kipiplugins - en to da translation catalogue (65 entries)

en: <p>This is the current processing status.</p>
da: <p>Dette er den nuværende processtatus.</p>

en: <p>This is the batch job progress as a percentage.</p>
da: <p>Dette er batch-jobbets fremgang i procent.</p>

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Close
da: Luk

en: <i>unavailable</i>
da: <i>ikke tilgængelig</i>

en: <i>Make:</i>
da: <i>Mærke:</i>

en: <i>Created:</i>
da: <i>Oprettet:</i>

en: <i>Aperture:</i>
da: <i>Blænde:</i>

en: <i>Focal:</i>
da: <i>Fokal:</i>

en: <i>Exposure:</i>
da: <i>Eksponering:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
da: <i>Følsomhed:</i>

en: 
    %1|Camera RAW files
da: 
    %1|Kamera RAW-filer

en: Select an Image
da: Vælg et billede

en: Select Images
da: Vælg billeder

en: Password:
da: Adgangskode:

[ctx: @title:window]
en: Error
da: Fejl

en: Password cannot be empty.
da: Adgangskoden må ikke være tom.

en: Title:
da: Titel:

en: Time Stamp:
da: Tidsstempel:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Location:
da: Placering:

en: Title of the album that will be created (required).
da: Titel på albummet der oprettes (påkrævet).

en: Description of the album that will be created (optional).
da: Beskrivelse af albummet der skal oprettes (valgfrit).

en: Close window
da: Luk vindue

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel current operation
da: Annullér aktuel operation

en: Handbook
da: Håndbog

en: About...
da: Om...

en: About %1
da: Om %1

en: Copyright 2003-2016, KDE developers team
da: Ophavsret 2003-2016, KDE-udviklerholdet

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Thumbnail
da: Miniature

en: File Name
da: Filnavn

en: User1
da: Bruger1

en: User2
da: Bruger2

en: User3
da: Bruger3

en: User4
da: Bruger4

en: User5
da: Bruger5

en: User6
da: Bruger6

en: Add new images to the list
da: Føj nye billeder til listen

en: Remove selected images from the list
da: Fjern markerede billeder fra listen

en: Move current selected image up in the list
da: Flyt det aktuelt markerede billede op på listen

en: Move current selected image down in the list
da: Flyt det aktuelt markerede billede ned på listen

en: Clear the list.
da: Ryd listen.

en: Load a saved list.
da: Indlæs en gemt liste.

en: Save the list.
da: Gem listen.

en: Select the image file list to load
da: Vælg listen over billedfiler der skal indlæses

en: All Files (*)
da: Alle filer (*)

en: Select the image file list to save
da: Vælg listen over billedfiler der skal gemmes

en: Output file format:
da: Format på resultatbillede:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
da: <p>Sæt format på resultatbilledet der skal bruges her:</p><p><b>JPEG</b>: Lav det behandlede billede i JPEG-format. Dette format vil give mindre filer.</p><p><b>Advarsel: På grund af den destruktive komprimeringsalgoritme, er JPEG et tabsgivende format.</b></p><p><b>TIFF</b>: Lav det behandlede billede i TIFF-format. Dette genererer store filer uden kvalitetstab. Billedet komprimeres.</p><p><b>PNG</b>: Lav det behandlede billede i PNG-format. Dette genererer store filer uden kvalitetstab. Billedet komprimeres.</p><p><b>PPM</b>: Lav det behandlede billede i PPM-format. Dette genererer de største filer, uden kvalitetstab. Billedet komprimeres ikke.</p>

en: If Target File Exists:
da: Hvis målfil eksisterer:

en: Overwrite automatically
da: Overskriv automatisk

en: Open rename-file dialog
da: Åbn omdøb fil-dialog

en: Account
da: Konto

en: Max Dimension
da: Maks. dimension

en: Options
da: Indstillinger

[ctx: account settings]
en: Name:
da: Navn:

en: New Album
da: Nyt album

en: Create new %1 folder
da: Opret ny %1-mappe

[ctx: album list]
en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload album list
da: Genindlæs albumliste

en: Original Size
da: Oprindelig størrelse

en: Resize photos before uploading
da: Tilpas størrelse på fotos før upload

en: JPEG Quality:
da: JPEG-kvalitet:
