kipiplugin_printimages - en to da translation catalogue (93 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Image
da: &Billede

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Print images
da: Udskriv billeder

en: Print Assistant...
da: Udskriftsguide...

en: Print Images
da: Udskriv billeder

en: Please select one or more photos to print.
da: Vælg et eller flere billeder at udskrive.

en: Print Assistant
da: Udskriftsguide

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
da: Kunne ikke oprette midlertidig mappe. Kontrollér at du har de fornødne rettigheder til denne mappe og prøv igen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
da: Beskær ikke fotos, skalér dem blot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
da: Ingen beskæring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
da: Rotér foto mod venstre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
da: Rotér foto mod højre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown)
en: Previous photo
da: Forrige foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
da: << Forrig&e

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
da: Næste foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
da: N&æste >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
da: Foto 0 af 0

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIPIPrintImagesPlugin::CropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all of the photos.
da: Flyt rammen for at beskære fotos så de passer i de foto-størrelser du har angivet.
    Du kan beskære hvert billede individuelt, eller bare klikke på knappen "Næste" for at bruge standardbeskæringen for hvert foto.
    Aktiver "Ingen beskæring" for at undgå beskæring af alle fotos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnSaveAs)
en: Save As
da: Gem som

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLayout)
en: Custom layout
da: Tilpasset layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid
da: Fotogitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible
da: Få plads til så mange som muligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Photos per page
da: Fotos pr. side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
da: Rækker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
da: Kolonner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
da: Fotostørrelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
da: tommer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate)
en: Auto rotate
da: Auto-rotér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: Done
da: Færdig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
da: Fotos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
da: Ark:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
da: Tomme pladser:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to PDF
da: Udskriv til PDF

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to JPG
da: Udskriv til JPG

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to gimp
da: Udskriv til gimp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
da: Sideindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
da: Næste side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Captions:
da: Billedtekster:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: No captions
da: Ingen billedtekster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Image file names
da: Billedfilnavne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Exif date-time
da: Exif dato/klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Comments
da: Kommentarer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Free
da: Fri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: %f  filename, %t exposure time, %c comment, %i ISO, %d date-time, %r resolution, %a aperture, %l focal length, \n newline
da: %f filnavn, %t lukkertid, %c kommentar, %i ISO, %d dato/klokkeslæt, %r opløsning, %a blænde, %l brændvidde, \n newline

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sameCaption)
en: same to all
da: samme til alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSaveSettings) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_setDefault)
en: Use as default
da: Brug som standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Family:
da: Familie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
da: Farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Size:
da: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
da: Billedindstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupScaling)
en: Scaling
da: Skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
da: &Ingen skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
da: &Tilpas billede til side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
da: Forstør mindre billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
da: &Skalér til:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
da: Millimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
da: Centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
da: Tommer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
da: Bevar forhold

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSaveSettings)
en: Use these scaling options as default.
da: Brug disse skaleringsindstillinger som standard.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Photos per page:
da: Fotos pr. side:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Multiple pages:
da: Flere sider:

en: Choose your grid size
da: Vælg gitterstørrelse

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Insert number of rows
da: Indsæt antal rækker

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Insert number of columns
da: Indsæt antal kolonner

en: Choose to have a custom photo size album
da: Vælg at have et album med tilpasset fotostørrelse

en: Photo height
da: Fotohøjde

en: Insert photo height
da: Indsæt fotohøjde

en: Photo width
da: Fotobredde

en: Insert photo width
da: Indsæt fotobredde

en: Auto rotate photo
da: Auto-rotér foto

en: Kipi-plugins image printing
da: Kipi-plugins billedudskrivning

en: disabled
da: deaktiveret

en: Select page layout
da: Vælg sidelayout

en: Crop photos
da: Beskær fotos

en: Custom
da: Tilpasset

en: Print assistant
da: Udskriftsguide

en: Developer
da: Udvikler

en: Unsupported Paper Size
da: Ikke understøttet papirstørrelse

en: Photo %1 of %2
da: Foto %1 of %2

en: Page %1 of %2
da: Side %1 af %2

en: Add again
da: Tilføj igen

en: Remove
da: Fjern

en: Output Path
da: Output-sti.

en: Overwrite File
da: Overskriv fil

en: The following file will be overwritten. Are you sure you want to overwrite it?
da: Den følgende fil vil blive overskrevet. Vil du overskrive denne fil?

en: Could not save file, please check your output entry.
da: Kunne ikke gemme filen, kontrollér din output-indgang.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
da: Kunne ikke slette GIMP's midlertidige filer.

en: There was an error launching the GIMP. Please make sure it is properly installed.
da: Der opstod en fejl ved opstart af GIMP. Kontrollér at den er korrekt installeret.

en: Empty output path.
da: Tom output-sti.
