kipi-plugins - en to bs translation catalogue (18 entries)

en: Target location:
bs: Odredišna lokacija:

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
bs: Postavlja odredišnu adresu za slanje slike. To može biti bilo koja adresa koja se koristi u Dolphin ili Konqueror, npr. ftp://my.server.org/sub/folder.

en: Select target location...
bs: Izaberi odredišnu lokaciju...

en: This is the list of images to upload to the specified target.
bs: Ovo je popis slika za slanje na navedeno odredište.

en: Select target...
bs: Izaberi odredište...

en: Start export
bs: Pokreni izvoz

en: Start export to the specified target
bs: Pokreni izvoz na navedeno odredište

en: Developer and maintainer
bs: Programer i održavalac

en: Upload not completed
bs: Slanje nije završeno

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
bs: Neke od slika nisu prenesena, i još uvijek su na popisu. Možete pokušati ponovno izvesti ove slike sada.

en: This is the list of images to import into the current album.
bs: Ovo je popis slika za uvesti u trenutni album.

en: Start import
bs: Započni uvoz

en: Start importing the specified images into the currently selected album.
bs: Započni uvoz navedenih slika u trenutno odabranom albumu.

en: Import not completed
bs: Uvoz nije završen

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
bs: Neke od slika nisu prenesene, i još uvijek su na popisu. Možete ponovo pokušati uvesti ove slike sada.

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: &Import
bs: &Uvezi

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
bs: &Izvezi

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka
