KDE 4 Applications - en to id translation catalogue (91 entries)

en: Google Drive Authorization
id: Otorisasi Google Drive

en: Please follow the instructions in the browser. After logging in and authorizing the application, copy the code from the browser, paste it in the textbox below, and click OK.
id: Silakan ikuti petunjuk dalam browser. Setelah login dan memberikan otorisasi aplikasi, salin kode dari browser, tempel di kotak teks di bawah ini, dan klik Oke.

en: Failed to list folders
id: Gagal mendaftar folder

en: Failed to create folder
id: Gagal menciptakan folder

en: Failed to upload photo
id: Gagal mengunggah foto

en: No photo specified
id: Tidak ada foto yang ditetapkan

en: General upload failure
id: Kegagalan unggah secara umum

en: File-size was zero
id: Ukuran file adalah nol

en: File-type was not recognized
id: Tipe file tidak diakui

en: User exceeded upload limit
id: Pengguna melewati batas unggah

en: Invalid signature
id: Tandatangan tidak absah

en: Missing signature
id: Tandatangan hilang

en: Login failed / Invalid auth token
id: Login gagal / Token tidak absah

en: Invalid API Key
id: Kunci API Tidak Absah

en: Service currently unavailable
id: Layanan saat ini tak tersedia

en: Invalid Frob
id: Frob Tidak Absah

en: Format "xxx" not found
id: Format "xxx" tidak ditemukan

en: Method "xxx" not found
id: Metode " xxx" tidak ditemukan

en: Invalid SOAP envelope
id: Amplop SOAP tidak absah

en: Invalid XML-RPC Method Call
id: Panggilan Metode XML-RPC Tidak Absah

en: The POST method is now required for all setters.
id: Metode POST sekarang diperlukan untuk semua pengaduan.

en: Unknown error
id: Galat tak diketahui

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
id: Terjadi error: %1
    Tak bisa meneruskan lebih lanjut.

en: Failed to fetch photo-set list
id: Gagal menarik daftar set foto

en: Failed to create album
id: Gagal menciptakan album

en: Tag path behavior :
id: Perilaku alur tag:

en: Leaf tags only
id: Hanya lembaran tag

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
id: Hanya ekspor lembaran tag dari susunan tag

en: Split tags
id: Belah tag

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
id: Ekspor lembaran tag dan semua yang terlama sebagai tag tunggal.

en: Combined String
id: Deretan Terkombinasi

en: Build a combined tag string.
id: Bangun sebuah deretan tag terkombinasi

en: Google Drive Export
id: Ekspor Google Drive

en: A tool to export images to Google Drive
id: Sebuah alat untuk mengekspor citra ke Google Drive

en: Author and maintainer
id: Penulis dan pemelihara

en: Developer
id: Pengembang

en: Export to Google Drive
id: Ekspor ke Google Drive

en: Start Upload
id: Mulai Unggah

en: Start upload to Google Drive
id: Mulai unggah ke Google Drive

en: Google Photos/PicasaWeb Export
id: Ekspor Google Photos/PicasaWeb

en: A tool to export image collections to Google Photos/Picasa web service.
id: Sebuah alat untuk mengekspor koleksi citra ke layanan web Google Photos/Picasa

en: Export to Google Photos/PicasaWeb Service
id: Ekspor ke Layanan Google Photos/PicasaWeb

en: Start upload to Google Photos/PicasaWeb Service
id: Mulai unggah ke Layanan Google Photos/PicasaWeb

en: Import from Google Photos/PicasaWeb Service
id: Impor dari Layanan Google Photos/PicasaWeb

en: Start Download
id: Mulai Unduh

en: Start download from Google Photos/PicasaWeb service
id: Mulai unduh dari Layanan Google Photos/PicasaWeb

en: Google Photos/PicasaWeb Call Failed: %1
id: Gagal Menghubungi Google Photos/PicasaWeb: %1

en: Google Photo Export
id: Ekspor Google Photo

en: Google Drive Call Failed: %1
id: Gagal Menghubungi Google Drive: %1

en: The textbox is empty, please enter the code from the browser in the textbox. To complete the authentication click "Change Account", or "Start Upload" to authenticate again.
id: Kotak teks telah kosong, silakan masukkan kode dari browser di dalam kotak teks. Untuk autentikasi lengkap klik "Ubah Akun", atau " Mulai Unggah " untuk mengautentik kembali.

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
id: Tidak ada citra yang dipilih. Silakan pilih citra mana yang seharusnya diunggah.

en: Warning
id: Peringatan

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
id: Autentikasi gagal. Klik "Lanjutkan" untuk mengautentik.

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Cancel
id: Batal

en: Google Drive export
id: Ekspor Google Drive

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal menyimpan foto: %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunduh foto: %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Failed to save image to %1
id: Gagal menyimpan citra ke %1

en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah foto ke %1.
    %2
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

[ctx: %1 is the error string, %2 is the error code]
en: An authentication error occurred: %1 (%2)
id: Sebuah error autentikasi terjadi: %1 (%2)

en: Google Drive call failed:
    %1
id: Gagal menghubungi Google Drive:
    %1

en: Google Photos/PicasaWeb call failed:
    %1
id: Gagal menghubungi Google Photos/PicasaWeb:
    %1

[ctx: @title:window]
en: Warning
id: Peringatan

en: After you have been logged out in the browser, click "Continue" to authenticate for another account
id: Setelah Anda ter-logout di dalam browser, klik "Lanjutkan" untuk mengautentik akun lainnya

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
id: &Ekspor

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: &Import
id: &Impor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: Access Level
id: Level Akses

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos/PicasaWeb album.
id: Ini adalah pengaturan keamanan dan privasi untuk album baru Google Photos/PicasaWeb.

[ctx: google photos/picasaweb album privacy]
en: Public
id: Publik

en: Public album is listed on your public Google Photos/PicasaWeb page.
id: Album publik telah terdaftar pada halaman publik Google Photos/PicasaWeb Anda.

[ctx: google photos/picasaweb album privacy]
en: Unlisted / Private
id: Tak terdaftar / Pribadi

en: Unlisted album is only accessible via URL.
id: Album tak terdaftar hanya bisa diakses via URL.

[ctx: google photos/picasaweb album privacy]
en: Sign-In Required to View
id: Sign-In Diperlukan untuk Menampilkan

en: Unlisted album require Sign-In to View
id: Album tak terdaftar memerlukan Sign-In untuk Menampilkan

en: Privacy:
id: Pribadi:

en: Export to &Google Drive...
id: Ekspor ke &Google Drive...

en: Export to &Google Photos/PicasaWeb...
id: Ekspor ke &Google Photos/PicasaWeb...

en: Import from &Google Photos/PicasaWeb...
id: Impor dari &Google Photos/PicasaWeb...

en: Add As New
id: Tambah Sebagai Baru

en: Item will be added alongside the linked version.
id: Item akan ditambahkan sepanjang versi tertaut.

en: Add All
id: Tambah Semua

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
id: Item akan ditambahkan sepanjang versi tertaut. Anda tidak akan dibisikkan lagi.

en: Replace
id: Ganti

en: Item will be replacing the linked version.
id: Item akan menggantikan versi tertaut.

en: Replace All
id: Ganti Semua

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
id: Butir-butir akan menggantikan versi tertaut. Anda tidak akan dibisikkan lagi.

en: A linked item already exists.
id: Sebuah butir tertaut sudah ada.

en: Destination
id: Tujuan

en: Source
id: Sumber
