်းမြစ်ကို ပိတ်ပင်ကန့်သတ်ထားသောကြောင့် %1 လုပ်မရပါ။

en: This action was prevented by another error.
my: ဤလုပ်ဆောင်မှုကို အခြားအမှားမှ ရပ်တန့်ခဲ့သည်။

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
my: ဦးတည်ဆာဗာမှ ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါ လက်ခံရန် ငြင်းဆိုသဖြင့် %1 မလုပ်နိုင်ခဲ့ပါ။

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
my: ဦးတည်ရင်းမြစ်၌ လုံလောက်သော နေရာလွတ်မရှိပါ။

en: The resource cannot be deleted.
my: ရင်းမြစ်ကို ဖျက်၍မရပါ။

[ctx: request type]
en: upload %1
my: %1 တင်မည်

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
my: %2 လုပ်ဆောင်ရန်ကြိုးစားနေစဥ် မမျှော်လင့်ထားသောအမှား (%1) ဖြစ်ပေါ်ခဲ့သည်။

en: %1 contacted. Waiting for reply...
my: %1အားဆက်သွယ်ခဲ့သည်။ အကြောင်းပြန်ခြင်းကိုစောင့်ဆိုင်းနေသည်…

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
my: <p>ဆိုက် "%1" သို့ အသုံးပြုသူအမည် "%2" ဖြင့် သင် ဝင်ရောက်ပါတော့မည်။ ဒါပေမယ့် ဝက်ဘ်ဆိုက်မှ ယုံကြည်မှုရယူခြင်းဆောင်ရွက်ချက်ကို မလိုအပ်ပါ။ ဤအချက်အားဖြင့် ထိုဆိုက်သည် သင့်အား လှည့်စားရန် ကြိုးစားနေသည်ဟု ယူဆသည်။</p><p> "%1" သည် သင်တကယ်သွားရောက်ခြင်းသော ဆိုက်ဖြစ်ပါသလား။</p>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
my: ဝက်ဘ်ဆိုက်အသုံးပြုခွင့် အတည်ပြုမည်

en: Server processing request, please wait...
my: ဆာဗာသည် တောင်းဆိုမှုကို သုံးသပ်လုပ်ဆောင်နေသည်

en: Sending data to %1
my: %1သို့ ဒေတာပို့နေသည်

en: Retrieving %1 from %2...
my: %2 မှ %1 ရယူနေသည်…

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
my: <b>%2</b> ၌ <b>%1</b>

en: Authentication Failed.
my: ယုံကြည်မှုရယူခြင်း မအောင်မြင်ပါ။

en: Authorization failed.
my: အခွင့်အာဏာပေးခြင်း ရှုံးနိမ့်ခဲ့သည်။

en: Unknown Authorization method.
my: မသိသော ယုံကြည်မှုရယူခြင်းနည်းလမ်း

en: Receiving corrupt data.
my: ပျက်စီး-ဒေတာ လက်ခံရရှိနေသည်။

en: Cannot Save Cookies
my: ကွတ်ကီးများ သိမ်းဆည်းမရပါ

en: Could not remove %1, check permissions
my: %1 ကို မဖယ်ရှားနိုင်ခဲ့ပါ။ ခွင့်ပြုချက်ရှိ၊ မရှိ စစ်ဆေးပါ

en: Could not create directory %1
my: ဒါရိုက်ထရီ %1 ကိုမတည်ဆောက်နိုင်ခဲ့ပါ

en: Cookie Alert
my: ကွတ်ကီးဆိုင်ရာသတိပေးချက်

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
my[0]: <p>ကွတ်ကီး %1 ခုကို <br/><b>%2%3</b> မှလက်ခံရရှိသည်။<br/>လက်ခံမှာလား၊ ငြင်းပယ်မှာလား။</p>

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
my:  [ဖြတ်သန်းဒိုမန်း]

en: See or modify the cookie information
my: ကွတ်ကီးဆိုင်ရာအချက်အလက်များ ကြည့်၊ မွမ်းမံမည်

en: Accept for this &session
my: &sဤဆက်ရှင်အတွက် လက်ခံရန်

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
my: ဆက်ရှင် မပြီးခင်ထိလက်ခံရန်

en: &Accept
my: &Aလက်ခံ

en: &Reject
my: &Rငြင်းပယ်မည်

en: Apply Choice To
my: ရွေးချယ်ချက်ကိုသုံးလို့ရစေမည်

en: &Only this cookie
my: &Oဤကွတ်ကီးသာ

en: &Only these cookies
my: &Oဤကွတ်ကီးများသာ

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
my: ဤကွတ်ကီးကို လက်ခံရန် သို့ ငြင်းပယ်ရန် ဤအချက်ကိုရွေးပါ။ နောက်ကွတ်ကီးလက်ခံရရှိလျှင် ထပ်မေးဦးမည်။

en: All cookies from this do&main
my: &mဤဒိုမိန်းမှ ကွတ်ကီးများအားလုံး

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
my: ဤဆိုက်မှ ကွတ်ကီးအားလုံး လက်ခံရန် သို့ ငြင်းပယ်ရန် ဤအချက်ကိုရွေးပါ။(အမြဲတမ်းအတွက်ဖြစ်သည်)

en: All &cookies
my: &cကွတ်ကီးများအားလုံး

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
my: မည်သည့်နေရာမှမဆို ကွတ်ကီးအားလုံး လက်ခံရန် သို့ ငြင်းပယ်ရန် ဤအချက်ကိုရွေးပါ။ (အများနှင့်သက်ဆိုင်သော ကွတ်ကီးပေါ်လစီပါ ပြောင်းလဲ)

en: Cookie Details
my: ကွတ်ကီးအသေးစိတ်

[ctx: @label a description string of how 'accessible' the cookie is (e.g. see exposure string in this file)]
en: Exposure:
my: ထိတွေ့မှု -

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
my: &Nကျော် >>

en: Show details of the next cookie
my: နောက်ကွတ်ကီး၏အသေးစိတ်ပြမည်

[ctx: @label cookie has no explicit 'Domain' value specified]
en: Not specified
my: မသတ်မှတ်ထား

[ctx: @label the cookie expires when the browser session ends]
en: End of Session
my: ဆက်ရှင် ပြီးဆုံးချိန်

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by https servers]
en: Secure servers only
my: လုံးခြုံသော ဆာဗာများသာ

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by https servers AND client-side javascripts]
en: Secure servers, page scripts
my: လုံးခြုံသော ဆာဗာ၊ စာမျက်နှာဂျာဗားစခရစ်

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by http servers]
en: Servers
my: ဆာဗာများ

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by http servers AND client-side javascripts]
en: Servers, page scripts
my: ဆာဗာ၊ စာမျက်နှာဂျာဗားစခရစ်

[ctx: @action:button show details about a cookie that needs approval. This string gets >> and << appended, to visualize if the dialog expands or compacts!]
en: Details
my: အသေးစိတ်

en: Network
my: ဆ.သ.ရ-ကွန်ရက်

en: Could not find a usable proxy configuration script
my: သုံး၍ရသော ကြားခံပြင်ဆင်မှုညွှန်ကြားချက်အား ရှာမတွေ့ပါ

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
my: ကြားခံပြင်ဆင်မှုညွှန်ကြားချက်အား ဒေါင်းလုတ်ဆွဲမရခဲ့ပါ -
    %1

en: Could not download the proxy configuration script
my: ကြားခံပြင်ဆင်မှုညွှန်ကြားချက်အား ဒေါင်းလုတ်ဆွဲမရခဲ့ပါ

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
my: ကြားခံပြင်ဆင်မှုညွှန်ကြားစာဖိုင်လ်သည် မမှန်ကန်ပါ-
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
my: ကြားခံပြင်ဆင်မှုညွှန်ကြားစာဖိုင်လ်မှ အမှားပြန်လာခဲ့သည်-
    %1

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
my: 'FindProxyForURL' သို့မဟုတ် 'FindProxyForURLEx' ရှာမတွေ့ပါ

en: Got an invalid reply when calling %1 -> %2
my: %1 -> %2 ခေါ်သည့်အခါ အတည်မပြုနိုင်သော ပြန်ကြားချက်ရရှိခဲ့သည်

en: Do you want to retry?
my: နောက်တစ်ကြိမ်ကြိုးစားကြည့်ချင်သလား။

en: Retry Authentication
my: ယုံကြည်မှုရယူခြင်း ပြန်ကြိုးစားမည်

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
my: ပြန်ကြိုးစား

en: Authentication Dialog
my: ယုံကြည်မှုရယူခြင်း အပြော-ဝင်းဒိုး

en: Access denied
my: အသုံးပြုခွင့် ပယ်ခံရ

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
my: %1 လုပ်ရိုးလုပ်ထုံးကို သုံးစွဲနိုင်ရန် သင်၌ အခွင့်မရှိပါ။

[ctx: @title:column Name label from web search keyword column]
en: Name
my: အမည်

[ctx: @title:column]
en: Keywords
my: သော့ချက်စာလုံးများ

[ctx: @title:column]
en: Preferred
my: ပိုနှစ်သက်

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web search keyword as preferred.<nl/>Preferred web search keywords are used in places where only a few select keywords can be shown at one time.
my: အလင်းတင်ထားသော ဝက်လ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးကို ပိုနှစ်သက်မှုအဖြစ်ရွေးရန် အမှန်ခြစ်ပါ။<nl/>ပိုနှစ်သက်သော ဝက်လ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများကို အနည်းငယ်မျှသော သော့ချက်စာလုံးများပြနိုင်သည့်နေရာ၌ အသုံးပြုသည်။

[ctx: @item:inlistbox No default web search keyword]
en: None
my: မသတ်မှတ်ထား

en: Search F&ilters
my: &iရှာဖွေမှုဆိုင်ရာစစ်ထုတ်ချက်များ

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web search keywords feature. Web search keywords allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
my: <para>ဤနေရာတွင် ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများ၏ထင်ရှား-လက္ခဏာများကို ပြင်ဆင်နိုင်သည်။ ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများကို သုံး၍ အင်တာနက်ပေါ်မှ လျင်မြန်စွာ ရှာဖွေနိုင်သည်။ သာဓကအားဖြင့် ကေဒီအီးအကြောင်း ဂူးဂယ်၏ရှာဖွေ-အင်ဂျင်အသုံးပြု၍ ရှာလိုပါက <emphasis>ဂျီဂျီ - ကေဒီအီး</emphasis>ဟူ၍လည်းကောင်း၊ <emphasis>ဂူးဂယ် - ကေဒီအီး</emphasis>ဟူ၍လည်းကောင်း ရိုက်ရှာနိုင်သည်။</para>သင်အနေဖြင့် ပုံသေရှာဖွေ-အင်ဂျင် ရွေးချယ်ထားပါက ထိုထင်ရှား-လက္ခဏာပါသည့် အပ္ပလီကေးရှင်းများ(ကွန်ကာရာ ကဲ့သို့)၏ အသွင်းဝစ်ဒ်ဂတ်များတွင် ရှာဖွေလိုသည့်စာလုံးများ ရိုက်သွင်း၍ရှာနိုင်သည်။<para></para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web search keywords. </p><p>Web search keywords allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined keywords. One such keyword can be used to perform a the Google (TM) search; to use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
my: <html><head/><body><p> ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများ ဖွင့်မည်၊ ပိတ်မည်။ </p><p>ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများကိုသုံး၍ အွန်လိုင်း (သို့) စက်တွင်းမှ သတင်းအချက်အလက်များကို လျင်မြန်စွာရယူနိုင်သည်။</p><p>ကေဒီအီးတွင် ကြိုသတ်မှတ်ထားသော သော့ချက်စာလုံးများစွာပါဝင်သည်။ ၎င်းတို့တွင် ဂူးဂယ်ရှာဖွေစနစ် သုံးရန်သော့ချက်စာလုံးလည်းပါသည်။ ယင်းကိုအသုံးပြုရန် 'ဂျီဂျီ'ကိုရေး၊ ပြီးလျှင် သော့ချက်စာလုံးခွဲခြားအက္ခရာရေး၊ ပြီးလျှင် ရှာဖွေသည့် စာလုံးရေးပါ။ သာဓက။ ။<span style=" font-weight:600;">ဂျီဂျီ:ကေဒီအီး</span> ။</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web search keywords
my: &Eဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများ ဖွင့်မည်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred keywords only
my: &Uပိုနှစ်သက်သော သော့ချက်စကားလုံးများသာ သုံးမည်

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for web search keywords
my: ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးများ ရှာမည်

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web search keyword
my: ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးသစ်ထည့်မည်

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web search keyword
my: အလင်းတင်ထားသော ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံး မွမ်းမံမည်

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web search keyword
my: အလင်းတင်ထားသော ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးဖျက်မည်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
my: &lဖျက်မည်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
my: <qt>
    ယူအာအယ်လ် မဟုတ်ဘဲ ပုံမှန်စာလုံးများ ရေးသွင်းသောအခါ အလိုအလျောက်ရှာဖွေပေးနိုင်သော စာသားလက်ခံ-ဝင်းဒိုးများတွင် သုံးရန် ရှာဖွေ-အင်ဂျင် ရွေးချယ်မည်။ ဤစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိတ်ထားရန် <b>မသတ်မှတ်ထား</b>ကို ရွေးပါ။
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &search keyword:
my: &sမူလသတ်မှတ်ထားသော ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံး -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web search keyword. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web search keyword queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
my: <html><head/><body><p>ပုံသေဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံး ရွေးပါ။ </p><p>ထိုသို့လုပ်ခြင်းအားဖြင့် အပ္ပလီကေးရှင်းများသည် ရေးသွင်းထားသော စာလုံး၊ စာလုံးစုများကို မှန်ကန်သင့်တော်သော ယူအာအယ်လ်အဖြစ် အလိုအလျောက်ပြောင်းလဲနိုင်သည်။</p><p> လုပ်ဆောင်မှုကိုပိတ်ပစ်ရန် စာရင်းမှ <span style=" font-weight:600;">မရှိ/မသတ်မှတ်</span> ကိုရွေးပါ။</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
my: ရှာဖွေရန်စကားစုများမှ သော့ချက်စာလုံးကို ခွဲခြားပေးမည့် ခွဲခြား-အက္ခရာကို ရွေးချယ်ပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
my: &Kသော့ချက်စာလုံး ခွဲခြားအက္ခရာ -

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web search keyword.
my: ဝက်ဘ်ရှာဖွေ-သော့ချက်စာလုံးကို အမှတ်အသားပြုရန် ခွဲခြား-အက္ခရာ ရွေးချယ်မည်။

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
my: ကော်လွန်

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
my: 'နေရာလွတ်'အက္ခရာ

en: No preferred search providers were found.
my: ပိုနှစ်သက်သော ရှာဖွေခြင်းဝန်ဆောင်မှုပေးသူများ မတွေ့ပါ။

en: No search providers were found.
my: ရှာဖွေခြင်းဝန်ဆောင်မှုပေးသူများ မတွေ့ပါ။

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
my: မူလသတ်မှတ်ချက်

en: Modify Web Shortcut
my: ဝက်ဘ်ဆိုင်ရာဖြတ်လမ်းမွမ်းမံမည်

en: New Web Shortcut
my: ဝက်ဘ်ဆိုင်ရာဖြတ်လမ်းအသစ်

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
my: ဖြတ်လမ်း "%1" အား "%2" သို့ သတ်မှတ်ထားပြီးဖြစ်သည်။ အခြားတစ်ခုရွေးပါ။

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
my: အောက်ပါ ဖြတ်လမ်းများကို အသုံးပြုပြီးဖြစ်သည်။ အခြားမတူညီသည်များရွေးပါ။
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
my: ဖြတ်လမ်း ယူအာအယ်သည် အသုံးပြုသူစုံစမ်းချက်အတွက် နေရာဦးထားမှု \{…} မပါဝင်ပါ။
    ဆိုလိုသည်မှာ ဖြတ်လမ်းတွင် မည်သည်စာရေးသွင်း၍ဖြစ်စေ တူညီသော စာမျက်နှာကိုသာ သွားရောက်မည်ဖြစ်သည်။

en: Keep It
my: ၎င်းကိုသိမ်းထားပါ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
my: ရှာဖွေခြင်းဝန်ဆောင်မှုပေးသူ၏ လူသားဖတ်၍ရသောအမည်ရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
my: &nဖြတ်လမ်းအမည် -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
my: <qt>
    ရှာဖွေအင်ဂျင်တွင်ရှာဖွေမှုလုပ်ဆောင်ရန်သုံးသော ယူအာအိုင် ရေးသွင်းပါ။<br/>ရှာရမည့် စာသားတစ်ခုလုံးကို \{@} သို့ \{0} အဖြစ်သတ်မှတ်နိုင်သည်။<br/>
    \{@}သည် ရလဒ်အက္ခရာတန်းမှ မေးမြန်း-ကိန်ရှင်းများ(အမည်=တန်ဖိုး)အားလုံးဖယ်ရှာပေးသောကြောင့် ၎င်းကို သုံးရန် အကြံပြုသည်။ \{0}ကိုတော့ မမွမ်းမံထားသော မေးမြန်း-အက္ခရာတန်းဖြင့်အစားထိုးသည်။<br/>\{1} ကနေ \{n}ထိကို မေးမြန်းချက်မှ အချို့စာလုံးများအား ညွှန်ပြသတ်မှတ်နိုင်သည်။ အသုံးပြုသူမေးမြန်းချက်တွင် 'အမည်=တန်ဖိုး'ဖြင့်ပေးထားသော တန်းဖိုးကို သတ်မှတ်ရန် \{name}ကို သုံးသည်။<br/>ထို့အပြင် ညွှန်ပြချက်အများအပြားကို တစ်ပြိုင်တည်းသတ်မှတ်နိုင်သည်။(\{အမည်၁,အမည်၂,…,"အက္ခရာတန်း"})<br/> ဘယ်ဘက်မှ ပထမဆုံးကိုက်ညီသော တန်ဖိုးကို အစားထိုးတန်ဖိုးအဖြစ် အသုံးပြုမည်။<br/>အကယ်၍ ညွှန်ပြချက်စာရင်း၏ဘက်ဘက်မှ မည်သည်အရာနှင့်မျှ မကိုက်ညီသောအခါ ကိုးကားအက္ခရာတန်းကို မူလတန်ဖိုးအဖြစ်သုံးနိုင်သည်။
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
my: &Uယူအာအယ်လ်ဖြတ်လမ်း -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
my: သင်၏ရှာဖွေ-မေးမြန်စာသားကို ကုတ်ဝှက်ရာတွင် သုံးမည့် အက္ခရာအစုရွေးချယ်ပါ။

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
my: <qt>
    ဤနေရာတွင် မှတ်သွင်းသော ဖြတ်လမ်းများကို ဆူဒို-ယူအာအိုင် အစီအစဥ်ပြပုံအဖြစ် ကေဒီအီးတွင်သုံးနိုင်သည်။ သာဓကအားဖြင့် ဖြတ်လမ်း <b>av</b> ကို <b>av</b>:<b>ရှာဖွေလိုသောစကားလုံး</b> အဖြစ်သုံးနိုင်သည်။
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
my: <html><head/><body><p>ဝက်ဘ်ဖြတ်လမ်း၏ လူဖတ်၍ရသော အမည် ရိုက်သွင်းပါ။</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
my: &Sဖြတ်လမ်းများ -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
my: သင်၏ရှာဖွေ-မေးမြန်စာသားကို ကုတ်ဝှက်ရာတွင် သုံးမည့် အက္ခရာအစုရွေးချယ်ပါ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
my: &Cအက္ခရာအစု -

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
my: မေးမြန်းချက်ဆိုင်ရာနေရာယူထားမှု ထည့်သွင်း

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
my: <qt><b>%1</b> ၌ အိမ်ဖိုလ်ဒါ မရှိပါ။</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
my: <qt><b>%1</b>ဟု ခေါ်သော အသုံးပြုသူ မရှိပါ။</qt>

en: Blocked request.
my: တောင်းဆိုချက်ကိုပိတ်ပင်ခဲ့သည်။

en: Unknown HTTP verb.
my: မသိသော အပ်ချ်တီတီပီ ကြိယာ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonNameTag)
en: Common name:
my: အများသိ အမည် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonName)
en: Acme Co.
my: အေစီအမ်အီး စီအို.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationTag)
en: Organization:
my: အဖွဲ့အစည်း -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organization)
en: Acme Sundry Products Company
my: အေစီအမ်အီးနေ့စဥ်သုံးကုန်များကုမ္ပဏီ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnitTag)
en: Organizational unit:
my: အဖွဲ့အစည်းဆိုင်ရာယူနစ် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnit)
en: Fraud Department
my: လိမ်ညာမှုတိုင်ကြားရန်ဌာန

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryTag)
en: Country:
my: နိုင်ငံ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, country)
en: Canada
my: ကနေဒါ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateTag)
en: State:
my: ပြည်နယ် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, state)
en: Quebec
my: ကွီးဘက်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityTag)
en: City:
my: မြို့ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, city)
en: Lakeridge Meadows
my: လိပ်ခ်ရစ်မဲဒေါင်းစ်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy and paste a checksum in the field below.<br/>A checksum is usually provided by the website you downloaded this file from.
my: အောက်ပါကွက်လပ်ထဲသို့ ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းကို ကူးယူ၍ပွားထည့်ပါ။<br/> ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းအား ဒီဖိုင်လ်ကို သင်ဒေါင်းလုတ်ရယူထားသော ဝက်ဘ်ဆိုက်မှ ပေးထားလေ့ရှိသည်။

note: i18n: MD5, SHA1, SHA256 and SHA512 are hashing algorithms i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Expected checksum (MD5, SHA1, SHA256 or SHA512)...
my: မျှော်လင့်ထားသော ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်း(အမ်ဒီ၅၊ အက်စ်အိပ်ချ်အေ၁ သို့ အက်စ်အိပ်ချ်အေ၂၅၆)…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pasteButton)
en: Click to paste the checksum from the clipboard to the input field.
my: ကလစ်ဘုတ်မှ ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းအား စာသွင်း-ကွက်လပ်သို့ ပွားရန် နှိပ်ပါ။

note: i18n: MD5 is the hashing algorithm i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5Label)
en: MD5:
my: အမ်ဒီ၅ -

note: i18n: SHA1 is the hashing algorithm i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1Label)
en: SHA1:
my: အက်စ်အိပ့်ချ်အေ၁ -

note: i18n: SHA256 is the hashing algorithm i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha256Label)
en: SHA256:
my: အက်စ်အိပ်ချ်အေ၂၅၆ -

note: i18n: SHA512 is the hashing algorithm i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha512Label)
en: SHA512:
my: အက်စ်အိပ်ချ်အေ၅၁၂ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, md5Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha256Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha512Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton,
en: Calculate
my: တွက်ချက်ရန်

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, md5CopyButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sha1CopyButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sha256CopyButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sha512CopyButton)
en: Click to copy the checksum to the clipboard.
my: ကလစ်ဘုတ်သို့ ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်း ကူးယူရန် နှိပ်ပါ။

en: C&ancel
my: &aပယ်ဖျက်

en: &Move Here
my: &Mဤနေရာသို့ရွေ့ယူရန်

en: &Copy Here
my: &Cဤနေရာသို့ကူးယူရန်

en: &Link Here
my: &Lဤနေရာသို့လင့်ခ်ချိတ်ရန်

en: What do you wish to do with this file?
my: ဤဖိုင်လ်ကို သင်ဘာလုပ်ချင်သလဲ။

en: Do not ask again
my: နောက်ထပ်မမေးပါနှင့်

en: &Execute
my: &Eဆောင်ရွက်ရန်

en: Undo Changes
my: ပြောင်းထားချက်များပြန်ဆုတ်

en: Undoing this operation requires root privileges. Do you want to continue?
my: ဤလုပ်ဆောင်ချက်ကို ပြန်ဆုတ်ရန် root၏အခွင့်အာဏာ လိုအပ်သည်။ ဆက်လုပ်လိုပါသလား။

en: Creating directory
my: ဒါရိုက်ထရီဖန်တီးနေသည်

en: Moving
my: ရွေ့နေသည်

en: Renaming
my: အမည်ပြောင်းနေသည်

en: Deleting
my: ဖျက်နေသည်

en: Und&o
my: &oပြန်ဆုတ်

en: Und&o: Copy
my: &oကူးယူခြင်းပြန်ဆုတ်

en: Und&o: Link
my: &oလင့်ခ်လုပ်ခြင်းပြန်ဆုတ်

en: Und&o: Move
my: &oရွေ့ပြောင်းခြင်းပြန်ဆုတ်

en: Und&o: Rename
my: &oအမည်ပြောင်းခြင်းပြန်ဆုတ်ရန်

en: Und&o: Trash
my: &ပြန်ဆုတ် -အမှိုက်ပုံး

en: Und&o: Create Folder
my: &oဖိုလ်ဒါတည်ဆောက်ခြင်းပြန်ဆုတ်

en: Und&o: Create Folder(s)
my: &oဖိုလ်ဒါတည်ဆောက်ခြင်းပြန်ဆုတ်

en: Und&o: Create File
my: &oဖိုင်လ်ဖန်တီးခြင်းပြန်ဆုတ်

en: Und&o: Batch Rename
my: &oအစုလိုက်အပုံလိုက်အမည်ပြောင်းခြင်းပြန်ဆုတ်ရန်

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
my: ဖိုင်လ် %1 ကို %2 မှကူးယူခဲ့သည်။ ထို့နောက် သိရသရွေ့ ၎င်းအာ %3 ၌ မွမ်းမံခံခဲ့ရသည်။
    ကူးယူမှုကို ပြန်ဆုတ်ပါက ဖိုင်ကို ဖျက်ပစ်မည်ဖြစ်၍ မွမ်းမံချက်အားလုံး ပျောက်ဆုံးကုန်မည်။
    %4 ကို ဖျက်မှာ သေချာပြီလား။

en: Undo File Copy Confirmation
my: ဖိုင်လ်ကူးယူမှုအတည်ပြုခြင်းပြန်ဆုတ်ရန်

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
my: ဤအိုင်တမ်ကို အမြဲတမ်းအတွက် သင်တကယ်ဖျက်ပစ်ချင်ပြီလား။<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>ဤလုပ်ဆောင်ချက်ကို ပြန်ပြင်လို့မရပါ။</emphasis>

en: Delete Permanently
my: အမြဲတမ်းအတွက်ဖျက်ရန်

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
my[0]: ဤအိုင်တမ် %1ခုကို အမြဲတမ်းအတွက် သင်တကယ်ဖျက်ပစ်ချင်ပြီလား။<nl/><nl/><emphasis strong='true'>ဤလုပ်ဆောင်ချက်ကို ပြန်ပြင်လို့မရပါ။</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
my: အမှိုက်ပုံးမှ အိုင်တမ်အားလုံးကို ထာဝရဖျက်ပစ်တော့မှာလား။<nl/><nl/><emphasis strong='true'>ဤလုပ်ဆောင်ချက်ကို ပြန်ပြင်လို့မရပါ။</emphasis>

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
my: အမှိုက်ပုံးရှင်း

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
my: ဤအိုင်တမ်ကို အမှိုက်ပုံးသို့ တကယ်ပို့တော့မည်လား။<nl/><filename>%1</filename>

en: Do you really want to move this item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
my[0]: ဤအိုင်တမ် %1ခုကို အမှိုက်ပုံးသို့ တကယ်ပို့တော့မည်လား။

