kipi-plugins - en to ia translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Image
ia: &Imagine

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

en: Print images
ia: Impression de imagines

en: Print Images
ia: Impression de imagines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
ia: Rota a &sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
ia: Rota a &dextera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
ia: <<Pr&evie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
ia: Pro&xime >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnSaveAs)
en: Save As
ia: Salveguarda como

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
ia: Rangos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
ia: Columnas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
ia: uncias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate)
en: Auto rotate
ia: Auto-rotar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: Done
ia: Facite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
ia: Sheets (Folios):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to PDF
ia: Imprime a PDF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Preview
ia: Vista preliminar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
ia: Pagina Proxime

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Exif date-time
ia: Data-tempore de Exif

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Comments
ia: Commentos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Free
ia: Libere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSaveSettings) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_setDefault)
en: Use as default
ia: Usa como predefinite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Family:
ia: Familia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Size:
ia: Dimension:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ia: Preferentias de imagine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupScaling)
en: Scaling
ia: Scalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
ia: &Nulle scalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ia: &Adapta imagine a pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ia: Aggrande imagines plus parve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
ia: &Scala a:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ia: Millimetros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ia: Centimetros

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ia: Uncia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ia: Mantene rata de aspecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Multiple pages:
ia: Paginas multiple:

en: Number of rows
ia: Numero de rangos

en: Number of columns
ia: Numero de columnas

en: disabled
ia: dishabilitate

en: Custom
ia: Personalisate

en: Author
ia: Autor

en: Developer
ia: Disveloppator

en: Page %1 of %2
ia: Pagina %1 de %2

en: Overwrite File
ia: Super scribe file
