kcmkio - en to pa translation catalogue (1152 entries)

en: Could not modify the ownership of file %1
pa: %1 ਫਾਈਲ ਦੀ ਮਲਕੀਅਤ ਸੋਧੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Could not modify the ownership of file <filename>%1</filename>. You have insufficient access to the file to perform the change.
pa: ਫਾਈਲ <filename>%1</filename> ਦੀ ਓਨਰਸ਼ਿਪ ਬਦਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ, ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਬਦਲਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Unable to create KIO worker: %1
pa: KIO ਵਰਕਰ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ: %1

[ctx: The first arg is the path to the symlink that couldn't be created, the secondarg is the filesystem type (e.g. vfat, exfat)]
en: Could not create symlink "%1".
    The destination filesystem (%2) doesn't support symlinks.
pa: ਸਿਮ-ਲਿੰਕ "%1" ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ (%2) ਸਿਮ-ਲਿੰਕ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in folder names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination folder name) with an underscore "_".
pa: "%1" ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ (%2) ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ: %3
    ਗਲਤ ਅੱਖਰਾਂ (ਟਿਕਾਣਾ ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ) ਨੂੰ "_" ਰੇਖਾ ਨਾਲ ਬਦਲ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Could not create "%1".
    The destination filesystem (%2) disallows the following characters in file names: %3
    Selecting Replace will replace any invalid characters (in the destination file name) with an underscore "_".
pa: "%1" ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ (%2) ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ: %3
    ਗਲਤ ਅੱਖਰਾਂ (ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ) ਨੂੰ "_" ਰੇਖਾ ਨਾਲ ਬਦਲ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Folder Already Exists
pa: ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: File Already Exists
pa: ਫਾਈਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Already Exists as Folder
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਫੋਲਡਰ ਵਾਂਗ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: Could not find the program '%1'
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ '%1' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Terminal %1 not found while trying to run %2
pa: %2 ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ %1 ਟਰਮੀਨਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: 1 day %2 | %1 days %2
pa[0]: 1 ਦਿਨ %2
pa[1]: %1 ਦਿਨ %2

en: %1 Item | %1 Items
pa[0]: %1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ

en: 1 Folder | %1 Folders
pa[0]: ੧ ਫੋਲਡਰ
pa[1]: %1 ਫੋਲਡਰ

en: 1 File | %1 Files
pa[0]: ੧ ਫਾਈਲ
pa[1]: %1 ਫਾਈਲਾਂ

[ctx: @title job]
en: Moving
pa: ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
pa: ਸਰੋਤ

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ

[ctx: @title job]
en: Renaming
pa: ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @title job]
en: Copying
pa: ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @title job]
en: Creating directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

[ctx: @title job]
en: Deleting
pa: ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: File
pa: ਫ਼ਾਈਲ

[ctx: @title job]
en: Examining
pa: ਜਾਂਚ ਜਾਰੀ

[ctx: @title job]
en: Transferring
pa: ਟਰਾਂਸਫਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @title job]
en: Mounting
pa: ਮਾਊਂਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Device
pa: ਡਿਵਾਈਸ

en: Mountpoint
pa: ਮਾਊਂਟ ਪੁਆਇੰਟ

[ctx: @title job]
en: Unmounting
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Change Attribute
pa: ਗੁਣ ਬਦਲੋ

en: Root privileges are required to change file attributes. Do you want to continue?
pa: ਫਾਈਲ ਦੇ ਗੁਣ ਬਦਲਣ ਲਈ ਰੂਟ ਅਧਿਕਾਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Copy Files
pa: ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Root privileges are required to complete the copy operation. Do you want to continue?
pa: ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਰੂਟ ਅਧਿਕਾਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Delete Files
pa: ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਹਟਾਓ

en: Root privileges are required to complete the delete operation. However, doing so may damage your system. Do you want to continue?
pa: ਹਟਾਉਣ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਰੂਟ ਅਧਿਕਾਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਇਸ ਨੁਾਲ ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਦਾ ਨੁਕਸਾਨ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Create Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Root privileges are required to create this folder. Do you want to continue?
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਰੂਟ ਅਧਿਕਾਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Move Items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਭੇਜੋ

en: Root privileges are required to complete the move operation. Do you want to continue?
pa: ਭੇਜਣ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਰੂਟ ਅਧਿਕਾਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ

en: Root privileges are required to complete renaming. Do you want to continue?
pa: ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਰੂਟ ਅਧਿਕਾਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Create Symlink
pa: ਸਿਮਲਿੰਕ ਬਣਾਓ

en: Root privileges are required to create a symlink. Do you want to continue?
pa: ਸਿਮ-ਲਿੰਕ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਰੂਟ ਅਧਿਕਾਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Transfer data
pa: ਡਾਟਾ ਟਰਾਂਸਫਰ ਕਰੋ

en: Root privileges are required to complete transferring data. Do you want to continue?
pa: ਡਾਟਾ ਭੇਜਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਰੂਟ ਅਧਿਕਾਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Could not read %1.
pa: %1 ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not write to %1.
pa: %1 ਨੂੰ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not start process %1.
pa: %1 ਪਰੋਸੈੱਸ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: Internal Error
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org
    %1
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ
    https://bugs.kde.org ਉੱਤੇ ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭੇਜੋ
    %1

en: Malformed URL %1.
pa: ਖ਼ਰਾਬ ਹੋਇਆ URL %1।

en: The protocol %1 is not supported.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਹੈ।

en: %1 is a folder, but a file was expected.
pa: %1 ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਹੈ, ਪਰ ਇੱਕ ਫਾਈਲ ਲੋੜੀਦੀ ਸੀ।

en: %1 is a file, but a folder was expected.
pa: %1 ਇੱਕ ਫ਼ਾਈਲ ਹੈ, ਪਰ ਫੋਲਡਰ ਲੋੜੀਦਾ ਸੀ।

en: The file or folder %1 does not exist.
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ %1 ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: A file named %1 already exists.
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਨਾਂ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A folder named %1 already exists.
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: No hostname specified.
pa: ਕੋਈ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Unknown host %1
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਹੋਸਟ %1

en: Access denied to %1.
pa: %1 ਲਈ ਅਸੈੱਸ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: Access denied.
    Could not write to %1.
pa: ਅਸੈੱਸ ਪਾਬੰਦੀ
    %1 ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not enter folder %1.
pa: ਫੋਲਡਰ %1 ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਸਰਵਿਸ ਲਈ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Found a cyclic link in %1.
pa: %1 ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਾਇਕਲਿਕ ਲਿੰਕ ਹੈ।

en: Found a cyclic link while copying %1.
pa: %1 ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਾਇਕਲਿਕ ਲਿੰਕ ਹੈ।

en: Could not create socket for accessing %1.
pa:  %1 ਨੂੰ ਪਹੁੰਚਣ ਲਈ ਸਾਕਟ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could not connect to host %1.
pa: ਹੋਸਟ %1 ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Connection to host %1 is broken.
pa: ਹੋਸਟ %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
pa: ਜੰਤਰ ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਗਲਤੀ ਸੀ:
    %1

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
pa: ਜੰਤਰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ।
    ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਗਲਤੀ ਸੀ:
    %1

en: Could not read file %1.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Could not write to file %1.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not bind %1.
pa: %1 ਬਾਈਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not listen %1.
pa: %1 ਨੂੰ ਸੁਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not accept %1.
pa: %1 ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not access %1.
pa: %1 ਲਈ ਅਸੈੱਸ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not terminate listing %1.
pa: %1 ਲਿਸਟਿੰਗ ਨੂੰ ਸਮਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not make folder %1.
pa: ਫੋਲਡਰ %1 ਨੂੰ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not remove folder %1.
pa: ਫੋਲਡਰ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not resume file %1.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਨੂੰ ਮੁੜ-ਪਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not rename file %1.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਦਾ ਨਾਂ-ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not change permissions for %1.
pa: %1 ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕੇ ਹਨ।

en: Could not change ownership for %1.
pa: %1 ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਬਦਲੇ ਜਾ ਸਕੇ।

en: Could not delete file %1.
pa: ਫਾਈਲ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਲਈ ਕਾਰਵਾਈ ਅਸਧਾਰਨ ਢੰਗ ਨਾਲ ਬੰਦ ਹੋ ਗਈ ਹੈ।

en: Error. Out of memory.
    %1
pa: ਗਲਤੀ, ਮੈਮੋਰੀ ਖਤਮ
    %1

en: Unknown proxy host
    %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਰਾਕਸੀ ਹੋਸਟ
    %1

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
pa: ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ, %1 ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: User canceled action
    %1
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਕਾਰਵਾਈ ਰੱਦ ਕੀਤੀ
    %1

en: Internal error in server
    %1
pa: ਸਰਵਰ ਵਿੱਚ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ
    %1

en: Timeout on server
    %1
pa: ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ
    %1

en: Unknown error
    %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ
    %1

en: Unknown interrupt
    %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਦਖਲ
    %1

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਈਲ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
pa: ਅਧੂਰੀ ਫਾਈਲ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਈਲ %1 ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
pa: ਅਧੂਰੀ ਫਾਈਲ %1 ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
pa: symlink %1 ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਆਪਣੇ ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Cannot create symlinks at %1.
    The destination filesystem doesn't support symlinks.
pa: %1 ਉੱਤੇ ਸਿਮ-ਲਿੰਕ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਸਿਮ-ਲਿੰਕ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: There is not enough space on the disk to write %1.
pa: %1 ਲਿਖਣ ਲਈ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਲੋੜੀਂਦੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The source and destination are the same file.
    %1
pa: ਸਰੋਤ ਅਤੇ ਨਿਯਤ ਫਾਈਲਾਂ ਇੱਕੋ ਹੀ ਹਨ।
    %1

en: %1 is required by the server, but is not available.
pa: %1 ਦੀ ਸਰਵਰ ਲਈ ਲੋੜ ਹੈ, ਪਰ ਇਹ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Access to restricted port in POST denied.
pa: POST ਵਿੱਚ ਸੀਮਿਤ ਪੋਰਟ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ।

en: A file or folder cannot be dropped onto itself
pa: ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਖੁਦ ਦੇ ਅੰਦਰ ਨਹੀਂ ਸੁੱਟਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: A folder cannot be moved into itself
pa: ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਖੁਦ ਦੇ ਅੰਦਰ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Unable to create KIO worker. %1
pa: KIO ਵਰਕਰ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ। %1

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename> because it is too large. The destination filesystem only supports files up to 4GiB
pa: <filename>%1</filename> ਨੂੰ ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਟਰਾਂਸਫਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਸਿਰਫ਼ 4GiB ਲਈ ਹੀ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Privilege escalation is not necessary because 
    '%1' is owned by the current user.
    Please retry after changing permissions.
pa: '%1' ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦੀ ਮਲਕੀਅਤ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਵੱਧ
    ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ।
    ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਬਦਲ ਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: File is too large to be trashed.
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ ਬਹੁਤ ਹੀ ਵੱਡੀ ਹੈ।

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at https://bugs.kde.org.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਕੋਡ %1
    %2
    https://bugs.kde.org ਉੱਤੇ ਪੂਰੀ ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ।

[ctx: @info url]
en: (unknown)
pa: (ਅਣਪਛਾਤਾ)

en: <b>Technical reason</b>:
pa: <b>ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਨ</b>:

en: <b>Details of the request</b>:
pa: <b>ਮੰਗ ਦੇ ਵੇਰਵੇ</b>:

en: <li>Protocol: %1</li>
pa: <li>ਪਰੋਟੋਕਾਲ: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
pa: <li>ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਸਮਾਂ: %1</li>

en: <li>Additional information: %1</li>
pa: <li>ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ: %1</li>

en: <b>Possible causes</b>:
pa: <b>ਸੰਭਵ ਕਾਰਨ</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
pa: <b>ਸੰਭਵ ਹੱਲ</b>:

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
pa: (ਅਣਪਛਾਤਾ)

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
pa: ਹੋਰ ਮਦਦ ਲਈ ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਸਹਿਯੋਗ ਸਿਸਟਮ, ਭਾਵੇਂ ਕਿ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਹੈ ਜਾਂ ਤਕਨੀਕੀ ਮਦਦ ਗਰੁੱਪ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
pa: ਹੋਰ ਮਦਦ ਲਈ ਸਰਵਰ ਦੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: Check your access permissions on this resource.
pa: ਇਸ ਸਰੋਤ ਲਈ ਆਪਣੇ ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ।

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
pa: ਇਸ ਸਰੋਤ ਲਈ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਲੋੜੀਂਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
pa: ਫਾਈਲ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਜਾਂ ਕਾਰਜ ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ (ਤਦੇ ਹੀ ਲਾਕ ਹੈ)।

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕੋਈ ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜਾਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਫ਼ਾਈਲ ਵਰਤ ਤਾਂ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਜਾਂ ਫ਼ਾਈਲ ਲਾਕ ਤਾਂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ।

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
pa: ਉਮੀਦ ਦੇ ਉਲਟ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You may have encountered a bug in the program.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਿੱਚ ਬੱਗ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
pa: ਇਹ ਅਕਸਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਿੱਚ ਬੱਗ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਵੇਰਵੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਪੂਰੀ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਦੇਣ ਦੀ ਖੇਚਲ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
pa: ਆਪਣੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਨਵੇਂ ਵਰਜ਼ਨ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ। ਤੁਹਾਡੀ ਡਿਸਟਰੀਬਿਊਸ਼ਨ ਤੁਹਾਡੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਕਈ ਅੱਪਡੇਟ ਸੰਦ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: There may have been a problem with your network connection.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੰਰਚਨਾ ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਬਿਨਾਂ ਸਮੱਸਿਆ ਦੇ ਇੰਟਰਨੈਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਸੀ ਤਾਂ ਏਦਾਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ:

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
pa: ਸਰਵਰ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਦੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਮਾਰਗ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਸਮੱਸਿਆ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Try again, either now or at a later time.
pa: ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ, ਭਾਵੇਂ ਹੁਣੇ ਜਾਂ ਕੁਝ ਠਹਿਰ ਕੇ।