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
my: မိတ်ဆွေ အက်စ်အက်စ်အယ်လ် အသိအမှတ်ပြုစာချွန်အစဥ် ပျက်စီးနေပုံရသည်။

en: SSL
my: အက်စ်အက်စ်အယ်လ်

[ctx: @action:button]
en: Add...
my: ထည့်…

[ctx: @action:button]
en: Edit...
my: တည်းဖြတ်

[ctx: @action:button]
en: Delete
my: ဖျက်

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
my: ပိုင်ရှင်

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
my: ပိုင်ဆိုင်သောအုပ်စု

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
my: အခြား

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
my: စစ်ထုတ်လွှာ

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
my: အမည်ပေးထားသောအသုံးပြုသူ

en: Owner (Default)
my: ပိုင်ရှင် (မူလသတ်မှတ်ချက်)

en: Edit ACL Entry
my: အေစီအယ်လ် စာရင်းမှတ်ချက် တည်းဖြတ်မည်

en: Entry Type
my: စာရင်းမှတ်ချက် အမျိုးအစား

en: Default for new files in this folder
my: ဤဖိုလ်ဒါအတွင်းရှိ ဖိုင်လ်အသစ်များအတွက် မူလသတ်မှတ်ချက်

en: Owner
my: ပိုင်ရှင်

en: Owning Group
my: ပိုင်ဆိုင်သောအုပ်စု

en: Others
my: အခြား

en: Mask
my: စစ်ထုတ်လွှာ

en: Named user
my: အမည်ပေးထားသောအသုံးပြုသူ

en: Named group
my: အမည်ပေးထားသောအုပ်စု

en: User:
my: အသုံးပြုသူ -

en: Group:
my: အုပ်စု -

en: Type
my: ရိုက်သွင်းမည်

en: Name
my: အမည်

en: Effective
my: ထိရောက်

en: Updating System Configuration
my: စစ်စတမ်ပြင်ဆင်ချက် အဆင့်မြင့်တင်နေသည်

en: Updating system configuration.
my: စစ်စတမ်ပြင်ဆင်ချက် အဆင့်မြင့်တင်နေသည်။

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
my: ဒက်စတော့ပ်စာရင်းမှတ်ချက်ဖိုင်လ်
    %1
    အမျိုးအစားမသိပါ။

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
my: ဒက်စတော့ပ်စာရင်းမှတ်ချက်ဖိုင်လ်
    %1
    သည် အက်ဖ်အက်စ်စက် အမျိုးအစားဖြစ်သော်လည်း 'Dev=…' မပါဝင်ပါ။

en: Mount
my: တပ်ဆင်

en: Unmount
my: ဖြုတ်ရန်

[ctx: @title:column]
en: Name
my: အမည်

[ctx: @title:column]
en: Size
my: အရွယ်အစား

[ctx: @title:column]
en: Date
my: ရက်စွဲ

[ctx: @title:column]
en: Permissions
my: ခွင့်ပြုချက်များ

[ctx: @title:column]
en: Owner
my: ပိုင်ရှင်

[ctx: @title:column]
en: Group
my: အုပ်စု

[ctx: @title:column]
en: Type
my: အမျိုးအစား

en: Open &with %1
my: &w %1 ဖြင့်ဖွင့်ရန်

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
my: &Aလုပ်ဆောင်ချက်များ

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With...
my: ဖြင့် ဖိုလ်ဒါ &Oဖွင့်ရန်…

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
my: &Oဖြင့်ဖွင့်ရန်…

en: &Open folder with %1
my: %1ဖြင့် ဖိုလ်ဒါ &Oဖွင့်ရန်

en: &Open with %1
my: &O %1 ဖြင့်ဖွင့်ရန်

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With
my: ဖြင့် ဖိုလ်ဒါ &Oဖွင့်ရန်

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
my: &Oဖြင့်ဖွင့်ရန်

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application...
my: &Oအခြားအပ္ပလီကေးရှင်း…

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
my[0]: အိုင်တမ် %1ခု

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
my: မသိ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopCalculateSizeBtn)
en: Stop
my: ရပ်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sizeDetailsBtn)
en: Explore in Filelight
my: ဖိုင်လ်လိုက်တွင် စူးစမ်းရန်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountSrcLabel_Left)
en: Mounted From:
my: မှ တပ်ဆင်ထားသည် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, freespaceLabel)
en: Free Space:
my: နေရာလွတ် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
my: အမျိုးအစား -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel_Left)
en: Location:
my: တည်နေရာ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureMimeBtn)
en: Change...
my: ပြောင်းမည်…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contentLabel)
en: Content:
my: အကြောင်းအရာ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symlinkTargetLabel)
en: Points to:
my: ညွှန်ပြသည် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modifiedTimeLabel_Left)
en: Modified:
my: မွမ်းမံခဲ့သည် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, createdTimeLabel_Left)
en: Created:
my: ဖန်တီးခဲ့သည် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fsLabel_Left)
en: File System:
my: ဖိုင်စနစ် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCapacityBar, capacityBar)
en: Unknown size
my: အရွယ်အစားမသိ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountPointLabel_Left)
en: Mounted On:
my: တွင်တပ်ဆင်ခဲ့သည် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accessTimeLabel_Left)
en: Accessed:
my: အသုံးပြုခဲ့သည် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultHandlerLabel_Left)
en: Open With:
my: ဖြင့်ဖွင့်ရန် -

en: Known Applications
my: သိသောအပ္ပလီကေးရှင်းများ

en: Open With
my: ဖြင့်ဖွင့်ရန်

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
my: <qt><b>%1</b> ဖွင့်ရန်သုံးသင့်သော ပရိုဂရမ်ရွေးချယ်မည်။ ပရိုဂရမ်မပြထားလျှင် အမည်ရိုက်ထည့်ပါ သို့ ရှောက်ကြည့်မည် ခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။</qt>

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
my: ရွေးချယ်ထားသောဖိုင်လ်များကိုဖွင့်ရန် ပရိုဂရမ်အမည်ရွေးပါ။

en: <qt>Select the program you want to use to open the file<br/>%1</qt>
my: <qt>ဖိုင်လ် %1<br/>ကို ဖွင့်ရာတွင် သင်သုံးချင်သော ပရိုဂရမ်ရွေးချယ်ပါ။</qt>

en: <qt>Select the program you want to use to open the file.</qt> | <qt>Select the program you want to use to open the %1 files.</qt>
my[0]: <qt>ဖိုင်လ် %1ခုကို ဖွင့်ရာတွင် သင်သုံးချင်သော ပရိုဂရမ်ရွေးချယ်ပါ။</qt>

en: Choose Application
my: အပ္ပလီကေးရှင်းရွေးရန်

en: Choose Application for %1
my: %1အတွက် အပ္ပလီကေးရှင်းရွေးရန်

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
my: <qt>ဖိုင်လ်အမျိုးအစား <b>%1</b> အတွက် ပရိုဂရမ်ရွေးချယ်မည်။ ပရိုဂရမ်မပြထားလျှင် အမည်ရိုက်ထည့်ပါ သို့ ရှောက်ကြည့်မည် ခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
my: <qt>ပရိုဂရမ်ရွေးချယ်မည်။ ပရိုဂရမ်မပြထားလျှင် အမည်ရိုက်ထည့်ပါ သို့ ရှောက်ကြည့်မည် ခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။</qt>

en: Type to filter the applications below, or specify the name of a command.
    Press down arrow to navigate the results.
my: အောက်ပါအပ္ပလီကေးရှင်းများ စစ်ထုတ်ရန် ရိုက်သွင်းပါ၊ သို့မဟုတ် အမိန့်၏အမည် ဖော်ပြပါ။
    အောက်ညွှန်ပြမြားကို နှိပ်ပြီး ရလဒ်များအကြား သွားလာပါ။

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
my: အမိန့်နောက်တွင် ပရိုဂရမ််လုပ်ဆောင်သည့်အခါ တကယ့်တန်ဖိုးနှင့် အစားထိုးခံရမည့် နေရာယူမှု အများအပြား လိုက်နိုင်သည်-
    %f - ဖိုင်လ်အမည်တစ်ခု
    %F - ဖိုင်လ်စာရင်း၊ စက်တွင်းဖိုင်လ်အများအပြားကို တစ်ပြိုင်နက်ဖွင့်နိုင်သည့် အပ္ပလီကေးရှင်းများတွင်သုံးသည်
    %u - ယူအာအယ်လ်တစ်ခု
    %U - ယူအာအယ်လ်စာရင်း
    %d - ဖွင့်ရမည့်ဖိုင်လ်၏ ဒါရိုက်ထရီ
    %D - ဒါရိုက်ထရီ စာရင်း
    %i - အိုင်ကွန်
    %m - အိုင်ကွန်အငယ်
    %c - မှတ်ချက်

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
my: ဖိုင်လ်အမျိုးအစားအားလုံးနှင့် ပတ်သက်သော အပ္ပလီကေးရှင်း မှတ်ထားမည်
    "%1" (%2)

en: &Remember application association for all files of type
    "%1"
my: အောက်ပါဖိုင်လ်အမျိုးအစားနှင့် ပတ်သက်သော အပ္ပလီကေးရှင်း &Rမှတ်ထားမည်
    "%1"

en: Terminal options
my: တာမီနယ်ရွေးချယ်စရာများ

en: Run in &terminal
my: &tတာမီနယ်တွင် လုပ်ဆောင်မည်

en: &Do not close when command exits
my: &Dအမိန့်ပြီးသွားသည့်အခါ မပိတ်ပါနှင့်

en: Get more Apps from Discover
my: ဒစ်စ်ကာဗာမှ အပ်စ်များ ထပ်ရယူလိုက်ပါ

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
my: '%1' မှ လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ်အမည် မရခဲ့ပါ။ ကျေးဇူးပြု၍ မှန်ကန်သော ပရိုဂရမ်အမည် ရိုက်သွင်းပါ။

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> does not appear to be an executable program.
my: <filename>%1</filename> သည် ဆောင်ရွက်၍ရသော ပရိုဂရမ်မဟုတ်ပါ။

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> was not found; please enter a valid path to an executable program.
my: <filename>%1</filename> ကိုမတွေ့ပါ။ ကျေးဇူးပြု၍ ဆောင်ရွက်၍ရသောပရိုဂရမ်သို့ မှန်ကန်စွာပြသောလမ်းကြောင်းရေးထည့်ပါ။

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Terminal
my: တာမီနယ်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
my: သင်မောင်းနှင်လိုသော အပ္ပလီကေးရှင်းသည် စာသားထုံးနည်းအပ္ပလီကေးရှင်း သို့မဟုတ် တာမီနယ်အီမျူလေတာ ဝင်းဒိုးမှ ပေးသော အချက်အလက်များကို လိုချင်ပါက အမှန်ခြစ်ပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: Run in terminal
my: တာမီနယ်တွင် လုပ်ဆောင်မည်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalEditLabel)
en: Terminal options:
my: တာမီနယ်ရွေးချယ်စရာများ -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
my: စာသားထုံးနည်းအပ္ပလီကေးရှင်း ထွက်သည့်အခါ သက်ဆိုင်သော အချက်အလက်များပေးပါက အမှန်ဖြစ်ပါ။ တာမီနယ်အီမျူလေတာ ဖွင့်ထားခြင်းအားဖြင့် ၎င်းအချက်အလက်များကို ရယူနိုင်သည်။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Do not close when command exits
my: အမိန့်ပြီးသွားသည့်အခါ မပိတ်ပါနှင့်

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2_2)
en: User
my: အသုံးပြုသူ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
my: ဤအပ္ပလီကေးရှင်းကို အခြားအသုံးပြုသူအိုင်ဒီဖြင့် မောင်းနှင်လိုပါက အမှန်ခြစ်ပါ။ ဖြစ်စဥ်တိုင်းတွင် ၎င်းတို့နှင့်သက်ဆိုင်သည့် အသုံးပြုသူအိုင်ဒီပါရှိသည်။ ယင်းအိုင်ဒီုကုတ်နံပါတ်ကို သုံး၍ ဖိုင်လ်အသုံးပြုခွင့်နှင့် အခြားခွင့်ပြုချက်များကို ဆုံးဖြတ်သည်။ ဤအချက်ကို သုံးရန် အသုံးပြုသူ၏စကားဝှက် လိုအပ်သည်။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Run as a different user
my: အခြားအသုံးပြုသူအဖြစ် မောင်းနှင်မည်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Enter the user name you want to run the application as.
my: အပ္ပလီကေးရှင်းကို မောင်းနှင်သူအဖြစ် သင်အသုံးပြုလိုသော အသုံးပြုသူအမည် ရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Username:
my: အသုံးပြုသူအမည် -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, suidEdit)
en: Enter the user name you want to run the application as here.
my: အပ္ပလီကေးရှင်းကို မောင်းနှင်သူအဖြစ် သင်အသုံးပြုလိုသော အသုံးပြုသူအမည် ရေးသွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, discreteGpuGroupBox)
en: Discrete GPU
my: သီးခြားဂျီပီယူ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, discreteGpuCheck)
en: Run using dedicated graphics card
my: သီးခြားဂရပ်ဖစ်ကတ်ဖြင့်လုပ်ဆောင်မည်

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Startup
my: ပရိုဂရမ်စတင်ချိန်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
my: သင်၏အပ္ပလီကေးရှင်း စ၊ မစ သေချာသိလိုလျှင် အမှန်ခြစ်ပါ။ ဆောင်ရွက်-တန်း သို့မဟုတ် အလုပ်ရှုပ်နေသော ကာဆာ အဖြစ် ရုပ်ပြတုံ့ပြန်မှု ထွက်လာမည်။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Enable launch feedback
my: တုံ့ပြန်ချက်လွှင်တင်မှုအသုံးပြုမည်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
my: ဤအပ္ပလီကေးရှင်းကို သင်ပေးချင်သော အမည် ရိုက်ထည့်ပါ။ အပ္ပလီကေးရှင်းများမီနူးနှင့် ပန်နယ်တွင် ယင်းအမည်ဖြင့် ပေါ်လာလိမ့်မည်။

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, genNameEdit)
en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
my: အသုံးပြုပုံပေါ်မူတည်ပြီး အပ္ပလီကေးရှင်း၏အမည် ရိုက်ထည့်ပါ။ သာဓက။ ။ ဖုန်းခေါ်အပ္ပလီကေးရှင်း(ကေပီပီပီ) အတွက်ဆို "ဖုန်းခေါ်ကိရိယာ"။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
my: &Dဖော်ပြချက် -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, commentEdit)
en: Type any comment you think is useful here.
my: အသုံးဝင်သည်ဟုထင်သော မှတ်ချက်များ ရိုက်သွင်းပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comm&ent:
my: &eမှတ်ချက် -

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, programEdit)
en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several placeholders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    
    %f - a single filename
    %F - a list of files (for apps that can open several files at once)
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %i - the icon of the .desktop file
    %c - the name of the .desktop file
    %k - the location of the .desktop file
my: ဤအပ္ပလီကေးရှင်းကို စတင်ရန် အမိန့် ရိုက်ထည့်ပါ။
    
    အမိန့်နောက်တွင် ပရိုဂရမ် မောင်းနှင်ချိန်တွင် တကယ်တန်ဖိုးများနှင့် အစားထိုးမည်ဖြစ်သော နေရာယူထားမှုအများအပြားလိုက်နိုင်သည်-
    
    %f - ဖိုင်လ်အမည်တစ်ခု
    %F - ဖိုင်လ်စာရင်း (ဖိုင်လ်အများအပြား တစ်ပြိုင်တည်း ဖွင့်နိုင်သည့် ပရိုဂရမ်းများအတွက်သာ)
    %u - ယူအာအယ်လ်တစ်ခုတည်း
    %U - ယူအာအယ်လ်စာရင်း
    %i - .desktop ဖိုင်လ်၏ အိုင်ကွန်
    %c - .desktop ဖိုင်လ်၏အမည်
    %k - .desktop ဖိုင်လ်၏တည်နေရာ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Program:
my: ပရိုဂရမ်-

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, browseButton)
en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
my: လိုချင်သော လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ်ရှာဖွေရန် သင်၏ဖိုင်လ်စနစ်အတွင်း ရှောက်ကြည့်ဖို့ ဒီနေရာကို နှိပ်ပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: &Browse...
my: &Bရှောက်ကြည့်…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathEdit)
en: Sets the working directory for your application.
my: သင့်အပ္ပလီကေးရှင်းအတွက် အလုပ်လုပ်မည့်နေရာ ဒါရိုက်ထရီသတ်မှတ်ပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Work path:
my: &Wအလုပ်လမ်းကြောင်း -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Arguments:
my: ပေးချက်များ-

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
my: <qt><p>ဤစာရင်းသည် သင်၏အပ္ပလီကေးရှင်း ကိုင်တွယ်နိုင်သော ဖိုင်လ်အမျိုးအစားများကို ပြသင့်သည်။ ယင်းကို <u>အမ်အိုင်အမ်အီးတိုက်</u> ဖြင့် စုစည်းစီစဥ်ထားသည်။</p>
    <p> အမ်အိုင်အမ်အီး (MIME)၊ Multipurpose Internet (e)Mail Extensionသည် ဖိုင်လ်အမည်နောက်တွဲများနှင့် ယင်းတို့၏သက်ဆိုင်ရာ <u>အမ်အိုင်အမ်အီးတိုက်</u>များကို အခြေခံ၍ ဒေတာအမျိုးအစားကို ခွဲခြားသတ်မှတ်သော စံလုပ်ရိုးလုပ်ထုံးဖြစ်သည်။ သာဓက။ ။ ပန်း.bmp တွင် '.'နောက်မှလာသော ဖိုင်လ်အမည်နောက်တွဲ "bmp" က ယင်းဖိုင်လ်သည် <u>image/x-bmp</u> ပုံရိပ်အမျိုးအစားဖြစ်ကြောင့်ပြသနေသည်။ ဘယ်ဖိုင်လ်ကို ဘယ်အပ္ပလီကေးရှင်းနှင့် ဖွင့်ရမည်ဆိုသည်ကို သိရှိရန် စစ်စတမ်ကို အပ္ပလီကေးရှင်းတစ်ခုချင်းစီ၏ ဖိုင်လ်အမည်နောက်တွဲနှင့် အမ်အိုင်အမ်အီးတိုက်များကို ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းအကြောင်းအား အသိပေးထားရမည်။</p>
    <p>ဤအပ္ပလီကေးရှင်းကို စာရင်းတွင်မပါသော အမ်အိုင်အမ်အီးတိုက်များနှင့် ပတ်သက်စေလိုပါက အောက်ပါ <b>ထည့်မည်</b> ခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။ ၎င်း မကိုင်တွယ်နိုင်သော အမ်အိုင်အမ်အီးတိုက်များ စာရင်းတွင်ပါပါက ထုတ်ပစ်ရန် <b>ဖယ်မည်</b> ခလုတ်ကိုနှိပ်ပါ။</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Supported file types:
my: &Sထောက်ပံ့ထားသော ဖိုင်အမျိုးအစားများ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Mimetype
my: အမ်အိုင်အမ်အီးတိုက်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Description
my: ဖော်ပြချက်

