kipiplugin_sendimages - en to da translation catalogue (54 entries)

en: Error opening input file
da: Fejl under åbning af input-fil

en: Error opening temporary folder
da: Fejl under åbning af midlertidig mappe

en: Cannot resize image. Aborting.
da: Kan ikke ændre størrelsen på billedet. Afbryder.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
da: Kan ikke gemme billedet (JPEG) med ny størrelse. Afbryder.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
da: Kan ikke gemme billedet (PNG) med ny størrelse. Afbryder.

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
da: &Eksportér

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Email Images...
da: Send billeder med e-mail...

en: Email images
da: Send billeder via e-mail

en: Operation canceled by user
da: Handlingen blev annulleret af brugeren

en: Resizing %1
da: Ændrer størrelsen på %1

en: %1 resized successfully
da: Størrelsen på %1 ændret

en: Failed to resize %1: %2
da: Kunne ikke ændre størrelsen på %1: %2

en: There are no files to send
da: Der er ingen filer at sende

en: Build images properties file
da: Opret fil med billedegenskaber

en: no caption
da: ingen billedtekst

en: no keywords
da: ingen nøgleord

en: file "%1":
    Original images: %2
da: filen "%1":
    Originale billeder: %2

en: Comments: %1
da: Kommentarer: %1

en: Tags: %1
da: Mærker: %1

en: Rating: %1
da: Katakter: %1

en: properties.txt
da: egenskaber.txt

en: Image properties file done
da: Fil med billedeegenskaber færdig

en: Processing Failed
da: Behandling mislykkedes

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
da: Der kan ikke ændres størrelse på nogle af billederne.
    Vil du tilføje billederne som vedhæftninger uden størrelsesændring?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
da: Filen "%1" er for stor til at blive sendt, reducér dens størrelse eller ændr dine indstillinger

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
da: Kan ikke starte programmet '%1'.
    Kontrollér dit system.

en: Starting "%1" program...
da: Starter programmet "%1"...

en: After having sent your images by email...
da: Efter afsendelse af dine billeder via e-mail...

en: Press 'Close' button to clean up temporary files
da: Tryk på knappen "Luk" for at rydde op i midlertidige filer

en: Email Images Options
da: Indstillinger for Send billeder via e-mail

en: Send Images
da: Send billeder

en: Author and Maintainer
da: Forfatter og vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: Mail program:
da: E-mail-program:

en: Attach a file with image properties from %1
da: Vedlæg en fil med billed-egenskaber fra %1

en: If you enable this option, all image properties set by %1 as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, bliver alle billed-egenskaber sat af %1 som kommentarer, karakterer eller mærker, tilføjet som en vedhæftet fil.

en: Maximum email size limit:
da: Maksimal e-mail-størrelse:

en: Adjust image properties
da: Juster billedegenskaber

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling kan størrelse og komprimeringsniveau på billederne der skal sendes blive ændret.

en: Image Properties
da: Billedegenskaber

en: Very Small (320 pixels)
da: Meget lille (320 billedpunkter)

en: Small (640 pixels)
da: Lille (640 billedpunkter)

en: Medium (800 pixels)
da: Mellem (800 billedpunkter)

en: Big (1024 pixels)
da: Stor (1024 billedpunkter)

en: Very Big (1280 pixels)
da: Meget stor (1280 billedpunkter)

en: Large - for printing (1600 pixels)
da: Stor - til udskrift (1600 billedpunkter)

en: Image size:
da: Billedstørrelse:

en: <p>Select the file format of the image files to be sent.</p>
da: <p>Vælg filformat på billedfilerne der skal sendes.</p>

en: <p><b>JPEG</b>: The Joint Photographic Experts Group file format is a good web file format but it uses lossy compression.</p><p><b>PNG</b>: the Portable Network Graphics format is an extensible file format for the lossless, portable, well-compressed storage of raster images. PNG provides a patent-free replacement for GIF and can also replace many common uses of TIFF. PNG is designed to work well in online viewing applications, such as the World Wide Web, so it is fully streamable with a progressive display option. Also, PNG can store gamma and chromaticity data for improved color-matching on heterogeneous platforms.</p>
da: <p><b>JPEG</b>: Joint Photographic Experts Group filformatet er velegnet til brug på nettet, men benytter en tabsgivende komprimeringsmetode.</p><p><b>PNG</b>: Portable Networks Graphics filformatet er et udvidbart format til tabsfrit, portabelt, komprimeret lagring af rasterbilleder. PNG tilbyder en patentfri erstatning for GIF og kan også erstatte brugen af TIFF i visse situationer PNG er designet til at fungere godt i visningsprogrammer på nettet, for eksempel til World Wide Web, derfor er formatet muligt at streame og med mulighed for fremskridtsvisning. PNG kan også gemme gamma og farveinformation til forbedret farveoverensstemmelse på forskellige platforme.</p>

en: Image format:
da: Billedformat:

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
da: <p>Komprimeringsværdi for JPEG billeder der skal sendes:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
da: <p><b>1</b>: Meget høj komprimering<br/><b>25</b>: Høj komprimering<br/><b>50</b>: mellem komprimering<br/><b>75</b>: lav komprimering (standardværdi)<br/><b>100</b>: Ingen komprimering</p>

en: Image quality:
da: Billedkvalitet:
