kipiplugin_printimages - en to fr translation catalogue (98 entries)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: Print images
fr: Imprimer des images

en: Print Assistant...
fr: Assistant d'impression...

en: Print Images
fr: Imprimer des images

en: Please select one or more photos to print.
fr: Veuillez sélectionner une ou plusieurs photos à imprimer.

en: Print Assistant
fr: Assistant d'impression

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
fr: Impossible de créer un dossier temporaire. Veuillez vérifier que vous disposez des droits d'accès suffisants sur ce dossier et ré-essayer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
fr: Ne rogne pas les photos, les met juste à l'échelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
fr: Ne pas rogner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
fr: Fait pivoter la photo vers la gauche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
fr: Pivotement vers &la gauche

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
fr: Fait pivoter la photo vers la droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
fr: Pivotement vers la d&roite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown)
en: Previous photo
fr: Photo précédente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
fr: << Pr&écédente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
fr: Photo suivante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
fr: Sui&vante >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
fr: Photo 0 sur 0

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIPIPrintImagesPlugin::CropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all of the photos.
fr: Déplacez le cadre afin de rogner les photos pour qu'elles s'adaptent aux tailles de photo que vous avez indiquées.
    Vous pouvez rogner chaque image différemment ou simplement cliquer sur le bouton « Suivant » pour utiliser le paramètre de rognage 
    par défaut pour chaque photo.
    Cochez « Ne pas rogner » pour éviter le rognage de toutes les photos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnSaveAs)
en: Save As
fr: Enregistrer sous

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (QPushButton, BtnSaveAs)
en: Ctrl+S
fr: « Ctrl » + « S »

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLayout)
en: Custom layout
fr: Disposition personnalisée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid
fr: Grille de photo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible
fr: En faire tenir autant que possible

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Photos per page
fr: Photos par page

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
fr: Lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
fr: Colonnes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
fr: Taille de photo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
fr: pouces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate)
en: Auto rotate
fr: Pivotement automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: Done
fr: Terminé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
fr: Photos :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
fr: Feuilles :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
fr: Emplacements vides :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to PDF
fr: Imprimer dans un fichier de format « PDF »

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to JPG
fr: Imprimer dans un fichier de format « JPG »

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to gimp
fr: Imprimer dans Gimp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
fr: Configuration de page

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Preview
fr: Aperçu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
fr: Page suivante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Captions:
fr: Légendes :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: No captions
fr: Aucune légende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Image file names
fr: Noms des fichiers d'images

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Exif date-time
fr: Date et heure « EXIF »

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Comments
fr: Commentaires

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Free
fr: Libre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: %f  filename, %t exposure time, %c comment, %i ISO, %d date-time, %r resolution, %a aperture, %l focal length, \n newline
fr: %f nom-fichier, %t temps d'exposition, %c commentaire, %i ISO, %d heure-date, %r résolution, %a ouverture, %l longueur focale, \n nouvelle-ligne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sameCaption)
en: same to all
fr: identique pour tous

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSaveSettings) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_setDefault)
en: Use as default
fr: Utiliser comme réglage par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Family:
fr: Famille :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
fr: Couleur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Size:
fr: Taille :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
fr: Configuration d'image

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupScaling)
en: Scaling
fr: Mise à l'échelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
fr: Aucu&ne mise à l'échelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
fr: &Adapter l'image à la page

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
fr: Agrandir les images plus petites

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
fr: Mi&se à l'échelle à :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
fr: Millimètres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
fr: Centimètres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
fr: Pouces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
fr: Conserver les proportions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSaveSettings)
en: Use these scaling options as default.
fr: Utilisez ces options de mise à l'échelle comme réglages par défaut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Photos per page:
fr: Photos par page :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Multiple pages:
fr: Plusieurs pages :

en: Choose your grid size
fr: Choisissez votre taille de grille

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: Insert number of rows
fr: Insérer un nombre de lignes

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Insert number of columns
fr: Insérer un nombre de colonnes

en: Choose to have a custom photo size album
fr: Choisissez d'avoir un album photo de taille personnalisée

en: Photo height
fr: Hauteur de photo

en: Insert photo height
fr: Insérer la hauteur de la photo

en: Photo width
fr: Largeur de photo

en: Insert photo width
fr: Insérer la largeur de la photo

en: Auto rotate photo
fr: Pivotement automatique de la photo

en: Kipi-plugins image printing
fr: Modules externes « kipi » d'impression d'images

en: disabled
fr: désactivé

en: Select page layout
fr: Sélectionnez une disposition de page

en: Crop photos
fr: Rogner des photos

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Print assistant
fr: Assistant d'impression

en: A tool to print images
fr: Un outil pour imprimer des images

en: Author
fr: Auteur

en: Developer
fr: Développeur

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Unsupported Paper Size
fr: Taille de papier non prise en charge

en: Photo %1 of %2
fr: Photo %1 sur %2

en: Page %1 of %2
fr: Page %1 sur %2

en: Add again
fr: Ajouter à nouveau

en: Remove
fr: Supprimer

en: Output Path
fr: Emplacement de sortie

en: Overwrite File
fr: Écraser le fichier

en: The following file will be overwritten. Are you sure you want to overwrite it?
fr: Le fichier suivant sera écrasé. Voulez-vous vraiment écraser ce fichier ?

en: Could not save file, please check your output entry.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier. Veuillez vérifier votre paramètre de sortie.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
fr: Impossible de supprimer les fichiers temporaires de Gimp.

en: There was an error launching the GIMP. Please make sure it is properly installed.
fr: Il s'est produit une erreur au lancement de Gimp. Veuillez vérifier qu'il est correctement installé.

en: Empty output path.
fr: Emplacement de fichier de sortie vide.