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
my: သင်၏အပ္ပလီကေးရှင်းကိုင်တွယ်နိုင်သော ဖိုင်လ်အမျိုးအစား(mimetype) ထည့်ရန် ဤခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Add...
my: ထည့်…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
my: သင်၏အပ္ပလီကေးရှင်း မကိုင်တွယ်နိုင်သော ဖိုင်လ်အမျိုးအစား(mimetype)ကို ဖယ်ရှားချင်ပါက အထက်ပါစာရင်းမှ ရွေးချယ်ပြီး ဤခလုတ်ကို နှိပ်ပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: Remove
my: ဖယ်ရှား

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
my: ဤအပ္ပလီကေးရှင်း ဘယ်လိုလုပ်ဆောင်နေမည်၊ တုံံပြန်ချက်၊ ဒီ-ဘက်စ်ရွေးချယ်ချက်များ ဘယ်လို စတင်မည် သို့မဟုတ် အခြားအသုံးပြုသူတစ်ယောက်အနေဖြင့် လုပ်ဆောင်မည် စသည်တို့ကို မွမ်းမံရန် ဒီနေရာသို့ နှိပ်ပါ။

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Ad&vanced Options
my: &vအဆင့်မြင့်ရွေးချယ်စရာများ

[ctx: @info]
en: Could not save properties due to insufficient write access to:<nl/><filename>%1</filename>.
my: အောက်ပါဖိုင်လ်သို့ လုံလောက်သော ရေးခွင့်မရှိမှုကြောင့် ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာများ မသိမ်းဆည်းနိုင်ခဲ့ပါ -<nl/><filename>%1</filename>

en: Properties for %1
my: %1အတွက် ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာများ

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
my[0]: ရွေးချယ်ထားသော အိုင်တမ် %1ခုအတွက် ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာများ

[ctx: @title:tab]
en: Share
my: ဝေမျှရန်

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
my: &Gယေဘုယျ

[ctx: @action:button]
en: Explore in %1
my: %1 တွင်ရှာဖွေမည်

en: Refresh
my: အသစ်တင်မည်

en: %1:
my: %1 -

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
my: %2 ၏ %1 လွတ် (%3% အသုံးပြု)

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
my: အရွယ်အစားမသိ

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
my: တွက်နေသည်…%1 (%2)
    %3၊ %4

en: 1 file | %1 files
my[0]: ဖိုင်လ် %1ခု

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
my[0]: လက်အောက်ခံ-ဖိုလ်ဒါ %1ခု

en: Calculating...
my: တွက်နေသည်…

en: At least %1
my: အနည်းဆုံး %1

en: The new file name is empty.
my: ဖိုင်လ်အသစ်၏အမည်သည် ဗလာဖြစ်နေသည်။

en: No registered file type
my: မှတ်တမ်းမတင်ထားသောဖိုင်လ်အမျိုးအစား

en: No associated application
my: သက်ဆိုင်သောအပ္ပလီကေးရှင်းမရှိ

[ctx: @action:button Create new file type]
en: Create…
my: ဖန်တီးမည်…

[ctx: @action:button]
en: Change…
my: ပြောင်းမည်…

en: No Access
my: အသုံးပြုခွင့်မရှိ

en: Can Only View
my: ကြည့်၍သာရသည်

en: Can View & Modify
my: ကြည့်၍ မွမ်းမံနိုင်သည်

en: Can Only View Content
my: ပါဝင်သောအကြောင်းအရာ ကြည့်၍သာရသည်

en: Can View & Modify Content
my: ပါဝင်သောအကြောင်းအရာ ကြည့်၍မွမ်းမံနိုင်သည်

en: Can Only View/Read Content
my: ပါဝင်သောအကြောင်းအရာ ကြည့်/ဖတ်၍သာရသည်

en: Can View/Read & Modify/Write
my: ကြည့်/ဖတ် ၍ မွမ်းမံ/ရေး နိုင်သည်

en: &Permissions
my: &Pခွင့်ပြုချက်များ

en: Access Permissions
my: အသုံးပြုခွင့်ပေးချက်များ

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
my[0]: ဖိုင်လ်သည် လင့်ခ်ဖြစ်ပြီး ခွင့်ပြုချက်များ မရှိပါ။

en: Only the owner can change permissions.
my: ပိုင်ရှင်သာ ခွင့်ပြုချက်များ ပြောင်းလဲနိုင်သည်။

en: O&wner:
my: &wပိုင်ရှင် -

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
my: ခွင့်ပြုထားသော ပိုင်ရှင်၏ လုပ်ဆောင်မှုများ သတ်မှတ်မည်။

en: Gro&up:
my: &uအုပ်စု -

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
my: ခွင့်ပြုထားသော အုပ်စုဝင်များ၏ လုပ်ဆောင်မှုများ သတ်မှတ်မည်။

en: O&thers:
my: &tအခြားလူများ -

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
my: ခွင့်ပြုထားသော (ပိုင်ရှင် မဟုတ်သည့်၊ အုပ်စုထဲတွင် မပါဝင်သည့်) အခြားအသုံးပြုသူများ၏ လုပ်ဆောင်မှုများ သတ်မှတ်မည်။

en: Only own&er can rename and delete folder content
my: ဖိုလ်ဒါ၏ပါဝင်ဒေတာကို ပိုင်ရှင်သာ အမည်ပြောင်း၊ ဖျက်နိုင်သည်။

en: Is &executable
my: &e လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ် ဖြစ်ပါသလား

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
my: ဤအချက်ကို အသုံးပြုပါက ဖိုလ်ဒါပိုင်ရှင်ကိုသာ ပါဝင်ဖိုင်လ်၊ ဖိုလ်ဒါများ ဖျက်ခြင်း၊ အမည်ပြောင်းခြင်းတို့ကို ခွင့်ပြုမည်။ အခြားအသုံးပြုသူများအနေဖြင့် 'ပါဝင်ဒေတာမွမ်းမံမည်' ခွင့်ပြုချက်ရှိလျှင် ဖိုင်လ်အသစ်များ ထည့်နိုင်သည်။

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
my: ဖိုင်လ်ကို လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ် အဖြစ် မှတ်သားရန် ဤအချက်ကို အသုံးပြုပါ။ ယင်းအချက်သည် ပရိုဂရမ်နှင့် ညွှန်ကြားစာဖိုင်လ်များ အတွက်သာ အသုံးဝင်သည်။ ထိုအရာများကို လုပ်ဆောင်ချင်သောအခါ ယင်းအချက်ကို လိုအပ်သည်။

en: A&dvanced Permissions
my: &dအဆင့်မြင့်ခွင့်ပြုချက်များ

en: Ownership
my: ပိုင်ဆိုင်မှု

en: User:
my: အသုံးပြုသူ -

en: Group:
my: အုပ်စု -

en: Apply changes to all subfolders and their contents
my: ပြောင်းလဲမှုများကို လက်အောက်ခံဖိုလ်ဒါများနှင့် ယင်းတို့၏အကြောင်းအရာများအား သက်ရောက်စေမည်

en: Advanced Permissions
my: အဆင့်မြင့်ခွင့်ပြုချက်များ

en: Class
my: အတန်း

en: Show
    Entries
my: ပြမည်
    စာရင်းမှတ်ချက်များ

en: This flag allows viewing the content of the folder.
my: ဤအလံသည် ဖိုင်လ်၏ပါဝင်ဒေတာများကို ကြည့်ခွင့်ပြုသည်။

en: Read
my: ဖတ်

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
my: 'ဖတ်' အလံသည် ဖိုင်လ်၏ပါဝင်ဒေတာများကို ကြည့်ခွင့်ပြုသည်။

en: Write
    Entries
my: ရေး
    စာရင်းမှတ်ချက်များ

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
my: ဤအလံသည် ဖိုင်လ်များ အသစ်ဖြည့်ခြင်း၊ အမည်ပြောင်းခြင်းနှင့် ဖျက်ခြင်းစသည်တို့ကို ခွင့်ပြုသည်။ ဖျက်ခြင်းနှင့် အမည်ပြောင်းခြင်းကိုတော့ စေးကပ်အလံ သုံး၍ ကန့်သတ်နိုင်သည်။

en: Write
my: ရေး

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
my: 'ရေး' အလံသည် ဖိုင်လ်၏ပါဝင်ဒေတာများကို မွမ်းမံခွင့်ပြုသည်။

[ctx: Enter folder]
en: Enter
my: ဝင်ရန်

en: Enable this flag to allow entering the folder.
my: ဖိုလ်ဒါအတွင်းဝင်ရောက်ခွင့်ပြုရန် ဤအလံကို ဖွင့်ပါ။

en: Exec
my: ဆောင်ရွက်

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
my: ဖိုင်လ်ကို ပရိုဂရမ်အဖြစ်ဆောင်ရွက်ခွင့်ပြုရန် ဤအလံကို ဖွင့်ပါ။

en: Special
my: အထူး

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
my: အထူးအလံ။ ဖိုလ်ဒါတစ်ခုလုံးအတွက် အကျုံးဝင်သည်။ ယင်းအလံ၏ အဓိပ္ပါယ်အတိအကျကို ညာဘက်တိုင်တွင် တွေ့နိုင်သည်။

