kipiplugin_sendimages - en to fi translation catalogue (64 entries)

en: Error opening input file
fi: Virhe avattaessa syötetiedostoa

en: Error opening temporary folder
fi: Virhe avattaessa väliaikaiskansiota

en: Cannot resize image. Aborting.
fi: Kuvan kokoa ei voi muuttaa: keskeytetään.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
fi: Uutta JPEG-kuvaa ei voi tallentaa: keskeytetään.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
fi: Uutta PNG-kuvaa ei voi tallentaa: keskeytetään.

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
fi: &Vie

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Email Images...
fi: Lähetä kuvat sähköpostitse…

en: Email images
fi: Lähetä kuvia sähköpostitse

en: Operation canceled by user
fi: Käyttäjä keskeytti toimenpiteen

en: Resizing %1
fi: Skaalataan %1

en: %1 resized successfully
fi: %1 skaalattu

en: Failed to resize %1: %2
fi: Kuvan ”%1” skaalaus epäonnistui: %2

en: There are no files to send
fi: Ei lähetettäviä tiedostoja

en: Build images properties file
fi: Luo kuvaustiedosto kuvien ominaisuuksista

en: no caption
fi: ei kuvatekstiä

en: no keywords
fi: ei asiasanoja

en: file "%1":
    Original images: %2
fi: tiedosto ”%1”:
    Alkuperäiset kuvat: %2

en: Comments: %1
fi: Kommentit: %1

en: Tags: %1
fi: Tunnisteet: %1

en: Rating: %1
fi: Arvio: %1

en: Image properties file cannot be opened
fi: Kuvien kuvaustiedostoa ei voi avata

en: Image properties file done
fi: Kuvien kuvaustiedosto on luotu

en: Processing Failed
fi: Käsittely epäonnistui

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
fi: Joidenkin kuvien kokoa ei voi muuttaa.
    Haluatko lisätä ne sähköpostiin liitetiedostoina, ilman muutoksia?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
fi: Tiedosto ”%1” on liian iso lähetettäväksi. Pienennä sen kokoa tai muuta asetuksia.

en: Starting default desktop email program...
fi: Käynnistetään oletussähköpostiohjelmaa…

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
fi: Sovelluksen ”%1” käynnistys epäonnistui. Tarkista järjestelmäasetukset.

en: Starting "%1" program...
fi: Käynnistetään sovellus ”%1”…

en: After having sent your images by email...
fi: Kuvien lähetyksen jälkeen…

en: Press 'Close' button to clean up temporary files
fi: Poista tilapäistiedostot napsauttamalla ”Sulje”.

en: Email Images Options
fi: Kuvien sähköpostituksen asetukset

[ctx: @action:button]
en: &Send
fi: &Lähetä

en: Send Images
fi: Lähetä kuvat

en: A tool to e-mail items
fi: Työkalu kohteiden sähköpostittamiseen

en: (c) 2003-2016, Gilles Caulier
fi: © 2003-2016, Gilles Caulier

en: Author and Maintainer
fi: Tekijä ja ylläpitäjä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Mail program:
fi: Sähköpostisovellus:

[ctx: default desktop mail agent]
en: Default
fi: Oletus

en: Select your preferred external email program here. <b>Default</b> is the current email program set in desktop system settings.
fi: Aseta haluamasi sähköpostisovellus. <b>Oletus</b> käyttää järjestelmäasetuksissa määritettyä sovellusta.

en: Attach a file with image properties from %1
fi: Liitä tiedosto, jonka ominaisuudet tuodaan tiedostosta ”%1”

en: If you enable this option, all image properties set by %1 as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
fi: Kuvien ominaisuudet kuten kommentit, arviot ja tunnisteet tuodaan kuvaustiedostosta ”%1”.

en:  MB
fi:  Mt

en: Maximum email size limit:
fi: Sähköpostin kokorajoitus:

en: Adjust image properties
fi: Muunna lähetettävät kuvat

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
fi: Valitse muokataanko kuvat ennen lähetystä.