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
pa: ਇੱਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਗਲਤੀ ਜਾਂ ਨਾ-ਅਨੁਕੂਲਤਾ ਆਈ ਹੈ।

en: Ensure that the resource exists, and try again.
pa: ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਸਰੋਤ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: The specified resource may not exist.
pa: ਦਿੱਤਾ ਸਰੋਤ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
pa: ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਟਿਕਾਣਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Check your network connection status.
pa: ਆਪਣੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਹਾਲਤ ਜਾਂਚੋ।

en: Cannot Open Resource For Reading
pa: ਸਰੋਤ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ <strong>%1</strong> ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਭਾਗ ਲਏ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ, ਕਿਉਂਕਿ ਪੜ੍ਹਨ ਅਧਿਕਾਰ ਲਏ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ।

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਈਲ ਪੜ੍ਹਨ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦਾ ਸ਼ਾਇਦ ਅਧਿਕਾਰ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Cannot Open Resource For Writing
pa: ਸਰੋਤ ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਇਹ ਹੈ ਕਿ ਫਾਈਲ <strong>%1</strong> ਮੰਗ ਅਨੁਸਾਰ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਪਰ ਲਿਖਣ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਪਰਾਪਤ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Cannot Launch Process required by the %1 Protocol
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਵਲੋਂ ਚਾਹੀਦਾ ਪਰੋਸੈਸ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Unable to Launch Process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be found or started. This is usually due to technical reasons.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਲੱਭਿਆ ਜਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਇਹ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਹੋਇਆਹੈ।

en: Internal Error
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਨੇ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: Improperly Formatted URL
pa: URL ਗਲਤ ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ

en: Unsupported Protocol %1
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
pa: ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਇੰਸਟਾਲ KDE ਕਾਰਜ ਪਰੋਟੋਕਾਲ <strong>%1</strong> ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: The requested protocol may not be supported.
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਦੇ ਵਰਜਨ ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਵਲੋਂ ਤਾਂ ਸਹਾਇਕ ਹਨ, ਪਰ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਅਨੁਕੂਲ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: URL Does Not Refer to a Resource.
pa: URL ਸਰੋਤ ਵੱਲ ਇਸ਼ਾਰਾ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Protocol is a Filter Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਹੈ

en: Unsupported Action: %1
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਕਾਰਵਾਈ: %1

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਕਾਰਵਾਈ KDE ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਲੋਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜਿਸ ਲਈ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਸਥਾਪਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
pa: ਇਸ ਨਤੀਜੇ ਨੂੰ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਕਈ ਹੋਰ ਢੰਗ ਦੀ ਖੋਜ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਹੈ।

en: File Expected
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਫਾਈਲ

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
pa: ਮੰਗੀ ਫਾਈਲ ਗਈ ਸੀ, ਪਰ ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਫੋਲਡਰ <strong>%1</strong> ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: This may be an error on the server side.
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ ਸਮੱਸਿਆ ਆ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Folder Expected
pa: ਲੋੜੀਦਾ ਫੋਲਡਰ

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
pa: ਮੰਗਿਆ ਤਾਂ ਫੋਲਡਰ ਗਿਆ ਸੀ, ਪਰ ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਫਾਈਲ <strong>%1</strong> ਮਿਲੀ ਹੈ।

en: File or Folder Does Not Exist
pa: ਫੋਲਡਰ ਜਾਂ ਫਾਈਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
pa: ਦਿੱਤੀ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ <strong>%1</strong> ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
pa: ਮੰਗੀ ਫਾਈਲ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਨਾਂ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਕਿਤੇ ਹੋਰ ਭੇਜੋ ਅਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Delete the current file and try again.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਹਟਾਉ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Choose an alternate filename for the new file.
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਈਲ ਲਈ ਬਦਲਵਾਂ ਫਾਈਲ ਨਾਂ ਚੁਣੋ।

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਕਿਤੇ ਭੇਜੋ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Delete the current folder and try again.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਹਟਾਓ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Choose an alternate name for the new folder.
pa: ਨਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਹੋਰ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Unknown Host
pa: ਅਣਜਾਣ ਹੋਸਟ

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
pa: ਨਾਂ, %1, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਸ਼ਾਇਦ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ: ਇਸ ਦੇ ਸ਼ਬਦ ਗਲਤ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Access Denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
pa: ਖਾਸ ਸਰੋਤ, <strong>%1</strong> ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
pa: ਤੁਸੀਂ ਗਲਤ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਵੇਰਵਾ ਦਿੱਤਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਦਿੱਤਾ ਹੀ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
pa: ਬੇਨਤੀ ਲਈ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਅਤੇ ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: Write Access Denied
pa: ਲਿਖਣ ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਫਾਈਲ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Unable to Enter Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਫੋਲਡਰ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸੀ।

en: Folder Listing Unavailable
pa: ਫੋਲਡਰ ਲਿਸਟ ਵਾਸਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Protocol %1 is not a Filesystem
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫਾਈਲ-ਸਿਸਟਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਇਹ ਹੈ ਕਿ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਭਾਗਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਗਈ ਸੀ ਅਤੇ ਇਹ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨੂੰ ਸਹਇਕ KDE ਪਰੋਗਰਾਮ ਇੰਝ ਕਰਨ ਤੋਂ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Cyclic Link Detected
pa: ਸਾਇਕਲਿਕ ਲਿੰਕ ਖੋਜਿਆ

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
pa: ਲੂਪ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕਰਨ ਲਈ ਚੱਕਰ ਦੇ ਇੱਕ ਭਾਗ ਨੂੰ ਹਟਾ ਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Request Aborted By User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਬੇਨਤੀ ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: The request was not completed because it was aborted.
pa: ਬੇਨਤੀ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਨੂੰ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Retry the request.
pa: ਬੇਨਤੀ ਉੱਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ

en: Cyclic Link Detected During Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਾਇਕਲਿਕ ਲਿੰਕ ਖੋਜਿਆ

en: Could Not Create Network Connection
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਬਣ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Create Socket
pa: ਸਾਕਟ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ ਤਕਨੀਕੀ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੰਚਾਰ (ਇੱਕ ਸਾਕਟ) ਲਈ ਲੋੜੀਦਾ ਨੈੱਟਵਰਕ ਜੰਤਰ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤ ਢੰਗ ਨਾਲ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਾਂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Connection to Server Refused
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
pa: ਸਰਵਰ <strong>%1</strong> ਨੇ ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
pa: ਸਰਵਰ, ਜਦੋਂ ਇੰਟਰਨੈਟ ਨਾਲ ਨਾ ਜੁੜਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸੰਭਵ ਹੈ ਕਿ ਉਹ ਸਭ ਬੇਨਤੀਆਂ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਲਈ ਸੰਰਚਿਤ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
pa: ਸਰਵਰ, ਜਦੋਂ ਇੰਟਰਨੈਟ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਲੋੜੀਦੀ ਸਰਵਿਸ (%1) ਨਾ ਚਲਾਉਣਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
pa: ਇਸ ਬੇਨਤੀ ਦੇ ਰਾਹ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਨੈੱਟਵਰਕ ਫਾਇਰਵਾਲ (ਇੱਕ ਜੰਤਰ, ਜੋ ਕਿ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਬੇਨਤੀਆਂ 'ਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਦਾ ਹੈ), ਜਾਂ ਤੁਹਾਡਾ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਦੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ ਜਾਂ ਸਰਵਰ ਦੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨੂੰ, ਆ ਗਈ ਹੈ।

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਸਧਾਰਨ ਢੰਗ ਨਾਲ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
pa: ਹਾਲਾਂਕਿ <strong>%1</strong> ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ, ਪਰ ਸੰਚਾਰ ਦੌਰਾਨ ਕਿਤੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਚਾਨਕ ਹੀ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ।

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
pa: ਇੱਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ, ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਗਲਤੀ ਦੇ ਜਵਾਬ ਵਜੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋਣ ਦਾ ਕਾਰਨ ਬਣ ਗਿਆ ਹੈ।

en: URL Resource Invalid
pa: URL ਸਰੋਤ ਗਲਤ

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Unable to Initialize Input/Output Device
pa: ਇੰਪੁੱਟ/ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Could Not Mount Device
pa: ਜੰਤਰ ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
pa: ਮੰਗਿਆ ਜੰਤਰ ("ਮਾਊਟ") ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਮੌਜੂਦ ਗਲਤੀ ਹੈ: <strong>%1</strong>

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
pa: ਜੰਤਰ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਜੰਤਰ ਵਿੱਚ ਮਾਧਿਅਮ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ CD ਡਰਾਇਵ ਵਿੱਚ CD-ROM ਨਾ ਹੋਵੇ), ਜਾਂ ਪੋਰਟੇਬਲ ਜੰਤਰ ਹੋਣ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ, ਜੰਤਰ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਜੰਤਰ ਸ਼ੁਰੂ ("mount") ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।  ਯੂਨੈਕਸ (UNIX) ਸਿਸਟਮਾਂ ਉੱਤੇ ਸਿਸਟਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਜੰਤਰ ਤਿਆਰ ਹੈ; ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮਾਧਿਅਮਾਂ ਵਿੱਚ ਮਾਧਿਅਮ ਹੈ ਅਤੇ ਪੋਰਟੇਬਲ ਜੰਤਰ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਜੁੜੇ ਹਨ ਅਤੇ ਚਾਲੂ ਹੈ ਅਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਕੇ ਦੇਖੋ।

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
pa: ਇੰਪੁੱਟ/ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Could Not Unmount Device
pa: ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
pa: ਮੰਗਿਆ ਜੰਤਰ ("ਅਣ-ਮਾਊਂਟ") ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਮੌਜੂਦ ਗਲਤੀ ਹੈ: <strong>%1</strong>

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
pa: ਜੰਤਰ ਰੁਝਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਇਹ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਜੰਤਰ ਦੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਖੁੱਲੇ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵੀ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ ਵਿੱਚ ਰੱਖ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਜੰਤਰ ਅਣ-ਸ਼ੁਰੂ ("unmount") ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।  ਯੂਨੈਕਸ (UNIX) ਸਿਸਟਮਾਂ ਉੱਤੇ ਸਿਸਟਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕੋਈ ਕਾਰਜ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਵਰਤ ਤਾਂ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ ਅਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Cannot Read From Resource
pa: ਸਰੋਤ ਤੋਂ ਪੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਸਰੋਤ, <strong>%1</strong>, ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੇ ਯੋਗ ਤਾਂ ਸੀ, ਪਰ ਸਰੋਤ ਦੇ ਭਾਗ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You may not have permissions to read from the resource.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਰੋਤ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cannot Write to Resource
pa: ਸਰੋਤ ਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਸਰੋਤ, <strong>%1</strong>, ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੇ ਯੋਗ ਤਾਂ ਸੀ, ਪਰ ਸਰੋਤ ਦੇ ਭਾਗ ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You may not have permissions to write to the resource.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਰੋਤ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could Not Listen for Network Connections
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਸੁਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Could Not Bind
pa: ਬਾਈਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could Not Listen
pa: ਸੁਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Could Not Accept Network Connection
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਤਕਨੀਕੀ ਗਲਤੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You may not have permissions to accept the connection.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could Not Login: %1
pa: ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %1

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
pa: ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Could Not Determine Resource Status
pa: ਸਰੋਤ ਹਾਲਤ ਜਾਣੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
pa: ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਦੀ ਸਥਿਤੀ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਸਰੋਤ ਨਾਂ, ਕਿਸਮ, ਅਕਾਰ ਆਦਿ, ਨੂੰ ਜਾਣਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
pa: ਦਿੱਤਾ ਸਰੋਤ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ ਜਾਂ ਪਹੁੰਚ 'ਚ ਨਾ ਹੋਵੇ।

note: i18n( "Could not terminate listing %1" ).arg( errorText );
en: Could Not Cancel Listing
pa: ਸੁਣਨ ਨੂੰ ਰੱਦ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: FIXME: Document this
pa: ਠੀਕ ਕਰੋ: ਇਸ ਦਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਬਣਾਓ

en: Could Not Create Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: An attempt to create the requested folder failed.
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: The location where the folder was to be created may not exist.
pa: ਟਿਕਾਣਾ, ਜਿੱਥੇ ਕਿ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣਾ ਸੀ, ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Could Not Remove Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਫੋਲਡਰ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: The specified folder may not exist.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The specified folder may not be empty.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ।

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ ਕਿ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਤੇ ਖਾਲੀ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Could Not Resume File Transfer
pa: ਫਾਈਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਮੁੜ-ਪਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ, ਜਾਂ ਸਰਵਰ, ਫਾਈਲ ਮੁੜ-ਪਰਾਪਤੀ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could Not Rename Resource
pa: ਸਰੋਤ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਦਾ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Could Not Alter Permissions of Resource
pa: ਸਰੋਤ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨੇ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Could Not Change Ownership of Resource
pa: ਸਰੋਤ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Could Not Delete Resource
pa: ਸਰੋਤ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Unexpected Program Termination
pa: ਅਚਾਨਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਖਤਮ ਹੋਇਆ

en: Out of Memory
pa: ਮੈਂਮੋਰੀ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: Unknown Proxy Host
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਰਾਕਸੀ ਹੋਸਟ

en: Double-check your proxy settings and try again.
pa: ਆਪਣੀ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈਟਿੰਗ ਫੇਰ ਚੈੱਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
pa: ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: ਢੰਗ %1 ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Please file a bug at <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਢੰਗ ਬਾਰੇ KDE ਟੀਮ ਨੂੰ <a href="https://bugs.kde.org/">https://bugs.kde.org/</a> ਉੱਤੇ ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Request Aborted
pa: ਬੇਨਤੀ ਛੱਡੀ ਗਈ

en: Internal Error in Server
pa: ਸਰਵਰ ਵਿੱਚ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
pa: ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਦਿੰਦਾ ਸੀ, ਨੇ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ: %2

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
pa: ਇਹ ਸਰਵਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਬੱਗ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਹੋਇਆ ਜਾਪਦਾ ਹੈ। ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਇੱਕ ਪੂਰੀ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਭੇਜਣ ਬਾਰੇ ਸੋਚੋ ਜੀ।

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
pa: ਸਰਵਰ ਦੇ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕਾਂ ਨੂੰ ਸਮੱਸਿਆ ਨੂੰ ਜਾਣੂ ਕਰਵਾਉਣ ਲਈ ਉਹਨਾਂ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਜਾਣਦੇ ਕਿ ਸਰਵਰ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਦਾ ਲੇਖਕ ਕੌਣ ਹੈ ਤਾਂ ਉਸ ਨੂੰ ਸਿੱਧੀ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਭੇਜ ਦਿਓ।

en: Timeout Error
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ ਗਲਤੀ

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
pa: ਸਰਵਰ ਇੰਨਾ ਰੁੱਝਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ ਕਿ ਹੋਰ ਬੇਨਤੀਆਂ ਨੂੰ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਦੇ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Unknown Error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਨੇ ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ: %2

en: Unknown Interruption
pa: ਅਣਜਾਣ ਦਖਲ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਨੇ ਅਣਜਾਣ ਕਿਸਮ ਦੇ ਦਖਲ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ: %2

en: Could Not Delete Original File
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੇ ਅਸਲੀਂ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ, ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਫਾਈਲ ਭੇਜਣ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਦੌਰਾਨ। ਅਸਲੀ ਫਾਈਲ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Delete Temporary File
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਇੱਕ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਈਲ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ, ਜਿਸ ਲਈ ਨਵੀਂ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ। ਇਹ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਈਲ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Rename Original File
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਈਲ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
pa: ਮੰਗੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੇ ਅਸਲੀ ਫਾਈਲ <strong>%1</strong> ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ, ਪਰ ਨਾਂ-ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Rename Temporary File
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਈਲ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਲਈ ਇੱਕ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਈਲ <strong>%1</strong> ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਲੋੜ ਸੀ, ਪਰ ਇਹ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Could Not Create Link
pa: ਲਿੰਕ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could Not Create Symbolic Link
pa: ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
pa: ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕ %1 ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: No Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਨਹੀਂ

en: Disk Full
pa: ਡਿਸਕ ਭਰ ਗਈ ਹੈ

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
pa: ਦਿੱਤੀ ਫਾਈਲ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
pa: ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਖਾਲੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ 1) ਨਾ-ਲੋੜੀਦੀਆਂ ਅਤੇ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਕੇ; 2) ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮਾਧਿਅਮ ਜਿਵੇਂ ਕਿ CD-Recordable ਡਿਸਕਾਂ ਉੱਤੇ ਲਿਖ ਕੇ ਜਾਂ 3) ਹੋਰ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਸਮੱਰਥਾ ਜੋੜ ਕੇ।

en: Source and Destination Files Identical
pa: ਸਰੋਤ ਅਤੇ ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਈਲਾਂ ਇੱਕ ਹੀ ਹਨ

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਮੁਕੰਮਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਸਰੋਤ ਅਤੇ ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਈਲਾਂ ਇੱਕੋ ਹੀ ਫਾਈਲਾਂ ਹਨ।

en: Choose a different filename for the destination file.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਈਲ ਲਈ ਵੱਖਰਾ ਨਾਂ ਚੁਣੋ।

en: File or Folder dropped onto itself
pa: ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਖੁਦ ਵਿੱਚ ਪਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: The operation could not be completed because the source and destination file or folder are the same.
pa: ਸਰੋਤ ਅਤੇ ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਉਹੀ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਕਾਰਵਾਈ ਪੂਰੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Drop the item into a different file or folder.
pa: ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਵੱਖਰੇ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਪਾਓ।

en: Folder moved into itself
pa: ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਖੁਦ ਇਸ ਦੇ ਦੇ ਅੰਦਰ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: The operation could not be completed because the source can not be moved into itself.
pa: ਸਰੋਤ ਨੂੰ ਖੁਦ ਵਿੱਚ ਨਾ ਭੇਜੇ ਜਾਣ ਕਰਕੇ ਕਾਰਵਾਈ ਪੂਰੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Move the item into a different folder.
pa: ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਵੱਖਰੇ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ।

en: Could not communicate with password server
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The operation could not be completed because the service for requesting passwords (kpasswdserver) couldn't be contacted
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮੰਗ ਕਰਨ ਵਾਲੀ ਸਰਵਿਸ (kpasswdserver) ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਨਾ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਕਾਰਵਾਈ ਪੂਰੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Try restarting your session, or look in the logs for errors from kiod.
pa: ਆਪਣੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ ਜਾਂ kiod ਤੋਂ ਗਲਤੀਆਂ ਲਈ ਲਾਗ ਨੂੰ ਵੇਖੋ।

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Unable to Create KIO Worker
pa: KIO ਵਰਕਰ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰੱਥ

en: The KIO worker which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
pa: KIO ਵਰਕਰ ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਇਹ ਅਕਸਰ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: Cannot transfer <filename>%1</filename>
pa: <filename>%1</filename> ਨੂੰ ਟਰਾਂਸਫਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> cannot be transferred, because the destination filesystem does not support files that large
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਈਲ-ਸਿਸਟਮ ਵਲੋਂ ਐਨੀ ਵੱਡੀ ਫਈਲ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਾ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਫਾਈਲ <filename>%1</filename> ਨੂੰ ਟਰਾਂਸਫਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Reformat the destination drive to use a filesystem that supports files that large.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਡਰਾਇਵ ਨੂੰ ਐਨੀ ਵੱਡੀ ਫਾਈਲ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਹੋਣ ਵਾਲੇ ਫਾਈਲ-ਸਿਸਟਮ ਵਰਤ ਕੇ ਮੁੜ-ਫਾਰਮੈਟ ਕਰੋ।

en: Undocumented Error
pa: ਗ਼ੈਰ-ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਗਲਤੀ

en: (Symbolic Link to %1)
pa: (%1 ਨਾਲ ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕ)

en: (%1, Link to %2)
pa: (%1, %2 ਨਾਲ ਲਿੰਕ)

en:  (Points to %1)
pa:  (%1 ਲਈ ਪੁਆਇੰਟ)

en: Malformed URL
    %1
pa: ਕੁਰੂਪ URL
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਰੋਟੋਕਾਲ '%1' ਹੈ।

en: Can not find a KIO worker for protocol '%1'.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ '%1' ਲਈ KIO ਵਰਕਰ ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Can not create a socket for launching a KIO worker for protocol '%1'.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ '%1' ਲਈ KIO ਵਰਕਰ ਚਲਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਸਾਕਟ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਫਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Writing to %1 is not supported.
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ %1 ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: There are no special actions available for protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਲਈ ਖਾਸ ਕਾਰਵਾਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਲਿਸਟ ਕਰਨੇ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Retrieving data from %1 is not supported.
pa: %1 ਤੋਂ ਮੁੜ ਡਾਟਾ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
pa: mime ਕਿਸਮ ਜਾਣਕਾਰੀ %1 ਤੋਂ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
pa: ਫਾਈਲਾਂ ਦਾ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ ਜਾਂ ਥਾਂ ਤਬਦੀਲੀ %1 ਵਿੱਚ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ symlink ਬਣਾਉਣਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Copying files within %1 is not supported.
pa: %1 ਤੋਂ ਫਾਈਲਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Deleting files from %1 is not supported.
pa: %1 ਤੋਂ ਫਾਈਲ ਹਟਾਉਣਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਫਾਈਲਾਂ ਦੇ ਗੁਣ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨੇ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਫਾਈਲਾਂ ਦੇ ਗੁਣ ਬਦਲਣੇ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਾਲ ਮਲਟੀਪਲ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨੇ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Opening files is not supported with protocol %1.
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਾਲ ਫਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Protocol %1 does not support action %2.
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਐਕਸ਼ਨ %2 ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: &Yes
pa: ਹਾਂ(&Y)

en: &No
pa: ਨਹੀਂ(&N)

en: &Details
pa: ਵੇਰਵਾ(&D)

en: &Forever
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ(&F)

en: C&ontinue Loading
pa: ਲੋਡਿੰਗ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&o)

en: Co&ntinue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&n)

en: &Current Session only
pa: ਕੇਵਲ ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ(&C)

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਮੋਡ ਛੱਡ ਰਹੇ ਹੋ, ਸਾਰਾ ਸੰਚਾਰ ਹੁਣ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ।
    ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਇਹ ਹੈ ਕਿ ਕੋਈ ਵੀ ਟਰਾਂਸੇਟ ਦੌਰਾਨ ਡਾਟਾ ਨੂੰ ਵੇਖ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Security Information
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
pa: %1: SSL ਸਾਂਝ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਸਭ ਟਰਾਂਸਮਿਸ਼ਨ ਨੂੰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਦੱਸਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।
    ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਵੱਲੋਂ ਭੇਜੇ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਸੌਖੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੋਈ ਹੋਰ ਵੀ ਨਹੀਂ ਵੇਖ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Display SSL &Information
pa: SSL ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ(&I)

en: C&onnect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(&o)

en: The server failed the authenticity check (%1).
pa: ਸਰਵਰ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਚੈੱਕ (%1) ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Server Authentication
pa: ਸਰਵਰ ਪਰਮਾਣਕਤਾ

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਈ ਬਿਨਾਂ ਪੁੱਛੇ ਹੀ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: A file or folder named %1 already exists.
pa: %1 ਨਾਂ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਜਾਂ ਫਾਈਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: You do not have permission to create that folder.
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: You did not select a file to delete.
pa: ਤੁਸੀ ਫਾਈਲ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫਾਈਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ ਹੈ।

en: Nothing to Delete
pa: ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਕੁਝ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: You did not select a file to trash.
pa: ਤੁਸੀ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ ਫਾਈਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ ਹੈ।

en: Nothing to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਲਈ ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: The specified folder does not exist or was not readable.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ ਜਾਂ ਇਹ ਪੜ੍ਹਨ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Parent Folder
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ

[ctx: @info]
en: Go back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: @info]
en: Go forward
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਓ

en: Home Folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ

en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

en: New Folder...
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ...

en: Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Sorting
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Sort by Name
pa: ਨਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਲੱੜੀਬੱਧ

en: Sort by Size
pa: ਆਕਾਰ ਮੁਤਾਬਕ ਲੜੀਬੱਧ

en: Sort by Date
pa: ਤਾਰੀਖ ਮੁਤਾਬਕ ਲੜੀਬੱਧ

en: Sort by Type
pa: ਕਿਸਮ ਮੁਤਾਬਕ ਲੜੀਬੱਧ

en: Ascending
pa: ਵੱਧਦਾ-ਕ੍ਰਮ

en: Descending
pa: ਘੱਟਦਾ-ਕ੍ਰਮ

en: Folders First
pa: ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ

en: Hidden Files Last
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਸਭ ਤੋਂ ਪਿੱਛੇ

en: Icons View
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ

en: Compact View
pa: ਨਿੰਮੀ ਝਲਕ

en: Details View
pa: ਵੇਰਵੇ ਵਾਲੀ ਝਲਕ

en: Icon Position
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਥਿਤੀ

en: Next to File Name
pa: ਫਾਈਲ ਨਾਂ ਦੇ ਨਾਲ

en: Above File Name
pa: ਫਾਈਲ ਨਾਂ ਉੱਤੇ

en: Short View
pa: ਛੋਟੀ ਝਲਕ

en: Detailed View
pa: ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਝਲਕ

en: Tree View
pa: ਲੜੀ ਵਾਲੀ ਝਲਕ

en: Detailed Tree View
pa: ਵੇਰਵੇ ਲੜੀ ਵਾਲੀ ਵੇਖੋ

en: Show Hidden Files
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show Preview Panel
pa: ਝਲਕ ਪੈਨਲ ਵੇਖੋ

en: Show Preview
pa: ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Open Containing Folder
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: &View Mode
pa: ਵੇਖਣ ਢੰਗ(&V)

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਨਵੀਆਂ ਪਹਿਲਾਂ

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੀਆਂ ਪਹਿਲਾਂ

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਡੀਆਂ ਪਹਿਲਾਂ

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਛੋਟੀਆਂ ਪਹਿਲਾਂ

en: Encoding:
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ:

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @title:menu]
en: Copy To
pa: ਇੱਥੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: @title:menu]
en: Move To
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ

[ctx: @title:menu]
en: Home Folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ

[ctx: @title:menu]
en: Root Folder
pa: ਰੂਟ ਫੋਲਡਰ

[ctx: @title:menu in Copy To or Move To submenu]
en: Browse...
pa: ਝਲਕ...

[ctx: @title:menu]
en: Copy Here
pa: ਇੱਥੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: @title:menu]
en: Move Here
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ

[ctx: Default mime type filter that shows all file types]
en: *|All Files
pa: *|ਸਭ ਫ਼ਾਈਲਾਂ

en: All Supported Files
pa: ਸਭ ਸਹਾਇਕ ਫਾਈਲਾਂ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਈਲਾਂ

en: Add Places Entry
pa: ਥਾਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਜੋੜੋ

en: Edit Places Entry
pa: ਥਾਂ ਐਂਟਰੀ ਸੋਧ

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਲਿਖਤ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਥਾਵਾਂ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਵਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ।<br /><br />ਲੇਬਲ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਜਾਂ ਦੋ ਸ਼ਬਦ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖਣ 'ਚ ਮਦਦ ਕਰਨਗੇ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਲੇਬਲ ਨਾ ਦਿੱਤਾ ਤਾਂ, ਇਸ ਨੂੰ ਟਿਕਾਣੇ ਦੇ URL ਤੋਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।</qt>

en: L&abel:
pa: ਲੇਬਲ(&a):

en: Enter descriptive label here
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੇਬਲ ਇੱਥੇ ਦਿਓਜਾਣਕਾਰੀ ਲੇਜਾਨਇੱਥੇ

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਐਂਟਰੀ ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਐਂਟਰੀ ਹੈ। ਇੱਕ ਢੁੱਕਵਾਂ URL ਵੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਜਿਵੇਂ ਕਿ:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />ਟੈਕਸਟ ਸੋਧ ਬਕਸੇ ਦੇ ਨਾਲ ਮੌਜੂਦ ਬਟਨ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਢੁੱਕਵਾਂ URL ਵੀ ਵੇਖਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।</qt>

en: &Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ(&L):

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਆਈਕਾਨ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਥਾਵਾਂ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ।<br /><br />ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।</qt>

en: Choose an &icon:
pa: ਇੱਕ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ(&i):

en: &Only show when using this application (%1)
pa: ਇਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ (%1) ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਹੀ ਵੇਖੋ(&O)

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਚੁਣੋ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਤਾਂ ਹੀ ਵੇਖਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜੇ ਮੌਜੂਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ (%1) ਵਰਤੀ ਜਾਵੇ।<br /><br />ਇਹ ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਐਂਟਰੀ ਸਭ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇਗੀ।</qt>

[ctx: @item]
en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

[ctx: @item]
en: Remote
pa: ਰਿਮੋਟ

[ctx: @item The place group section name for recent dynamic lists]
en: Recent
pa: ਸੱਜਰੇ

[ctx: @item]
en: Search For
pa: ਇਸ ਦੀ ਖੋਜ

[ctx: @item]
en: Devices
pa: ਡਿਵਾਈਸ

[ctx: @item]
en: Removable Devices
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਡਿਵਾਈਸ

[ctx: @item]
en: Tags
pa: ਟੈਗ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: All tags
pa: ਸਾਰੇ ਟੈਗ

[ctx: KFile System Bookmarks]
note: i18nc calls has to be "KFile System Bookmarks". The real i18nc call is made later, with this context, so the two must match.
en: Home
pa: ਘਰ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Documents
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Downloads
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Pictures
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Videos
pa: ਵਿਡੀਓ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Files
pa: ਸੱਜਰੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Recent Locations
pa: ਸੱਜਰੇ ਟਿਕਾਣੇ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Today
pa: ਅੱਜ ਸੋਧ ਕੀਤੇ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Modified Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ ਸੋਧ ਕੀਤੇ

[ctx: Placeholder is error message]
en: Could not add to the Places panel: %1
pa: ਥਾਵਾਂ ਪੈਨਲ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %1

en: Only folders can be added to the Places panel.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਫੋਲਡਰ ਹੀ ਥਾਵਾਂ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਜੋੜੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

[ctx: @action:inmenu]
en: Releasing…
pa: ...ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Release
pa: ਰੀਲਿਜ਼(&R)

[ctx: @action:inmenu]
en: Safely Removing…
pa: …ਸਹੀ ਸਲਾਮਤੀ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Safely Remove
pa: ਸਹੀ ਸਲਾਮਤੀ ਹਟਾਓ(&S)

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmounting…
pa: …ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Unmount
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ(&U)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Eject
pa: ਕੱਢੋ(&E)

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
pa: ਡਿਵਾਈਸ '%1' ਇੱਕ ਡਿਸਕ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਬਾਹਰ ਨਹੀਂ ਕੱਢੀ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
pa: '%1' ਵਰਤਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ, ਸਿਸਟਮ ਨੇ ਕਿਹਾ: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
pa: '%1' ਵਰਤਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: One or more files on this device are open within an application.
pa: ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਫਾਈਲਾਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਲ ਖੁੱਲ੍ਹੀਆਂ ਹਨ।

en: %1 (hidden)
pa: %1 (ਲੁਕਵਾਂ)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
pa: ਮਾਊਂਟ

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @item:inmenu]
en: Open in New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Entry…
pa: ਐਂਟਰੀ ਜੋੜੋ…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit…
pa: ਸੋਧੋ(&E)…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide
pa: ਓਹਲੇ(&H)

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section '%1'
pa: ਭਾਗ '%1' ਓਹਲੇ

[ctx: @item:inmenu]
en: Hide Section
pa: ਭਾਗ ਓਹਲੇ

en: &Show All Entries
pa: ਸਭ ਐਂਟਰੀ ਵੇਖੋ(&S)

[ctx: @item:inmenu]
en: Icon Size
pa: ਆਈਕਾਨ ਆਕਾਰ

[ctx: @item:inmenu Auto set icon size based on available space inthe Places side-panel]
en: Auto Resize
pa: ਆਪੇ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ

[ctx: Small icon size]
en: Small (%1x%1)
pa: ਛੋਟਾ (%1x%1)

[ctx: Medium icon size]
en: Medium (%1x%1)
pa: ਮੱਧਮ (%1x%1)

[ctx: Large icon size]
en: Large (%1x%1)
pa: ਵੱਡਾ (%1x%1)

[ctx: Huge icon size]
en: Huge (%1x%1)
pa: ਵਿਸ਼ਾਲ (%1x%1)

en: You can only select one file
pa: ਤੁਸੀਂ ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਫਾਈਲ ਹੀ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: More than one file provided
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫਾਈਲ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ

en: You can only select local files
pa: ਤੁਸੀ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਈਲਾਂ ਹੀ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Remote files not accepted
pa: ਰਿਮੋਟ ਫਾਈਲ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੇ ਗਏ ਹਨ ਅਤੇ ਇਹ ਡਾਈਲਾਗ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਇਸਕਰਕੇ ਇਹ ਚੋਣ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਕਿ ਕਿਸ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾਵੇ। ਕ੍ਰਿਪਾ ਕਰਕੇ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਹੀ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ।

en: More than one folder provided
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫੋਲਡਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਅਤੇ ਇੱਕ ਫਾਈਲ ਚੁਣਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਚੁਣਿਆ ਗਿਆ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Files and folders selected
pa: ਫਾਈਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੇ

en: The file "%1" could not be found
pa: ਫਾਈਲ "%1" ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Cannot open file
pa: ਫਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/konqi clicking this button will take you to file:/home.</qt>
pa: <qt>ਮੁੱਖ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਜਾਣ ਲਈ ਆਹ ਬਟਨ ਦਬਾਓ। <br /><br />ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਇਸ ਮੌਕੇ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣਾ file:/home/konqi ਹੈ ਤਾਂ ਆਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ file:/home ਉੱਤੇ ਚਲੇ ਜਾਓਗੇ।</qt>

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
pa: ਅਤੀਤ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਪਗ਼ ਪਿੱਛੇ ਜਾਣ ਲਈ ਆਹ ਬਟਨ ਦਬਾਓ।

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
pa: ਅਤੀਤ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਪਗ਼ ਅੱਗੇ ਵਧਣ ਲਈ ਆਹ ਬਟਨ ਦਬਾਓ।

en: Click this button to reload the contents of the current location.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣੇ ਦੇ ਭਾਗ ਮੁੜ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉ।

en: Click this button to create a new folder.
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉ।

en: Show Places Panel
pa: ਥਾਂ ਪੈਨਲ ਵੇਖੋ

en: Show Bookmarks Button
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਬਟਨ ਵੇਖੋ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਬਟਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਖਾਸ ਟਿਕਾਣਾ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਮੇਨੂ ਖੁੱਲ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਜੋੜ, ਸੋਧ ਜਾਂ ਚੋਣ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। <br /><br />ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫਾਈਲ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਹੀ ਖਾਸ ਹਨ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ KDE ਵਿੱਚ ਹੋਰ ਬੁੱਕਮਾਰਕਾਂ ਵਾਂਗ ਕੰਮ ਕਰਦੇ।</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
pa: <qt>ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਲਿਖਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਮਿਲਦੇ ਮੇਲ ਵੇਖਾਏ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ। ਇਹ ਗੁਣ ਨੂੰ ਸੱਜਾ ਬਟਨ ਦਬਾ ਕੇ ਰੱਖਣ ਅਤੇ <b>ਟੈਕਸਟ ਮੁਕੰਮਲ</b> ਮੇਨ ਤੋਂ ਪਸੰਦੀਦਾ ਢੰਗ ਚੁਣ ਕੇ ਕੰਟਰੋਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।</qt>

en: This is the name to save the file as.
pa: ਇਹ ਫਾਈਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫਾਈਲ ਨਾਂ ਹੈ।

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
pa: ਇਹ ਫਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫਾਈਲ ਨਾਂ ਹੈ। ਕਈ ਫਾਈਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫਾਈਲਾਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਛੱਡ ਕੇ ਦਿੱਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ।

en: This is the name of the file to open.
pa: ਇਹ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫਾਈਲ ਦਾ ਨਾਂ ਹੈ।

[ctx: @title:window]
en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
pa: ਫ਼ਾਈਲ "%1" ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Overwrite File?
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਹੈ?

en: You can only select local files.
pa: ਤੁਸੀ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਈਲਾਂ ਹੀ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Remote Files Not Accepted
pa: ਰਿਮੋਟ ਫਾਈਲ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: *|All Folders
pa: *|ਸਭ ਫੋਲਡਰ

en: *|All Files
pa: *|ਸਭ ਫਾਈਲਾਂ

en: &Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: Icon size: %1 pixels
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਾਈਜ਼: %1 ਪਿਕਸਲ

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਫਾਈਲ ਨਾਂ ਐਕਸ਼ਟੈਸ਼ਨ ਚੁਣੋ (%1)(&x)

en: the extension <b>%1</b>
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ <b>%1</b>

en: Automatically select filename e&xtension
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਚੁਣੀ ਫਾਈਲ-ਨਾਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ(&x)

en: a suitable extension
pa: ਇੱਕ ਢੁੱਕਵੀਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: &File type:
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਕਿਸਮ(&F):

en: &Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ(&F):

en: Sorry
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
pa: <qt>ਟੈਪਲੇਟ ਫਾਈਲ <b>%1</b> ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: Name for new link:
pa: ਨਵੇਂ ਲਿੰਕ ਲਈ ਨਾਂ:

en: Create link to URL
pa: URL ਲਈ ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ

[ctx: @info]
en: The name <filename>%1</filename> starts with a dot, so it will be hidden by default.
pa: ਨਾਂ <filename>%1</filename> ਬਿੰਦੀ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਇਸਕਰਕੇ ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਲੁਕਵੀਂ ਹੋਵੇਗੀ।

[ctx: @info]
en: A directory with name <filename>%1</filename> already exists.
pa: <filename>%1</filename> ਨਾਂ ਨਾਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: A file with name <filename>%1</filename> already exists.
pa: <filename>%1</filename> ਨਾਂ ਨਾਲ ਫ਼ਾਈਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Create New
pa: ਨਵਾਂ ਬਣਾਓ

en: Link to Device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਲਿੰਕ

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

[ctx: @title:window]
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

en: Create new folder in %1:
pa: %1 ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ:

en: The desktop is offline
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਆਫਲਾਈਨ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, md5CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha1CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha256CopyButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha512CopyButton)
en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pasteButton)
en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ "%1" ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @item:inmenu]
en: Open "%1" in New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ "%1" ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Edit
pa: ਸੋਧੋ

en: Navigate
pa: ਨੇਵੀਗੇਟ

en: Show Full Path
pa: ਪੂਰਾ ਪਾਥ ਵੇਖੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: More
pa: ਵੱਧ

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
pa: ਡਿਵਾਈਸ

[ctx: @item:inmenu]
en: Subversion
pa: ਸਬਵਰਜ਼ਨ

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Edit mode
pa: ਸੋਧ ਢੰਗ

en: Click for Location Navigation
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Click to Edit Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੋਧਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: You are not authorized to execute this file.
pa: ਇਸ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

[ctx: Launching application]
en: Launching %1
pa: %1 ਨੂੰ ਲਾਂਚ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: You are not authorized to select an application to open this file.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਿਤ ਨਹੀਂ ਹੋ।

en: No favicon found for %1
pa: %1 ਲਈ ਕੋਈ ਫੇਵੀਕਾਨ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Error saving image to %1
pa: ਚਿੱਤਰ %1 ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: No mail client found
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਕਲਾਈਂਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ

en: The desktop entry file
    %1
    is not valid.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਕਿਸਮ
    %1
    ਗਲਤ ਹੈ।

en: Launching %1
pa: %1 ਲਾਂਚ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Failed to open %1
pa: %1 ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਫਾਈਲ
    %1
    ਇੱਕ ਲਿੰਕ ਕਿਸਮ ਦੀ ਹੈ, ਪਰ ਕੋਈ URL=... ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The executable file "%1" is located on a remote filesystem. For safety reasons it will not be started.
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਫਾਈਲ "%1" ਰਿਮੋਟ ਫਾਈਲ-ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਚਲਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇਗਾ।

en: For security reasons, launching executables is not allowed in this context.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਚੱਲਣਯੋਗ ਨੂੰ ਇਸ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Unable to make file "%1" executable.
    %2.
pa: "%1" ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਚੱਲਣਯੋਗ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਮਰੱਥ।
    %2