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
my: အထူးအလံ။ ယင်းအလံ၏ အဓိပ္ပါယ်အတိအကျကို ညာဘက်တိုင်တွင် တွေ့နိုင်သည်။

en: User
my: အသုံးပြုသူ

en: Group
my: အုပ်စု

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
my: ဤအလံသတ်မှတ်ထားပါက ဤဖိုလ်ဒါ၏ပိုင်ရှင်သည် ဖိုင်လ်အသစ်အားလုံး၏ ပိုင်ရှင်ဖြစ်လာမည်။

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
my: ဤဖိုင်လ်သည် လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ်ဖြစ်၍ အလံသတ်မှတ်ထားလျှင် ပိုင်ရှင်၏ခွင့်ပြုချက်များနှင့် အညီ လုပ်ဆောင်သွားမည်။

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
my: ဤအလံသတ်မှတ်ထားပါက ဤဖိုလ်ဒါ၏အုပ်စုထဲသို့ ဖိုင်လ်အသစ်အားလုံး ပို့မည်။

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
my: ဤဖိုင်လ်သည် လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ်ဖြစ်၍ အလံသတ်မှတ်ထားလျှင် အုပ်စု၏ခွင့်ပြုချက်များနှင့် အညီ လုပ်ဆောင်သွားမည်။

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
my: ဖိုလ်ဒါတစ်ခုအပေါ် စေးကပ်-အလံ သတ်မှတ်ထားလျှင် ပိုင်ရှင်နှင့် rootသာ ၎င်း၏ဖိုင်လ်များကို ဖျက်နိုင်သည်၊ အမည်ပြောင်းနိုင်သည်။ မသတ်မှတ်ထားလျှင် ရေးခွင့် ရထားသော လူတိုင်း ထိုကဲ့သို့ လုပ်နိုင်သည်။

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
my: ဖိုင်ပေါ်တွင်သတ်မှတ်ထားသော စေးကပ်အလံကို လင်းနပ်စ်တွင် လျစ်လျူရှုသည်။ သို့သော် အခြား စီမံစနစ်များတွင် အသုံးပြုသည်။

en: Set UID
my: ယူအိုင်ဒီ သတ်မှတ်

en: Set GID
my: ဂျီအိုင်ဒီ သတ်မှတ်

[ctx: File permission]
en: Sticky
my: စေးကပ်

en: Link
my: လင့်ခ်

en: Varying (No Change)
my: လှုပ်နေသည်(ပြောင်းလဲချက်မရှိ)

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
my[0]: ဖိုင်လ်သည် အဆင့်မြင့်ခွင့်ပြုချက်များ အသုံးပြုသည်။

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
my[0]: ဖိုလ်ဒါသည် အဆင့်မြင့်ခွင့်ပြုချက်များ အသုံးပြုသည်။

en: These files use advanced permissions.
my: ဤဖိုင်လ်များသည် အဆင့်မြင့်ခွင့်ပြုချက်များ အသုံးပြုသည်။

[ctx: @title:tab]
en: C&hecksums
my: &hပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းများ

[ctx: @action:button]
en: Calculating...
my: တွက်နေသည်…

en: Invalid checksum.
my: မမှန်ကန်သော ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်း။

[ctx: @info:tooltip]
en: The given input is not a valid MD5, SHA1 or SHA256 checksum.
my: ပေးချက်သည် မှန်ကန်သော အမ်ဒီ၅၊ အက်စ်အိပ်ချ်အေ၁ သို့ အက်စ်အိပ်ချ်အေ၂၅၆ ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်း မဟုတ်ပါ။

en: Checksums match.
my: ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းများ ကိုက်ညီသည်။

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum match.
my: တွက်ချက်ထားသည့် ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းနှင့် မျှော်လင့်ထားသော ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်း ကိုက်ညီသည်။

en: <p>Checksums do not match.</p>This may be due to a faulty download. Try re-downloading the file.<br/>If the verification still fails, contact the source of the file.
my: <p>ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းများ မကိုက်ပါ။</p>အမှားပါသောဒေါင်းလုတ်တစ်ခုကြောင့်ဖြစ်နိုင်သည်။ ဖိုင်ကို နောက်တစ်ကြိမ်ဒေါင်းလုတ်ဆွဲကြည့်ပါ။<br/>အကယ်၍ စစ်ဆေးခြင်း မအောင်မြင်လျှင် ဖိုင်လ်ဇစ်မြစ်ကို ဆက်သွယ်ပါ။

[ctx: @info:tooltip]
en: The computed checksum and the expected checksum differ.
my: တွက်ချက်ထားသည့် ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းနှင့် မျှော်လင့်ထားသော ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်း ကွဲပြားသည်။

[ctx: notify the user about a computation in the background]
en: Verifying checksum...
my: ပေါင်းလဒ်စစ်တမ်းများ စစ်ဆေးနေသည်…

en: U&RL
my: &Rယူအာအယ်လ်

en: URL:
my: ယူအာအယ်လ် -

en: Could not save properties. Only entries on local file systems are supported.
my: ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာများ သိမ်းဆည်း၍မရပါ။ စက်တွင်းဖိုင်လ်စနစ်များရှိ စာရင်းမှတ်ချက်များကိုသာ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်။

en: &Application
my: &Aအပ္ပလီကေးရှင်း

en: Add File Type for %1
my: %1 အတွက်ဖိုင်လ်အမျိုးအစားထည့်မည်

en: Select one or more file types to add:
my: တစ်ခု၊ တစ်ခုထက်ပိုသော ဖိုင်လ်အမျိုးအစားများ ထည့်သွင်းရန် ရွေးချယ်မည် -

en: Only executables on local file systems are supported.
my: စက်တွင်းဖိုင်စနစ်ပေါ်ရှိ လုပ်ဆောင်-ဖိုင်လ်များသာ ဆောင်ရွက်ခွင့်ပြုသည်။

en: Advanced Options for %1
my: %1 အတွက် အဆင့်မြင့်ရွေးချယ်စရာများ

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
my: <qt>ဖော်ပြထားသော အမိန့်ကို မဆောင်ရွက်နိုင်ခဲ့ပါ။ ဖိုင်လ် သို့ ဖိုလ်ဒါ <b>%1</b> မရှိပါ။</qt>

en: Could not find any application or handler for %1
my: %1 အတွက် အပ္ပလီကေးရှင်း သို့မဟုတ် ကိုင်တွယ်သူ ရှာမတွေ့ပါ

en: KDE SSL Information
my: ကေဒီအီး အက်စ်အက်စ်အယ်လ်ဆိုင်ရာ အချက်အလက်များ

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
my: လက်ခံရရှိသူ

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
my: ထုတ်ပေးသူ

en: Current connection is secured with SSL.
my: လက်ရှိချိတ်ဆက်မှုအား အက်စ်အက်စ်အက်လ်ဖြင့် လုံခြုံရေးခံထားသည်။

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
my: ဤမှတ်တမ်းစာအုပ်၏ ပင်မအပိုင်းကို အက်စအက်စ်အယ်လ်ဖြင့် လုံခြုံရေးချထားသော်လည်း အချို့အပိုင်းများကို မချထားပါ။

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
my: ဤမှတ်တမ်းစာအုပ်၏ အချို့အပိုင်းများကို အက်စအက်စ်အယ်လ်ဖြင့် လုံခြုံရေးချထားသော်လည်း ပင်မအပိုင်းကို မချထားပါ။

en: Current connection is not secured with SSL.
my: လက်ရှိချိတ်ဆက်မှုအား အက်စ်အက်စ်အက်လ်ဖြင့် လုံခြုံရေးမခံထားပါ။

[ctx: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: %1, %2 %3
my: %1၊ %2 %3

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
my[0]: %1 ဘစ် သုံးနေသည်

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
my[0]: %1 ဘစ်ကီး၏

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
my: အမှားများရှိနေသည် -

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
my: ဟုတ်သည်

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
my: %1မှ %2သို့

en: Search for '%1' with
my: ဖြင့် '%1'ကို ရှာမည်

en: Configure Web Shortcuts...
my: ဝက်ဘ်ဆိုင်ရာဖြတ်လမ်းများ ပြင်ဆင်မည်…

en: Open file dialog
my: ဖိုင်လ် အပြော-ဝင်းဒိုး ဖွင့်မည်

en: Filename for clipboard content:
my: ကလစ်ဘုတ်ပါဝင်ဒေတာအတွက် ဖိုင်လ်အမည် -

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
my: သင် 'ပွားမည်' အသုံးပြုပြီးကတည်းက ကလစ်ဘုတ်သည် ပြောင်းလဲသွားခဲ့သည်။ ရွေးချယ်ထားသော ဒေတာစီစဥ်ဖွဲ့စည်းမှုပုံစုံကို သုံးမရတော့ပါ။ သင်ပွားချင်သည့် အရာကို ပြန်သွားကူးယူပါ။

en: &Paste File | &Paste %1 Files
my[0]: &Pဖိုင်လ် %1ခုပွား

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
my[0]: &Pယူအာအယ်လ် %1ခုပွား

en: &Paste Clipboard Contents
my: &Pကလစ်ဘုတ်ရှိဒေတာများ ပွားမည်

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
my: ဖိုလ်ဒါတစ်ခုပွား

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
my: ဖိုင်လ်တစ်ခုပွား

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
my[0]: အိုင်တမ် %1ခုပွား

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents...
my: ကလစ်ဘုတ်ကအရာများ ပွားမည်…

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
my: ပွား

en: Data format:
my: ရက်စွဲဖော်ပြပုံစံ -

en: Filename for dropped contents:
my: ပြစ်ချခဲ့သော ဒေတာများအတွက် ဖိုင်လ်အမည် -

en: Date: %1
my: ရက်စွဲ - %1

en: Size: %1
my: အရွယ်အစား - %1

en: Appl&y to All
my: အားလုံးကို သုံးလိုရစေမည်

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
my: ဤအရာကို အမှန်ခြစ်ထားသည့်အခါ နှိပ်ထားသော ခလုတ်ကို လက်ရှိအလုပ်ပြီးဆုံးသည်အထိ နောက်ဖြစ်လာမည့် အငြင်းပွားမှုများအတွက် သုံးသွားမည်။
    'ကျော်မည်'ခလုတ်ကို မနှ်ိပ်ထားလျှင် ဒါရိုက်ထရီအတွင်း ရှိပြီးသားဖိုင်လ်နှင့် အငြင်းပွားဖွယ်ဖြစ်ပါက သင်ထံ ဆုံးဖြတ်ချက်တောင်းခံမည်ဖြစ်သည်။

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
my: ဤအရာကို အမှန်ခြစ်ထားသည့်အခါ နှိပ်ထားသော ခလုတ်ကို လက်ရှိအလုပ်ပြီးဆုံးသည်အထိ နောက်ဖြစ်လာမည့် အငြင်းပွားမှုများအတွက် သုံးသွားမည်။

en: &Rename
my: &Rအမည်ပြောင်း

en: Suggest New &Name
my: &Nအမည်သစ် အကြံပြုမည်

en: &Skip
my: &Sကျော်

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
my: ဤဖိုလ်ဒါအား ကူးယူခြင်း၊ ရွေ့ပြောင်းခြင်း မလုပ်ပါနှင့်။ နောက်တစ်ခုသို့ ကျော်သွားပါ။

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
my: ဤဖိုင်လ်အား ကူးယူခြင်း၊ ရွေ့ပြောင်းခြင်း မလုပ်ပါနှင့်။ နောက်တစ်ခုသို့ ကျော်သွားပါ။

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
my: &Wအတွင်းသို့ ရေးမည်

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
my: ရှိနှင့်ပြီး ဒါရိုက်ထရီအတွင်းသို့ ဖိုင််လ်နှင့်ဖိုလ်ဒါများ ကူးယူလိမ့်မည်။
    ၎င်းဒါရိုက်ထရီအတွင်းရှိ ရှိပြီးသားဖိုင်လ်တစ်ခုခုနှင့် အငြင်းပွာဖွယ်ဖြစ်လာပါက သင်ထံ အကြံတောင်းမည်။

[ctx: Overwrite files into an existing folder when files are older]
en: &Overwrite older files
my: &Oဖိုင်လ်အိုများကို အပေါ်ကနေထပ်ရေးမည်

en: Destination files which have older modification times will be overwritten by the source, skipped otherwise.
my: ဦးတည်ဖိုင်လ်များ၌ သက်တမ်းပိုကြာသောမွမ်းမံအချိန်ရှိလျှင် ဇစ်မြစ်ဖိုင်လ်များနှင့် အပေါ်ကထပ်ရေးမည်။ မရှိပါက ကျော်သွားမည်။

en: &Resume
my: &Rပြန်၍စတင်မည်

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
my: ဤလုပ်ဆောင်ချက်သည် '%1'ကို ၎င်းကိုယ်တိုင်နှင့် ထပ်ရေးမည်။
    အမည်သစ်ရေးပါ -

en: C&ontinue
my: &oဆက်ရန်

en: This action will overwrite the destination.
my: ဤလုပ်ဆောင်ချက်သည် ဦးတည်ဖိုင်လ်ကို ထပ်ရေးလိမ့်မည်။

en: Source
my: မူလဇစ်မြစ်

en: Destination
my: ဦးတည်နေရာ

en: Differences
my: ခြားနားချက်များ

en: The destination is <b>smaller by %1</b>
my: ဦးတည်နေရာသည် <b>%1 ပိုငယ်နေပါသည်</b>

en: The destination is <b>bigger by %1</b>
my: ဦးတည်နေရာသည် <b>%1 ပိုကြီးနေပါသည်</b>

en: The files are identical.
my: ဖိုင်လ်များ တစ်ထပ်တည်းကျသည်။

en: The files seem identical.
my: ဖိုင်လ်များ တစ်ထပ်တည်းကျပုံရသည်။

en: The files are different.
my: ဖိုင်လ်များ မတူပါ။

en: The files are likely to be identical: they have the same size and their contents are the same at the beginning, middle and end.
my: ဖိုင်လ်များ တစ်ထပ်တည်းကျနိုင်ချေများသည်။ ၎င်းတို့သည် အရွယ်အစားတူ၍ ၎င်းတို့၏ပါဝင်ဒေတာများမှာ စ၊လယ်၊ဆုံးတို့၌ တူညီနေသည်။

en: An older item named '%1' already exists.
my: အသက်ပိုကြီးသော '%1' အမည်ရ အိုင်တမ်တစ်ခု ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်သည်။

en: A similar file named '%1' already exists.
my: %1အမည်ရ သဏ္ဌာန်တူဖိုင်လ် ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်ပါသည်

en: A more recent item named '%1' already exists.
my: ပို၍လတ်တလောဖြစ်သော '%1' အမည်ရ အိုင်တမ်တစ်ခု ရှိနှင့်ပြီးဖြစ်သည်။

en: Rename:
my: အမည်ပြောင်း -

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
my: အိုင်တမ်အမည်ပြောင်းရန်

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
my: အိုင်တမ်များအမည်ပြောင်းရန်

[ctx: @action:button]
en: &Rename
my: &Rအမည်ပြောင်း

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the item <filename>%1</filename> to:
my: <filename>%1</filename>အိုင်တမ်ကို အမည်ပြောင်းမည် -

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
my: ဖိုင်အသစ် #

[ctx: @label:textbox]
en: Rename the %1 selected item to: | Rename the %1 selected items to:
my[0]: ရွေးချယ်ထားသော အိုင်တမ် %1ခုကို အမည်ပြောင်းမည် -

[ctx: @info]
en: # will be replaced by ascending numbers starting with:
my: #ကိုအစားထိုးမည့် တိုးလာသောဂဏန်းများ၏စတင်တန်ဖိုး -

en: Information
my: သတင်းအချက်အလက်

en: Retry
my: ပြန်ကြိုးစား

en: Replace All
my: အားလုံးအစားထိုး

en: Skip
my: ကျော်

en: Skip All
my: အားလုံးကျော်

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionIndicator)
en: [padlock]
my: [သော့ခလောက်]

[ctx: Web page address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressTag)
en: Address:
my: လိပ်စာ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipTag)
en: IP address:
my: အိုင်ပီလိပ်စာ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionTag)
en: Encryption:
my: ဝှက်စာဖွက်ခြင်း -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, detailsTag)
en: Details:
my: အသေးစိတ် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sslVersionTag)
en: SSL version:
my: အက်စ်အက်စ်အယ်လ် ဗားရှင်း -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, certSelectorTag)
en: Certificate chain:
my: သက်သေခံစာချွန် ဆက်နွယ်မှု -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trustedTag)
en: Trusted:
my: ယုံကြည်ရသော -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodTag)
en: Validity period:
my: မှန်ကန်ဆဲကာလ -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialTag)
en: Serial number:
my: နံပါတ်စဥ် -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, digestTag)
en: MD5 digest:
my: အမ်ဒီ၅ အစီအစဥ်ကျထားမှု -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestTag)
en: SHA1 digest:
my: အက်စ်အိပ့်ချ်အေ၁ အစီအစဥ်ကျထားမှု -

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
my: အဝေးအိမ်ရှင် မည်သည့် အက်စ်အက်စ်အယ်လ် အသိအမှတ်ပြုစာချွန်မှ မပို့ခဲ့ပါ။
    အိမ်ရှင်၏ ဟုတ်မှန်မှုကို ခိုင်မာစွာမတည်ဆောက်နိုင်သောကြောင့် စွန့်လွတ်ဖျက်ချနေသည်။

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this %1 item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
my[0]: သင် တကယ် အိုင်တမ် %1ခုကို တစ်သက်တာအတွက်ဖျက်ပစ်တော့မှာလား။<nl/><nl/><emphasis strong='true'>ဖျက်ပြီးလျှင် ပြန်ယူလို့မရတော့ပါ။</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this %1 item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
my[0]: အိုင်တမ် %1ခုကို အမှိုက်ပုံးသို့ တကယ်ပို့တော့မည်လား။

[ctx: @option:checkbox]
en: Do not ask again
my: နောက်ထပ်မမေးပါနှင့်

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
my: နောက်ထပ်မမေးပါနှင့်

[ctx: @option:check]
en: Do not show this message again
my: ဤမှတ်စာကို နောက်ထပ်မပြပါနှင့်

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
my: သတိပေးချက်

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
my: ဤအရာသည် ပရိုဂရမ်ကို စတင်လိမ့်မည် -

en: If you do not trust this program, click Cancel
my: သင် ဤပရိုဂရမ်ကို မယုံကြည်လျှင် 'ပယ်ဖျက်ရန်' ခလုတ်ကိုနှိပ်ပါ