en: Image Properties
fi: Kuvien ominaisuudet

en: Very Small (320 pixels)
fi: Erittäin pieni (320 kuvapistettä)

en: Small (640 pixels)
fi: Pieni (640 kuvapistettä)

en: Medium (800 pixels)
fi: Keskikokoinen (800 kuvapistettä)

en: Big (1024 pixels)
fi: Suuri (1024 kuvapistettä)

en: Very Big (1280 pixels)
fi: Hyvin suuri (1280 kuvapistettä)

en: Large - for printing (1600 pixels)
fi: Valtava – tulostuskelpoinen (1600 kuvapistettä)

en: Full HD (1920 pixels)
fi: Täys-HD (1920 kuvapistettä)

en: Ultra HD (3840 pixels)
fi: Ultra HD (3840 kuvapistettä)

en: <p>Select the size of the images that are to be sent:</p><p><b>%1</b>: use this if you have a very slow Internet connection or the target mailbox size is very limited.</p><p><b>%2</b>: use this if you have a slow Internet connection and the target mailbox size is limited.</p><p><b>%3</b>: this is the default value for medium Internet connection speed and target mailbox size.</p><p><b>%4</b>: use this if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p><p><b>%5</b>: use this if you have no size or speed restrictions.</p><p><b>%6</b>: use this only for printing purposes.</p><p><b>%7</b>: use this for optimal viewing on Full HD displays. Only if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p><p><b>%8</b>: use this for optimal viewing on Ultra HD displays. Only if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p>
fi: <p>Määritä lähetettävien kuvien koko:</p><p><b>%1</b>: käytä tätä,jos internetyhteytesi on hidas tai vastaanottajan postilaatikon tila on hyvin rajallinen</p><p><b>%2</b>: käytä tätä, jos internetyhteytesi on hidas tai vastaanottajan postilaatikko ei vastaanota suuria tiedostoja</p><p><b>%3</b>: tämä on oletusarvo tavallisille internetyhteysnopeuksille ja postilaatikkojen koille</p><p><b>%4</b>: käytä tätä, jos internetyhteytesi on nopea eikä vastaanottajan postilaatikossa ole kokorajoituksia</p><p><b>%5</b>: käytä tätä, ellei sinulla ole koko- tai nopeusrajoituksia</p><p><b>%6</b>: käytä tätä vain tulostetustarkoituksiin</p><p><b>%7</b>: käytä tätä optimaaliseen katseluun täys-HD-näytöillä mutta vain, jos internetyhteytesi on huippunopea eikä kohdepostilaatikon kokoa ole rajoitettu.</p><p><b>%8</b>: käytä tätä optimaaliseen katseluun Ultra HD -näytöillä mutta vain, jos internetyhteytesi on huippunopea eikä kohdepostilaatikon kokoa ole rajoitettu.</p>

en: Image size:
fi: Kuvan koko:

en: <p>Select the file format of the image files to be sent.</p>
fi: <p>Valitse lähetettävien kuvien tiedostomuoto.</p>

en: <p><b>JPEG</b>: The Joint Photographic Experts Group file format is a good web file format but it uses lossy compression.</p><p><b>PNG</b>: the Portable Network Graphics format is an extensible file format for the lossless, portable, well-compressed storage of raster images. PNG provides a patent-free replacement for GIF and can also replace many common uses of TIFF. PNG is designed to work well in online viewing applications, such as the World Wide Web, so it is fully streamable with a progressive display option. Also, PNG can store gamma and chromaticity data for improved color-matching on heterogeneous platforms.</p>
fi: <p><b>JPEG</b>: Joint Photographic Experts Groupin tiedostomuoto on hyvä verkkokäyttöön mutta käyttää häviöllistä pakkausta.</p><p><b>PNG</b>: siirrettävä verkkografiikkamuoto (Portable Network Graphics) on laajennettavissa oleva tiedostomuoto häviöttömään, siirrettävään, hyvin pakattuun rasterikuvatallennukseen. PNG on patentiton vaihtoehto GIF-muodolle ja voi korvata monia TIFFien käyttötavoista. PNG on suunniteltu toimimaan hyvin verkkokatselussa, joten se on täysin virtaistettavissa etenevän näkymän asetuksella. PNG voi myös tallentaa gamma- ja kromaattisuustiedot eri alustojen värien vastaavuuden parantamiseksi.</p>

en: Image format:
fi: Kuvamuoto:

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
fi: <p>Lähetettävien kuvien uusi JPEG-pakkausarvo:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
fi: <p><b>1</b>: hyvin vahva pakkaus<br/><b>25</b>: vahva pakkaus<br/><b>50</b>: keskivahva pakkaus<br/><b>75</b>: heikko pakkaus (oletusarvo)<br/><b>100</b>: ei pakkausta</p>

en: Image quality:
fi: Pakkausaste:
