kipiplugin_sendimages - en to el translation catalogue (62 entries)

en: Error opening input file
el: Σφάλμα ανοίγματος του αρχείου εισόδου

en: Error opening temporary folder
el: Σφάλμα ανοίγματος του προσωρινού φακέλου

en: Cannot resize image. Aborting.
el: Αδύνατη η κλιμάκωση της εικόνας. Εγκατάλειψη.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
el: Αδύνατη η αποθήκευση της τροποποιημένης εικόνας (JPEG). Εγκατάλειψη.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
el: Αδύνατη η αποθήκευση της τροποποιημένης εικόνας (PNG). Εγκατάλειψη.

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
el: &Εξαγωγή

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Email Images...
el: Αποστολή εικόνων με ηλ. ταχυδρομείο...

en: Email images
el: Αποστολή εικόνων με ηλ. ταχυδρομείο

en: Operation canceled by user
el: Η λειτουργία ακυρώθηκε από το χρήστη

en: Resizing %1
el: Αλλαγή μεγέθους του %1

en: %1 resized successfully
el: Η κλιμάκωση της εικόνας %1 ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Failed to resize %1: %2
el: Αποτυχία κλιμάκωσης της %1 : %2

en: There are no files to send
el: Δεν υπάρχουν αρχεία προς αποστολή

en: Build images properties file
el: Δημιουργία αρχείου ιδιοτήτων εικόνων

en: no caption
el: χωρίς τίτλο

en: no keywords
el: χωρίς λέξεις κλειδιά

en: file "%1":
    Original images: %2
el: αρχείο "%1":
    Αρχικές εικόνες: %2

en: Comments: %1
el: Σχόλια: %1

en: Tags: %1
el: Ετικέτες: %1

en: Rating: %1
el: Βαθμολογία: %1

en: Image properties file cannot be opened
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου ιδιοτήτων εικόνων

en: Image properties file done
el: Το αρχείο ιδιοτήτων εικόνων ολοκληρώθηκε

en: Processing Failed
el: Αποτυχία επεξεργασίας

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
el: Αδυναμία αλλαγής μεγέθους ορισμένων εικόνων.
    Επιθυμείτε την προσθήκη τους ως συνημμένες χωρίς αλλαγή μεγέθους;

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
el: Το αρχείο « %1 » είναι πολύ μεγάλο για να σταλεί, παρακαλώ μειώστε το μέγεθός του ή αλλάξτε τις ρυθμίσεις σας

en: Starting default desktop email program...
el: Εκκίνηση του προκαθορισμένου στην επιφάνεια εργασίας προγράμματος αλληλογραφίας...

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
el: Αποτυχία εκκίνησης της εφαρμογής "%1". Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Starting "%1" program...
el: Εκκίνηση του προγράμματος "%1"...

en: After having sent your images by email...
el: Μετά την αποστολή των εικόνων μέσω ηλ. ταχυδρομείου ...

en: Press 'Close' button to clean up temporary files
el: Πιέστε το κουμπί 'Κλείσιμο' για να γίνει καθαρισμός των προσωρινών αρχείων

en: Email Images Options
el: Επιλογές αποστολής εικόνων με ηλ. ταχυδρομείο

[ctx: @action:button]
en: &Send
el: Απο&στολή

en: Send Images
el: Αποστολή εικόνων

en: A tool to e-mail items
el: Ένα εργαλείο αποστολςή αντικειμένων μέσω ηλ. ταχυδρομείου

en: Author and Maintainer
el: Συγγραφέας και συντηρητής

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Mail program:
el: Εφαρμογή αλληλογραφίας:

[ctx: default desktop mail agent]
en: Default
el: Προκαθορισμένη

en: Select your preferred external email program here. <b>Default</b> is the current email program set in desktop system settings.
el: Επιλέξτε εδώ την προτιμώμενη εφαρμογή αλληλογραφίας. Το <b>Προκαθορισμένη</b> είναι η τρέχουσα επιλεγμένη εφαρμογή στις ρυθμίσεις της επιφάνειας εργασίας.

en: Attach a file with image properties from %1
el: Επισύναψη αρχείου με ιδιότητες από %1

en: If you enable this option, all image properties set by %1 as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, όλες οι ιδιότητες τις εικόνας που ορίστηκαν από %1 ως σχόλια, αξιολόγηση, ή ετικέτες θα προστεθούν ως επισυναπτόμενο αρχείο.

en: Maximum email size limit:
el: Μέγιστο όριο μεγέθους αλληλογραφίας:

en: Adjust image properties
el: Ρύθμιση ιδιοτήτων εικόνων

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, θα αλλαχτεί το μέγεθος και η συμπίεση όλων των προς αποστολή εικόνων.

en: Image Properties
el: Ιδιότητες εικόνας

en: Very Small (320 pixels)
el: Πολύ μικρή (320 εικονοστοιχεία)

en: Small (640 pixels)
el: Μικρή (640 εικονοστοιχεία)

en: Medium (800 pixels)
el: Μεσαία (800 εικονοστοιχεία)

en: Big (1024 pixels)
el: Μεγάλη (1024 εικονοστοιχεία)

en: Very Big (1280 pixels)
el: Πολύ μεγάλη (1280 εικονοστοιχεία)

en: Large - for printing (1600 pixels)
el: Μεγάλη - για εκτύπωση (1600 εικονοστοιχεία)

en: Full HD (1920 pixels)
el: Full HD (1920 εικονοστοιχεία)

en: Ultra HD (3840 pixels)
el: Ultra HD (3840 εικονοστοιχεία)

en: <p>Select the size of the images that are to be sent:</p><p><b>%1</b>: use this if you have a very slow Internet connection or the target mailbox size is very limited.</p><p><b>%2</b>: use this if you have a slow Internet connection and the target mailbox size is limited.</p><p><b>%3</b>: this is the default value for medium Internet connection speed and target mailbox size.</p><p><b>%4</b>: use this if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p><p><b>%5</b>: use this if you have no size or speed restrictions.</p><p><b>%6</b>: use this only for printing purposes.</p><p><b>%7</b>: use this for optimal viewing on Full HD displays. Only if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p><p><b>%8</b>: use this for optimal viewing on Ultra HD displays. Only if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p>
el: <p>Επιλέξτε το μέγεθος των εικόνων που θα αποσταλούν:</p><p><b>%1</b>: χρησιμοποιήστε αυτό αν έχετε μία πολύ αργή σύνδεση ή αν το μέγεθος της θυρίδας αλληλογραφίας στον προορισμό είναι πολύ περιορισμένο.</p><p><b>%2</b>: χρησιμοποιήστε αυτό αν έχετε μία αργή σύνδεση ή αν το μέγεθος της θυρίδας αλληλογραφίας προορισμού είναι περιορισμένο.</p><p><b>%3</b>: αυτή είναι η προεπιλεγμένη τιμή για μια σύνδεση μεσαίας ταχύτητας και μέσου μεγέθους θυρίδας αλληλογραφίας προορισμού.</p><p><b>%4</b>: χρησιμοποιήστε αυτό αν έχετε μία σύνδεση υψηλής ταχύτητας και αν το μέγεθος της θυρίδας αλληλογραφίας προορισμού δεν είναι περιορισμένο.</p><p><b>%5</b>: χρησιμοποιήστε αυτό αν δεν έχετε περιορισμούς μεγέθους ή ταχύτητας.</p><p><b>%6</b>: χρησιμοποιήστε αυτό μόνο για εκτύπωση.</p><p><b>%7</b>: χρησιμοποιήστε αυτό για βέλτιστη προβολή σε οθόνες Full HD. Μόνο αν έχετε μια σύνδεση υψηλής ταχύτητας και το μέγεθος της θυρίδας αλληλογραφίας στον προορισμό δεν είναι περιορισμένο.</p><p><b>%8</b>: χρησιμοποιήστε αυτό για βέλτιστη προβολή σε οθόνες Ultra HD. Μόνο αν έχετε μια σύνδεση υψηλής ταχύτητας και το μέγεθος της θυρίδας αλληλογραφίας στον προορισμό δεν είναι περιορισμένο.</p>

en: Image size:
el: Μέγεθος εικόνας:

en: <p>Select the file format of the image files to be sent.</p>
el: <p>Επιλέξτε εδώ τη μορφή των εικόνων που θα αποσταλούν.</p>

en: <p><b>JPEG</b>: The Joint Photographic Experts Group file format is a good web file format but it uses lossy compression.</p><p><b>PNG</b>: the Portable Network Graphics format is an extensible file format for the lossless, portable, well-compressed storage of raster images. PNG provides a patent-free replacement for GIF and can also replace many common uses of TIFF. PNG is designed to work well in online viewing applications, such as the World Wide Web, so it is fully streamable with a progressive display option. Also, PNG can store gamma and chromaticity data for improved color-matching on heterogeneous platforms.</p>
el: <p><b>JPEG</b>: Ο τύπος αρχειοθέτησης Joint Photographic Experts Group είναι ένας καλός τύπος για τον ιστό αλλά χρησιμοποιεί συμπίεση με απώλεια πληροφορίας.</p><p><b>PNG</b>: ο τύπος αρχειοθέτησης Portable Network Graphics είναι ένας επεκτάσιμος τύπος αρχειοθέτησης για αποθήκευση εικόνων χρωματικού πλέγματος (raster) χωρίς απώλεια πληροφορίας, φορητός και με υψηλή συμπίεση. Το PNG παρέχει μια ελεύθερη από πατέντες λύση αντικατάστασης του GIF, ενώ μπορεί επίσης να αντικαταστήσει και τα TIFF σε πολλές τυπικές εφαρμογές τους. Το PNG έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να λειτουργεί καλά σε εφαρμογές απομακρυσμένης προβολής, όπως ο Παγκόσμιος Ιστός, και έτσι είναι ιδανικό για προβολή ροής με επιλογή προοδευτικής απεικόνισης. Επίσης, το PNG έχει τη δυνατότητα αποθήκευσης δεδομένων γάμμα και χρωματικότητας για βελτιωμένο ταίριασμα χρώματος σε ανομοιογενείς πλατφόρμες.</p>

en: Image format:
el: Τύπος αποθήκευσης εικόνας:

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
el: <p>Η νέα τιμή συμπίεσης των προς αποστολή εικόνων JPEG:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
el: <p><b>1</b>: πολύ υψηλή συμπίεση<br/><b>25</b>: υψηλή συμπίεση<br/><b>50</b>: μεσαία συμπίεση<br/><b>75</b>: χαμηλή συμπίεση (προκαθορισμένη τιμή)<br/><b>100</b>: χωρίς συμπίεση</p>

en: Image quality:
el: Ποιότητα εικόνας:
