kipiplugin_printimages - en to fi translation catalogue (104 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Image
fi: &Kuva

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Print images
fi: Tulosta kuvat

en: Print Assistant...
fi: Ohjattu tulostus…

en: Print Images
fi: Tulosta kuvat

en: Please select one or more photos to print.
fi: Valitse yksi tai useampi kuva tulostettavaksi.

en: Print Assistant
fi: Ohjattu tulostus

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
fi: Tilapäiskansion luonti epäonnistui. Tarkista käyttöoikeudet ja kokeile uudelleen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
fi: Muuta kuvien kokoa, mutta älä rajaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
fi: Ei rajausta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
fi: Kierrä kuvaa vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
fi: Kierrä &vasemmalle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
fi: Kierrä kuvaa oikealle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
fi: Kierrä &oikealle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown)
en: Previous photo
fi: Edellinen kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
fi: ⟸ &Edellinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
fi: Seuraava kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
fi: Seu&raava ⟹

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
fi: Ei kuvia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIPIPrintImagesPlugin::CropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all of the photos.
fi: Siirrä rajausviivoja siten että ne mahtuvat kuvan sisäpuolelle.
    Voit rajata jokaisen kuvan yksitellen, tai käyttää tätä rajausta kaikilla kuvilla siirtymällä eteenpäin.
    Kytke päälle ”ei rajausta”, mikäli et halua rajata yhtään kuvaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnSaveAs)
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLayout)
en: Custom layout
fi: Oma asettelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid
fi: Kuvaruudukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible
fi: Mahduta mahdollisimman monta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Photos per page
fi: Kuvaa sivulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
fi: Rivejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
fi: Sarakkeita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
fi: Kuvakoko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: x
fi: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
fi: tuumaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate)
en: Auto rotate
fi: Kierrä automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: Done
fi: Valmis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
fi: Kuvat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
fi: Arkkeja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
fi: Tyhjiä paikkoja:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to PDF
fi: Tulosta PDF-tiedostoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to JPG
fi: Tulosta jpg-kuvaksi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to gimp
fi: Vie kuvankäsittelyohjelmaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
fi: Sivun asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mLeftButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown)
en: <
fi: ⟸

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
fi: Seuraava sivu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRightButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: >
fi: ⟹

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Captions:
fi: Kuvatekstit:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: No captions
fi: Ei kuvatekstejä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Image file names
fi: Tiedostonimet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Exif date-time
fi: Päiväys

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Comments
fi: Kommentit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Free
fi: Oma kuvateksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: %f  filename, %t exposure time, %c comment, %i ISO, %d date-time, %r resolution, %a aperture, %l focal length, \n newline
fi: %f tiedostonimi, %t valotusaika, %c kommentti, %i ISO-arvo, %d päiväys, %r resoluutio, %a aukon koko, %l polttoväli, \n rivinvaihto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sameCaption)
en: same to all
fi: sama kaikille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSaveSettings) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_setDefault)
en: Use as default
fi: Käytä oletuksena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Family:
fi: Fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
fi: Väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Size:
fi: Koko:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
fi: Kuva-asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupImage)
en: Position
fi: Sijainti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupScaling)
en: Scaling
fi: Skaalaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
fi: Ei s&kaalausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
fi: &Sovita kuva sivulle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
fi: Suurenna pienemmät kuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
fi: &Skaalaa kokoon:

[ctx: Dimension separator, as in: '15 x 10 centimeters']
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: x
fi: ×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
fi: millimetriä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
fi: senttimetriä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
fi: tuumaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSaveSettings)
en: Use these scaling options as default.
fi: Käytä näitä asetuksia oletuksena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Photos per page:
fi: Kuvia sivulla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Multiple pages:
fi: Useita sivuja:

en: Choose your grid size
fi: Valitse ruudukon koko

en: Number of rows
fi: Rivien määrä

en: Insert number of rows
fi: Aseta rivien määrä

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Insert number of columns
fi: Aseta sarakkeiden määrä

en: Choose to have a custom photo size album
fi: Valitse jos haluat luoda kuva-albumin mukautetulla kuvakoolla

en: Photo height
fi: Kuvan korkeus:

en: Insert photo height
fi: Aseta kuvan korkeus

en: Photo width
fi: Kuvan leveys

en: Insert photo width
fi: Aseta kuvan leveys

en: Auto rotate photo
fi: Kierrä automaattisesti

en: Kipi-plugins image printing
fi: Kipi-liitännäinen kuvien tulostukseen

en: disabled
fi: pois käytöstä

en: Select page layout
fi: Valitse sivun asettelu

en: Crop photos
fi: Rajaa kuvia

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Print assistant
fi: Ohjattu tulostus

en: A tool to print images
fi: Kuvien tulostustyökalu

en: (c) 2003-2004, Todd Shoemaker
    (c) 2007-2013, Angelo Naselli
fi: © 2003–2004 Todd Shoemaker
    © 2007–2013 Angelo Naselli

en: Author
fi: Tekijä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Contributor
fi: Avustaja

en: Unsupported Paper Size
fi: Paperin kokoa ei tueta

en: Photo %1 of %2
fi: Kuva %1 / %2

en: Page %1 of %2
fi: Sivu %1 / %2

en: Add again
fi: Lisää uudelleen

en: Remove
fi: Poista

en: Output Path
fi: Tallennuskansio

en: Overwrite File
fi: Korvaa tiedosto

en: The following file will be overwritten. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Seuraava tiedosto tullaan korvaamaan. Haluatko varmasti korvata sen?

en: Could not save file, please check your output entry.
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui: tarkista tallennuskansio.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
fi: Kuvankäsittelyohjelman tilapäistiedostojen poisto epäonnistui.

en: There was an error launching the GIMP. Please make sure it is properly installed.
fi: Virhe käynnistettäessä kuvankäsittelyohjelmaa. Tarkista, että Gimp on asennettu.

en: Empty output path.
fi: Määrittämätön tallennuskansio.
