kipi-plugins - en to bs translation catalogue (36 entries)

en: <p>This is the current processing status.</p>
bs: <p>Ovo je trenutno stanje obrade.</p>

en: <p>This is the batch job progress as a percentage.</p>
bs: <p>Ovo je napredak grupnog posla kao postotak.</p>

en: Copy to Clipboard
bs: Kopiraj u međuspremnik

en: <i>unavailable</i>
bs: <i>nedostupno</i>

en: <i>Make:</i>
bs: <i>Napravi:</i>

en: <i>Created:</i>
bs: <i>Kreirano:</i>

en: <i>Aperture:</i>
bs: <i>Blenda:</i>

en: <i>Focal:</i>
bs: <i>Fokus:</i>

en: <i>Exposure:</i>
bs: <i>Ekspozicija:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
bs: <i>Osjetljivost:</i>

en: 
    %1|Camera RAW files
bs: 
    %1|RAW datoteke fotoaparata

en: Select an Image
bs: Odaberite sliku

en: Select Images
bs: Izaberite Slike

en: Handbook
bs: Priručnik

en: Thumbnail
bs: Sličica

en: File Name
bs: Ime datoteke

en: User1
bs: Korisnik1

en: User2
bs: Korisnik2

en: User3
bs: Korisnik3

en: User4
bs: Korisnik4

en: User5
bs: Korisnik5

en: User6
bs: Korisnik6

en: Add new images to the list
bs: Dodaj nove slike na popis

en: Remove selected images from the list
bs: Ukloni odabrane slike iz popisa

en: Move current selected image up in the list
bs: Premjesti gore trenutno odabranu sliku u popisu

en: Move current selected image down in the list
bs: Pomakni trenutno odabrane slike dolje u popisu

en: Clear the list.
bs: Očisti popis.

en: Load a saved list.
bs: Učitaj snimljeni popis.

en: Save the list.
bs: Snimi popis.

en: Select the image file list to load
bs: Odaberite popis slikovne datoteke za učitavanje

en: Select the image file list to save
bs: Odaberite listu slikovne datoteke za spremanje

en: Output file format:
bs: Format izlazne datoteke:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
bs: <p>Postavite izlaznni format datoteke za korištenje ovdje:</p><p><b>JPEG</b>:generiši obrađenu sliku u JPEG formatu. Ovaj format će dati manje veličine datoteke.</p><p><b>Upozorenje: Zbog destruktivnog algoritam sažimanja, JPEG je format u kom se gubi kvalitet.</b></p><p><b>TIFF</b>: generiši obrađenu sliku u TIFF formatu. . Ovo generiše velike datoteke bez gubitka kvaliteta. Slika je kompresovana.</p><p><b>PNG</b>: generiši obrađenu sliku u PNG formatu. . Ovo generiše velike datoteke bez gubitka kvaliteta. Slika je kompresovana.</p><p><b>PPM</b>: generiši obrađenu sliku u PPM formatu. . Ovo generiše najveće datoteke bez gubitka kvaliteta. Slika nije kompresovana.</p>

en: If Target File Exists:
bs: Ako odredišna datoteka postoji:

en: Overwrite automatically
bs: Automatski pisati preko

en: Open rename-file dialog
bs: Otvori dijalog preimenovanja datoteke
