kipi-plugins - en to bs translation catalogue (77 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: &Import
bs: &Uvezi

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
bs: &Izvezi

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Export to &SmugMug...
bs: Izvoz u &SmugMug...

en: Import from &SmugMug...
bs: Uvoz iz &SmugMug...

en: SmugMug New Album
bs: SmugMug novi allbum

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
bs: To su osnovne postavke za novi album SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
bs: Naslov albuma koji će biti kreiran (neophodno).

en: Category of the album that will be created (required).
bs: Kategorija albuma koji će biti stvoren (potrebno).

en: Subcategory of the album that will be created (optional).
bs: Podkategorija albuma koji će biti stvoren (neobavezno).

en: Description of the album that will be created (optional).
bs: Opis albuma koji ce biti kreiran (neobavezno).

en: Album template for the new album (optional).
bs: Uzorak albuma za novi album (neobavezno).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
bs: Naslov:

[ctx: new smug album dialog]
en: Category:
bs: Kategorija:

[ctx: new smug album dialog]
en: Subcategory:
bs: Podkategorija:

[ctx: new smug album dialog]
en: Description:
bs: Opis:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
bs: Šablon:

en: Security && Privacy
bs: Sigurnost i privatnost

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
bs: To su postavke sigurnosti i privatnosti  za novi album SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
bs: Javno

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
bs: Javni album je uvršten na javnoj SmugMug stranicu.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
bs: Nije na listi

en: Unlisted album is only accessible via URL.
bs: Nenavedeni album je dostupan samo preko URL-a.

en: Require password to access the album (optional).
bs: Zahtijevaj lozinku za pristup albumu (neobavezno).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
bs: Savjet lozinke koji se prikazuje korisnicima pri unosu lozinke (neobavezno).

en: Privacy:
bs: Privatnost:

en: Password:
bs: Šifra:

en: Password Hint:
bs: Savjet za šifru:

en: Logging in to SmugMug service...
bs: Prijava na SmugMug servis...

en: Login failed
bs: Prijavljivanje nije uspjelo

en: Invalid user/nick/password
bs: Neispravan korisnik/nadimak/lozinka

en: Invalid API key
bs: Nevažeći API ključ

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
bs: Ovo je popis slika za slanje na vaš SmugMug račun.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
bs: Ovo je link na koji možete kliknuti za otvaranje početne stranice SmugMug u web-pregledniku.

en: Account
bs: Nalog

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
bs: Ovo je SmugMug nalog koji će se koristiti za provjeru autentičnosti.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
bs: Anonimno

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
bs: Prijavite se kao anoniman na SmugMug web servis.

en: SmugMug Account
bs: SmugMug nalog

en: Login to SmugMug web service using email and password.
bs: Prijava na SmugMug web servis koristeći korisničko ime i lozinku.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
bs: Naziv:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
bs: E-pošta:

en: Change Account
bs: Promijeni nalog

en: Change SmugMug Account used to authenticate
bs: Promjena SmugMug naloga za prijavu

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
bs: Ovo je SmugMug album koji će se koristiti za prijenos.

en: Nickname:
bs: Nadimak:

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
bs: Nadimak SmugMug korisnika koji lista albume.

en: Site Password:
bs: Lozinka sajta:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
bs: Lozinka sajta za navedeni SmugMug nadimak/korisnika.

en: Album Password:
bs: Lozinka albuma:

en: Password for SmugMug album.
bs: Lozinka za SmugMug album.

en: New Album
bs: Novi Album

en: Create new SmugMug album
bs: Kreiraj novi SmugMug album

[ctx: reload album list]
en: Reload
bs: Ponovo učitaj

en: Reload album list
bs: Dopuni listu albuma

en: Destination
bs: Odredište

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
bs: Ovo je mjesto gdje će se SmugMug slike preuzeti.

en: Options
bs: Opcije

en: These are options that will be applied to images before upload.
bs: Ovo su opcije koje će biti primjenjene na slikama prije učitavanja.

en: Resize photos before uploading
bs: Promijeni veličinu slika prije slanja

en: Maximum dimension:
bs: Najveća veličina:

en: JPEG quality:
bs: JPEG kvalitet:

en: Import from SmugMug Web Service
bs: Uvoz iz SmugMug Web servisa

en: Start Download
bs: Počni Preuzimati

en: Start download from SmugMug web service
bs: Počni preuzimanje s SmugMug web servisa

en: Export to SmugMug Web Service
bs: Izvoz u SmugMug Web Servis

en: Start Upload
bs: Počni slanje

en: Start upload to SmugMug web service
bs: Počni slanje na SmugMug web servis

en: Smug Import/Export
bs: Smug uvoz/izvoz

en: Author and maintainer
bs: Autor i održavalac

en: <qt>Enter the <b>email address</b> and <b>password</b> for your <a href="http://www.smugmug.com">SmugMug</a> account</qt>
bs: <qt>Unesite <b>email adresu</b> i <b>lozinku </b> za vaš <a href="http://www.smugmug.com">SmugMug</a> nalog</qt>

en: SmugMug Call Failed: %1
bs: SmugMug poziv neuspio: %1

en: Smug Import
bs: Smug uvoz

en: Smug Export
bs: Smug izvoz

en: Cannot open file
bs: Ne mogu otvoriti datoteku

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
bs: Neuspjelo čuvanje slike: %1
    Želite li nastaviti?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
bs: Neuspjelo preuzimanje slike: %1
    Da li želite nastaviti?
