KDE 4 Applications - en to id translation catalogue (73 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
id: &Ekspor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: Export to MediaWiki...
id: Ekspor ke MediaWiki...

en: Error on file '%1'
id: Error pada file '%1'

en: Error on file '%1': %2
id: Error pada file '%1': %2

en: Uploaded via KIPI uploader
id: Diunggah via KIPI uploader

en: Select an image
id: Pilih sebuah citra

en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
id: Ini adalah tautan yang dapat di klik untuk membuka halaman beranda MediaWiki di penelusur web.

en: This is the list of images to upload to the wiki.
id: Ini adalah daftar citra untuk diunggah ke wiki.

en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
id: Ini adalah formulir login ke akun Anda pada wiki terpilih.

en: Title:
id: Judul:

en: Date:
id: Tanggal:

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Categories:
id: Kategori:

en: Latitude:
id: Garis lintang:

en: Longitude:
id: Garis bujur:

en: Account
id: Akun

en: This is the login form to your MediaWiki account.
id: Ini adalah formulir login ke akun MediaWiki anda.

en: New
id: Baru

en: Add a wiki to this list
id: Tambahkan wiki ke daftar ini

en: These are options for adding a Wiki.
id: Ini adalah opsi untuk menambahkan Wiki.

en: Name:
id: Nama:

en: Add
id: Tambahkan

en: Add a new wiki
id: Tambahkan wiki baru

en: Password:
id: Kata sandi:

en: &Log in
id: Masuk &log

en: Login Information
id: Informasi Login

[ctx: Name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
id: Terlogin pada:

[ctx: Username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
id: Terlogin sebagai:

en: Change Account
id: Ubah Akun

en: Logout and change the account used for transfer
id: Logout dan ubah akun yang digunakan untuk transfer

en: Information
id: Informasi

en: Author:
id: Penulis:

en: Source:
id: Sumber

en: License:
id: Lisensi:

en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
id: Karya milik, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
id: Karya milik, dengan beberapa lisensi CC-BY-SA-3.0 dan GFDL

en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
id: Karya milik, dengan beberapa lisensi CC-BY-SA-3.0 dan lebih tua

en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
id: Karya milik, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
id: Karya milik, Creative Commons Attribution 3.0

en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
id: Karya milik, rilis kedalam domain publik menurut lisensi CC-Zero

en: Author died more than 100 years ago
id: Penulis meninggal lebih dari 100 tahun yang lalu

en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
id: Foto dari sebuah dua dimensi karya penulis yang meninggal lebih dari 100 tahun yang lalu

en: First published in the United States before 1923
id: Pertama dipublikasikan di United States sebelum 1923

en: Work of a U.S. government agency
id: Pekerjaan dari sebuah pemerintah perwakilan U.S.

en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
id: Tipe wajah sederhana, tutur-kata tersendiri atau bentuk geometris

en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
id: Logo hanya dengan tipe wajah sederhana, tutur-kata tersendiri atau bentuk geometris

en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
id: Tidak ada lisensi yang ditetapkan (tidak dianjurkan untuk situs wiki publik)

en: Generic categories:
id: Kategori umum:

en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
id: Ini adalah tempat untuk memasukkan kategori yang akan ditambahkan ke semua file.

en: Generic text:
id: Teks umum:

en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
id: Ini adalah tempat untuk memasukkan teks yang akan ditambahkan ke semua file, pola Informasi di bawah.

en: Upload comments:
id: Komentar unggahan:

en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via KIPI uploader' will be used if empty.
id: Ini adalah tempat untuk memasukkan teks yang akan digunakan sebagai komentar unggahan. Defaultnya 'Diunggah via KIPI uploader' akan digunakan jika kosong.

en: Options
id: Opsi

en: These are options that will be applied to photos before upload.
id: Ini adalah pilihan yang akan diterapkan pada foto sebelum unggah.

en: Resize photos before uploading
id: Ubah ukuran foto sebelum pengunggahan

en: Maximum size:
id: Ukuran maksimum:

en: JPEG quality:
id: Kualitas JPEG:

en: Remove metadata from file
id: Buang metadata dari file

en: Remove coordinates from file
id: Buang koordinasi dari file

en: Items Properties
id: Properti Butir-butir

en: Upload Settings
id: Pengaturan Unggah

en: Export to MediaWiki
id: Ekspor ke MediaWiki

en: Start Upload
id: Mulai Unggah

en: Start upload to MediaWiki
id: Mulai unggah ke MediaWiki

en: MediaWiki export
id: MediaWiki ekspor

en: A tool to export image collection to a MediaWiki installation.
    Using libmediawiki version %1
id: Sebuah alat untuk mengekspor koleksi citra ke sebuah penginstalan MediaWiki.
    Menggunakan libmediawiki versi %1

en: Author
id: Penulis

en: Developer
id: Pengembang

en: Login Error
id: Error Login

en: Please check your credentials and try again.
id: Silakan periksa tandatangan Anda dan coba lagi.

en: Upload finished with no errors.
id: Unggahan selesai tanpa error.