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਫਾਈਲ %1 ਵਿੱਚ ਕੋਈ  Type=... ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Failed to open the file.
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: The program "%1" could not be launched.
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ "%1" ਚਲਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Setting ACL for %1
pa: %1 ਲਈ ACL ਸੈਟਿੰਗ

en: Could not change permissions for
    %1
pa: %1
    ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: mounting is not supported by Windows CE.
pa: ਮਾਊਂਟ ਕਰਨਾ Windows CE ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not find program "mount"
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ "mount" ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ

en: unmounting is not supported by Windows CE.
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨਾ Windows CE ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not find program "umount"
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ "umount" ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ

en: Change File Permissions
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: New Permissions: %1
pa: ਨਵੀਆਂ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ: %1

en: Change File Owner
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਮਾਲਕ ਬਦਲੋ

en: New Owner: UID=%1, GID=%2
pa: ਨਵਾਂ ਮਾਲਕ: UID=%1, GID=%2

en: Remove File
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਹਟਾਓ

en: Remove Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹਟਾਓ

en: Create Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ

en: Directory Permissions: %1
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ: %1

en: Open File
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: New Filename: %1
pa: ਨਵਾਂ ਫ਼ਾਈਲ ਨਾਂ: %1

en: Target: %1
pa: ਟੀਚਾ: %1

en: Change Timestamp
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ ਬਦਲੋ

en: From: %1, To: %2
pa: ਤੋਂ: %1, ਵੱਲ: %2

en: Unknown Action
pa: ਅਣਪਛਾਣ ਕਾਰਵਾਈ

en: Action: %1
    Source: %2
    %3
pa: ਕਾਰਵਾਈ: %1
    ਸਰੋਤ: %2
    %3

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
pa: %1 ਤੋਂ %2 ਲਈ ਫਾਈਲ ਦੀ ਕਾਪੀ ਹੋ ਨਹੀਂ ਸਕਦੀ ਹੈ। (ਗਲਤੀ: %3)

en: No media in device for %1
pa: %1 ਲਈ ਡਿਵਾਈਸ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਮੀਡਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Could not get user id for given user name %1
pa: ਦਿੱਤੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ %1 ਲਈ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ID ਨਹੀਂ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not get group id for given group name %1
pa: ਦਿੱਤੇ ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ %1 ਲਈ ਗਰੁੱਪ id ਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en:  days
pa:  ਦਿਨ

en: Delete files older than
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਹਟਾਓ

en:  day |  days
pa[0]:  ਦਿਨ
pa[1]:  ਦਿਨ

en: Cleanup:
pa: ਸਫ਼ਾਈ:

en: Limit to
pa: ਲਿਮਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabelLeft)
en: Size:
pa: ਆਕਾਰ:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the calculated amount of disk space that will be allowed for the trash, the maximum.</para>
pa: <para>ਇਹ ਗਿਣੀ ਗਈ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਦੀ ਮਾਤਰਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਰੱਦੀ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੋਵੇਗੀ, ਵੱਧੋ-ਵੱਧ।</para>

en: Show a Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਵੇਖਾਓ

en: Delete Oldest Files From Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਸਭ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਹਟਾ ਦਿਓ

en: Delete Biggest Files From Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਡੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਹਟਾ ਦਿਓ

en: Full Trash:
pa: ਪੂਰੀ ਰੱਦੀ:

en: Malformed URL %1
pa: ਖ਼ਰਾਬ ਹੋਇਆ URL %1

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ %1 ਹੁਣ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਰਹੀ ਹੈ, ਸੋ ਇਸ ਕਰਕੇ ਇਸ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਇਸ ਦੀ ਅਸਲੀ ਥਾਂ ਤੇ ਸੰਭਾਲਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਜਾਂ ਤਾਂ ਇਸ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨੂੰ ਮੁੜ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਅਸਲੀ ਥਾਂ ਤੇ ਸੰਭਾਲ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਕਿਸੇ ਥਾਂ ਵੀ ਚੁੱਕ ਕੇ ਸੰਭਾਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: This file is already in the trash bin.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਹੈ।

en: not supported
pa: ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
pa: copyOrMove ਵਿੱਚ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ, ਹੋਣੀ ਨਹੀਂ ਚਾਹੀਦੀ ਸੀ

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
pa: KDE ਰੱਦੀ ਡੱਬੇ ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਕਾਰਜ ਹੈ
    ਸੂਚਨਾ: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ, ktrash ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾ ਕਰੋ, ਪਰ "kioclient move 'url' trash:/"

en: Empty the contents of the trash
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਮੌਜੂਦਾ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

en: Restore a trashed file to its original location
pa: ਰੱਦੀ ਵਿਚਲੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਅਸਲੀ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਬਹਾਲ ਕਰੋ

en: The trash is full. Empty it or remove items manually.
pa: ਰੱਦੀ ਭਰੀ ਹੋਈ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰੋ ਜਾਂ ਚੀਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਖੁਦ ਹਟਾਓ।

en: &Policy
pa: ਪਾਲਸੀ(&P)

en: &Management
pa: ਇੰਤਜ਼ਾਮ(&M)

en: D-Bus Communication Error
pa: D-Bus ਕਮਿਊਨੀਕੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Unable to delete all the cookies as requested.
pa: ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Unable to delete cookies as requested.
pa: ਬੇਨਤੀ ਉੱਤੇ ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼ ਹਟਾਉਣ ਤੇ ਅਸਫਲ

en: <h1>Cookie Management Quick Help</h1>
pa: <h1>ਕੂਕੀਜ਼ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਲਈ ਫ਼ੌਰੀ ਮਦਦ</h1>

en: Information Lookup Failure
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਖੋਜ ਅਸਫਲ

en: Unable to retrieve information about the cookies stored on your computer.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਤੇ ਸਟੋਰ ਕੂਕੀਜ਼ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: End of session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦਾ ਅੰਤ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, searchLineEdit)
en: Search
pa: ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Search interactively for domains and hosts
pa: ਡੋਮੇਨਾਂ ਅਤੇ ਹੋਸਟਾਂ ਲਈ ਖਾਸ ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Site
pa: ਸਾਈਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, cookiesTreeWidget)
en: Cookie Name
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: D&elete
pa: ਹਟਾਓ(&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDeleteAll) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Delete A&ll
pa: ਸਭ ਹਟਾਓ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configPolicyButton)
en: Configure &Policy...
pa: ਪਾਲਸੀ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ(&P)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reloadButton)
en: &Reload List
pa: ਲਿਸਟ ਮੁੜ ਲੋਡ(&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroupBox)
en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Value:
pa: ਮੁੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
pa: ਡੋਮੇਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patchLabel)
en: Path:
pa: ਮਾਰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, expiresLabel)
en: Expires:
pa: ਮਿਆਦ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, secureLabel)
en: Secure:
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ:

[ctx: @title:window]
en: Change Cookie Policy
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਪਾਲਸੀ ਬਦਲੋ

[ctx: @title:window]
en: New Cookie Policy
pa: ਨਵੀਂ ਕੂਕੀਜ਼ ਪਾਲਸੀ

en: <qt>A policy already exists for<center><b>%1</b></center>Do you want to replace it?</qt>
pa: <qt><center><b>%1</b>ਲਈ ਇੱਕ ਪਾਲਸੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।</center> ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Policy
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਪਾਲਸੀ

en: Replace
pa: ਤਬਦੀਲ

en: Unable to communicate with the cookie handler service.
    Any changes you made will not take effect until the service is restarted.
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਹੈਂਡਰ ਸਰਵਿਸ ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ
    ਕੋਈ ਤਬਦੀਲ, ਜੋ ਵੀ ਤੁਸੀਂ ਕੀਤੀ ਹੈ, ਨੂੰ ਸਰਵਿਸ ਦੇ ਮੁੜ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਤੱਕ ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableCookies)
en: Enable coo&kies
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਯੋਗ(&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoAcceptSessionCookies)
en: Automaticall&y accept session cookies
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਕੂਕੀਜ਼ ਸਵੀਕਾਰ(&y)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bgDefault)
en: Default Policy
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਾਲਸੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAccept)
en: Accep&t all cookies
pa: ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼ ਮਨਜ਼ੂਰ(&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAcceptForSession)
en: Accept &until end of session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦੇ ਅੰਤ ਤੱਕ ਮਨਜ਼ੂਰ(&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyAsk)
en: Ask &for confirmation
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪੁੱਛੋ(&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbPolicyReject)
en: Re&ject all cookies
pa: ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼ ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ(&j)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbDomainSpecific)
en: Site Policy
pa: ਸਾਇਟ ਪਾਲਸੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTreeWidgetSearchLine, kListViewSearchLine)
en: Search interactively for domains
pa: ਖਾਸ ਡੋਮੇਨ ਲਈ ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, kListViewSearchLine)
en: Search...
pa: ਖੋਜ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Domain
pa: ਡੋਮੇਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, policyTreeWidget)
en: Policy
pa: ਪਾਲਸੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
pa: ਨਵਾਂ(&N)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
pa: ਤਬਦੀਲ(&g)...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Accept For Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Reject
pa: ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Ask
pa: ਪੁੱਛੋ

en: Do Not Know
pa: ਪਤਾ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDomain)
en: <qt>
    Enter the host or domain to which this policy applies, e.g. <b>www.kde.org</b> or <b>.kde.org</b>.
    </qt>
pa: <qt>
    ਇਹ ਨੀਤੀ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਹੋਸਟ ਜਾਂ ਡੋਮੇਨ ਦਿਓ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ <b>www.kde.org</b> ਜਾਂ <b>.kde.org</b>.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDomain)
en: Site name:
pa: ਸਾਈਟ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbPolicy)
en: Policy:
pa: ਨੀਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPolicy)
en: Accept until end of session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦਾ ਅੰਤ ਤੱਕ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: You have to restart the running applications for these changes to take effect.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਚੱਲ ਰਹੀ ਸਰਵਿਸ ਮੁੜ ਚਾਲੂ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ।

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਅਸਫਲ

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
pa: ਇਹਨਾਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ KDE ਮੁੜ ਚਾਲੂ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: label, entry (DisablePassiveMode), group (DesktopIcons)
en: Disable Passive FTP
pa: ਅਕਰਮਕ FTP ਅਯੋਗ

note: i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (DesktopIcons) i18n: ectx: label, entry (MarkPartial), group (Global Options)
en: Mark partially uploaded files
pa: ਅਧੂਰੀਆਂ ਅੱਪਲੋਡ ਫਾਇਲਾਂ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਕਰੋ

en: Timeout Values
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ ਮੁੱਲ

en:  second |  seconds
pa[0]:  ਸਕਿੰਟ
pa[1]:  ਸਕਿੰਟ

en: Soc&ket read:
pa: ਸਾਕਟ ਪੜ੍ਹੇ(&k):

en: Pro&xy connect:
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਕੁਨੈਕਟ(&x):

en: Server co&nnect:
pa: ਸਰਵਰ ਕੁਨੈਕਟ(&n):

en: &Server response:
pa: ਸਰਵਰ ਜਵਾਬ(&S):

en: Global Options
pa: ਗਲੋਬਲ ਚੋਣਾਂ

en: Mark &partially uploaded files
pa: ਅਧੂਰੀ ਅੱਪਲੋਡ ਫਾਇਲਾਂ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਕਰੋ(&p)

en:  byte |  bytes
pa[0]:  ਬਾਈਟ
pa[1]:  ਬਾਈਟ

en: FTP Options
pa: FTP ਚੋਣ

en: Enable passive &mode (PASV)
pa: ਅਕਰਮਕ ਢੰਗ ਯੋਗ(&m) (PASV)

en: <h1>Network Preferences</h1>Here you can define the behavior of KDE programs when using Internet and network connections. If you experience timeouts or use a modem to connect to the Internet, you might want to adjust these settings.
pa: <h1>ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਸੰਦ</h1>ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਤੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵਰਤਣ ਲਈ KDE ਪਰੋਗਰਾਮਾਂ ਦਾ ਰਵੱਈਆ ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਜੇਕਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਮਾਡਮ ਨੂੰ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਸਮੇਂ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤੀ ਦੀ ਸਮੱਸਿਆ ਆ ਰਹੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਠੀਕ ਕਰਨਾ ਚਾਹੋਗੇ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noProxyRadioButton)
en: Connect to the Internet directly.
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਨਾਲ ਸਿੱਧਾ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noProxyRadioButton)
en: No Proxy
pa: ਕੋਈ ਪਰਾਕਸੀ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoDiscoverProxyRadioButton)
en: Detect proxy configuration automatically
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਖੋਜੋ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, autoScriptProxyRadioButton)
en: Use the specified proxy script to configure the proxy settings.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੈਟਿੰਗ ਲਈ ਦਿੱਤੀ ਪਰਾਕਸੀ ਸਕਰਿਪਟ ਵਰਤੋਂ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoScriptProxyRadioButton)
en: Use proxy auto configuration URL:
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਆਪੇ ਸੰਰਚਨਾ URL ਵਰਤੋਂ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, proxyScriptUrlRequester)
en: Enter the address for the proxy configuration script.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕਰਿਪਟ ਲਈ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systemProxyRadioButton)
en: Use system proxy configuration:
pa: ਸਿਸਟਮ ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਵਰਤੋਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autoDetectButton)
en: Auto D&etect
pa: ਆਟੋ ਖੋਜ(&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyHttpLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpEditLabel)
en: HTTP Proxy:
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyHttpsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpsEditLabel)
en: SSL Proxy:
pa: SSL ਪਰਾਕਸੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxyFtpLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyFtpEditLabel)
en: FTP Proxy:
pa: FTP ਪਰਾਕਸੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemProxySocksLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxySocksEditLabel)
en: SOCKS Proxy:
pa: SOCKS ਪਰਾਕਸੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysNoProxyLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manNoProxyLabel)
en: Exceptions:
pa: ਛੋਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showEnvValueCheckBox)
en: Show the &value of the environment variables
pa: ਵਾਤਾਵਰਣ ਵੇਰੀਬਲਾਂ ਦਾ ਮੁੱਲ ਵੇਖਾਓ(&v)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, manualProxyRadioButton)
en: Manually enter proxy server configuration information.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਸੰਰਚਨਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਸਤੀ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualProxyRadioButton)
en: Use manually specified proxy configuration:
pa: ਦਿੱਤੀ ਹੋਈ ਪਰਾਕਸੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਖੁਦ ਦਿਉ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyHttpEdit)
en: Enter the address of the HTTP proxy server.
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpSpinBoxLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyHttpsSpinBoxLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxyFtpSpinBoxLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualProxySocksSpinBoxLabel)
en: Port:
pa: ਪੋਰਟ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyHttpSpinBox)
en: Enter the port number of the HTTP proxy server.
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSameProxyCheckBox)
en: Use this proxy server for a&ll protocols
pa: ਸਭ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਇਹ ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਵਰਤੋਂ(&l)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyHttpsEdit)
en: Enter the address of the HTTPS proxy server.
pa: HTTPS ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyHttpsSpinBox)
en: Enter the port number of the HTTPS proxy server.
pa: HTTPS ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxyFtpEdit)
en: Enter the address of the FTP proxy server.
pa: FTP ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxyFtpSpinBox)
en: Enter the port number of the FTP proxy server.
pa: FTP ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਦਿਉ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, manualProxySocksEdit)
en: Enter the address of the SOCKS proxy server.
pa: SOCKS ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, manualProxySocksSpinBox)
en: Enter the port number of the SOCKS proxy server.
pa: SOCKS ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਦਾ ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਦਿਉ।

en: These settings apply to network browsing only.
pa: ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਕੇਵਲ ਨੈੱਟਵਰਕ ਬਰਾਊਜ਼ਿੰਗ ਲਈ ਹੀ ਲਾਗੂ ਹੈ।

en: Default user name:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Default password:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਾਸਵਰਡ:

en: Web Search Keywords
pa: ਵੈੱਬ ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ

en: Configure enhanced browsing features
pa: ਸੁਧਾਰ ਕੀਤੇ ਬਰਾਊਜ਼ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਫ਼ੀਚਰਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: The file %1
    has been modified. Do you want to upload the changes?
pa: ਫ਼ਾਈਲ %1
    ਨੂੰ ਸੋਧਿਆ ਗਿਆ ਸੀ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰਨੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: File Changed
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਬਦਲੀ ਗਈ

en: Upload
pa: ਅੱਪਲੋਡ

en: Do Not Upload
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਨਾ ਕਰੋ

en: Invalid URL: %1
pa: ਗਲਤ URL: %1

en: File not found: %1
pa: %1: ਫ਼ਾਈਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਹੈ।

en: Do Not Delete
pa: ਨਾ ਹਟਾਓ

en: The file
    %1
    has been modified.
    Do you want to upload the changes?
pa: ਫ਼ਾਈਲ
    %1
    ਨੂੰ ਸੋਧਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: David Faure
pa: ਡੇਵਿਡ ਫਾਉਰੀ

en: Stephan Kulow
pa: ਸਟੀਫਨ ਕੂਲੋ

en: Waldo Bastian
pa: ਵਾਲਡੋ ਬਾਸਟਿਨ

en: Suggested file name for the downloaded file
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਫ਼ਾਈਲ ਲਈ ਸੁਝਾਇਆ ਫ਼ਾਈਲ ਨਾਂ

en: Command to execute
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕਮਾਂਡ

en: Opening connection to host %1
pa: ਹੋਸਟ %1 ਲਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connected to host %1
pa: ਹੋਸਟ %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ

en: %1 (Error %2)
pa: %1 (ਗ਼ਲਤੀ %2)

en: Sending login information
pa: ਲਾਗਇਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭੇਜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
pa: ਭੇਜਿਆ ਸੁਨੇਹਾ:
    ਲਾਗਇਨ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ=%1 ਤੇ ਪਾਸਵਰਡ=[ਗੁਪਤ] ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ
    
    ਸਰਵਰ ਜਵਾਬ:
    %2

en: You need to supply a username and a password to access this site.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਸਾਇਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ।

en: Site:
pa: ਸਾਇਟ:

en: Login OK
pa: ਲਾਗਇਨ ਠੀਕ ਹੈ

en: Could not login to %1.
pa: %1 ਉੱਤੇ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: 
    The server said: "%1"
pa: 
    ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਾ: "%1"

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਿ ਤੁਸੀ ਕੋਈ ਸਾਇਟ ਖੋਲ੍ਹੋ, ਇਹ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ ਕਿ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਕਿਸੇ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਭਰੋ।

en: Proxy:
pa: ਪਰਾਕਸੀ:

en: Proxy Authentication Failed.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: There is no documentation available for %1.
pa: %1 ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Looking up correct file
pa: ਠੀਕ ਫਾਈਲ ਲੱਭੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Preparing document
pa: ਡੌਕੂਮੈੰਟ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
pa: ਮੰਗੀ ਗਈ ਮਦਦ ਫ਼ਾਈਲ ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ:<br />%1

en: Saving to cache
pa: ਕੈਸ਼ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Using cached version
pa: ਕੈਸ਼ ਕੀਤੇ ਵਰਜ਼ਨ ਨੂੰ ਵਰਤ ਕੇ

en: Could not find filename %1 in %2.
pa: %2 ਵਿੱਚ %1 ਫਾਈਲ-ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: No host specified.
pa: ਕੋਈ ਹੋਸਟ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Otherwise, the request would have succeeded.
pa: ਨਹੀ ਤਾਂ, ਬੇਨਤੀ ਸਫਲ ਹੋਵੇਗੀ।

[ctx: request type]
en: retrieve property values
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਮੁੱਲ ਪਰਾਪਤ

[ctx: request type]
en: set property values
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਮੁੱਲ ਦਿਓ

[ctx: request type]
en: create the requested folder
pa: ਲੋੜੀਦਾ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਭੇਜੋ

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
pa: ਖਾਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਖੋਜੋ

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਲਾਕ ਕਰੋ

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
pa: ਸਰਵਰ ਦੀ ਸਮਰੱਥਾ ਲਈ ਕਿਊਰੀ

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਭਾਗ ਲਵੋ

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਖਾਸ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਚਲਾਓ

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
pa: %2 ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ (%1) ਆਈ ਹੈ।

en: The server does not support the WebDAV protocol.
pa: ਸਰਵਰ WebDAV ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
pa: %1, %2 ਲਈ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਕਾਰਨਾਂ ਬਾਰੇ ਸੰਖੇਪ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
pa: %1 ਲਈ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨ ਤੇ ਪਹੁੰਚ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: The requested lock could not be granted. %1
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਲਾਕ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲ ਨਹੀਂ ਸਕੇ। %1

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
pa: %1 ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਸਰੋਤ ਲਾਕ ਹੈ।

en: This action was prevented by another error.
pa: ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਕਰਕੇ ਰੋਕੀ ਗਈ ਹੈ

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
pa: %1 ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਨਿਯਤ ਸਰਵਰ ਨੇ ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The resource cannot be deleted.
pa: ਸਰੋਤ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ।

[ctx: request type]
en: upload %1
pa: %1 ਅੱਪਲੋਡ

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
pa: %2 ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ (%1) ਆਈ ਹੈ।

en: %1 contacted. Waiting for reply...
pa: %1 ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਹੋਇਆ। ਜਵਾਬ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
pa: ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਵਰਤੋਂ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Server processing request, please wait...
pa: ਸਰਵਰ ਬੇਨਤੀ ਉੱਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

en: Sending data to %1
pa: %1 ਨੂੰ ਡਾਟਾ ਭੇਜਿਆ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Retrieving %1 from %2...
pa: %2 ਤੋਂ %1 ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
pa: <b>%2</b> 'ਤੇ <b>%1</b>

en: Authentication Failed.
pa: ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Authorization failed.
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Unknown Authorization method.
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਢੰਗ

en: Cannot Save Cookies
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਸੰਭਾਲੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ

en: Could not remove %1, check permissions
pa: %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Could not create directory %1
pa: %1 ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Cookie Alert
pa: ਕੂਕੀ ਚੇਤਾਵਨੀ

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
pa: [ਅੰਤਰ ਡੋਮੇਨ]

en: See or modify the cookie information
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਸੋਧੋ

en: Accept for this &session
pa: ਇਸ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰ(&s)

en: &Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ(&A)

en: &Reject
pa: ਇਨਕਾਰ(&R)

en: Apply Choice To
pa: ਇਸ ਉੱਤੇ ਚੋਣ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: &Only this cookie
pa: ਸਿਰਫ ਇਹੀ ਕੂਕੀ(&O)

en: &Only these cookies
pa: ਸਿਰਫ ਇਹੀ ਕੂਕੀਜ਼(&O)

en: All cookies from this do&main
pa: ਇਸ ਡੋਮੇਨ ਤੋਂ ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼(&m)

en: All &cookies
pa: ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼(&c)

en: Cookie Details
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਵੇਰਵੇ

[ctx: @label a description string of how 'accessible' the cookie is (e.g. see exposure string in this file)]
en: Exposure:
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ:

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
pa: ਅੱਗੇ(&N) >>

en: Show details of the next cookie
pa: ਅਗਲੇ ਕੂਕੀਜ਼ ਦੇ ਵੇਰਵੇ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @label cookie has no explicit 'Domain' value specified]
en: Not specified
pa: ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

[ctx: @label the cookie expires when the browser session ends]
en: End of Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦਾ ਅੰਤ

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by https servers]
en: Secure servers only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਰਵਰ ਹੀ

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by https servers AND client-side javascripts]
en: Secure servers, page scripts
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਰਵਰ, ਸਫ਼ਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by http servers]
en: Servers
pa: ਸਰਵਰ

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by http servers AND client-side javascripts]
en: Servers, page scripts
pa: ਸਰਵਰ, ਪੇਜ਼ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

[ctx: @action:button show details about a cookie that needs approval. This string gets >> and << appended, to visualize if the dialog expands or compacts!]
en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Could not find a usable proxy configuration script
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਲੱਭਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ:
    %1

en: Could not download the proxy configuration script
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਜਾਇਜ ਨਹੀਂ ਹੈ:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਨੇ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ:
    %1

en: Do you want to retry?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @action:button filter-continue]
en: Retry
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼

en: Authentication Dialog
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Access denied
pa: ਪਹੁੰਚ ਪਾਬੰਦੀ

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਪਹੁੰਚ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

[ctx: @title:column Name label from web search keyword column]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: @title:column]
en: Keywords
pa: ਸ਼ਬਦ

[ctx: @title:column]
en: Preferred
pa: ਪਸੰਦ

[ctx: @item:inlistbox No default web search keyword]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Search F&ilters
pa: ਖੋਜ ਫਿਲਟਰ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web search keywords
pa: ਵੈਬ ਖੋਜ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred keywords only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਤਰਜੀਹੀ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਹੀ ਵਰਤੋਂ(&U)

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for web search keywords
pa: ਵੈੱਬ ਖੋਜ ਸ਼ਬਦਾਂ ਲਈ ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web search keyword
pa: ਨਵਾਂ ਵੈੱਬ ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ ਜੋੜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
pa: ਹਟਾਓ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
pa: ਸ਼ਬਦ ਸੀਮਾ(&K):

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
pa: ਕਾਲਨ

en: No preferred search providers were found.
pa: ਕੋਈ ਪਸੰਦ ਦਾ ਖੋਜ ਪਰੋਵਾਇਡਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: No search providers were found.
pa: ਕੋਈ ਖੋਜ ਪਰੋਵਾਇਡਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: Modify Web Shortcut
pa: ਵੈਬ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੋਧ

en: New Web Shortcut
pa: ਨਵਾਂ ਵੈੱਬ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
pa: "%1" ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ "%2" ਨੂੰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਵੱਖਰਾ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਦਿੱਤੇ ਜਾ ਚੁੱਕੇ ਹਨ। ਵੱਖਰੇ ਚੁਣੇ।
    %1

en: Keep It
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
pa: ਖੋਜ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਲਈ ਇੱਥੇ ਮਨੁੱਖ ਦੇ ਪੜਨ ਯੋਗ ਨਾਂ ਦਿਉ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨਾਂ(&n):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ &URL:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
pa: ਅੱਖਰ ਸੈੱਟ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜਿਸ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੀ ਖੋਜ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
pa: <html><head/><body><p>ਖੋਜ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਲਈ ਇੱਥੇ ਮਨੁੱਖ ਦੇ ਪੜਨ ਯੋਗ ਨਾਂ ਦਿਉ।</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(&S):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
pa: ਅੱਖਰ ਸੈੱਟ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜਿਸ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੀ ਖੋਜ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
pa: ਅੱਖਰ-ਸੈੱਟ(&C):

en: <qt><b>%1</b> does not have a home folder.</qt>
pa: <qt><b>%1</b> ਲਈ ਇੱਕ ਘਰ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: <qt>There is no user called <b>%1</b>.</qt>
pa: <qt><b>%1</b> ਵਰਗਾ ਕੋਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: Blocked request.
pa: ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁਦਾ ਮੰਗ।

en: Unknown HTTP verb.
pa: ਅਣਜਾਣ HTTP ਵਰਬ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonNameTag)
en: Common name:
pa: ਆਮ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationTag)
en: Organization:
pa: ਸੰਗਠਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnitTag)
en: Organizational unit:
pa: ਸੰਗਠਨ ਯੂਨਿਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnit)
en: Fraud Department
pa: ਫਰਾਡ ਵਿਭਾਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryTag)
en: Country:
pa: ਦੇਸ਼:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, country)
en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateTag)
en: State:
pa: ਸੂਬਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, state)
en: Quebec
pa: ਕਿਊਬਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityTag)
en: City:
pa: ਸ਼ਹਿਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, md5Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha256Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sha512Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton,
en: Calculate
pa: ਗਿਣੋ

en: C&ancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&a)

en: &Move Here
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ(&M)

en: &Copy Here
pa: ਇੱਥੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: &Link Here
pa: ਇੱਥੇ ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ(&L)

en: What do you wish to do with this file?
pa: ਇਸ ਫ਼ਾਈਲ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do not ask again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ

en: &Execute
pa: ਚਲਾਓ(&E)

en: Undo Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਵਾਪਸ ਲਵੋ

en: Creating directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Moving
pa: ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Renaming
pa: ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Deleting
pa: ਹਟਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Und&o
pa: ਵਾਪਸ(&o)

en: Und&o: Copy
pa: ਵਾਪਸ: ਕਾਪੀ(&o)

en: Und&o: Link
pa: ਵਾਪਸ(&o): ਲਿੰਕ

en: Und&o: Move
pa: ਵਾਪਸ(&o): ਭੇਜੋ

en: Und&o: Rename
pa: ਵਾਪਸ: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ (&o)

en: Und&o: Trash
pa: ਵਾਪਸ: ਰੱਦੀ(&o)

en: Und&o: Create Folder
pa: ਵਾਪਸ (&o): ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Und&o: Create Folder(s)
pa: ਵਾਪਸ (&o): ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Und&o: Create File
pa: ਵਾਪਸ (&o): ਫਾਈਲ ਬਣਾਓ

en: Und&o: Batch Rename
pa: ਵਾਪਸ: ਇਕੱਠੇ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ (&o)

en: Undo File Copy Confirmation
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਕਾਪੀ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਲੈਣ ਦੀ ਤਸਦੀਕ

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਚੀਜ਼ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<nl/><filename>%1</filename><nl/><nl/><emphasis strong='true'>ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਲਈ ਜਾ ਸਕੇਗੀ।</emphasis>

en: Delete Permanently
pa: ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:button]
en: Delete Permanently
pa: ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently delete this item?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis> | Do you really want to permanently delete these %1 items?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਚੀਜ਼ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਲਈ ਜਾ ਸਕੇਗੀ।</emphasis>
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਚੀਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਲਈ ਜਾ ਸਕੇਗੀ।</emphasis>

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from the Trash?<nl/><nl/><emphasis strong='true'>This action cannot be undone.</emphasis>
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਚੋਂ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<nl/><nl/><emphasis strong='true'> ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਲਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।</emphasis>

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this item to the Trash?<nl/><filename>%1</filename>
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਚੀਜ਼ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<nl/><filename>%1</filename>

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
pa: ਪੀਅਰ SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੇਨ ਖ਼ਰਾਬ ਹੋਈ ਜਾਪਦੀ ਹੈ।

[ctx: @action:button]
en: Add...
pa: ...ਜੋੜੋ

[ctx: @action:button]
en: Edit...
pa: ...ਸੋਧੋ

[ctx: @action:button]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: Unix permissions]
en: Owner
pa: ਮਾਲਕ

[ctx: UNIX permissions]
en: Owning Group
pa: ਮਲਕੀਅਤ ਵਾਲਾ ਗਰੁੱਪ

[ctx: UNIX permissions]
en: Others
pa: ਹੋਰ

[ctx: UNIX permissions]
en: Mask
pa: ਮਾਸਕ

[ctx: UNIX permissions]
en: Named User
pa: ਨਾਮੀ ਵਰਤੋਂਕਾਰ

en: Owner (Default)
pa: ਮਾਲਕ (ਡਿਫਾਲਟ)

en: Edit ACL Entry
pa: ACL ਐਂਟਰੀ ਸੋਧ

en: Entry Type
pa: ਐਂਟਰੀ ਕਿਸਮ

en: Default for new files in this folder
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਨਵੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ

en: Owner
pa: ਓਨਰ

en: Owning Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹੋਵੇ

en: Others
pa: ਹੋਰ

en: Mask
pa: ਮਾਸਕ

en: Named user
pa: ਨਾਮੀ ਯੂਜ਼ਰ

en: Named group
pa: ਨਾਮੀ ਗਰੁੱਪ

en: User:
pa: ਯੂਜ਼ਰ:

en: Group:
pa: ਗਰੁੱਪ:

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Effective
pa: ਪਰਭਾਵੀ

en: Updating System Configuration
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੰਰਚਨਾ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Updating system configuration.
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੰਰਚਨਾ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ।

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਕਿਸਮ
    %1
    ਅਣਜਾਣੀ ਹੈ।

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਫਾਈਲ
    %1
    ਇੱਕ FSDevice ਕਿਸਮ ਦੀ ਹੈ, ਪਰ ਕੋਈ Dev=... ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Mount
pa: ਮਾਊਂਟ

en: Unmount
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ

[ctx: @title:column]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: @title:column]
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: @title:column]
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

[ctx: @title:column]
en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

[ctx: @title:column]
en: Owner
pa: ਮਾਲਕ

[ctx: @title:column]
en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

[ctx: @title:column]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Open &with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&w)

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ(&A)

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With...
pa: ...ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
pa: ...ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Open folder with %1
pa: ਫੋਲਡਰ %1 ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Open with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

[ctx: @title:menu]
en: &Open Folder With
pa: ਫੋਲਡਰ ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other Application...
pa: ...ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ(&O)

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
pa[0]: 1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopCalculateSizeBtn)
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sizeDetailsBtn)
en: Explore in Filelight
pa: ਫਾਇਲ-ਲਾਈਟ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountSrcLabel_Left)
en: Mounted From:
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਮਾਊਂਟ ਹੈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, freespaceLabel)
en: Free Space:
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel_Left)
en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureMimeBtn)
en: Change...
pa: ਬਦਲੋ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contentLabel)
en: Content:
pa: ਸਮੱਗਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symlinkTargetLabel)
en: Points to:
pa: ਇਸ ਵੱਲ ਇਸ਼ਾਰਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modifiedTimeLabel_Left)
en: Modified:
pa: ਸੋਧਾਂ ਕੀਤੀਆਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, createdTimeLabel_Left)
en: Created:
pa: ਬਣਾਇਆ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fsLabel_Left)
en: File System:
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਸਿਸਟਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCapacityBar, capacityBar)
en: Unknown size
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਆਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountPointLabel_Left)
en: Mounted On:
pa: ਇਸ ਉੱਤੇ ਮਾਊਂਟ ਹੈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accessTimeLabel_Left)
en: Accessed:
pa: ਅਸੈੱਸ ਕੀਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultHandlerLabel_Left)
en: Open With:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Known Applications
pa: ਜਾਣੀਆਂ ਪਛਾਣੀਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ

en: Open With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
pa: <qt>ਕਾਰਜ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ <b>%1</b> ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾ ਸਕੇ। ਜੇਕਰ ਕਾਰਜ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜਾਂ ਝਲਕ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।</qt>

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Choose Application
pa: ਕਾਰਜ ਚੁਣੋ

en: Choose Application for %1
pa: %1 ਲਈ ਕਾਰਜ ਚੁਣੋ

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
pa: <qt>ਫਾਈਲ ਕਿਸਮ: <b>%1</b> ਲਈ ਕਾਰਜ ਕਿਸਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ। ਜੇਕਰ ਕਾਰਜ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜਾਂ ਝਲਕ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
pa: <qt>ਇੱਕ ਕਾਰਜ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਕਾਰਜ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜਾਂ ਝਲਕ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।</qt>

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਕਮਾਂਡਾਂ ਨਾਲ, ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕਈ ਥਾਵਾਂ ਹੋ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ, ਜਿੰਨਾਂ ਨੂੰ ਅਸਲ ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੇ ਚੱਲਣ ਸਮੇਂ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਅਸਲੀ ਮੁੱਲਾਂ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:
    %f - ਇੱਕ ਇੱਕਲਾ ਫਾਈਲ ਨਾਂ
    %F - ਫਾਈਲਾਂ ਦੀ ਇੱਕ ਸੂਚੀ, ਕਾਰਜਾਂ ਲਈ ਵਰਤੋਂ, ਜੋ ਕਿ ਇੱਕੋ ਸਮੇਂ ਕਈ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ ਸਕਦੇ ਹਨ
    %u - ਇੱਕ ਇੱਕਲਾ URL
    %U - URL ਦੀ ਇੱਕ ਲਿਸਟ
    %d - ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਲੀ ਫਾਈਲ ਦੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ
    %D - ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਦੀ ਲਿਸਟ
    %i - ਆਈਕਾਨ
    %m - ਨਿੰਮਾ ਆਈਕਾਨ
    %c - ਟਿੱਪਣੀ

en: &Remember application association for all files of type
    "%1" (%2)
pa: "%1" (%2)
    ਕਿਸਮ ਦੀਆਂ ਸਾਰੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਨਾਲ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੰਬੰੜ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(&R)

en: &Remember application association for all files of type
    "%1"
pa: ਇਸ ਕਿਸਮ ਦੀਆਂ ਸਾਰੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੰਬੰਧ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(&R)
    "%1"

en: Terminal options
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਚੋਣਾਂ

en: Run in &terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਚਲਾਓ(&t)

en: &Do not close when command exits
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਕਮਾਂਡ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਬੰਦ ਨਾ ਕਰੋ(&D)

en: Get more Apps from Discover
pa: ਡਿਸਕਵਰ ਤੋਂ ਹੋਰ ਐਪਾਂ ਲਵੋ

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
pa: "%1" ਤੋਂ ਚੱਲਣਯੋਗ ਨਾਂ ਕੱਢਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਠੀਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਾਂ ਦਿਉ ਜੀ।

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> does not appear to be an executable program.
pa: <filename>%1</filename> ਚੱਲਣਯੋਗ ਪਰਗੋਰਾਮ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> was not found; please enter a valid path to an executable program.
pa: <filename>%1</filename> ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ, ਚੱਲਣਯੋਗ ਪਰੋਗਰਾਮ ਲਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਮਾਰਗ ਦਿਓ।

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: Run in terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalEditLabel)
en: Terminal options:
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਚੋਣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Do not close when command exits
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਕਮਾਂਡ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਬੰਦ ਨਾ ਕਰੋ

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2_2)
en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Run as a different user
pa: ਵੱਖਰੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Enter the user name you want to run the application as.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਕਾਰਜ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, suidEdit)
en: Enter the user name you want to run the application as here.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਕਾਰਜ ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, discreteGpuGroupBox)
en: Discrete GPU
pa: ਡਿਸਕਰੀਟ GPU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, discreteGpuCheck)
en: Run using dedicated graphics card
pa: ਖਾਸ ਗਰਾਫਿਕਸ ਕਾਰਡ ਵਰਤ ਕੇ ਚਲਾਓ

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regarding program startup]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Enable launch feedback
pa: ਸੁਝਾਅ ਚਲਾਉਣ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
pa: ਵੇਰਵਾ(&D):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, commentEdit)
en: Type any comment you think is useful here.
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਸੂਚਨਾ ਇੱਥੇ ਲਿਖੋ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਸੋਚਦੇ ਹੋ ਕਿ ਲਾਭਦਾਇਕ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comm&ent:
pa: ਟਿੱਪਣੀ(&e):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelenvvars)
en: Environment Variables:
pa: ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਵੇਰੀਬਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Program:
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, browseButton)
en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਚੱਲਣਯੋਗ ਫਾਈਲ ਲੱਭਣ ਵਾਸਤੇ ਆਪਣੇ ਫਾਈਲ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖਣ ਲਈ ਦਬਾਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: &Browse...
pa: ਝਲਕ(&B)...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathEdit)
en: Sets the working directory for your application.
pa: ਆਪਣੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਕਿੰਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Work path:
pa: ਕੰਮ ਮਾਰਗ(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Arguments:
pa: ਆਰਗੂਮੈਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Supported file types:
pa: ਸਹਾਇਕ ਫਾਈਲ ਕਿਸਮ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Mimetype
pa: ਮਾਈਮ-ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Ad&vanced Options
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣ(&v)...

en: Properties for %1
pa: %1 ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
pa[0]: ਇੱਕ ਆਈਟਮ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: @title:tab]
en: Share
pa: ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
pa: ਸਧਾਰਨ(&G)

[ctx: @action:button]
en: Explore in %1
pa: %1 ਨਾਲ ਛਾਣਬੀਣ ਕਰੋ

en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਖਾਲੀ (%3% ਵਰਤੀ)

[ctx: @info:status]
en: Unknown size
pa: ਅਣਜਾਣ ਆਕਾਰ

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ... %1 (%2)
    %3, %4

en: 1 file | %1 files
pa[0]: 1 ਫਾਈਲ
pa[1]: %1 ਫਾਈਲਾਂ

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
pa[0]: 1 ਸਬ-ਫੋਲਡਰ
pa[1]: %1 ਸਬ-ਫੋਲਡਰ

en: Calculating...
pa: ਗਿਣਤੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ....

en: At least %1
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ %1

en: The new file name is empty.
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਈਲ ਦਾ ਨਾਂ ਖਾਲੀ ਹੈ!

en: No registered file type
pa: ਕੋਈ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤੀ ਫਾਈਲ ਕਿਸਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No associated application
pa: ਕੋਈ ਸੰਬੰਧਿਤ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

[ctx: @action:button Create new file type]
en: Create…
pa: …ਬਣਾਓ

[ctx: @action:button]
en: Change…
pa: …ਬਦਲੋ

en: No Access
pa: ਕੋਈ ਪਹੁੰਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Can Only View
pa: ਸਿਰਫ਼ ਵੇਖਣ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: Can View & Modify
pa: ਵੇਖ ਅਤੇ ਸੋਧ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Can Only View Content
pa: ਸਿਰਫ਼ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: Can View & Modify Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖ ਅਤੇ ਸੋਧ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: Can Only View/Read Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖ/ਪੜ੍ਹ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: Can View/Read & Modify/Write
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖ/ਪੜ੍ਹ ਤੇ ਸੋਧ/ਲਿਖ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: &Permissions
pa: ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ(&P)

en: Access Permissions
pa: ਅਸੈੱਸ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
pa[0]: ਇਹ ਫਾਈਲ ਇੱਕ ਲਿੰਕ ਹੈ ਅਤੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।
pa[1]: ਸਭ ਫਾਈਲਾਂ ਲਿੰਕ ਹਨ ਅਤੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Only the owner can change permissions.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਓਨਰ ਹੀ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: O&wner:
pa: ਓਨਰ(&w):

