kipiplugin_smug - en to cs translation catalogue (83 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: &Import
cs: &Importovat

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
cs: &Exportovat

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Export to &SmugMug...
cs: Exportovat do &SmugMug...

en: Import from &SmugMug...
cs: Importovat z &SmugMug...

en: SmugMug New Album
cs: Nové album SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
cs: Toto je základní nastavení nového alba SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
cs: Název nově vytvořeného alba (povinné).

en: Category of the album that will be created (required).
cs: Kategorie nově vytvořeného alba (povinné).

en: Subcategory of the album that will be created (optional).
cs: Podkategorie nově vytvořeného alba (nepovinné).

en: Description of the album that will be created (optional).
cs: Popis nově vytvořeného alba (nepovinné).

en: Album template for the new album (optional).
cs: Šablona pro nové album (nepovinné).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
cs: Název:

[ctx: new smug album dialog]
en: Category:
cs: Kategorie:

[ctx: new smug album dialog]
en: Subcategory:
cs: Podkategorie:

[ctx: new smug album dialog]
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
cs: Šablona:

en: Security && Privacy
cs: Zabezpečení a soukromí

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
cs: Toto je nastavení zabezpečení a soukromí nového alba SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
cs: Veřejné

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
cs: Veřejné album je uvedeno v seznamu na vaší veřejné stránce SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
cs: Neuvedené v seznamu

en: Unlisted album is only accessible via URL.
cs: Album neuvedené v seznamu je dostupné pouze přes URL.

en: Require password to access the album (optional).
cs: Požadovat heslo pro přístup k albu (nepovinné).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
cs: Zobrazení nápovědy u výzvy k zadání hesla (nepovinné).

en: Privacy:
cs: Soukromí:

en: Password:
cs: Heslo:

en: Password Hint:
cs: Nápověda pro heslo:

en: Logging in to SmugMug service...
cs: Přihlášení ke službě SmugMug...

en: Login failed
cs: Přihlášení selhalo

en: Invalid user/nick/password
cs: Neplatný uživatel/přezdívka/heslo

en: Invalid API key
cs: Neplatný klíč API

en: Error
cs: Chyba

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
cs: Toto je seznam obrázků pro odeslání na váš účet SmugMug.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
cs: Toto je odkaz k otevření domovské stránky SmugMug ve webovém prohlížeči.

en: Account
cs: Účet

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
cs: Toto je účet SmugMug který bude použitý k ověření totožnosti.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
cs: Anonymní

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
cs: Přihlásit anonymně k webové službě SmugMug.

en: SmugMug Account
cs: Účet SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
cs: Přihlásit k webové službě SmugMug pomocí e-mailu a hesla.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
cs: Jméno:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
cs: E-mail:

en: Change Account
cs: Upravit účet

en: Change SmugMug Account used to authenticate
cs: Upravit účet SmugMug použitý k ověření

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
cs: SmugMug album, které bude použité pro přenos.

en: Nickname:
cs: Přezdívka:

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
cs: Přezdívka uživatele SmugMug pro prohlížení alb.

en: Site Password:
cs: Heslo sítě:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
cs: Síťové heslo pro zvolenou přezdívku/uživatele SmugMug.

en: Album Password:
cs: Heslo k albu:

en: Password for SmugMug album.
cs: Heslo k albu SmugMug.

en: New Album
cs: Nové album

en: Create new SmugMug album
cs: Vytvořit nové album SmugMug

[ctx: reload album list]
en: Reload
cs: Obnovit

en: Reload album list
cs: Obnovit seznam alba

en: Destination
cs: Cíl

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
cs: Umístění pro stažení obrázků SmugMug.

en: Options
cs: Volby

en: These are options that will be applied to images before upload.
cs: Volby, které budou použity pro obrázky před odesláním.

en: Resize photos before uploading
cs: Změnit velikost obrázků před odesláním

en: Maximum dimension:
cs: Maximální velikost:

en: JPEG quality:
cs: Kvalita JPEG:

en: Import from SmugMug Web Service
cs: Import z webové služby SmugMug

en: Start Download
cs: Spustit stahování

en: Start download from SmugMug web service
cs: Spustit stahování z webové služby SmugMug

en: Export to SmugMug Web Service
cs: Export do webové služby SmugMug

en: Start Upload
cs: Spustit odesílání

en: Start upload to SmugMug web service
cs: Spustit odesílání do webové služby SmugMug

en: Smug Import/Export
cs: Import/export Smug

en: A tool to import/export image collections from/to the SmugMug web service.
cs: Nástroj pro import/export sbírek obrázků z/do webové služby SmugMug.

en: Author and maintainer
cs: Autor a správce

en: <qt>Enter the <b>email address</b> and <b>password</b> for your <a href="http://www.smugmug.com">SmugMug</a> account</qt>
cs: <qt>Zadejte <b>e-mailovou adresu</b> a <b>heslo</b> vašeho <a href="http://www.smugmug.com">SmugMug</a> účtu</qt>

en: SmugMug Call Failed: %1
cs: Volání SmugMug selhalo: %1

en: &lt;none&gt;
cs: &lt;žádné&gt;

en: Smug Import
cs: Import Smug

en: Smug Export
cs: Export Smug

en: Cannot open file
cs: Nelze otevřít soubor

en: Uploading Failed
cs: Odeslání selhalo

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo odeslání fotografie do SmugMug: %1
    %1
    Přejete si pokračovat?

en: Processing Failed
cs: Zpracování selhalo

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo uložení fotografie: %1
    Přejete si pokračovat?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
cs: Selhalo stahování fotografie: %1
    Přejete si pokračovat?
