kcmkio - en to oc translation catalogue (103 entries)

[ctx: @title job]
en: Moving
oc: Desplaçament

[ctx: @title job]
en: Copying
oc: Còpia

en: Directory
oc: Repertòri

en: File
oc: Fichièr

en: Device
oc: Periferic

en: Mountpoint
oc: Punt de montatge

[ctx: @info url]
en: (unknown)
oc: (desconegut)

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
oc: (desconegut)

en: Internal Error
oc: Error intèrna

en: Out of Memory
oc: Memòria insufisenta

en: Unknown Error
oc: Error desconeguda

en: &Yes
oc: &Òc

en: &No
oc: &Non

en: &Details
oc: &Detalhs

en: Server Authentication
oc: Servidor d'autenticacion

en: Nothing to Delete
oc: Res a suprimir

en: Menu
oc: Menut

en: Home Folder
oc: Repertòri personal

en: Reload
oc: Tornar cargar

en: Move to Trash
oc: Desplaçar dins la banasta

en: Delete
oc: Suprimir

en: Sorting
oc: A s'ordenar

en: Descending
oc: Descreissent

en: Properties
oc: Propietats

en: Open
oc: Dobrir

en: Save As
oc: Enregistrar coma

en: Options
oc: Opcions

en: Bookmarks
oc: Marca-paginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
oc: &Nom :

en: &Open
oc: &Dobrir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, md5CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha1CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha256CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha512CopyButton)
en: Copy
oc: Copiar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pasteButton)
en: Paste
oc: Pegar

en: Edit
oc: Edicion

en: Navigate
oc: Navigar

en: Launching %1
oc: Aviada de %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabelLeft)
en: Size:
oc: Talha :

en: Yes
oc: Òc

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, searchLineEdit)
en: Search
oc: Recercar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Details
oc: Detalhs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
oc: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Value:
oc: Valor :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patchLabel)
en: Path:
oc: Camin:

en: Replace
oc: Remplaçar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Domain
oc: Domeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
oc: &Novèl...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Accept
oc: Acceptar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Ask
oc: Demandar

en: FTP Options
oc: Opcions FTP

en: Site:
oc: Sit :

en: &Accept
oc: &Acceptar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryTag)
en: Country:
oc: Païs :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, country)
en: Canada
oc: Canadà

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateTag)
en: State:
oc: Estat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityTag)
en: City:
oc: Ciutat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, md5Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha256Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha512Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton,
en: Calculate
oc: Calculs

en: Owner
oc: Propietari

en: Others
oc: Autres

en: User:
oc: Utilizaire :

en: Type
oc: Tipe

en: Name
oc: Nom

en: Mount
oc: Montar

en: Unmount
oc: Desmontar

[ctx: @title:column]
en: Name
oc: Nom

[ctx: @title:column]
en: Size
oc: Talha

[ctx: @title:column]
en: Date
oc: Data

[ctx: @title:column]
en: Owner
oc: Propietari

[ctx: @title:column]
en: Group
oc: Grop

[ctx: @title:column]
en: Type
oc: Tipe

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
oc[0]: 1 element
oc[1]: %1 elements

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
oc: Desconegut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopCalculateSizeBtn)
en: Stop
oc: Arrestar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
oc: Mena :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel_Left)
en: Location:
oc: Emplaçament :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modifiedTimeLabel_Left)
en: Modified:
oc: Modificat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, createdTimeLabel_Left)
en: Created:
oc: Creat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accessTimeLabel_Left)
en: Accessed:
oc: Darrièr accès :

en: Open With
oc: Dobrir amb

en: Choose Application
oc: Causissètz una aplicacion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Username:
oc: Nom d'utilizaire :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
oc: &Descripcion :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comm&ent:
oc: Com&entari :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: &Browse...
oc: &Examinar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Mimetype
oc: Tipe MIME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Description
oc: Descripcion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Add...
oc: Apondre...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: Remove
oc: Suprimir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Ad&vanced Options
oc: Opcions a&vançadas

en: Refresh
oc: Actualizar

en: User:
oc: Utilizaire :

en: Group:
oc: Grop :

en: Class
oc: Classa

en: Read
oc: Lectura

en: Write
oc: Escritura

en: Special
oc: Especial

en: User
oc: Utilizaire

en: Group
oc: Grop

en: Link
oc: Ligam

en: URL:
oc: URL :

en: &Rename
oc: &Tornar nomenar

en: &Skip
oc: &Ignorar

en: C&ontinue
oc: C&ontunhar

en: Information
oc: Entresenhas

en: Skip
oc: Sautar