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦੱਸੋ, ਜੋ ਕਿ ਓਨਰ ਨੂੰ ਕਰਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਹੈ।

en: Gro&up:
pa: ਗਰੁੱਪ(&u):

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦੱਸੋ, ਜੋ ਕਿ ਗਰੁੱਪ ਦੇ ਮੈਂਬਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: O&thers:
pa: ਹੋਰ(&t):

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦੱਸੋ, ਜੋ ਕਿ ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰਾਂ, ਜੋ ਕਿ ਨਾ ਤਾਂ ਮਾਲਕ ਹਨ ਅਤੇ ਨਾ ਹੀ ਗਰੁੱਪ ਦੇ ਮਾਲਕ ਹਨ, ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Only own&er can rename and delete folder content
pa: ਕੇਵਲ ਓਨਰ ਹੀ ਫੋਲਡਰ ਸਮੱਗਰੀ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲ ਅਤੇ ਹਟਾ ਸਕਦਾ ਹੈ(&e)

en: Is &executable
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਹੈ(&e)

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਯੋਗ ਕਰਨ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਮਾਲਕ ਹੀ ਇਸ ਵਿਚਲੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਜਾਂ ਹਟਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਸਿਰਫ਼ ਨਵੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹਨ, ਜਿੰਨਾਂ ਲਈ 'ਸਮੱਗਰੀ ਸੋਧ' ਅਧਿਕਾਰ ਲੋੜੀਦੇ ਹਨ।

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
pa: ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਚੱਲਣਯੋਗ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਨੂੰ ਸਹੀਂ ਬਣਾਉ। ਇਹ ਤਾਂ ਹੀ ਕੋਈ ਮਤਲਬ ਰੱਖਦੀ ਹੈ, ਜੇਕਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਜਾਂ ਸਕਰਿਪਟ ਹੈ। ਇਹ ਤਾਂ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: A&dvanced Permissions
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ(&d)

en: Ownership
pa: ਓਨਰਸ਼ਿਪ

en: User:
pa: ਯੂਜ਼ਰ:

en: Group:
pa: ਗਰੁੱਪ:

en: Apply changes to all subfolders and their contents
pa: ਸਭ ਸਬ-ਫੋਲਡਰਾਂ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Advanced Permissions
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ

en: Class
pa: ਕਲਾਸ

en: Show
    Entries
pa: ਐਂਟਰੀਆਂ
    ਵੇਖੋ

en: This flag allows viewing the content of the folder.
pa: ਇਹ ਫਲੈਗ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Read
pa: ਪੜ੍ਹਨ

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਫਲੈਗ ਫਾਈਲ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Write
    Entries
pa: ਐਂਟਰੀਆਂ
    ਲਿਖਣਾ

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
pa: ਇਹ ਫਲੈਗ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ, ਨਾਂ-ਬਦਲੋ ਅਤੇ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਹੈ। ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਹਟਾਉਣਾ ਅਤੇ ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਨੂੰ ਅਟਕਾਓ (ਸਟਿੱਕੀ) ਨਿਸ਼ਾਨ ਰਾਹੀਂ ਵੀ ਸੀਮਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Write
pa: ਲਿਖਣ

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
pa: ਲਿਖਣ ਫਲੈਗ ਫਾਈਲ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਸੋਧਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

[ctx: Enter folder]
en: Enter
pa: ਜਾਓ

en: Enable this flag to allow entering the folder.
pa: ਇਸ ਫਲੈਗ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਦਾਖਿਲ ਹੋਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
pa: ਇਸ ਫਲੈਗ ਨਾਲ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਇੱਕ ਕਾਰਜ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਚਲਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Special
pa: ਖਾਸ

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
pa: ਖਾਸ ਫਲੈਗ ਹੈ। ਫਲੈਗ ਦਾ ਸਹੀਂ ਅਰਥ ਨੂੰ ਸੱਜੇ ਹੱਥ ਕਾਲਮ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਗਾਇਆ ਗਿਆ ਤਾਂ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਮਾਲਕ ਸਭ ਨਵੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਲਈ ਵੀ ਮਾਲਕ ਹੋਵੇਗਾ।

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਫਾਈਲ ਚੱਲਣਯੋਗ ਹੈ ਅਤੇ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਮਾਲਕ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਨਾਲ ਚਲਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਗਰੁੱਪ ਨੂੰ ਸਭ ਨਵੀਆਂ ਫਾਈਲਾਂ ਲਈ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਫਾਈਲ ਚੱਲਣਯੋਗ ਹੈ ਅਤੇ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਗਰੁੱਪ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਨਾਲ ਚਲਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
pa: ਜੇਕਰ ਅਟਕਾਉ ਨਿਸ਼ਾਨ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਦੇ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ ਸਿਰਫ਼ ਮਾਲਕ ਅਤੇ ਰੂਟ (root) ਹੀ ਫਾਈਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਜਾਂ ਉਹਨਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹਨ। ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਹਰੇਕ ਕੋਈ ਲਿਖਣ ਅਧਿਕਾਰ ਵਾਲਾ ਇਹ ਕੁਝ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
pa: ਲਿਨਕਸ ਵਲੋਂ ਇੱਕ ਫਾਈਲ ਉੱਤੇ ਅਟਕਾਉ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਕੁਝ ਹੋਰ ਸਿਸਟਮ ਵਰਤਦੇ ਹਨ

en: Set UID
pa: UID ਦਿਓ

en: Set GID
pa: GID ਦਿਓ

[ctx: File permission]
en: Sticky
pa: ਅਟਕਾਉ(Sticky)

en: Link
pa: ਲਿੰਕ

en: Varying (No Change)
pa: ਵੇਰਿੰਗ (ਬਦਲਾਅ ਨਹੀਂ)

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
pa[0]: ਇਸ ਫਾਈਲ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵਰਤ ਰਹੀ ਹੈ।
pa[1]: ਇਹ ਫਾਈਲਾਂ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵਰਤ ਰਹੀਆਂ ਹਨ।

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
pa[0]: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵਰਤ ਰਿਹਾ ਹੈ।
pa[1]: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹਨ।

en: These files use advanced permissions.
pa: ਇਹਨਾਂ ਫਾਈਲਾਂ ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਹਨ।

[ctx: @title:tab]
en: C&hecksums
pa: ਚੈਕ-ਸਮ(&h)

[ctx: @action:button]
en: Calculating...
pa: ਗਿਣਤੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

[ctx: notify the user about a computation in the background]
en: Verifying checksum...
pa: …ਚੈਕਸਮ ਦੀ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: &Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ(&A)

en: Add File Type for %1
pa: %1 ਲਈ ਫਾਈਲ ਕਿਸਮ ਜੋੜੋ

en: Select one or more file types to add:
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਫਾਈਲ ਚੁਣੋ:

en: Only executables on local file systems are supported.
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਸਿਰਫ਼ ਲੋਕਲ ਫਾਈਲ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Advanced Options for %1
pa: %1 ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣ

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
pa: <qt>ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ। ਫਾਈਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ <b>%1</b> ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: KDE SSL Information
pa: KDE SSL ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
pa: ਜਾਰੀ ਕਰਤਾ

en: Current connection is secured with SSL.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ SSL ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ।

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
pa: ਇਹ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਾ ਮੁੱਖ ਭਾਗ ਤਾਂ SSL ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ, ਪਰ ਕੁਝ ਭਾਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
pa: ਇਹ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚੋਂ ਕੁਝ ਤਾਂ SSL ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ, ਪਰ ਬਾਕੀ ਭਾਗ ਨਹੀਂ।

en: Current connection is not secured with SSL.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ SSL ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
pa: ਨਹੀਂ, ਗਲਤੀਆਂ ਹਨ:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
pa: ਹਾਂ

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
pa: %1 ਤੋਂ %2

en: Search for '%1' with
pa: '%1' ਲਈ ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਜੋ

en: Configure Web Shortcuts...
pa: ਵੈੱਬ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Open file dialog
pa: ਫਾਈਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਡਾਈਲਾਗ

en: Filename for clipboard content:
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ ਲਈ ਫਾਈਲ-ਨਾਂ:

en: &Paste File | &Paste %1 Files
pa[0]: ਫਾਈਲ ਚੇਪੋ(&P)
pa[1]: %1 ਫਾਈਲਾਂ ਚੇਪੋ(&P)

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
pa[0]: URL ਚੇਪੋ(&P)
pa[1]: %1 URL ਚੇਪੋ(&P)

en: &Paste Clipboard Contents
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ ਚੇਪੋ(&P)

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Folder
pa: ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਚੇਪੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One File
pa: ਇੱਕ ਫ਼ਾਈਲ ਚੇਪੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste One Item | Paste %1 Items
pa[0]: ਇੱਕ ਆਈਟਮ ਚੇਪੋ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ ਚੇਪੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste Clipboard Contents...
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ ਚੇਪੋ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

en: Data format:
pa: ਡਾਟਾ ਫਾਰਮੈਟ:

en: Date: %1
pa: ਮਿਤੀ: %1

en: Size: %1
pa: ਆਕਾਰ: %1

en: Appl&y to All
pa: ਸਭ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&y)

en: &Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ(&R)

en: Suggest New &Name
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਸੁਝਾਓ(&N)

en: &Skip
pa: ਛੱਡੋ(&S)

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਕਾਪੀ ਨਾ ਕਰੋ ਜਾਂ ਭੇਜੋ ਨਾ, ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਅਗਲੀ ਆਈਟਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
pa: ਇਹ ਫਾਈਲ ਕਾਪੀ ਨਾ ਕਰੋ ਜਾਂ ਭੇਜੋ ਨਾ, ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਅਗਲੀ ਆਈਟਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
pa: ਇਸ 'ਚ ਲਿਖੋ(&W)

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
pa: ਫਾਈਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਉਹਨਾਂ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਸਮੱਗਰੀ ਸਮੇਤ।
    ਜੇ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਈਲ ਨਾਲ ਕੋਈ ਟਕਰਾ ਹੋਵੇਗਾ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

[ctx: Overwrite files into an existing folder when files are older]
en: &Overwrite older files
pa: ਪੁਰਾਣੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ(&O)

en: &Resume
pa: ਰੀਜਿਊਮ(&R)

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
pa: ਇਹ ਐਕਸ਼ਨ '%1' ਖੁਦ ਦੇ ਮੁੜ-ਲਿਖ ਦੇਵੇਗਾ।
    ਨਵੀਂ ਫਾਈਲ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

en: C&ontinue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&o)

en: This action will overwrite the destination.
pa: ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਲਿਖ ਦੇਵੇਗੀ।

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Differences
pa: ਫ਼ਰਕ

en: The destination is <b>smaller by %1</b>
pa: ਟਿਕਾਣਾ <b>%1 ਤੱਕ ਘੱਟ ਹੈ</b>

en: The destination is <b>bigger by %1</b>
pa: ਟਿਕਾਣਾ <b>%1 ਤੱਕ ਵੱਡਾ ਹੈ</b>

en: The files are identical.
pa: ਫਾਈਲਾਂ ਇੱਕੋ ਜਿਹੀਆਂ ਹਨ।

en: The files seem identical.
pa: ਫਾਈਲਾਂ ਇੱਕੋ ਜਿਹੀਆਂ ਜਾਪਦੀਆਂ ਹਨ।

en: The files are different.
pa: ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਵੱਖਰੀਆਂ ਹਨ।

en: An older item named '%1' already exists.
pa: ਇੱਕ ਪੁਰਾਣਾ ਆਈਟਮ ਨਾਂ '%1' ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A similar file named '%1' already exists.
pa:  '%1' ਨਾਂ ਦੀ ਫਾਈਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A more recent item named '%1' already exists.
pa: ਇੱਕ ਹੋਰ ਵੀ ਨਵੀਂ ਆਈਟਮ ਨਾਂ '%1' ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Rename:
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ:

[ctx: @title:window]
en: Rename Item
pa: ਚੀਜ਼ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

[ctx: @title:window]
en: Rename Items
pa: ਚੀਜ਼ਾਂ ਦੇ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

[ctx: @action:button]
en: &Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ(&R)

[ctx: This a template for new filenames, # is replaced by a number later, must be the end character]
en: New name #
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ #

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Retry
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼

en: Replace All
pa: ਸਭ ਬਦਲੋ

en: Skip
pa: ਛੱਡੋ

en: Skip All
pa: ਸਭ ਛੱਡੋ

[ctx: Web page address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressTag)
en: Address:
pa: ਐਡਰੈੱਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipTag)
en: IP address:
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionTag)
en: Encryption:
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, detailsTag)
en: Details:
pa: ਵੇਰਵਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sslVersionTag)
en: SSL version:
pa: SSL ਵਰਜ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, certSelectorTag)
en: Certificate chain:
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੇਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trustedTag)
en: Trusted:
pa: ਟਰੱਸਟ ਕੀਤਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodTag)
en: Validity period:
pa: ਵੈਧਤਾ ਪੀਰਿਅਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialTag)
en: Serial number:
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਨੰਬਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, digestTag)
en: MD5 digest:
pa: MD5 ਡੀਜ਼ਿਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestTag)
en: SHA1 digest:
pa: MD5 ਡੀਜ਼ਿਟ:

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਨੇ ਕੋਈ ਵੀ SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਸੀ।
    ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਹੋਸਟ ਦੀ ਪਛਾਣ ਕੀਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this %1 item to the Trash? | Do you really want to move these %1 items to the Trash?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ %1 ਚੀਜ਼ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ %1 ਚੀਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @option:checkbox]
en: Do not ask again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ

[ctx: @option:check]
en: Do not ask again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ

[ctx: @option:check]
en: Do not show this message again
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਮੁੜ ਨਾ ਵੇਖਾਓ

[ctx: Warning about executing unknown program]
en: Warning
pa: ਸਾਵਧਾਨ

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
pa: ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੇਗਾ:

en: If you do not trust this program, click Cancel
pa: ਜੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸਾ ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਰੱਦ ਕਰੋ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ
